Strona 1 z 1

Wywrotki Mazurskie

: ndz mar 06, 2011 12:10 pm
autor: kyrtap125
Witam.Koledzy mam pytanie. Chciałbym sparzyć czarnego samca z czerwoną samicą, chodzi o wywrotki mazurskie. Czy nie popsuję koloru u młodych? Dopiero zaczynam hodowlę wywrotków, i nie wiem jaką one mają krew.

Re: Wywrotki Mazurskie

: ndz mar 06, 2011 3:22 pm
autor: Szakal
Z doświadczenia wiem że nie zawsze młode wyjdą takiego koloru jakiego są rodzice. Z czarnej pary wywrotków czasem mam czerwone młode. Inny przykład, z żółtej samicy tiplera, i niebieskiego samca, wyszły śliczne czerwone młode. Wiem dlaczego, bo matka od żółtej jest czerwona. O genach odpowiedzą Ci inni koledzy z forum którzy znają się na rzeczy. Pozdro :wink:

Re: Wywrotki Mazurskie

: ndz mar 06, 2011 5:49 pm
autor: krzysiek
Czasami po czarnym i czerwonym wyjdzie czerwony z burym ( tzw. dębowym ) ogonem.

Re: Wywrotki Mazurskie

: pt mar 11, 2011 5:45 pm
autor: jarooo
CZARNY Z CZERWONA POWINNY BYĆ DOBRA PARA . CZĘSTO SIĘ DODAJE CZERWONEGO DO CZARNYCH ABY ROZJAŚNIĆ DZIOBY CZARNYM :)

Re: Wywrotki Mazurskie

: pt mar 11, 2011 7:29 pm
autor: krzysiek
Eeee...Do tego robi się krzyżówkę czarny x żółty, ewentualnie czarny x kawowy. Czarny x czerwony to idealny sposób na zepsucie czerwonego koloru.

Re: Wywrotki Mazurskie

: pn mar 14, 2011 7:30 pm
autor: kyrtap125
Dzięki za odpowiedzi :)

Re: Wywrotki Mazurskie

: pn maja 02, 2011 10:37 am
autor: kyrtap125
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie koloru u wywrotków. Mam żółtą samicę z czerwonym samcem, samica jest po czerwonych rodzicach i samiec też po czerwonych.. Czy po nich nie będą młode miały taki półczerwony kolor??? Bo nie wiem czy ich nie rozparzyć?

Re: Wywrotki Mazurskie

: pn maja 02, 2011 10:56 am
autor: krzysiek
Półczerony? Co dokładnie masz na myśli.

Re: Wywrotki Mazurskie

: pn maja 02, 2011 11:04 am
autor: krzysiek
Z moich obserwacji wynika, że jeśli żółta samica jest po czerwonych i w parze ma czysto czerwonego samca ( też po czerwonych) to ich wszystkie młode też będą czerwone.Przykładowo. Mam pocztowe ozdobne. Piękna żółta recesywna samica, z białym dziobem, lotkami i ogonem miała po kolei cztery czerwone recesywne samce , wszystkie z białymi dziobami, lotkami i ogonami. Wszystkie ich młode były czerwone, miały piękny, soczyście czerwony kolor, ale dzioby miały ciemne, a lotki, ogony i podbrzusza sino - niebieskawe. Dopiero z żółtym samcem dała dobre młode, tym razem same żółte.U wywrotków, ponieważ są jednobarwne i mają utrwalone czyste kolory nie powinno być takich problemów i młode powinny być czysto czerwone.Jeśli masz na myśli taką rozjaśnioną czerwień, to owszem, bywają takie przypadki, jednak przeważnie w parach , gdzie jedno jest czysto żółte, a drugie czerwone ale po żółtych przodkach. Czasami po dwóch czerwonych, gdy obydwa mają żółtych przodków wychodzi także taki rozjaśniony młody.