Strona 1 z 1

Stawiak Polski

: wt gru 23, 2008 11:35 am
autor: Lukezi
Obrazek
Obrazek
Prosze o ocene:)

: wt gru 23, 2008 6:11 pm
autor: pampalini
kiedyś miałem takie ptaki. bardzo podobał mi się ich lot, mam do nich sentyment.
u tych na zdjęciu na pierwszy rzut oka, widać czarną muszkę na dziobie.
pozdrawiam

: wt gru 23, 2008 6:42 pm
autor: Lukezi
Ponoć nie jest to błąd ale chce aby wypowiedział sie znawca tematu.

: wt gru 23, 2008 8:00 pm
autor: pampalini
Dziób:


Średniej długości i grubości. Górna część dzioba lekko zagięta ku dołowi. Barwy cielistej, bez żadnych nalotów i plam. Woskówki nosowe gładkie, mało rozwinięte, delikatne i dobrze przylegające.

fragment wzorca

: wt gru 23, 2008 9:18 pm
autor: Lukezi
Tak pampalini masz rację ale gadałem z pewnym starszy hodowcom i mówił iż dopuszczalna jest muszka na dziobie.

: śr gru 24, 2008 10:06 am
autor: krzysiek
Witam. Ja również hoduję te ptaki. We wzorcu wymagany jest czysty dziób, jednak często u starszych osobników pojawia się mucha na dziobie. ten na fotkach nie wygląda na leciwego, więc muchy mieć nie powinien, ale cóż zrobić, czarne bez muchy to rarytas. Zjeżdziłem za stawakami niemal całą Polskę, znam wszystkie ich typy regionalne i z doświadczenia wiem, że te najładniejsze, wzorcowe nie mają typowego stylu lotu. Hodowla ukierunkowana na wygląd i idealny kolor, często przy tym chów wolierowy od kilku pokoleń doprowadziły do stopniowego zatracania stylu lotu przez stawaki. Obawiam się , że za kilkanaście lat mogą stać się podobnymi nielotami jak stawaki śląskie. W moich stronach jest jeszcze sporo stylowo latających stawaków, ale te najlepiej latające , składające "jak karta" z opadem nieraz niemal do ziemi i głośnym biciem w większości na wystawie zostały by sromotnie zjechane przez sędziów. Nasi miejscowi spece od stawaków dopuszczają muchę u czarnych, jeżeli prawidłowo latają. Ten gołąbek na fotkach podoba mi się, jeżeli składa, mógłby się znależć w hodowli każdego miłośnika stawaków i nie byłby wcale najgorszy.

: śr gru 24, 2008 10:38 am
autor: wojtekdw
Witam!!!
Podoba mi się że ma mocny nasycony kolor z połyskiem, bo to jest częsty problem hodowców, no i oczywiście prawidłowe oczko z białą brwią. Co do całego gołąbka to nie jest za duży i nie posiada tej smułości i postawy, najwyraźniej jest to typowy "klaskacz". Tzw. muszka na dziobie u czarnych osobników jest wadą, dopuszczlny siwy dziób jest tylko u niebieskich stawaków, również jesli chodzi o pazurki. Kol. krzysiek ma racje jeśli chodzi o lot, bo jest to rzadka umiejętnośc i warto takie stawaczki hodować. Swego czasu i ja takie miałem m.in od kol. krzyska.
Ale takie trudno jest sprzedać i jest mało chętnych.
Te smukłe, wysokie i wzorcowe maja kilka krotnie wyższą wartość, sam za czarnego samca zapłaciłem 300zł, ale to po koleżeńsku, bo ceny są znacznie wyższe. W tym roku nie wystawiałem żadnego stawaka na wystawie ale w przeszłym roku już napewno. Poniżej kilka zdjęć takich stawaków. POZDRAWIAM!!! (troszke zła jakość zdjęć)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

: czw gru 25, 2008 9:40 am
autor: Lukezi
No kolego stawiaki przepiękne.Jeżeli chodzi o lot mojego stawiaka to tak jak koledzy mówią należy on do tych "klaskaczy"ponieważ posiada ten stylowy lot czyli bije w lota i składa się w locie. Ostatnio niestety zgineła mi od niego samica:(

: czw gru 25, 2008 12:23 pm
autor: amcane
Stawak polski nie stawiak :wink: