Strona 2 z 2

Re: Karma

: śr paź 03, 2012 8:57 pm
autor: Marcin128
Donatelo mądre słowa,popieram.

Re: Karma

: śr paź 03, 2012 9:02 pm
autor: Zibi
Witam! Też stosuję mieszanki Kampol, ale ostatnio w nowym worku zauważyłem wołki i myślę nad zmianą..., a lęgi to bajka, zresztą jak zawsze ;)

Re: Karma

: śr paź 03, 2012 9:23 pm
autor: bartekw94
A jak z ceną kampola ?

Re: Karma

: śr paź 03, 2012 10:39 pm
autor: donatello
Zależy od rodzaju karmy. kupujac na cały sezon np rozpłodową, czy np. odchowową lub junior płace 45 zł za worek 25 kg. Dostaje też przy takim zakupie np paczkę gritów w miseczkach verselle-laga gratis lub coś innego. Jednak kupuje całym rokiem zawsze u jednego dostawcy wszystko. Zakwaszacze, olejki, akcesoria, witaminy itd, wtedy wie że ma stałego klienta i robi mi rabaty na karmę.
Zdrowy układ. :D

Re: Karma

: śr paź 03, 2012 10:42 pm
autor: donatello
Zibi pisze:Witam! Też stosuję mieszanki Kampol, ale ostatnio w nowym worku zauważyłem wołki i myślę nad zmianą..., a lęgi to bajka, zresztą jak zawsze ;)
Zibi co to te wołki? jak wyglądają?

Re: Karma

: śr paź 03, 2012 11:15 pm
autor: donatello
Apropos karmienia jeżeli chodzi o hodowlę w wolierze, bo taka prowadzę to mam jeszcze jedno spostrzeżenie, odkąd staram się zblizyć ptakom warunki do warunków ich naturalnego bytowania w przyrodzie mam mniej problemów z chorobami.
Profesjonaliści to wiedzą ale pozwolę sobie poradzić początkującym lub nie wiedzącym bo myślę że po to jest forum. :D
A naturalne bytowanie ptaków to znaczy że jedzą co chcą, raz takie ziarenko, raz inne, to trawkę dziobną, to żwirek... Więc dawanie ptakom codziennie tylko pszenicę, nawet najlepszą to w wolierze masakra. Druga Hiroszima - ( pozdrawiam mojego kolegę Marka G.)
Naturalne bytowanie ptaków to też to, że ptak siada na gałązce robi kupę i odlatuje...nikt go nie zmusza brodzić w jego własnych odchodach, więc leniom lub zwolennikom teori podwyższania odporności gołębi poprzez zmuszanie ich do przebywania notorycznie po po kostki w własnym kale proponuje to samo. Zamknijcie się w kiblu, róbcie pod siebie kilka tygodni a myślę że odporność też Wam skoczy... :mrgreen:

Re: Karma

: śr paź 03, 2012 11:44 pm
autor: felix8024
donatello pisze:Zależy od rodzaju karmy. kupujac na cały sezon np rozpłodową, czy np. odchowową lub junior płace 45 zł za worek 25 kg. Dostaje też przy takim zakupie np paczkę gritów w miseczkach verselle-laga gratis lub coś innego. Jednak kupuje całym rokiem zawsze u jednego dostawcy wszystko. Zakwaszacze, olejki, akcesoria, witaminy itd, wtedy wie że ma stałego klienta i robi mi rabaty na karmę.
Zdrowy układ. :D
Naprawde nie wierz w to ze w tym kupczym worku, jest wszystko cacy.
Niestety ale nikt nie prowadzi przedsiebiorstwa na zasadzie wolontariatu.
Najważniejsza jest kasa. I jak chcesz zjeść dobrą kiełbase to musisz sam ją zrobić i uwędzić.
Ziarno w mieszance musi spełniać normy, które są powszechnie używane do nasion.
I czy ziarno na mąke, czy dla gołebi, jak jest zagrzybione bądź zawilgocone itp, nikt go nie kupi.
W tym roku poeksperymentowałem i sam poszukałem ziaren do mieszanki.
I przy odrobinie uporu można znaleść sobie zródło do wszystkiego czego sie chce.
Też nie szukalem kilku rodzajów kukurydzy, dlatego ze skład jest bardzo podobny, tylko ograniczałem sie do jednego.
Byłem ciekaw ile wyniesie mnie zrobienie podobnej mieszanki do gotowej kupczej.
I nie ma sie co oszukiwać, jak sie dobrze poszuka i kupi ziarno z pierwszej reki bądź ze skupu, oszczedność jest 100% w porównaniu do mieszanki gotowej.
Jak by mnie bylo stać to pewnie kupował bym gotową, ale przepłacać dwa razy jakoś mi sie nie widzi.

Re: Karma

: śr paź 03, 2012 11:55 pm
autor: donatello
Moim zdaniem to nie jest kwestia czy mnie stać czy nie, policzyłem że czas na szukanie ziarna po rolnikach, po targach, jego transport i miesznie itd. wolę spędzić w pracy zarabiajac na gotową karmę. Na jedno mi wyszło. No chyba że się nie ma pracy...wtedy wszystko sie opłaca.

Re: Karma

: czw paź 04, 2012 12:22 am
autor: donatello
Felix promujesz te oszczędności 100 proc. i promujesz, więc zamieszaj mi standardową mieszanke pierzeniową w tym składzie.Będziesz tańszy o 50% to biorę 5 ton. Zarobisz 50 % !

