jastrząb
jastrząb
Witam. Moim problemem jest jastrząb. Nie wiem jak uchronić gołębie przed tym drapieżnikiem. staram się jak najmniej je wypuszczać rasowym już zrobiłem woliere i jest pół biedy, ale pocztowe muszą latać. jak zwalczyć jastrzębia ?
Re: jastrząb
Przeczekać.Lub przenieść hodowlę do Francji czy Belgii, tam jastrzębi prawie nie ma.A poważnie, to nie ma pewnego sposobu na jastrzębia. Te w miarę skuteczne są nieetyczne lub prawnie zabronione, więc nie ma co wspominać.Na dzisiaj pozostaje żywołapka.Ja wypuszczam ptaki około południa, na wiosnę złapałem samicę gołębiarza, do tej pory samiec gołębiarz zabrał mi kurczaka a samica krogulca ostatnio zabiła dwa pocztowe. poza tym względny luz.W podobnym okresie ubiegłego roku straciłem kilkanaście gołębi i tyle samo kurczaków.
-
- Posty: 74
- Rejestracja: sob gru 12, 2009 3:00 pm
- Lokalizacja: woj. Łódzkie, SKIERNIEWICE
- Kontakt:
Re: jastrząb
ja teraz nie mam praktycznie w ogóle problemów z jastrzębiem tylko czasami przeleci i nie atakuje .
gorzej jesienią i zimą .
Teraz ma dużo pokarmu to nie wiem czemu u Ciebie atakuje ...
gorzej jesienią i zimą .
Teraz ma dużo pokarmu to nie wiem czemu u Ciebie atakuje ...
Re: jastrząb
TOMECZEK ma tłuste gołębie 

Re: jastrząb
Jeśli zaatakuje dwa razy i łowy ma udane, będzie wracał systematycznie codziennie. Przestanie, gdy wybije wszystko lub gdy zamkniesz ptaki na co najmniej 2-3 tygodnie, a i tak będzie sporadycznie zaglądał, by sprawdzić, czy "stołówka" znowu nie otwarta.
Re: jastrząb
Witam.Mam pytanie do znawców tematu.Dawno temu gdy byłem młodym chłopakiem często atakował dorosłe kury "drapol" nazywany przez dziadka "kurzejem".Nie atakował gołębi a jeżeli nawet spróbował to nie dał rady złapac(był mało zwrotny).Byłem nawet świadkiem walki między silnym, mocnym kogutem i tym"drapolem".Walka skończyła się remisem bo"drapol" mnie zauważył i uciekł.Nadmienię,że już wtedy doskonale wiedziałem jak wygląda samica i samiec jastrzębia gołębiarza oraz myszołów czy sokół.Wiem (bo widzę je często nad Wisłą) jak wyglądają orły bieliki.Kilka par wypuszczonych z azylu w warszawskim ZOO osiedliło się właśnie w okolicach Czerwińska.To nie był żaden z tych drapieżników.Może ktoś z Was zna odpowiedż?
- Jarek Siedlecki
- Posty: 512
- Rejestracja: wt sie 07, 2007 9:11 am
- Lokalizacja: Siedlce
- Kontakt:
Re: jastrząb
Podejrzewam, że chodzi o myszołowa.
U nas na działkach szczególnie w zimie czyści bażanty.




Dirko
Re: jastrząb
prawdopodobnie chodzi o samicę krogulca, jest to spory bo do 80cm ptak
u mojej babci (mieszka w pobliżu lasu) sam widziałem skuteczne ataki krogulca na kury
u mojej babci (mieszka w pobliżu lasu) sam widziałem skuteczne ataki krogulca na kury
Re: jastrząb
Witam.Wiem jak wygląda myszołów.Nie dalej jak kilkaset metrów od domu ptaki te mają gniazdo.I co roku wyprowadzają młode.Te ataki obserwowałem, w środku lata(wakacje).A raróg czy tego ptaka ktoś widział w naturze?Pozdrawiam.
Re: jastrząb
Witam.Krogulec jest mniejszy od jastrzębia gołębiarza. i znam krogulce.Dziadek mówił na nie "wróblarz".I jeszcze nie widziałem jastrzębia,który by się porwał na dorosłego, silnego koguta.Ten o którym mowa to była taka zadziora,że atakował ludzi.Gdy zobaczył" drapola" to darł mordę i wszystkie kury chowały się po kątach ,a on zostawał na podwórku.On nie pękał przed jastrzębiem.A ten"drapol" ,pewnie by go wykończył, gdyby nie moja interwencja.Pozdrawiam.
Re: jastrząb
Raróg, u nas to raczej tylko przelotne osobniki lub uciekinierzy tresowani do polowań przez sokolników. Piszesz że atakował w środku lata więc można przypuszczać iż był to ptak lęgowy (migrację drapieżników zaczynają się trochę później). Czyli raróg raczej odpada chociaż ma "fizyczne możliwości" upolowania kury. Ja obstawiałbym jednak myszołowa, specyfika polowania tego ptaka pasuje. Mógł to być osobnik o nieco innym ubarwieniu.
Re: jastrząb
młoda, nie opierzona sztuka siedzi w gnieździe lub jego pobliżu
wg mnie są trzy opcje samica jastrzębia, myszołów lub własnie wspomniany raróg. Ostatnia opcja jednak najmniej prawdopodobna. Orliki czy bieliki (które suma sumarum orłami nie są
) mają możliwości upolowania kury ale są to raczej rzadkie ptaki o nieco nie pasującym składzie pokarmowym. Przydałby się jeszcze opis jak ten ptak wyglądał.


