...prawda czy mit...ze krotkodziobe potrzebuja mamek

Awatar użytkownika
oko_pilata
Kontakt:

...prawda czy mit...ze krotkodziobe potrzebuja mamek

Post autor: oko_pilata » sob wrz 22, 2007 1:03 pm

Witam :)

Wszyscy mowia, ze jak golabki maja krotkie dziobki to potrzebuja mamek do wykarmienia swych mlodych… hm… ktos to sprawdzal czy tylko zostalo to tak powiedziane i zostalo???
Bo ja mam parke mewek i samiczka to mewka polska w wersji targowej a samczyk to mewka polska i widzac dziobek samiczki wiedzialem, ze sama wykarmi, wiec nie podkladalem pod mamki ale sie zdziwilem gdy zobaczylem, ze samczyk karmi ^^” karmi i to z powodzeniem… z poczatku myslalem, ze to moze tylko instynkt i tak probuje ale widze, ze mlody po karmieniu uspokaja sie i grzecznie wraca do gniazda… samczyk ma biala glowke wiec z daleka widac , ze karmi bo pozostaja na niej slady karmienia…
Niestety mam tylko jednego z krotki dziobkiem i nie moge sprawdzic jak inne i nie wiem czy to ten moj to jakis wybryk natury czy to cos normalnego tylko nie sprawdzonego…

A WY co o tym myslicie???
gdy medrzec pokazuje ksiezyc, idiota widzi palec

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » sob wrz 22, 2007 1:24 pm

Po czesci jest w tym troche racji. Typowe rasy krotkodziobe karmia bardzo dobrze i sa bardzo opiekuĂącze.Lecz w wiekszosci to karmienie koĂączy sie w momencie gdy mlode zaczynaja dostawac palek. W tym okresie hodowca ma czas na poszukanie w swoim golebniku zastepczych rodzicow. Idealnie jest gdy u takiej pary dopiero wykluja sie mlode a my wkladamy na ich miejsce te podchowane krotkodziobe.W takiej hodowli niestety nie ma miejsca na litosc. Te mlode od mamek niestety trzeba usmiercic, dlatego najbardziej pozadane jest uzywanie na mamki golebi malo wartosciowych -mieszaĂącow lub pospolitych pocztowych (poluchow). Wiem ze odezwa sie glosy krytyczne co do tych mlodych lecz niestety tak musi byc prowadzona hodowla. W takiej hodowli (krotkodziobow) nie mozna sobie na odchow przez mamki swoich mlodych -gdyz wiaze sie to z blokowaniem na okres okolo miesiaca danej pary.
Do OKO_pilata- przypuszczam ze mlody po tej parce odziedziczyl dluzszy dziob po matce dlatego samiec go karmi z powodzeniem.
Szukaj a znajdziesz

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » sob wrz 22, 2007 10:33 pm

do wypowiedzi Zbitera dodalbym tylko, ze krotkodziobe bez wiekszych problemow wychowaja golebia z dlugim dziobem, ja u siebie to stosuje po to aby krotkodziobe nie zatracily instynktu, zeby sie wypapkowaly i za czesto nie niosly, oczywiscie mewka polska nie wykarmi rysia czy kinga, ale jakiegos widyma, czy murzynka,

Awatar użytkownika
oko_pilata
Kontakt:

Post autor: oko_pilata » ndz wrz 23, 2007 10:30 am

hm... aha... dzieki za odpowiedzi :)
gdy medrzec pokazuje ksiezyc, idiota widzi palec

Warcraft
Kontakt:

Post autor: Warcraft » śr wrz 26, 2007 2:14 pm

Zbiter przeciez nie trzeba zabijac wyklutych mlodych po mamkach wystarczy podlozyc jajka golebi dobrej klasy pod mamki a jajka mamek po prostu rozbic albo podlozyc pod golebie dobrej klasy. oczywiscie wazny jest czas zlozenia jajek przez obie pary..
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » śr wrz 26, 2007 6:27 pm

Warcraft pisze:Zbiter przeciez nie trzeba zabijac wyklutych mlodych po mamkach wystarczy podlozyc jajka golebi dobrej klasy pod mamki a jajka mamek po prostu rozbic albo podlozyc pod golebie dobrej klasy. oczywiscie wazny jest czas zlozenia jajek przez obie pary..
Pozdrawiam
No powiedz co zrobic jak obie pary sie mijaja -np. wartosciowa para zniesie jaja wczesniej o 5 dni od mamek ? Co wtedy zrobisz? Oczywiscie nie mowie o przechowywaniu jajek i czekaniu
Szukaj a znajdziesz

