Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest pn paź 22, 2018 10:46 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość

To prawda, ale nie do końca. Dobra mamka jest bezcenna. Hodowca krótkodziobych prędzej sprzeda najlepszego asa ze stada rozpłodowego, niż dobrą mamkę. Dobór mamek, postępowanie z nimi, by nie przestały karmić krótkich to sztuka, tego trzeba się nauczyć i gdyby było tak proste , jak Ci się wydaje, mielibyśmy mnóstwo dobrych krótkich i kosztowały by grosze. zacznijmy z innej beczki . Hodujesz swoją rasę, nazwijmy ją : górne, jak sam je nazywasz. Czy nie uważasz, że ich hodowla wcale łatwa nie jest, że to sztuka, że nie każdy da radę? Dodaj do tego jeszcze krótki dziób,o wiele mniejszą żywotność i kłopoty z wykarmieniem młodych i sam sobie odpowiedz.

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Awatar użytkownika

Blusmen pisze:
jaką to wiedzę trzeba posiadać ,aby hodować krótkodziobe :roll:
Kwestia doboru odpowiednich mamek jest całą tajemnicą tej hodowli

To fakt, podkładasz jajka pod mamki i na wakacje :!: :lol: :lol: :lol:

Jeśli moja sroczka przywita NOWY ROK razem ze mną ,to dopiero wtedy mogę powiedzieć ,że ją wychowałem :wink: :D

1. Dobór rasy mamek do rasy krótkich (szerokość dzioba, termin składania kolejnych jaj, opiekuńczość,temperament, itp.).
2. Skorelowanie terminu składania jaj (przypominam, że na parę krótkich potrzeba minimum 3 pary mamek).
3. Kontrola klucia piskląt (trzeba doskonale znać biologię inkubacji; krótkie nie zawsze potrafią przebić skorupkę, pukają kilka godzin i w końcu zamierają z wysiłku i braku tlenu. Należy wiedzieć w jakim czasie pisklę zaczyna pukać, w jakim czasie można zrobić mu dziurkę, a kiedy można go bezpiecznie wyłupać. Odrębną dziedziną wiedzy jest np. sposób i miejsce zrobienia dziurki w skorupce).
4. Kontrola papczenia młodego przez mamki. Jeśli są problemy, przenosimy pod kolejne wcześniej przygotowane mamki (hodowca krótkich zawsze musi przewidzieć taką ewentualność).
5. Skorelowanie kolejnego lęgu ( Sławek. zrób taki plan, zakładając że masz 10 par krótkich w hodowli).
6. Dokarmianie młodych ( czasami najlepsze mamki nie są w stanie wykarmić krótkiego; a właśnie takie młode są kandydatami na czempiony).
7. Codzienne ,najlepiej kilkakrotne, kontrolowanie gniazda ( czy są nakarmione, ogrzane, czy nie wypadły, itp.,itd.).
Reasumując, są 3 wielkie obszary wiedzy(sztuki) hodowlanej związanej z krótkodziobami: zgrywanie terminów składania jaj, wylęg młodych, dokarmianie.
Drugi obszar dotyczy prowadzenia stada ptaków dorosłych, np. inaczej pobierają karmę mewki czy brodawczaki, inaczej zaś szeki czy krymki. Czyli do posiadanej rasy należy dostosować wyposażenie gołębnika, rodzaj podawanej karmy itd. To tyle uwag na gorąco i chaotycznie spisanych,a sprowokowanych wpisem Sławka. Dodam, że każdy z podpunktów, to rodzaj hasła, które można bogato rozbudować.
I powiem coś jeszcze, nie zrozumie tego nikt, kto nie bawił się nigdy w hodowlę ras krótkodziobych.

Amen. Krótko i precyzyjnie wyjaśnił Pan temat.

Awatar użytkownika

Antoni Mądry z Ciebie człowiek.. :D :D

Blusmen Wystarczy Ci ,czy jeszcze coś dodać o kontroli higieny górnych dróg oddechowych :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika

Teraz już chyba wszystko w tym temacie :D Niedowiarkom życzę udanych lęgów Krótkich, Barwnogłówek Królewieckich, Wywrotków Mazurskich, Motyli Warszawskich, Krymki Białostockiej, a dla relaksu Mewki Staroniemieckiej :lol:
https://picasaweb.google.com/1072789958 ... 7q5tNi0yQE

ps. Sroczki Darka to chowają się same :lol: :lol: :lol:

Rzeczywiście staroniemieckie w ciągu tych kilkunastu lat , od kiedy przestałem się tą rasą interesować bardzo się zmieniły.Jeszcze trochę i staną się rasą krótkodziobą. Już teraz , gdyby pokusić się o porównanie, wyglądają przy staroniemieckich sprzed kilkunastu lat jak dobre gumbińskie przy rynkowych białogłówkach.

https://picasaweb.google.com/1072789958 ... 7q5tNi0yQE

Jak by nie było napisane ze to staroniemieckie to bym się głowił.Nastały takie czasy iż jak by hodowla gołębi zmierzała w kierunku komercyjnym, a nie z poszanowania i zamiłowania.Będąc na wystawach gołębi rasowych, a przy tym są giełdy przy wystawowe to od razu się przy uważa w większości jest duża deformacja w rasach .

Awatar użytkownika

Panie Edwardzie , akurat te mewki są hodowane z zamiłowania i może nie są najlepszej jakości. Hoduje je mój Tata , który nie należy do żadnego zrzeszenia , nie wystawia na wystawach, trzyma dla przyjemności , raz ja wystawiłem tak z ciekawości i zrobiły wielką furorę, bo pan prezes Pajka powiedział że tej rasy nie widział na polskich wystawach już od kilku lat :lol:

Antoni pisze:
1. Dobór rasy mamek do rasy krótkich (szerokość dzioba, termin składania kolejnych jaj, opiekuńczość,temperament, itp.).
2. Skorelowanie terminu składania jaj (przypominam, że na parę krótkich potrzeba minimum 3 pary mamek).
3. Kontrola klucia piskląt (trzeba doskonale znać biologię inkubacji; krótkie nie zawsze potrafią przebić skorupkę, pukają kilka godzin i w końcu zamierają z wysiłku i braku tlenu. Należy wiedzieć w jakim czasie pisklę zaczyna pukać, w jakim czasie można zrobić mu dziurkę, a kiedy można go bezpiecznie wyłupać. Odrębną dziedziną wiedzy jest np. sposób i miejsce zrobienia dziurki w skorupce).
4. Kontrola papczenia młodego przez mamki. Jeśli są problemy, przenosimy pod kolejne wcześniej przygotowane mamki (hodowca krótkich zawsze musi przewidzieć taką ewentualność).
5. Skorelowanie kolejnego lęgu ( Sławek. zrób taki plan, zakładając że masz 10 par krótkich w hodowli).
6. Dokarmianie młodych ( czasami najlepsze mamki nie są w stanie wykarmić krótkiego; a właśnie takie młode są kandydatami na czempiony).
7. Codzienne ,najlepiej kilkakrotne, kontrolowanie gniazda ( czy są nakarmione, ogrzane, czy nie wypadły, itp.,itd.).
Reasumując, są 3 wielkie obszary wiedzy(sztuki) hodowlanej związanej z krótkodziobami: zgrywanie terminów składania jaj, wylęg młodych, dokarmianie.
Drugi obszar dotyczy prowadzenia stada ptaków dorosłych, np. inaczej pobierają karmę mewki czy brodawczaki, inaczej zaś szeki czy krymki. Czyli do posiadanej rasy należy dostosować wyposażenie gołębnika, rodzaj podawanej karmy itd. To tyle uwag na gorąco i chaotycznie spisanych,a sprowokowanych wpisem Sławka. Dodam, że każdy z podpunktów, to rodzaj hasła, które można bogato rozbudować.
I powiem coś jeszcze, nie zrozumie tego nikt, kto nie bawił się nigdy w hodowlę ras krótkodziobych.