Skład:
Kukurydza specjalna extra 22%
Ziarno lnu 4%
Pszenica extra 9%
Rzepak czarny jary 4%
Ziarno prosa (dwa rodzaje) 7%
Łuszczone ziarno słonecznika 1%
Słonecznik czarny 3%
Słonecznik prążkowany 1%
Groch australijski 3%
Groch żółty sortowany 6%
Groch zielony sortowany 4%
Kardi 4%
Łuszczony jęczmień 8%
Białe dari 7%
Czerwone sorgo 6%
Wyka jara (dwa rodzaje) 3%
Łuskane ziarno owsa (owsik) 2%
Soja tostowana 2%
Ptasi groszek 4%

Re: Karma

: czw paź 04, 2012 8:30 am
autor: Zibi
donatello pisze:
Zibi pisze:Witam! Też stosuję mieszanki Kampol, ale ostatnio w nowym worku zauważyłem wołki i myślę nad zmianą..., a lęgi to bajka, zresztą jak zawsze ;)
Zibi co to te wołki? jak wyglądają?
Witam!
donatello -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Wołek_zbożowy

A tak korzystając z okazji, czy używa ktoś w swojej hodowli karmy firmy Prima? Kolega mój hoduje pocztowy i twierdzi że jest ok.

Re: Karma

: czw paź 04, 2012 10:25 am
autor: felix8024
donatello pisze:Felix promujesz te oszczędności 100 proc. i promujesz, więc zamieszaj mi standardową mieszanke pierzeniową w tym składzie.Będziesz tańszy o 50% to biorę 5 ton. Zarobisz 50 % !
Ja niczego nie promuję :mrgreen: .
Ale wiem ze biznes kosztuje i to słono, państwo zdziera z przedsiebiorcy gdzie sie da, i żeby komuś kto legalnie, poprzez firme sprzedaje mieszanki, sie to opłacało, do ceny musi doliczyc podatek dochodowy, zus (krus), paliwo, prąd, opłacić pracowników, i w co wydaje ci sie jak narzuci 20% marży to wyżyje??. Walnie od 50 do 100% marży. A może ze względu ze bierze dużo to ma upusty u dostawców. Pewnie ma z 50 zł na tonie, bo zeby zejść niżej trzeba robić zamówienia rzędu 100 ton, ale też pewnego progu rynkowego nie przekroczysz. Reasumując gotowa mieszanka jest dużo droższa, bo ktoś kto to robi musi na tym zarobić.

Oczywiscie ceny ziaren paszowych kupowanych na kilogramy w internecie są z kosmosu, bo wyke kupiłem po 1zł za kg a w necie jest w granicach 2,5/3 zł.
Wiec porównując koszt gotowej mieszanki do cen poszczególnych nasion w necie to faktycznie jest ok.

Re: Karma

: czw paź 04, 2012 3:00 pm
autor: Pogromca40
Witam ja używam karmy firmy prima jest dobra,ale bez przesady taka cudowna jak opisują to ona znowu też nie jest,może mniej pyłu niż w innych,za to cena niby ta sama tylko worek ma 20kg a nie 25 taka mała 20% różnica.

Re: Karma

: czw paź 04, 2012 9:56 pm
autor: Dispar
Muszę przyznać, że chyba nie miałem racji z tym rzepakiem. Przejrzałem skład kilku mieszanek pierzeniowych i we wszystkich jest rzepak w ilości od 1,5 do 4 procent. Ostatni raz podawałem go gołębiom ponad 20 lat temu.

Re: Karma

: pt paź 05, 2012 7:32 pm
autor: donatello
Pogromca40 pisze:Witam ja używam karmy firmy prima jest dobra,ale bez przesady taka cudowna jak opisują to ona znowu też nie jest,może mniej pyłu niż w innych,za to cena niby ta sama tylko worek ma 20kg a nie 25 taka mała 20% różnica.
Witam Pogromca.
Jak ta Prima cenowo wyglada?
Pozdrawiam

Re: Karma

: pt paź 05, 2012 9:01 pm
autor: LESYEK
Chcę zapytać, czy ważył ktoś tą karme którą kupujemy w workach bo mam wrażenie że jest jej mniej niż powinno

Re: Karma

: pt paź 05, 2012 9:06 pm
autor: donatello
LESYEK pisze:Chcę zapytać, czy ważył ktoś tą karme którą kupujemy w workach bo mam wrażenie że jest jej mniej niż powinno
Nie ważyłem nigdy ale wiem że kończy się za szybko... :? Ale zważe. :idea:

Re: Karma

: sob paź 06, 2012 8:57 pm
autor: Pogromca40
donatello pisze:
Pogromca40 pisze:Witam ja używam karmy firmy prima jest dobra,ale bez przesady taka cudowna jak opisują to ona znowu też nie jest,może mniej pyłu niż w innych,za to cena niby ta sama tylko worek ma 20kg a nie 25 taka mała 20% różnica.
Witam Pogromca.
Jak ta Prima cenowo wyglada?
Pozdrawiam
Witam przecież odpowiedz masz na górze!.Ale dobra od 52 do 60 pln za 20kg worek w zależności od rodzaju karmy.Pozdrawiam.

Re: Karma

: sob paź 06, 2012 9:08 pm
autor: donatello
Pogromca40 pisze:
donatello pisze:
Pogromca40 pisze:Witam ja używam karmy firmy prima jest dobra,ale bez przesady taka cudowna jak opisują to ona znowu też nie jest,może mniej pyłu niż w innych,za to cena niby ta sama tylko worek ma 20kg a nie 25 taka mała 20% różnica.
Witam Pogromca.
Jak ta Prima cenowo wyglada?
Pozdrawiam
Witam przecież odpowiedz masz na górze!.Ale dobra od 52 do 60 pln za 20kg worek w zależności od rodzaju karmy.Pozdrawiam.
Sorry nie zauważyłem. Dzięki. :wink: