Uszlachetnianie rasy/tworzenie nowej

Awatar użytkownika
maniek86
Kontakt:

Uszlachetnianie rasy/tworzenie nowej

Post autor: maniek86 » czw lip 05, 2012 10:26 am

Witam,zakladamy ze mamy rase ktora zatraca lotnosc np.winerki chcemy ja uszlachetnic inna rasa np. bijami,teraz powstaje problem poniewaz chcemy aby nasza rasa nie wywracala,chcemy tylko wyluskac dlugosc lotu i wysokosc.czy ktos wie do ktorego pokolenia moga pojawiac sie wywroty czy siadanie na ogonie?optymistycznie bylo by uzyskac to w pokolniu FI ale to chyba nie mozliwe przeciez to polowa drogi,zatem czy jest szansa w pokoleniu F2 czy F3..?prosze nie piszcie odpowiedzi typu:kolejny ktory bedzie produkowal koki idt.bo nie chce ani produkowac kokow czy pozniej ich sprzedawac pod jakos nowa nazwa czy juz istniejaca.ciekawi mnie to poniewaz latwo jest zepsusc rase wywrotna ale czy latwo bedzie wyeliminowac wywroty czy siadanie na ogonie?pozdrawiam

Awatar użytkownika
donatello
Kontakt:

Re: Uszlachetnianie rasy/tworzenie nowej

Post autor: donatello » ndz wrz 09, 2012 10:32 am

Ciekawe co piszesz. Jednak to nie moja rasa, ale mam nadzieję że ktoś fachowy podejmie temat.
Ja staram się uszlachetniać i utrwalać dobre srebrniaki, nie wiem jak w innych rasach ale tu to mimo zakupu najlepszego materiału genetycznego od kilku najlepszych hodowców - wynik to i tak wielka loteria. Zdarza się że po ''championach'' 94 pkt. nic ciekawego nie wychodzi a w drugim pokoleniu z gołębia średniego i np. tzw. ''molaka'' wychodzi wystawowy 93 pkt., a po nim znowu może też nic nie wyjść.
Majstrowanie przy genetyce to bardzo wciągające zajęcie ale szalenie pracochłonne i trudne.

P.s. Może ktoś się też podzieli swoimi spostrzeżeniami w tym ciekawym temacie i odejdziemy trochę od ganiania i ścinkowania na moment... :lol: zapraszamy
Ostatnio zmieniony czw wrz 13, 2012 5:42 pm przez donatello, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
maniek86
Kontakt:

Post autor: maniek86 » wt wrz 11, 2012 8:35 pm

Milo ze ktos odpisal,prosze Was piszcie wasze spostrzezenia.nie wierze ze nikt nie mixowal golebi aby miec mamki...?albo przypadkiem cos mu sie zmieszalo i wyszlo takie "xx"

Awatar użytkownika
maniek86
Kontakt:

Post autor: maniek86 » śr wrz 12, 2012 12:31 pm

bo taki widok nie moze zniknac z polskiego nieba http://www.youtube.com/watch?v=29ocvZbA ... re=related to w temacie scinek :D komentarz do filmu bezcenny,nie ma jak stara szkola.

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » czw wrz 13, 2012 2:56 pm

Nie próbowałem nigdy uszlachetniania na cechy typu lotność czy akrobacje. Mogę jedynie wypowiedzieć się na temat krzyżowania na wygląd. takie krzyżowania przeprowadziłem z różnym efektem.
1. Zakonniczka niemiecka z barwnogłówką królewiecką. W pierwszym pokoleniu młode z niewielką ilością barwnych lotek i niewielkimi pończoszkami. Rozczarowanie co do głowy, brak poprawy zaokraglenia i szerokości. Przekrzyżowanie młodego z niespokrewnioną zakonniczką -młody rysunek bez zastrzeżeń, nogi bose, głowa średnia, utrata głębokiej czerni zakonniczki. Koniec krzyżowania. W tym czasie przez selekcję zakonniczek uzyskałem lepsze efekty.
2. Gdański z zakonniczką niemiecką w kolorze czarnym. Młode pstre o dłuższych niż średnie dzioby. Po skrzyżowaniu w/w młodych (z różnych gniazd) wyszły 2 młode pstre a 2 o niezłym rysunku zakonniczki z lekko przydługimi dziobami. Koniec krzyżowania. Duże zaskoczenie szybkim efektem. Pewność, że idąc dalej można uzyskać niezły efekt.
3. Krzyżowanie jak wyzej. Do dalszego krzyżowania wybrałem naciemniejszą młodą samiczkę. Piękny czarny kolor, piękne białe oko, czarny, dłuższy niż średni dziób, czoło średniowysokie nawet szerokie, biały brzuch, płaski lekko rozszerzony ogon skrzyżowałem z ładnym czarnym samcem gdańskim z Niemiec( ogon w niemieckim typie - trochę przypłaski). Młody po nich zapowiada się ciekawie. Głowa łącznie z dziobem może trochę przykrótka do nowego wzorca ale piękny łuk, dziób biały bez muchy (na razie) , ogon o ładnym daszku (zaskoczenie), postawa ok. Aż prosi się aby dalej to hodować.
golebiewski

Awatar użytkownika
donatello
Kontakt:

Post autor: donatello » czw wrz 13, 2012 5:49 pm

U mnie w sezonie lęgowym krzyżowanie odbywa się systemem ''olimpijskim'' :lol: czyli każdy z każdym :lol: a co tam mam ptaszkom żałować :lol:
Przynajmiej wiem też co z pod czego wychodzi :roll:

Awatar użytkownika
maniek86
Kontakt:

Post autor: maniek86 » pt wrz 14, 2012 11:47 am

Dzieki golebiewski,super ze dodales ten post,szczegolenie 2 punkt bardzo pomocny.rysunek nie bedzie az tak istotny ale nad dlugoscia dzioba mozna juz popracowac.do krzyzowki wziete bede golebie z dlugimi i srednimi dziobami,a bede chcial uzyskac golebie o srednich dziobach.zostanie jeszcze wykonwanie wywrotow-ta ceche bede chcial wyeliminowac aby wydluzyc dlugosc lotu.

ODPOWIEDZ