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » śr wrz 26, 2007 7:12 pm

Warcraft pisze: a jajka mamek po prostu rozbic
to aborcja, takze tez nie humanitarne :wink:

Awatar użytkownika
xwoczko
Kontakt:

Post autor: xwoczko » śr wrz 26, 2007 8:58 pm

to jest sensowne jesli stosujemy jako mamki rzeczywiscie poluchy lub pocztowe, ale jesli ktos stosuje krymki lub inne rasowe golebie to nie jest to do koĂąca logiczne. Troche szkoda dobrych mlodych. Jesli mialo by sie zabijac takie mlode krymki to mysle ze na pewno znalazl by sie chetny na ich przejecie. Z drugiej strony jesli chcemy sie ich pozbyc od razu, zby miec nastepne mlode to potrzeba bliskiego sasiada..................hmmm Gdybym mieszkal blisko to z checia ;)

Awatar użytkownika
xwoczko
Kontakt:

Post autor: xwoczko » śr wrz 26, 2007 9:01 pm

Jeszcze jedno.... pewien dobry hodowca powiedzial mi ze z wlasnego doswieadczenia stwierdzil, ze jesli mamki wykarmia swoje mlode to nie beda juz karmic innych krotkodziobow. On spotkal sie z tym u rollerow. Co o tym sadzicie??

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » śr wrz 26, 2007 9:09 pm

xwoczko pisze:Jeszcze jedno.... pewien dobry hodowca powiedzial mi ze z wlasnego doswieadczenia stwierdzil, ze jesli mamki wykarmia swoje mlode to nie beda juz karmic innych krotkodziobow. On spotkal sie z tym u rollerow. Co o tym sadzicie??
nie do koĂąca jest to prawda, ale zdecydowanie lepiej jest nie dopuszczac mamek do karmienia swoich, bo wtedy beda wiedziec ze mozna isc na latwizne i zamiast karmic krotkie beda czekac na mlode z dlugimi dziobami, ale dobre mamki beda karmic nawet po kilka mlodych naraz, doslownie, ktory mlody na podlodze bedzie sie domagal zostanie nakarmiony, natomiast odnosnie pozbywania sie mlodych mamek w sezonie to zapraszam, mam ich dosyc duzo i chetniej oddam w dobre rece niz je eleminowac

Awatar użytkownika
xwoczko
Kontakt:

Post autor: xwoczko » śr wrz 26, 2007 9:16 pm

quatro:A jakie mamki stosujesz??

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » śr wrz 26, 2007 9:38 pm

murzynki polskie, sroki krakowskie, a w przyszlym sezonie probuje wprowadzic bije tureckie i rosyjskie

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » czw wrz 27, 2007 11:53 am

xwoczko pisze:Jeszcze jedno.... pewien dobry hodowca powiedzial mi ze z wlasnego doswieadczenia stwierdzil, ze jesli mamki wykarmia swoje mlode to nie beda juz karmic innych krotkodziobow. On spotkal sie z tym u rollerow. Co o tym sadzicie??
Nie sadze aby to bylo regula choc zdarza sie.Ale jak sie ma troskliwe mamki to raczej nie ma to znaczenia. Chowam zakonniczki niemieckie, choc nie maja takich dzibow jak typowe krotkodziobe niestety wymagaja mamek. Czasami wykarmia jednego ale w tym roku szczegolnie jak mlody dostawal piorek, karmienie stawalo sie nieskuteczne. Ladowal taki mlody wtedy u gdaĂąskich, ktore uzywam na mamki, czasami z musu jako trzeci mlody. Dawaly sobie rade jakos. Ale nie chodzi mi oto aby sie chwalic, ze dawaly rade wychowac trzy mlode tylko, ze w tych 3 jeden byl ich wlasny i wszystkie byly karmione jednakowo bez wzgledu na dzioby.
A poniewaz mam dosc dobre gdaĂąskie a zkonniczki niosa sie dosc poÂźno, to wszyskie gdaĂąskie pierwsze gniazdo wychowuja swoje a poÂźniej roznie, zakonniczki i gdaĂąskie jak popadnie.
golebiewski

ODPOWIEDZ