Samice nie znoszą jajek

Janusz7
Kontakt:

Samice nie znoszą jajek

Post autor: Janusz7 » pn mar 17, 2008 8:42 pm

Witam.Proszę o radę.Mam dwie pary garłaczy które już trzeci raz budują gniazdo.zachowują się jakby miały mieć jaja,a jajek samice nie znoszą.Poradżcie czy o tej porze roku to normalne,czy może jest inny problem.Dodam że obie samice są z 2007 roku i obie zachowują się tak samo.Za rady z góry dziękuję i pozdrawiam.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn mar 17, 2008 10:08 pm

Witam. W sporadycznych przypadkach, gdy młoda samica nie zniesie jajek, a normalnie siedzi na pustym gnieżdzie stosuję metodę podłozenia im jajek od innej pary. jajka podkładam mniej-więcej na trzeci dzien od momentu, gdy samiczka się zasiedzi na dobre. W co drugim przypadku wychowanie obcych młodych z podłozonych jajek pobudzi samicę do zniesienia wlasnych w następnym legu. Jesli jednak po dwóch lęgach na podłożonych jajkach samica nie zacznie niesć, to już jej tak zostanie. Wtedy mam idealna mamkę.

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » pn mar 17, 2008 10:27 pm

Z tego co mówisz samice są 07, można powiedzieć, że młode, sezon na jaja dopiero się zaczyna, także ja bym dał im szanse, możesz podać witaminę E, oczywiście jeśli wyrażnie siadają na gnieżdzie możesz im podłożyć obce jaja i z pewnością na nie siądą, ale stracisz czas, a myślę że biorąc pod uwagę okres, temperatury i wiek samic póki co nie dzieje się nic złego

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn mar 17, 2008 10:43 pm

Racja. Zapomniałem dopisać, że podkładam obce jajka gdy wit. E nie zadziała, a samiczka po raz trzeci zasiądzie na pustym gnieżdzie.

Janusz7
Kontakt:

Post autor: Janusz7 » wt mar 18, 2008 9:17 am

Dziękuję za rady trochę się uspokoiłem.Życzę sukcesów w chodowli.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Antek
Kontakt:

samice nie znoszą jajek

Post autor: Antek » ndz sty 11, 2009 10:41 am

Koledzy, proszę o poradę.
W ubiegłym roku zakupiłem kilka par wartościowych ptaków.W czasie transportu do mojego gołębnika jedna samica zniosła jajko. I właśnie póżniej przez cały rok już nic. Była zparowana, dwa razy w 2008 r.ta para wychowywała młódki jako mamka i dalej nic.Pytanie które mnie nurtuje: czy w nowym sezonie może się zdarzyć, że zacznie znosić jajka, czy z niej to może być tylko mamka ?.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Re: samice nie znoszą jajek

Post autor: SETER » ndz sty 11, 2009 12:09 pm

Antek pisze:Koledzy, proszę o poradę.
W ubiegłym roku zakupiłem kilka par wartościowych ptaków.W czasie transportu do mojego gołębnika jedna samica zniosła jajko. I właśnie póżniej przez cały rok już nic. Była zparowana, dwa razy w 2008 r.ta para wychowywała młódki jako mamka i dalej nic.Pytanie które mnie nurtuje: czy w nowym sezonie może się zdarzyć, że zacznie znosić jajka, czy z niej to może być tylko mamka ?.
Czy jesteś pewien, że poprzedni właściciel nie "eksploatował" nadmiernie tych ptaszków ?
Jeśli to ptak wartościowy, to na pewno się go nie pozbywaj - możliwe, że zacznie się nieść w przyszłym sezonie...
Możliwe, że są to jakieś zaburzenia hormonalne - ale w tej sprawie nie potrafię Ci pomóc :wink:
Należy ponadto nie żałować witamin (byle nie "przedobrzyć" :wink:).
Ruch (w locie) - jak najbardziej wskazany :D
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