Też mi rewelacja.. normalne czynności ,które należny wykonać przy każdej z ras.. plus zabiegi wymuszone defektem genetycznym, wynikającym z krzyżowania w bliskim pokrewieństwie (niska siła lęgowa itd)

darecki pisze:
Antoni Mądry z Ciebie człowiek.. :D :D

Blusmen Wystarczy Ci ,czy jeszcze coś dodać o kontroli higieny górnych dróg oddechowych :lol: :lol: :lol:

oddzial intensywnej terapi :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika

Łatwo się pośmiać :lol: :lol:

Przecież prościej nasypać żarcia do koryta i cały dzień bujać :lol: bujać :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika

I jeszcze raz bujać :lol: :lol: :lol:
Widziałem już takich Chojraków , co mówili , że to łaaaaaaatwizna, tylko po sezonie mieli 2 młode i sprzedawali krótkie za pół ceny, jaką płacili :lol: :lol: :lol: Wymówka bo to mu mamki źle karmiły, a to kluć się nie chciały, a to wyszedł na dach i zdechł :lol: :lol: :lol: . " Kiepskiej tańcownicy to przeszkadza wrąbek przy spódnicy" :lol:

Normalka. Znam takie przypadki. Dla usprawiedliwienia Sławka dodam, że hodowla wysokolotnych to też nie prościzna. Wielu tak myślało i bardzo się rozczarowali. Aby osiągnąć wyniki w lotach wysokolotnych też trzeba mieć niemałą wiedzę o rasach i ich hodowli. To trudna sztuka, podobnie jak hodowla krótkodziobych, tylko wyzwania stojące przed hodowcą są inne.

Awatar użytkownika

Oczywiście żartowałem z tym bujaniem :D

Wiem ,że trenowanie ptaków lotnych nie jest łatwe.
Nigdy mnie to nie interesowało i dla tego nic na ten temat nie wiem :!: :!:
Lecz mówimy tu o samym wychowaniu ptaka ,czyli od zapłodnienia po samodzielność.
I nigdy nikt mi nie wmówi ,że hodowla krótko dziobów jest prosta i każdy kto kocha gołąbki dałby radę .

Blusmen Napisałeś oddział intensywnej terapi :?
Według Ciebie każdy hodowca krótkich wchodzi do gołębnika i natychmiast reanimuje swoje ptaszki :shock:
Jeszcze byś się zdziwił jak wygląda zdrowe stado krótkich .

darecki pisze:
Według Ciebie każdy hodowca krótkich wchodzi do gołębnika i natychmiast reanimuje swoje ptaszki :shock:
Jeszcze byś się zdziwił jak wygląda zdrowe stado krótkich .

Stado zdrowych krótkich wygląda tak samo jak stado zdrowych innych. :wink:
Nie będziemy się licytować która z ras wymaga posiadania większej wiedzy, nakładów finansowych itd..
Hodowla każdej z tych ras podparta jest jakąś filozofią ... jak to się mówi... żydem trzeba się urodzić.
Na chwilę odwiedziłem ten rewir . nie moja to bajka :idea: :!:
Poza tym znam wszystkie możliwe pytania i odpowiedzi .. jak chcecie mogę zostać waszym autorytetem :?: :!:

[quote="Blusmen"]

Stado zdrowych krótkich wygląda tak samo jak stado zdrowych innych. :wink:
Nie będziemy się licytować która z ras wymaga posiadania większej wiedzy, nakładów finansowych itd..
Hodowla każdej z tych ras podparta jest jakąś filozofią ... jak to się mówi... żydem trzeba się urodzić.
Na chwilę odwiedziłem ten rewir . nie moja to bajka :idea: :!:
Poza tym znam wszystkie możliwe pytania i odpowiedzi .. jak chcecie mogę zostać waszym autorytetem :?: :!:[/quote]
Wybacz, zawsze uważałem Cię jeśli nie za autorytet to na pewno za bardzo dobrego fachowca w dziedzinie hodowli wysokolotnych. Teraz jednak nabrałem pewności. Autorytetem nie zostaje każdy, nawet jeśli ma kolosalną wiedzę i talent. Do tego, by zostać autorytetem trzeba czegoś więcej. Niestety wygląda na to, a przemawia za tym chociażby Twoja skromność, że Ty tego czegoś nie masz i chyba nigdy miał nie będziesz.

E Krzysiek poco takie mocne słowa przeciż własnie zaczął mysleć.

Awatar użytkownika

Zgadzam sie z Krzyskiem.A pozatym Blusmen chce byc uwazany za najlepszego hodowce zabiera głos w sprawie krotkodziobych mowiac ze hodowla tych golebi to bułka z masłem ze wystarczy miec mamke i sie same wychowaja.Czekamy na twoje posty w innych tematach i tam sie pochwal sie swoja wiedza na temat golebi wysokolotnych a nie zabieraja sie za tematy w ktorych nic nie masz do powiedzenia i przekazaniu swojej wiedzy mlodym hodowca.Moje nauczycielki zawsze mi mowia "ta krowa co duzo ryczy malo mleka daje" oczywiscie nie chodzi mi o twoja wiedza na temat gołebi wysokolotnych :D

Dowiemy się jaką wiedzę tajemną należy posiąść aby hodować krótkodziobe :?: :?: :?:

krzysiek pisze:
Ty tego czegoś nie masz i chyba nigdy miał nie będziesz.

Gdzie ja napisałem ,ze to coś chciałbym kiedykolwiek mieć :lol:

Awatar użytkownika

Tak Blusmen dowiesz się :D
- Po pierwsze chęęęci
- Po drugie cieeerpliwość :lol:

No Darecki to się wysiliłeś, chęci i cierpliwość to trzeba mieć do wszelkiego rodzaju hodowli zarówno gołębi krótkodziobych, normalnych czy też królików ^^

Awatar użytkownika

Garłacze :) Gdybyś umiał czytać między wierszami ,to zapewne kapnął byś się ,że napisałem ten post z lekką dozą ironii .

Lecz w moim poście jest bardzo dużo prawdy.
Przeczytaj chociażby post Pawła

lewap125 pisze:
Widziałem już takich Chojraków , co mówili , że to łaaaaaaatwizna, tylko po sezonie mieli 2 młode i sprzedawali krótkie za pół ceny, jaką płacili :lol: :lol: :lol: Wymówka bo to mu mamki źle karmiły, a to kluć się nie chciały, a to wyszedł na dach i zdechł :lol: :lol: :lol:

Najwięcej rezygnujących młodych hodowców ,jest właśnie w rasach krótkich.
Co najsmutniejsze ................już po pierwszym nieudanym sezonie......... :idea:

Ostatnio zmieniony czw maja 03, 2012 9:52 am przez darecki, łącznie zmieniany 1 raz

Wiem, wiem. Zauważyłem, że ciągle ironizujesz :shock:

carbaloy pisze:
wpiszcie w wyszukiwarke na youtube to haslo Handfeeding Baby Budapest Pigeons with Grain i popatrzcie jak to robi Mike Sailer

Mike spoko gosciu, trzeba sie w koncu do Niego wybrac

Awatar użytkownika

Witam..Znalazłem ciekawy filmik,jak dokarmiać młodziaki krótkodzioby i nie tylko..łatwo i szybko i przyjemnie. :D
http://www.youtube.com/watch?v=cEr-e-L6 ... ure=relmfu

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.