Re: jastrząb
Witam.Dodam tylko,że od 30-35 lat tych ptaków już nie widuję.Myszołowy na gnieżdzie(i stare i młode), często obserwuję przez lornetkę.Samicę gołębiarza miałem kilka razy w ręku. To nie te ptaki.Wieczorem opiszę jego wygląd.Teraz żona mnie wygania bym umył samochód.Pozdrawiam.
Re: jastrząb
Witam.Żona przysnęła to szybko napiszę.Kolor brązowo- szary.Każde piórko na zewnętrznaj części skrzydeł otoczone ciemniejszą obwódką.Ptak duży 60-65 cm(może więcej).Rozpiętośc skrzydeł około 130-150 cm.Głowa i podgardle ptaka jasne.Prawie białe z ciemnymi cętkami.Byłem od niego z 10 m..Jeszcze moment i bym go dorwał,tak był zajęty walką z kogutem.Zauważył mnie w ostatniej chwili.Pozdrawiam.Ps.A ta 80 cm samica krogulca to pewnie karmiona sterydami jak Puzianowski.
Ostatnio zmieniony pt cze 18, 2010 6:26 pm przez opal, łącznie zmieniany 1 raz.
Re: jastrząb
Witam.Bubi widziałeś błotniaka albo kanię o 150 cm rozpiętości skrzydeł? Znam wszystkie "drapole "występujące u nas.Jednak to nie był,żaden z nich.I od 30 lat już tych ptaków nie widuję.A błotniaki widuję co roku na Mazurach.Kani nie widziałem w naturze ale oglądam sporo filmów przyrodniczych i wiem jak wygląda i jaką ma wielkośc.Cały czas kombinowałem,że to orzeł albo orlik ,lecz nie pasuje mi dziób.Orły mają bardzo masywny.A ten miał dziób podobny do jastrzębia czy sokoła.Pozdrawiam.
Re: jastrząb
błotniak stawowy i kania są właśnie takich rozmiarówopal pisze:Witam.Bubi widziałeś błotniaka albo kanię o 150 cm rozpiętości skrzydeł? Znam wszystkie "drapole "występujące u nas.Jednak to nie był,żaden z nich.I od 30 lat już tych ptaków nie widuję.A błotniaki widuję co roku na Mazurach.Kani nie widziałem w naturze ale oglądam sporo filmów przyrodniczych i wiem jak wygląda i jaką ma wielkośc.Cały czas kombinowałem,że to orzeł albo orlik ,lecz nie pasuje mi dziób.Orły mają bardzo masywny.A ten miał dziób podobny do jastrzębia czy sokoła.Pozdrawiam.

mbudniewicz.pl.tl
-
- Posty: 10
- Rejestracja: czw gru 31, 2009 7:00 pm
- Kontakt:
Re: jastrząb
Wszelkie orły i orliki odpadają. Błotniak odpada, wszystkie trzy gatunki, co do kani czarna i ruda też odpadają. Trzmielojad wyglądem pasuje, ale niestety na tak dużego ptaka jakim jest kura, to raczej nie porwałby się. Raróg jak najbardziej pasuje, po pierwsze tak jak pisze Opal, było to 30-35 lat temu, wtedy było ich jeszcze na tyle, aby można było je zobaczyć. Po drugie z pewnością bez problemu zabiłby kurę. Wygląd też pasuje.
Re: jastrząb
Witam.Pewnie masz Adrian rację.Idę myc ten samochód bo dostanę w łeb od żony.Wieczorem pogadamy.Pozdrawiam.
Re: jastrząb
Witam.Znalazłem w necie zdjęcia raroga.Tak to prawdopodobnie ten ptak.Jednak abym miał pewnośc, przydałoby się zdjęcie sylwetki tego ptaka w locie.Na ziemi widziałem go raz ,w locie wielokrotnie.Znalazłem też notkę,że w 1998 roku na opolszczyżnie znaleziono gniazdo tych ptaków z młodymi .Więc nie do końca jest prawdą,że ptaki te u nas bywają tylko w okresach migracji(przelotem).Pozdrawiam.
Re: jastrząb
Witam.Jeszcze jedno.Przez całe wakacje widywałem te ptaki(ptaka?) prawie codziennie.To był oblot rewiru łowieckiego.Więc gdzieś niedaleko, musiały miec gniazdo.35 lat temu, tych ptaków było( prawdopodobnie) u nas dużo więcej.Musiały też u nas gniazdowac .Nie ma innej możliwości.Jeżeli jednak to taka rzadkośc, to miałem dużo szczęścia.Widziałem go z bliska i to w jakiej emocjonującej akcji.Niejeden fotograf ptaków oddałby majątek za takie ujęcia. Pozdrawiam.
Re: jastrząb
Jeżeli było to aż tak dawno czyli 35 lat temu to rzeczywiście mógłbyć raróg (z opisu tak wynika), chociaż z tego co mi wiadomo również wtedy był to bardzo rzadki ptak. Błotniaki i kanie to zupełnie inna bajka i upodobania pokarmowe.
Re: jastrząb
ad. Opal. Czy w okolicy Warszawy nie ma myjni samochodowej?
Re: jastrząb
Witam.ad.Namor jest.Jednak aby go tam umyc musiałbym zamówic pomoc drogową.To w tej chwili majątek nieruchomy(zepsute sprzęgło).