kolory

gutek63
Kontakt:

kolory

Post autor: gutek63 » ndz cze 21, 2009 7:43 pm

hoduje turkoty bernburskie,z powodu braku zoltej samicy polaczylem zoltego samca z czarna samicą rezultat:pierwsza para mlodych czekoladowo-czerwona,nastepna piekne zolte. Zeszlego sezonu szly mlode w kolorze czerwono-stalowym[samica ta sama,samiec inny]przed laty hodujac turkoty jednokolorowe z takiego kojarzenia zawsze mlode szły czarne.moze ktos pdzieli sie ze mna wiedza na ten temat?

Carloss
Kontakt:

Re: kolory

Post autor: Carloss » śr cze 24, 2009 2:50 pm

Witam, ja staram sie nie łączyć gołębi w różnych kolorach. Najczęściej jednak z połączenia czrnego z czerwonym wychodziły mi stalowo kawowe. Z łączenia czarnych z żółtymi wychodziły albo czarne, albo żółte albo czerwone, bywało różnie. Mam parkę czarnych podbróbków, w ubiegłym roku dawały czarne młode a w tym dały już 2 razy czerwone młode o ładnej nasyconej barwie. Pewnie zależy to od aktywności czy też aktualnej dominacji jakiegoś genu. W przyszłym roku zrobię wyjątek, tzn. chce połączyć kawowego rostowskiego jednokolorowego z żołtym rostowskim licząc na czerwone młode. Jaki będzie efekt zobaczymy za rok.
Karol.

gutek63
Kontakt:

Post autor: gutek63 » śr cze 24, 2009 3:14 pm

dzieki,czyli podobnie jak u mnie.w takim razie moge sie jeszcze spodziewac czarnych?a czy jest różnica np.1 żółty samiec-czarna samiczka 2czarny samiec-żółta samica?czy ma to wplyw na kolor potomstwa?uklony Carloss

Carloss
Kontakt:

Post autor: Carloss » śr cze 24, 2009 3:39 pm

gutek63 pisze:dzieki,czyli podobnie jak u mnie.w takim razie moge sie jeszcze spodziewac czarnych?a czy jest różnica np.1 żółty samiec-czarna samiczka 2czarny samiec-żółta samica?czy ma to wplyw na kolor potomstwa?uklony Carloss
Sądze, że może mieć to wpływ, tu pewnie głównie gra rolę aktywność genów w czasie zapłodnienia. Potraktuj to tak, że zawsze kolor będzie jakąś niespodzianką.
Karol.

Awatar użytkownika
tom
Kontakt:

Post autor: tom » sob cze 27, 2009 11:06 pm

Witam, młode które ci wyjdą po tej parce złącz z innymi dobierając mocniejszą barwę i będzie OK

Awatar użytkownika
Krzysiek_pigeon
Kontakt:

Post autor: Krzysiek_pigeon » wt cze 30, 2009 7:15 pm

Carloss pisze:
Sądze, że może mieć to wpływ, tu pewnie głównie gra rolę aktywność genów w czasie zapłodnienia. Potraktuj to tak, że zawsze kolor będzie jakąś niespodzianką.

Witam, co znaczy aktywność genów podczas zapłodnienia?, bo nie bardzo rozumiem.Może prędzej rekombinacja podczas crossing over i losowy dobór gamet.Kolor młodych można "przewidywać" jeżeli osobniki dorosłe pochodzą z czystych genetycznie linii.

pqrs058

OMG

Post autor: pqrs058 » śr lip 01, 2009 8:57 am

OMG :O

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » śr lip 01, 2009 11:34 am

to tak jak z krzyżowaniem wtórnym. jeżeli gołębie są czyste rasowo to mozna przewidzieć efekt końcowy poszczególnych kojarzeń.
DARMOWE nagrody priv

Carloss
Kontakt:

Post autor: Carloss » czw lip 02, 2009 8:16 am

Krzysiek_pigeon pisze:
Carloss pisze:

Witam, co znaczy aktywność genów podczas zapłodnienia?, bo nie bardzo rozumiem.Może prędzej rekombinacja podczas crossing over i losowy dobór gamet.Kolor młodych można "przewidywać" jeżeli osobniki dorosłe pochodzą z czystych genetycznie linii.
Witam, pewnie Krzysiek masz racje, ja raczej jestem jeszcze amatorem w tej kwestii, wiem tylko że ta sama para (np: żołty samiec z czarną samicą) potrafia w każdym lęgu dać inne kolory, tzn raz żołte, raz czarne a niekiedy nawet czerwone. Zamierzam dopiero trochę w przyszłym sezonie lęgowym poeksperymentować pod tym względem, co mi z tego wyjdzie zobaczymy.
Karol.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw lip 02, 2009 9:13 am

Witam.Przy założeniu,że ptaki wyjściowe pochodzą z czystych linii ,to po skrzyżowaniu żółtego samca z czarną samicą potomstwo będzie następujące:samiczki żółte ,samczyki czarne(tzw dziedziczenie na krzyż).Skrzyżowanie czarnego samca z żółtą samicą da wszystkie młode czarne.Jeżeli wychodzą inne kolory to jest to dowodem,że ptaki wyjściowe nie są czyste genetycznie.Pozdrawiam

gutek63
Kontakt:

Post autor: gutek63 » czw lip 02, 2009 8:06 pm

dzieki, w takim razie kolor żółty pasuje do czarnego,czerwonego i oczywiscie żółtego.młode żółte po parze 'żółty z czarną ' można kojarzyć ze wszystkimi trzema kolorami które wymienilem?czy korzystniej było by z kolorami jak ich rodzice.

kudłaty
Kontakt:

Post autor: kudłaty » czw lip 02, 2009 8:22 pm

sledzę to forum,juz kilka dobrych lat,a kojarze garstkie osób...Opal kombinujesz cos na Nitre??\?szkoda,ze tego nie zobacze pozdrawiam

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » czw lip 02, 2009 8:50 pm

kudłaty pisze:sledzę to forum,juz kilka dobrych lat,a kojarze garstkie osób...Opal kombinujesz cos na Nitre??\?szkoda,ze tego nie zobacze pozdrawiam
Z tego co pamiętam, to "opal" odgrażał się w ubr, że zawojuje w tym roku karierami "krajówkę", W-wę,
ale o europejskiej nie wspominał. Prawie przez rok zamilkł całkowicie, aż dopiero teraz przemówił.
Do Nitry pewnie pojedzie, ale zwiedzać i ewentualnie coś nabyć. Może się mylę.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

kudłaty
Kontakt:

Post autor: kudłaty » czw lip 02, 2009 9:11 pm

zjak,a to złosliwosci ciag dalszy?! :) :shock: obyś się mylił,pozdrawiam

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » czw lip 02, 2009 9:30 pm

kudłaty pisze:zjak,a to złosliwosci ciag dalszy?! :) :shock: obyś się mylił,pozdrawiam
To nie jest złośliwość, tylko przypomnienie pewnych faktów lub wydarzeń, a było tego sporo więcej. Poza tym można zajrzeć do archiwum.

Na pewno wnosił duże ożywienie na forum, nie tylko tutaj, ale również na pocztowym Dobrymlocie.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

gutek63
Kontakt:

Post autor: gutek63 » czw lip 02, 2009 9:41 pm

prosilem o wiedze na temat kombinacji z kolorami, a nie o jakiś kurierach.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw lip 02, 2009 10:52 pm

Witam.Aby zaspokoić ciekawośc niektórych forumowiczów napiszę kilka słów.Nie wystawiałem w Broniszach i nie wystawiam w Nitrze. Nie mam nawet kasy aby tam pojechać.W związku z chorobą moją oraz syna (kto czyta moje posty wie o co chodzi), ciężką sytucją w firmie(kryzys), jesień zeszłego roku i rok obecny poświęcam całkowicie na załatwienie spraw osobistych.Ptaki zmieniły adres i w tym roku daję im odpocząć.W gołębniku jestem gościem.Nie wiem czy będę coś pokazywał na wystawach.Jeżeli będą ptaki wysokiej klasy to tak ,jeżeli nic ciekawego nie wyjdzie to nie ma sensu pokazywać w kółko tych samych ptaków.Mam tyle poważnych problemów osobistych,że nie ruszają mnie docinki niektórych forumowiczów.Jeżeli coś piszę to po to by się zrelaksować i odpocząć od codziennych kłopotów.Jednak nie zapomniałem języka w gębie i jeżeli ktoś będzie szukał okazji do zwady to jak zwykle służę swoją osobą.Pozdrawiam.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw lip 02, 2009 11:06 pm

Witam.Gutek przede wszystkim napisz co chcesz uzyskać,jaki kolor ?Z Twoich postów wynika,że ptaki które rozmnażasz nie są czyste genetycznie jeżeli chodzi o kolor.Dlatego w takim zestawieniu kolor młodego może być inny niż w schemacie ,który podałem.Czyste kolorystycznie linie uzyskuje się stosując krzyżowanie krewniacze.Pozdrawiam.Ps.Ja nic nie pisałem o kurierach.

gutek63
Kontakt:

Post autor: gutek63 » pt lip 03, 2009 9:09 pm

uklony, chodzi mi o to by ewentualnie uniezależnic sie od uganiania po niemczech lub holandii za "obca krwia" . z tego co wiem sporo hodowców z zagranicy w ten sposób kombinuje[nie dzielą się wiedzą szczególnie z nami]mam ok.40szt.bernburów żółte,czerwone i teraz kilka"petard"czarnych[jednogniazdowce] z holandii.kombinacje czerwonych z żółtym to żadna filozofia,ale jak cechy tych czarnych"petard"przelać na żółte i czerw. i przy okazji uzyskać coś do tych czarnych ,myśle że przejrzyście to napisałem p.s. szczere wyrazy współczucia,wiem z autopsji co to choroba najbliższych.pozdro. aha, po jakim czasie[ile pokoleń] można powiedzieć że czysta linia.

Awatar użytkownika
Krzysiek_pigeon
Kontakt:

Post autor: Krzysiek_pigeon » pt lip 03, 2009 9:50 pm

Czystość linii genetycznej sprawdza się poprzez tzw.krzyżówkę wtórną.U ptaków występuje heterogametyczność żeńska w przeciwieństwie do ludzi.Najprościej mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu o płci potomstwa "decyduje samica" chociaż u gołębi nie ma to dużego znaczenia.Gen determinujący kolor upierzenia jest genem autosomalnym czyli nie sprzężonym z płcią.Chyba jedynie u texanerów znajduje się on na heterosomie.Więc mówienie że krzyżowanie zółtego samca z czarną samicą da czarne samice i zółte samce to czyste spekulacje raczej nie uzasadnione genetycznie.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » sob lip 04, 2009 6:44 am

Witam.Ad."U ptaków,w przeciwieństwie do ssaków,samce posiadają homochromosomy płci(XX),a samice heterochromosomy(XY).Tylko na chromosomie X swoje loci mają geny odpowiedzialne za barwę."Tomasz Stenzel Gołębnik nr 6/2006.Krzyżowanie żółtego samca i czarnej samicy da :żółte samiczki i czarne samczyki.Czyli odwrotnie niż napisał Krzysiek.Genetyka to nauka i nie ma tam miejsca na spekulacje..ad.Gutek kojarzenie czerwony x żółty daje identyczny rozkład potomstwa co w układzie żółty x czarny.Czy zależy Ci na kolorze czy na pokroju potomstwa?Rozumiem,że petardy oznaczają wysoką klasę ptaków.Obcą krew stosuje się przy chowie krewniaczym.Ten sposób jest najprostszy przy tworzeniu lini genetycznej czyli uzyskaniu stada ptaków o wysokiej koncentracji dobrych genów.Wtedy też raz na jakiś czas przydaje się obca krew.Jednak muszisz dokładnie znać rodowód "obcej krwi" aby nie pogorszyć pokroju potomstwa.Pozdrawiam.Ps.ad.Krzysiek.Gdy będziesz czytał artykuł Tomka(do czego namawiam) to nie sugeruj się układem kolorów w pierwszym pokoleniu.Tam jest błąd w opisie.Schemat na rysunku jest prawidłowy.Ps.Gutek .Nie oczekuję współczucia bardziej przyda mi się siła do dalszej walki z chorobą syna.

Awatar użytkownika
Krzysiek_pigeon
Kontakt:

Post autor: Krzysiek_pigeon » sob lip 04, 2009 11:44 am

Przyznam szczerze, że trochę mnie to zdziwiło, że gen na barwę upierzenia ma swoje loci na heterosomie X.Genetykiem nie jestem, moja wiedza w tym temacie jest bardzo ograniczona.Z chęcią przeczytam ten artykuł.Pozdrawiam.

kudłaty
Kontakt:

Post autor: kudłaty » sob lip 04, 2009 1:35 pm

witam,mądrego az miło się czyta,opal pozdrawiam i siły zycze

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » ndz lip 05, 2009 10:12 am

kudłaty pisze:witam,mądrego az miło się czyta,opal pozdrawiam i siły zycze
Kurza twarz znów Mu sie w głowie przewróci (Opalowi) ,w sumie mądrze pisze
Szukaj a znajdziesz

gutek63
Kontakt:

Post autor: gutek63 » ndz lip 05, 2009 1:00 pm

UkLony Opal ,napewno czarne sa "czyste"natomiast żółte mają "dolewkę"czerwonych i odwrotnie[dziadkowie,ojcowie]czyli po parze żółty-czerw.młode jeden żółty drugi czer., te młode dostaja pary w swim kolorze i.t.d.po nich ida młode najczesciej w kolorze rodziców,choć zdarza sie na ok.5par młodych 1-3 w kolorze dziadka.krótko mówiąc jeśli kombinować to tylko żółty-czarny,żółty-czerw.natomiast czarny-czerw.odpuścić? p.s. Opal,ja o zdrowie córki walczę już 16 lat i wiem że napewno: wytrwałosc,siła i dobrze pojete współczucie jest BARDZO potrzebne.TRZYMAJ sie.

ODPOWIEDZ