Stawak Polski

krzysiek
Kontakt:

Re: Stawak Polski

Post autor: krzysiek » wt gru 20, 2011 3:00 pm

Fotki wrzuc dopiero po świętach. Mój mały synek zepsuł mi aparat i nie mam możliwości wrzucenia fotek. Odnośnie wzorca. Uważam, że wzorzec został opracowany pod konkretne ptaki, dokładnie pod mieszańce ze stawakiem śląskim. Moim zdaniem najbardziej odpowiadające klasycznemu wyglądowi stawaka spośród wszystkich dotychczas pokazanych są stawaki akissa, chociaż mają ciut małe garła. Mnie osobiście podoba się z budowy jasny tiger Janusza. Nie przepadam za tigrami, ale z budowy najbardziej odpowiada mojemu wyobrażeniu klasycznego stawaka. Aha, przy okazji mam pytanko. co sądzicie o odmianie białolotej?

janusz
Kontakt:

Post autor: janusz » wt gru 20, 2011 6:18 pm

Witam też zdziwiła mnie wypowiedz Andrzeja 275 , bo wielu chodowców twierdzi że moje ptaki są w większości na wysokich nogach..

jacho
Kontakt:

Post autor: jacho » wt gru 20, 2011 6:31 pm

Spotkałem garłacze które właśnie składają skrzydła jak stawak lecz z chwilą opadania następuje nie obrót czy wywrot o 360 st. ale takie nazwałbym gwałtowna wywinięcie i w tej pozycji gołąb przez chwilę opada--czy o takich mowa? bo wykonujących obroty to jeszcze nie widziałem. o tych mówi akiss/
jes

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt gru 20, 2011 7:04 pm

Tak , jak opisałeś latają właśnie stawaki wywrotne. W moich stronach niestety nie ma takich i najstarsi hodowcy nie pamiętają, by nasze stawaki tak latały. Spotkałem kiedyś białe wywrotne w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego.

Edward
Kontakt:

Post autor: Edward » wt gru 20, 2011 7:14 pm

Krzysiek takie stawaki są pisał mi niedawno z Sieradza. Tomek ma na imię i ma parke takich wywrotnych.Poprosze aby wysłał mi zdjęcie, to wkleje na forum,

wojtekdw
Kontakt:

Post autor: wojtekdw » wt gru 20, 2011 7:28 pm

Witam!!!
Mając w końcu czas postanowiłem napisać co nieco.
Po pierwsze to cieszy mnie tak duże zainteresowanie sprawą stawaka polskiego.

Większość z Was zauważyła, że w zależności od regionu można spotkać różne typy stawaka. W Wielkopolsce co prawda są mieszanki stawaka polskiego ze śląskim, a uzyskane gołębie są śmiesznie wyolbrzymione tj. wielkie gardła, szerokie w barach, różowe oko.
O ile zgodze się z Krzyśkiem co do tych mieszanek w Wielkopolsce, to jednak nie zgadzam się i nie będę zgadzał co do masowego krzyżowania stawaka polskiego z śląskim na Podkarpaciu /poza oczywiście pojedynczymi wyjatkami/
Jest tam wielu hodowców stawaka na wyższych nogach, z tym że nie mają one NIC wspólnego ze stawakiem Śląskim i mam na to wiele dowodów.

Po pierwsze to nie trudno zauważyc różnice między mocno zbudowanym, tęgim o dużym wolu mieszańcem, a stawakiem polskim na wysokich nogach o charakterystycznie szczupłej sylwetce, kształtnym gardle itd.
Coś o tym naprawde wiem, gdyż hodowałem stawaki śląskie sprowadzane z Niemiec od mistrza europy, więc bardzo dobrze znam ich wygląd.

Po drugie znam relacje starszych hodowców posiadających wyższe stawaki i opowiadali oni jak po wojnie stawak szczuplejszy i wyższy był więcej wart niż krowa. Tak więc mam dowody na to że nie tylko hodowane są od lat w tych rejonach ale i nie było fizycznej możliwości krzyżówki ze stawakiem Ślaskim, gdyż stawaki Śląskie które znacie z wystaw zostały do tej formy wyselekcjonowane w latach 70 za sprawą Niemców, przez krzyżółwke śląskich z innymi garłaczami (angielskie i francuskie), a wcześniej stawak śląski występował w mniejszej i niższej formie.

Tak więc w Małopolsce i na Podkarpaciu od wielu lat były stawaki wyższe /dostojniejsze/ i niższe hodowane głównie ze względu na lot (wbrew pozorom, bardzo licznie występujące w tym miejscu)
Ja jestem konkretny w działaniu, albo się hoduje te wyższe (naprawde drogie i trudno dostępne) albo małe które cieszą swoim lotem. Jakieś łączenie w celu uzyskania tych dwóch cech jest naprawdę bez sensu, bowiem wtedy nie ma się ani jednych stawaków ani drógich.
Ja ze względu na pobliskie lasy i drapiezniki, hoduje wysokie stawaki kupowane na podkarpaciu, a nie zaprzeczam że duże stawaki też składają, tylko troche gorzej, gdyż czasami je wypuszczam z woliery

Tak więc zadaje pytanie: Czy wzorzec powinno ustalać się dla „odmiany” selekcjonowanej ze względu na specyficzny lot, czy dla „odmiany” selekcjonowanej ze względu na wygląd. Chyba samo przez się rozumie co zawiera wzorzec (*podpowiedź: wytyczne odnośnie wyglądu rasy).

To że w centrum kraju są zabiegi jakiś krzyżówek, to jednak nie należy zaraz przekładać tego ogólnikowo, tym bardziej na rejony wschodnie gdzie dostęp do stawaków śląskich /ze względu na położenie/ jest trudniejszy.

Ale teraz mam dobrą wiadomość dla miłośników stawaków „lotnych”, a mianowicie stawak nakrapiany /siek/ ma swój odrębny wzorzec /stawak małopolski/ przez co nie będzie w jego przypadku żadnych krzyżówek wyolbrzymiających rasy, tym bardziej że on nawet nie posiada wysokich odmian.

Niewiem jakie jest wasze zdanie odnośnie tego zabiegu, bo ja jestem bardzo pozytywnie nastawiony do tego procederu. W końcu znalazł się człowiek który chciał pokazać Polsce na prawde wymierajacą rase polską. Jednak jak się okazuje niektórzy „miłośnicy” polskich ras /chodzi mi tu o administratora strony S.O.S. ratujmy polskie rasy – pana Michała/ potrafią być mocni w gę..yy w klawiaturze, a działanie innych hodowców (prawdziwych miłośników), uznają za uragające. Tak się tylko zastanawiam nad sensem prowadzonej przez niego strony /oczywiście broń Boże, nie mam nic do pana Gilarskiego, którego cenię/

A teraz przejde do tematu, a mianowicie oceny stawaków.
Skrzyżowane lotka nie będę krytykował bo to tylko zdjęcie i nie wiem jak jest w realu. Uważam że wyglądaja przyzwoicie, a najbardziej podoba mi się ten ciemniejszy siek i oczywiście jakże rzadki stawak w białej barwie.

ps. Panie Krzyśku zamawiam niebieską samice na wiosne, bo mój samczyk niestety sam musi teraz składać :)

Utwierdzając się w swoich przekonaniach, pokazuje szczupłą i wysoką samice stawaka polskiego i dla porównania samice stawaka Śląskiego kupioną w Niemczech i odrazu podkreślam brak jakich kolwiek cech samicy powyżej od stawaka śląskiego.

samica stawaka polskiego -żółta
Obrazek
samica stawaka Śląskiego - jasno żółta
Obrazek

andrzejj275
Kontakt:

Post autor: andrzejj275 » wt gru 20, 2011 8:12 pm

Witam.Kolego Akiss owszem kiedys napisalem na forum ze wychowalem sie k Tarnobrzega i mam stawaki z rodzinnych stron ale trzymam je tylko z sentymentu do ich pieknego lotu. Jednak wszyscy wiemy ze wartosci wystawowej i gieldowej nie maja one zadnej.Obecnie razem z Jozkiem Koszuba pracujemy nad moim stadem.Jesli uznam ze juz pora pokazac ich na swiat napewno o tym uslyszysz :lol: .Jestem pewny ze wielu forumowiczow zna ptaki Jozka jesli i Ty znasz to juz wiesz dlaczego napisalem o tamtych ze dla mnie sa za niskie.Oczywiscie jest to tylko moje zdanie i wielu moze sie z tym nie zgadzac.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt gru 20, 2011 9:38 pm

Dla mnie jednak ta żółta ( polska ) jest za wysoka. W moich stronach ideałem jest stawak duży , z dużym, szerokim garłem ( coś jak ta jasna tigerka ) a przy tym OBOWIĄZKOWO stylowo latający. Te duże, z dużymi garłami też latają stylowo. Warunkiem jest krótkie, mocne skrzydło z krótkimi, szerokimi lotkami i proporcjonalnie krótki ogon.Takie ptaki kosztują może nie tyle co krowa, ale kilka stówek za sztukę trzeba położyć.

andrzejj275
Kontakt:

Post autor: andrzejj275 » wt gru 20, 2011 9:49 pm

Calkowicie przyznaje Ci racje Krzysiek.Oczywiscie ze duze stawaki lataja stylowo moze nie fikaja jak tarnobrzeskie o 360 ale lataja.

Awatar użytkownika
akiss
Kontakt:

Post autor: akiss » wt gru 20, 2011 10:10 pm

Jak widać z dyskusji trudno jest ratować polskie rasy.
Trzeba będzie chyba wprowadzić szczepy stawka jak u gołębi pocztowych.
Ale to tak w formie żartu.Wzorzec jest nieprecyzyjny literatura też.Np. wzorzec mówi nogi więcej niż średniowysokie.Pasuje do wypowiedzi i gołębi Wojtka.Ale już Terlecki w "Chowie golębi" z 1907r. pisze o stawaku ,ze nogi ma stosunkowo krótkie.Pisze też o niebieskich i pstrych ,a białe nie występują.A Peterfi w 1987r. pisze stawak jest mniejszy od czeskiego dł. 38-40cm,a nogi średnio długie.Pojawia się też kolor biały, a znika pstry.Czym się różnią te nogi średniowysokie od średniodługich.?Dopóki gołąb nie zostanie zwymiarowany i wpisany w diagram to będą takie rozbieżności.
Ad.Andrzejj275
Znam ptaki Józka ,znam Rzepki z Tarnowa i innych.

Edward
Kontakt:

Post autor: Edward » wt gru 20, 2011 10:48 pm

akiss masz super gołębie, i tak trzymaj a że tam noga ciut niższa czy wyższa nie ma znaczenia wielkiego.Ja się znam na stawakach, jak nie wierzysz spytaj Wojtka/ Miałem od Wojtka stawaki to tak składały lota jak listew.przy tym tak trzaskały ze sąsiedzi mnie sądami straszyli ,wychodziły skoro świt i sam trzask, a już było ponad 80szt.Na podwórku nie szło porozmawiać, Przez naciski musiałem wyzbyć. Sprzedałem hurtem w okolice Bydgoszczy przyjechało dwóch panów , tam należalo by ich szukać.

andrzejj275
Kontakt:

Post autor: andrzejj275 » śr gru 21, 2011 2:53 pm

P.Edward ja nie powiedzialem ze Akiss ma zle ptaki a odnosnie Wojtka to wiem ze idzie teraz w kierunku wzorca i sprowadza ptaki od Jozka. p.Rzepka tez sprowadzil wiele ptakow od Jozka(ponad 200szt)i dzieki ich selekcji ma to co ma.

Edward
Kontakt:

Post autor: Edward » śr gru 21, 2011 3:36 pm

Witam.Nie to wcale nie w tym sensie pisałem .Tu nikt nikogo nie krytykuje. Po prostu lużna dyskusja na temat stawaka polskiego.Wydawało mi się ze akiss się zamartwia . Może tak nie zręcznie to napisałem ze P. Andrzej 275 tak to odebrał. Za co bardzo przepraszam. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
akiss
Kontakt:

Post autor: akiss » śr gru 21, 2011 5:57 pm

Witam.Ja się martwię jedynie tym ,że nie ma stawaków wyrównanych pokrojowo a zarazem dobrze ogólnie mówiąc klaszczących.Janusz chciał ,żeby mu ocenić ptaki więc dostał ocenę.Dalsza część dyskusji winna się skupić na dyskusji nad wzorcem.Stawaki mam nieprzerwanie 35 lat,więc trudno by mi było nagle uznać ,że nie wiem co mam i przyłączyć się do grupy ,która chce go udoskonalać.Stawak ,a dawnej stawiarka ma swoj wól stawiać do góry,przy wydęciu gruszkowym.
Przykład
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ea6 ... a4cc9.html
Na wystawach gołębie te kulą się w klatkach i trudno ,żeby się nadyły prawidłowo.Najlepiej wychodzi to luźnym samicom oczywiście bez specjalnego przygotowania do wystawy.Przykład moja samica zółta z 2005r.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/490 ... a69f9.html
Na wystawie w Kielcach gołąb P. Rzepki pięknie stanął ,no i oczywiście wygrał.Pokażę go późnej.

Awatar użytkownika
akiss
Kontakt:

Post autor: akiss » śr gru 21, 2011 6:21 pm

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/851 ... 4f22a.html
Taki ma być stawak.Co tu można udoskonalać? raczej nie wolno nic zmieniać i w rzeczywistości to nie jest duży gołąb.

Garłacze :)
Kontakt:

Post autor: Garłacze :) » śr gru 21, 2011 6:22 pm

Na wystawach gołębie te kulą się w klatkach i trudno ,żeby się nadyły prawidłowo.Najlepiej wychodzi to luźnym samicom oczywiście bez specjalnego przygotowania do wystawy.
Na wystawie w Kielcach gołąb P. Rzepki pięknie stanął ,no i oczywiście wygrał.Pokażę go późnej.
To dotyczy wszystkich dętych, jeśli się nie pokażą (nadmuchają) w klatce to nie mają szans wygrać. To czy gołąb się nadmucha w klatce zależy od tego jaki ma "charakter" jeśli jest spokojny to ma większą szansę na dobrą ocenę jeśli jest "dziki" to raczej na wystawie też przykucnie w kątku i tak przeczeka całą. Można też przygotowywać ptaki do wystaw, wystarczy je wcześniej wkładać do klatek aby się z nimi zaznajomiły i przyzwyczaiły, trzeba koło nich chodzić tak aby się przyzwyczajały i siedziały spokojnie, ale do tego trzeba mieć dużo wolnego czasu. Myślę, że ze stawakami jest tak jak z garłaczami górnośląskimi koroniastymi, nie muszą być wcale wielkie powinny być bardzo eleganckie jakby we fraku, postawne wól dobrze osadzony i prawidłowo zbudowany, lotki nie mogą się krzyżować i nogi średniej wielkości. Wydaje mi się, że żadne zmiany we wzorcu nie są potrzebne, potrzebni są tylko hodowcy którzy będą udoskonalali rasę. Co to stylowego lotu to myślę, że jest z tym także tak samo jak z lotem garłacza. Te prezentowane na wystawach nic nie pokażą w powietrzu i odwrotnie te stylowo latające na wystawach się nie wykażą. Jeśli ktoś chciałby mieć ptaki wystawowe i stylowo latające to musiałby pracować nad tym przez całe swoje życie a chyba i tak by mu czasu brakło. Moje garłacze piękne klaskają gdy przelatują z półki na półkę i z jednego końca dachu na drugi ale do dłuższego lotu się w ogóle nie podrywają, tylko jak są młode ale potem przestają.
Ostatnio zmieniony śr gru 21, 2011 6:38 pm przez Garłacze :), łącznie zmieniany 1 raz.
W.K

Awatar użytkownika
akiss
Kontakt:

Post autor: akiss » śr gru 21, 2011 6:33 pm

Garłacze to jak to się robi z garłaczami to dobrze obaj wiemy.Jestem hodowcą garłacza z norwich i jest różnica w przygotowaniu norwich ,a stawaka.Stawaki pięknie będą się prezentować na wiosnę ,co pozwolę sobie zaprezentować.

Kontakt:

Post autor: Garłacze :) » śr gru 21, 2011 6:42 pm

To czym tak się różni przygotowanie stawaków do wystawy od przygotowania garłaczy? Dlaczego dopiero na wiosnę? Wydaje mi się, że wystarczyłoby oddzielić samce od samic i po dwóch tygodniach je połączyć ale by się zaczęły popisywać.
W.K

Awatar użytkownika
akiss
Kontakt:

Post autor: akiss » śr gru 21, 2011 7:38 pm

Tym się rożni ,że nie ma się pewności ,że stawak dobrze się zaprezentuje ,a na wiosnę to same bez tresury ładnie się prezentują,teraz to trzeba je wyciszyć.

andrzejj275
Kontakt:

Post autor: andrzejj275 » śr gru 21, 2011 9:14 pm

Nic dodac nic ując.Dodam tylko ze czerwony p.Rzepki ktory wygral wystawe napewno nie lata stylowo.To krew od Kaszuby a u niego ani jeden tak nie lata.

jacho
Kontakt:

Post autor: jacho » śr gru 21, 2011 9:18 pm

wojtekdw napisał;,,Tak więc w Małopolsce i na Podkarpaciu od wielu lat były stawaki wyższe /dostojniejsze/ i niższe hodowane głównie ze względu na lot (wbrew pozorom, bardzo licznie występujące w tym miejscu "-----To masz szczęście że trafiłeś na takich co w howie mają stawaki o wybitnym locie. Mieszkam w Małopolsce i łeb chce mi się ukręcić od rozglądania po dachach i niebie ale nie mogę wypatrzyć w okolicach stawaka w locie ..proszę o namiary gdzie mogę nabyć te o walorach lotu--będę wdzięczny;piszę poważnie.
jes

andrzejj275
Kontakt:

Post autor: andrzejj275 » śr gru 21, 2011 9:32 pm

p.Jacho jutro znajde notes z numerami i adresami kilku hodowcow z mlp. Ale odrazu zaznaczam ze sa tam ptaki pieknie latajace lecz nie nadajace sie na wystawy(przynajmniej dopoki bedzie obowiazywal aktualny wzorzec stawaka) :oops:

jacho
Kontakt:

Post autor: jacho » śr gru 21, 2011 9:46 pm

Bardzo proszę.!Obecny wzorzec co do stawaka to mnie nie interesuj.Czekam na inf...
jes

Kontakt:

Post autor: Garłacze :) » czw gru 22, 2011 1:21 pm

Tym się rożni ,że nie ma się pewności ,że stawak dobrze się zaprezentuje
A u garłacza tę pewność mamy ? śmieszne.
W.K

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw gru 22, 2011 4:23 pm

Waldek, Twoje garłacze to też stawaki, przynajmniej kiedyś były. Jak jest dzisiaj to obaj wiemy. "Zasługę" w pozbawieniu ich lotności mogą sobie przypisać Niemcy. Podniesienie sylwetki i wydłużenie nóg pozbawiło "koroniaki" stylowego lotu. Teraz tą samą zgubną tendencję obserwuję u stawaka polskiego. Wielu niemieckich hodowców, gdy jak się to mówi "przebudzili się z ręką w nocniku" i zrozumieli, jaką krzywdę wyrządzili swojej ukochanej rasie, zaczęło szukać sposobów na przywrócenie stylowego lotu garłaczom górnośląskim koroniastym. Teraz nasi, polscy hodowcy powielają w hodowli stawaka polskiego te same błędy, jakie popełnili Niemcy w hodowli "koroniaków". Oczywiście każdy chce mieć najpiękniejsze , wzbudzające ogólny podziw gołębie, lecz stawak ma przede wszystkim pozostać stawakiem. Czy to wykonalne? Owszem, ale trudne i wymagające czasu oraz wiedzy. Nasi hodowcy wiedzę mają, jednak większości szkoda czasu by osiągnąć "dwa w jednym" czyli stworzyć gołębia cieszącego oko i jednocześnie stylowo latającego. Wiem, że można, trzeba tylko chcieć. Widziałem u znajomego hodowcy piękne białe stawaki śląskie, które stylowo latają, ze składaniem i biciem. Niemożliwe? Możliwe, ale wymaga to lat pracy. Ten sam hodowca już wkrótce pochwali się białym stawakiem polskim na białym oku.

ODPOWIEDZ