Garlacze

andrzejj275
Kontakt:

Garlacze

Post autor: andrzejj275 » czw gru 30, 2010 5:15 pm

Witam

Mam pytanie dotyczace hodowli garlaczy. Jestem poczatkujacym i chcialbym sie dowiedziec na co powinienem zwrocic szczegolna uwage przy hodowli tego gatunku.

Pozdr wszystkich :)

opal
Kontakt:

Re: Garlacze

Post autor: opal » czw gru 30, 2010 5:26 pm

Witam.Na gardło.

andrzejj275
Kontakt:

Post autor: andrzejj275 » czw gru 30, 2010 5:34 pm

A dokladniej?

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw gru 30, 2010 5:50 pm

Zadałeś nieprecyzyjne pytanie, dlatego tak trudno na nie odpowiedzieć. Konkretnie o jakie garłacze Ci chodzi. Znamy kilkadziesiąt ras garłaczy z tego popularnych i często hodowanych w Polsce jest co najmniej kilkanascie. Nie wiedząc, o jaką rasę Ci chodzi nie można sensownie odpowiedzieć.

andrzejj275
Kontakt:

Post autor: andrzejj275 » czw gru 30, 2010 6:04 pm

Jestem na etapie tworzenia stada. Kupilem 2 pary gornoslaskich koroniatych i kilka par zwyklych(skladakow).
Naprawde kazda informacja jest dla mnie bardzo wazna.
Szegolnie jakie oznaki powinny mnie zaniepokoic ,jakie witaminy stosowac itd

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw gru 30, 2010 6:12 pm

No to wiemu na czym stoimy. Te tzw. składaki to stawaki , jak się domyślam. Napisz, jaki mają kolor brwi i dzioba, to ustalimy rasę.Sory, ale nie bardzo mam teraz czas, więcej na temat stawaków, bo koroniaste też do tej grupy możemy zaliczyć napiszę dopiero w sobotę.

andrzejj275
Kontakt:

Post autor: andrzejj275 » czw gru 30, 2010 6:21 pm

Ok
No to do soboty Krzysiek.
SZAMPANSKIEJ ZABAWY DO BIALEGO RANA I SZCZESLIWEGO NOWEGO ROKU :twisted:

andrzejj275
Kontakt:

Post autor: andrzejj275 » pt sty 07, 2011 9:18 pm

Witam wszystkich.Moje pytanie dotyczy garlaczy a dokladnie stawakow. Otorz bardzo lubie ten gatunek garlacza .Jak wiecie jestem poczatkujacym hodowca garlaczy ale wsrod mojego stada chcialbym pare par tycz ptaszkow. Moje pytanie brzmi-czy ten gatunek jest powazany wsrod was hodowcow?

Pozdro.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt sty 07, 2011 9:32 pm

Z tym bywa różnie. Jeśli chodzi o stawaki polskie( z białą brwią) to zależnie od rejonu kraju zdania są podzielone. Dla jednych to zwykłe "klapacze", hodowane na wsiach dla lotu i na rosołek, dla innych stawak to król garłaczy. W moich stronach jest to najbardziej ceniona rasa garłaczy, ich hodowcy cieszą się w środowisku hodowców garłaczy dużym poważaniem a dobry stawak to wymierna wartość materialna. Taki ptak kosztuje nieraz wiecej niż garłacz pomorski, angielski czy norwich.Czołowi hodowcy stawaków potrafią z zamkniętymi oczami powiedzieć, na ktorej półce w gołębniku kolegi siedzi dany ptak i wyrecytować bez zająknięcia jego rodowód do kilku pokoleń w tył. Jest to przy tym zamknięty krąg znajomych i nikt obcy od nich gołębia nie kupi. Dla nieznajomych nie mają nic na zbyciu.Dopiero, gdy ktoś spośród ich grona wprowadzi kogoś nowego, można coś od nich dokupić.

andrzejj275
Kontakt:

Post autor: andrzejj275 » pt sty 07, 2011 9:53 pm

W moich rodzinnycz stronach (tarnobrzeg)tez ten gatunek jest bardzo powazany a tu gdzie teraz zamieszkalem widze ze nie za bardzo(sokolow mlp).
Tak zauwazylem ze nie ma co marzyc o kupnie fajnego stawaka.
Trudno trzeba poswiecic pare lat i wychodowac swoje wystawki :D .

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » pt sty 07, 2011 10:07 pm

dla mnie osobiście stawak to najlepszy i najpiękniejszy garłacz ale są gusta i guściki
golebie-akrobatyczne

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » pt sty 07, 2011 10:08 pm

Także jestem fanem tejże rasy. Jednak dysponuje za małym materiałem aby cokolwiek zwojować. Mam aktualnie 7szt.Panie Krzystofie a jak sie ma pańska hodowla??
DARMOWE nagrody priv

andrzejj275
Kontakt:

Post autor: andrzejj275 » pt sty 07, 2011 10:20 pm

Super ze sa zainteresowani ta rasa.
A siedem pozadnych stawakow to calkiem dobry fundament do zalozenia stada.
Pozdro

Garłacze :)
Kontakt:

Post autor: Garłacze :) » pt sty 07, 2011 10:22 pm

A garłaczami górnośląskimi koroniastymi ktoś z tego forum się interesuje ?
W.K

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt sty 07, 2011 10:23 pm

Na dzisiaj mam 3 pary białych, 3 pary żółtych, 2 czarnych, 4 niebieskich i 5 par czerwonych.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » pt sty 07, 2011 10:38 pm

ja interesuję się tylko i wyłącznie ze względu na lot pozdrawiam
golebie-akrobatyczne

andrzejj275
Kontakt:

Post autor: andrzejj275 » pt sty 07, 2011 10:57 pm

Pewnie ze sie interesuje.
Wlasnie niedawno skonczylem ogladac Twoje :P .

Kontakt:

Post autor: Garłacze :) » pt sty 07, 2011 11:01 pm

Ale że Ty hodujesz to już wiem :D Bardzo mi miło że ktoś ogląda moje ptaszki :D
W.K

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob sty 08, 2011 8:07 am

Górnośląski koroniasty to poza stawakiem polskim i morawskim siodłatym sztandarowa rasa w moich stonach. Najpopularniejsze są u nas niebieskie i szymle, ale także inne odmiany pasiate i szymlowate sa bardzo lubiane. Poza tym w hodowlach wiejskich powszechnie hodowane są jednobarwne:czarne, czerwone i żółte oraz lociaki w tych kolorach, no i dużo białych. Jednak większosć "koroniaków" w naszych stronach różni się nieco od tych wystawowych. Nasi hodowcy główną uwagę przywiązują do klasycznego lotu stawaka, więc ptaki są nieco mniejsze i na niższych nogach niż te wystawowe. Białe u nas mają pierwotnie ciemne oczy. Białe na białym oku to efekt krzyżowania białych czystej linii (na ciemnym oku) z bardzo jasnymi żółtymi i czerwonymi szymlami.Tak jasne oko u białego wprowadzili niemieccy i śląscy hodowcy. Ta szymlowatość wychodzi u części białych młodych nawet po wielu pokoleniach. Nasi hodowcy trzymając białe w czystych liniach od pokoleń nigdy białego z jasnym okiem nie widzieli. Zobaczyli dopiero w latach 90-ych na wystawach.Znany i ceniony hodowca tej rasy M.Beutel napisał kiedyś, że górnośląskie koroniaste zatraciły bezpowrotnie swój typowy lot stawaka. Pomylił się. Nasze wiejskie "koroniaki" przeważnie latają stylowo. Zauważyli to inni niemieccy hodowcy i w latach 2000-2003 masowo na terenie południowej Wielkopolski wykupywali niebieskie,płowe i szymle w tych kolorach, oczywiście tylko stylowo latające.

Kontakt:

Post autor: Garłacze :) » sob sty 08, 2011 12:04 pm

No właśnie w moim stadzie nie ma ptaków które by "stawiały" (hoduje na wolnym oblocie), ale oczywiście wszystkie ładnie klaszczą, co do lotu to Panie Krzyśku ma Pan całkowitą rację, prawie wszystkie moje gołąbki po wypuszczeniu siedzą na dachu, bardzo rzadko się zdarzy aby któryś poderwał się do lotu. Koroniaste zatraciły tę cechę dlatego że większość z nich była i jest trzymana w wolierach. Kiedyś garłacze były mniejsze, lżejsze i co za tym idzie zwinne dlatego dużo latały i stawiały teraz u moich okolicach spotkać takiego garłacza to rzadkość. Parę sztuk takich garłaczy mają jeszcze starzy gołębiarze ale na wystawie te gołąbki z pewnością byłyby B.O. Dzisiejsze garłacze bardzo się zmieniły w czasie ostatnich kilku lat, są większe, ich umaszczenie jest równomierniejsze po prosu są dużo lepsze, ale aby były takie jak są teraz musiały zatracić właśnie takie cechy jak "stawianie". Kiedyś zdobyć garłacza było bardzo ciężko teraz średniej klasy garłacza można kupić na każdej giełdzie, słyszałem parę historii mojego brata jak to ciężko było mu rozpocząć hodowlę garłaczy :). Gorąco pozdrawiam wszystkich miłośników tej rasy :)
W.K

andrzejj275
Kontakt:

Post autor: andrzejj275 » sob sty 08, 2011 12:28 pm

Witam wszystkich.
i znow mam pytanie do fachowcow.
CZy Zostawic juz jajka.
Tej zimy jedna para bialych ma juz po raz czwarty.

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » sob sty 08, 2011 1:13 pm

Jedni powiedzą że tak inni że nie ale to Twoje gołębie i to zalezy tylko od Ciebie pozdrawiam:) Panie Krzysztofie gbyby miał pan jakieś zbędne młódki w przyzwoitej cenie to proszę o kontakt na pw:)
DARMOWE nagrody priv

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob sty 08, 2011 5:51 pm

To prawda, że obecnie koroniaste bardzo się różnią od tych hodowanych jeszcze w hodowlach wiejskich. Nie tyle chów wolierowy, co krzyżówki ze stawakiem sląskim (steigerkropfer) sprawiły, że garłacze koroniaste zatraciły styl lotu stawaka. Przez domieszkę krwi stawaka ślaskiego zyskała ich sylwetka, sa teraz wyższe, mają dłuższe nogi, ładniejsze garła ale krzyżówka z nielotem odebrała im lotność, z której były znane. Białe stawaki polskie powstały z krzyżówki białego samca koroniastego z samicą garłacza angielskiego.Było to na poczatku XXw. w okolicach Kalisza. Ich młode w wyniku chowu wsobnego i selekcji na wygląd oraz przekazany przez samca- założyciela linii dały początek białym stawakom.Wcześniej białych stawaków polskich nie było. Lot stawaka był tak mocno utrwaloną cechą u koroniastych, że nawet w wyniku krzyżówki z garłaczem angielskim cecha ta była przekazywana na potomstwo.rzeczywiście koroniaste starego typu na wystawach dostały by BO,ale właśnie po takie ptaki przyjeżdżali do nas Niemcy by w oparciu o nie przywrócić lotność populacji garłaczy koroniastych hodowanych przez niemiecki klub hodowców tej rasy.

Carloss
Kontakt:

Post autor: Carloss » sob sty 08, 2011 6:35 pm

Witam, z zainteresowaniem śledzę temat garłaczy, co prawda nie mam ani stawaków, ani górnosląskich, ale ciekawy jestem co koledzy sądzą o garłaczach brneńskich? Jak oceniacie populacje tych ptaków w Polsce i ich jakość? Wydaje mi się że nie cieszą się one dużą popularnością w Polsce, chociaż ja akurat mam kilkanaście sztuk i jestem nimi zachwycony.
Karol.

Kontakt:

Post autor: Garłacze :) » sob sty 08, 2011 7:22 pm

Mój znajomy dość długo hodował garłacze breńskie ale w tym roku się już ich pozbył. bardzo fajne ptaszki ale do koroniastych się nie umywają (wg.mnie). Pozdrawiam :)
W.K

ODPOWIEDZ