rysie;)

Awatar użytkownika
gołąbek
Kontakt:

rysie;)

Post autor: gołąbek » pn maja 23, 2011 5:48 pm

czy te rysie które spotykamy na wystawie to rysie polskie :?: :D 8)
Pozdrawiam Damian :)

Falkos17
Kontakt:

Re: rysie;)

Post autor: Falkos17 » pn maja 23, 2011 5:56 pm

No przeważnie spotyka się polskie rysie na wystawach

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn maja 23, 2011 9:43 pm

No właśnie. Pytanie zasadne a odpowiedź trudna i niejednoznaczna. Na pewno są to gołębie rasy RYŚ POLSKI.Do tej pory wszystko jasne. Weźmy jednak pod uwagę, że wzorzec tej rasy został opracowany przez hodowców niemieckich i dotyczy on gołębi udoskonalonych przez Niemców na bazie kupowanych przez nich pod koniec XIX w. polskich rysi i krzyżowanych z mondainami, gołębi odpowiadających gustom hodowców niemieckich i różniących się bardzo od hodowanych w naszych hodowlach rysi. Obecnie pokazywane na wystawach rysie mają z polskich gołębi jedynie nazwę i rysunek, reszta to efekt dziesięcioleci pracy hodowlanej naszych zachodnich sąsiadów.Poważne wątpliwości budzi więc to, czy ten niemiecki ryś jest jeszcze rysiem polskim. Ja , chociaż jestem miłośnikiem ras polskich i dobro ich leży mi na sercu uważam, że to, co pokazują nam jako rysie polskie na pewno polską rasą nie jest.Ze względu na uwarunkowania historyczne i zasługi polskich hodowców w tworzeniu przodków obecnych rysi powinna pozostać nazwa ryś polski ale przecież ta karykatura gołębia nie jest efektem polskiej hodowli. Nasi hodowcy tworząc rysie stworzyli jedną z najdoskonalszych ras użytkowych a sąsiedzi zza zachodniej granicy przerobili ją na pokraczną parodię rysia.

Awatar użytkownika
gołąbek
Kontakt:

Post autor: gołąbek » wt maja 24, 2011 6:57 am

a czy te rysie są dobre w lataniu :?: :oops:

Falkos17
Kontakt:

Post autor: Falkos17 » wt maja 24, 2011 7:36 am

U mnie czasami któryś zerwie się do latania ale raczej są słabymi lotnikami ponieważ są dużymi ptakami ;)

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt maja 24, 2011 12:55 pm

Odległość kilkunastu metrów mogą pokonać, niektóre nawet wzbiją się w górę na 3 m. Osiągi lotowe mają więc podobne jak stara kura nioska.

Falkos17
Kontakt:

Post autor: Falkos17 » wt maja 24, 2011 1:23 pm

Z tym to się akurat nie zgodzę że rysie latają jak stare kury. U mnie czasami któryś z rysi poleci w górę z pocztowymi i nie są to 3 metry nad ziemnią, zakrązy kilka kółek i dopiero siada

Awatar użytkownika
gołąbek
Kontakt:

Post autor: gołąbek » wt maja 24, 2011 5:00 pm

a czy są one agresywne dla innych gołębi a czy kingi są też agresywne dla innych gołębi :?: :D 8)

Falkos17
Kontakt:

Post autor: Falkos17 » wt maja 24, 2011 5:07 pm

Z reguły są agresywne , ale nie zawsze tak jest :)

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » śr maja 25, 2011 1:11 am

Falkos17 pisze:Z tym to się akurat nie zgodzę że rysie latają jak stare kury. U mnie czasami któryś z rysi poleci w górę z pocztowymi i nie są to 3 metry nad ziemnią, zakrązy kilka kółek i dopiero siada
kilka kolek juz robia ?? to bardzo wysoko lotne sie robia ... atam teraz to wszystko sie miesza i jest guzik warte - a jeszcze kiedys pamietam jak rysie lataly z pocztowymi cale dnie na dlusze trasy w pola a pawie z jasniakami szly do scinki i wracaly nieraz przez pol miasta a i kiedys co ulica to bylo buda przy budzie i od soboty rana do poniedzialku robilo sie wojny ulica na ulice. Niestety wszystko sie skonczylo i ludzie i rasy golebi tylko niedobitki starych emerytow kryja sie na dzialkach poza miastem

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr maja 25, 2011 10:14 am

W każdym razie te rysie, które potrafią latać nie mają szans na dobrą ocenę na wystawie. Niemcy tak sformułowali wzorzec, by pasował do ich typu rysia: ptaka dużego, ciężkiego, niezgrabnego i zupełnie nielotnego. Ryś, który lata jest niezgodny z niemieckim wzorcem, więc nie ma szans na wystawie.Potrafi latać, więc jest niedostatecznie pokraczny i zdeformowany.

perros
Kontakt:

Post autor: perros » śr maja 25, 2011 8:52 pm

Mój sąsiad ma 93 lat i z tego co mówi to od zawsze miał rysie i czerwone pocztowe do teraz. Jego rysie latają z pocztowymi równo i on mówi że zawsze jego rysie tak latały jednak jest faktem że choć ładne i mi się bardzo podobają to z niemieckim wzorcem maja mało wspólnego ale dla niego nie to jest najważniejsze tylko to że choć ma tyle lat może oglądać i zajmować się tymi gołębiami a jak mówi cały czas takimi samymi jak 70 lat temu hodował na rosół dla swoich dzieci:)

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » czw maja 26, 2011 6:12 am

krzysiek pisze:W każdym razie te rysie, które potrafią latać nie mają szans na dobrą ocenę na wystawie. Niemcy tak sformułowali wzorzec, by pasował do ich typu rysia: ptaka dużego, ciężkiego, niezgrabnego i zupełnie nielotnego. Ryś, który lata jest niezgodny z niemieckim wzorcem, więc nie ma szans na wystawie.Potrafi latać, więc jest niedostatecznie pokraczny i zdeformowany.
hmm niemiecki wzorcem - rys byl polski to co niemcy maja do tego ? jak maja cos innego to niech sobie lokalnie oceniaja i niech sie wala w bambus . wszystkie rasy nam pozabieraja

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » czw maja 26, 2011 2:44 pm

ale my chcemy żeby pozabierali,sprowadzamy ryśie z niemiec bo podobno lepsze,przyzwyczajenia z PRL-u co zachodnie to lepsze
golebie-akrobatyczne

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw maja 26, 2011 7:56 pm

To właśnie Polski Związek zrezygnował z polskiego wzorca i wprowadził u nas wzorzec niemiecki.Ten sam związek promuje niemiecki wzorzec i niemieckie nazewnictwo dla sokoła gdańskiego.Co najmniej kilka jeszcze przykładów można by przytoczyć.Co ciekawe jednocześnie wprowadza się dla wielu ras zagranicznych sztucznie i beznadziejnie spolszczone nazwy. Czyżby spowodowane to było wyrzutami sumienia za wprowadzenie niemieckich wzorców dla najpopularniejszych ras polskich?

sadlak111
Kontakt:

Post autor: sadlak111 » pn wrz 12, 2011 6:45 pm

Witam. Planuję, a w zasadzie to mój ojciec planuje zakupić parkę rysi polskich. Więc mam kilka pytań odnośnie tej rasy.
1 Lepiej będzie żebym je trzymał z pocztowymi czy garłaczami, bo wiadomo że do mewek ich nie wpuszczę :D
2 Czy ich masa ciała nie przeszkadza im w wysiadywaniu jajek i odchowie młodych :?:
3 Ile mam je trzymać żeby u mnie zostały i nie próbowały uciec. Nie wiem jak teraz jest z lotnością rysi, ale dziadek mi mówił że '' dawno temu'' czyli jakieś 45-50 lat temu rysie latały prawie równo z pocztowymi. Tylko dziadek mówi że dzisiejsze rysie w porównaniu z tamtymi ''różnią się jak dzień i noc''
Pozdrawiam. Kamil

Falkos17
Kontakt:

Post autor: Falkos17 » wt wrz 13, 2011 10:07 pm

Możesz je trzymać albo z pocztowymi albo z gardłaczami to od cb zależy nie ma to większej różnicy. Może są i ciezkę i zdarza sie im rozbić jajko ale to prawie każda rasa tak ma a młode pasą wyśmienicie nawet niektórzy używają ich jako mamek. Możesz je nawet po 2 dniach wypuścić, chyba ze będą miały blisko do poprzedniego domu

sadlak111
Kontakt:

Post autor: sadlak111 » śr wrz 14, 2011 3:39 pm

Ok. Dzięki za odpowiedź. Może ktoś jeszcze powie coś o tej rasie :?:
Pozdrawiam. Kamil

szeryf82
Kontakt:

Post autor: szeryf82 » śr gru 07, 2011 9:47 am

witam
połowa mojej hodowli pochodzi z niemiec,fakt ptaki te są wieksze,duzo większe ,od formy wyjściowej,ale można je rozlatać.gdy sprowadzilem pierwsze wcale nie lataly,tylko chodzily.dzisiaj bez problemu podlecą na wysokość 5 m,chowam w systemie otwartym,także ptaki same się rozlataly,waga wacha się od 860g nawet do ponad kilograma.mam starego samca ktory waży 1200g kolos, a mimo to nie ma większego problemu aby podwrunąć na wys 5m.(ptak ma polskie korzenie odkąd pamiętam,od str matki ma tylko daleki dolew czecha,)
Nowy typ jest wiekszy,skrzydla już nie zakrywają plecow itd.różnice są widoczne,ale mimo to wydaje mi się że ptaki te można rozlatać.zauwarzyłem jeszcze jedno zjawisko ,ale to dotyczy ogólnie ras.U mnie kazda rasa trzyma się razem oddzielnie od innych.tylko norwiche czasami sie mieszają.smiesznie to wygląda,siedzi taka grupka na dachu,jak jeden ruszy to reszta za nim.pozostałe rasy siedzą.

Falkos17
Kontakt:

Post autor: Falkos17 » śr gru 07, 2011 8:33 pm

U mnie jakoś wszystkie rasy trzymają się razem . A co do tego kolosa to można prosić o fotkę

szeryf82
Kontakt:

Post autor: szeryf82 » śr gru 07, 2011 9:14 pm

Jak będę miał taką możliwość to prześlę

Falkos17
Kontakt:

Post autor: Falkos17 » śr gru 07, 2011 9:59 pm

Szeryf82 trzymam cię za słowo :)

Awatar użytkownika
arek5959
Kontakt:

Post autor: arek5959 » wt lut 28, 2012 11:43 pm

Czysto rasowy ryś dobrej klasy, spotykane zazwyczaj na wystawach na pewno nie zrobi kilka kółek, najwyżej z dachu na dach, wiem bo sam mam kilkadziesiąt rysi na mamki.

Edward
Kontakt:

Post autor: Edward » śr lut 29, 2012 3:46 pm

To nie jest czysto rasowy rys. co nie zrobi kilka kółek . Mieszaniec z kingowany.

LESYEK
Kontakt:

Post autor: LESYEK » ndz lip 01, 2012 12:02 am

Witam w zeszłym roku kupiłem w busku samicę rysia ,trzymałem cztery dni po wypuszczeniu latała jak zwaryjowana dwa lub trzy dni poczym wsiąkła. Znalazła się po dwóch dniach u znajomego jakieś półtora kilometra odemnie. Lot tego gołębia perzypominał lot dzikiej kaczki jak nabrała szybkości to prawie nie machając skrzydłami szybowała jakby bez wysiłku. Potem kupiłem samca na alegro ptak więkrzy nieco dłuższy barwa piękna niby wszystko gra ale gdy przyszło do lotu to niejest to. Zwykłe machanie skrzydłami bez jakiegokolwiek stylu .Widać że to zupełnie inne rasy . Wiosną tego roku znów kupołem rysia samicę żekomo była wystawiana na wystawie w kielcach . Duża była kolor i rysónek piękny reszta cech taka , ogon zadarty do góry lot raczej kokoszki charakter i zachowanie kinga.Jeżeli chodzi o charakter i ogół zachowania łącznie z lotem to stawiam na rysie typowo polskie czyli te nieco mniejsze, natomiast rysiokingi cz jak by to nienazwać bardziej przyciągają wzrok gdyż są więkrze zazwyczaj ładnie umaszczone, ale przedewszystkim to wielkość jest decydójąca o tym że te ptaki się podobają . Spotkałem ostatnio jeszcze jedną odmiane tych ptaków były duże idługie coś w rodzaju( koszua) cz jak tam się pisze. Spotykam jeszcze czasem w Starachowicach rysie o raczej marnym rysunku i barwie, wielkosci pocztowego.No i jak tu teraz wybrać coś dla siebie?

ODPOWIEDZ