z czym sparować? :?:

marcin99
Kontakt:

z czym sparować? :?:

Post autor: marcin99 » ndz maja 29, 2011 4:30 pm

mam gołębia nie wiem jakiej rasy podobny do rzeszowskiego, ale z prostym dziobem i bokami( jak śląski tarczowy) ma bardzo dużą woskówkę. jest to samiec.prosze powiedzcie z jaką samicą mogę go sparowac aby miec młode podobne do niego i z ładnymi bokami( żółtymi) za odp thx pozdro

Falkos17
Kontakt:

Re: z czym sparować? :?:

Post autor: Falkos17 » ndz maja 29, 2011 8:32 pm

Może wstaw zdjęcie tego gołębia, łatwiej wtedy będzie komuś doradzić z czym go sparowac

marcin99
Kontakt:

Post autor: marcin99 » pn maja 30, 2011 4:08 pm

niestety nie wstawie fotek bo mam popsuty aparat :cry:

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn maja 30, 2011 9:22 pm

pozostaje nam więc jedynie Twój opis. Skoro to ptak wyglądem zbliżony do rzeszowskiego, a ubarwiony ja śląski tarczowy, to prawdopodobnie jest krzyżówką tych ras, czyli to zwykły mieszaniec i nie ma sensu go rozmnażać. Jedynym uzasadnieniem mogłoby być wprowadzenie nowego rysunku u rzeszowskich, ale miałoby to sens jedynie, gdyby grupa co najmniej kilku dobrych hodowców była zainteresowana takim projektem.

Falkos17
Kontakt:

Post autor: Falkos17 » pn maja 30, 2011 9:34 pm

Może po prostu mu się ten gołąb podoba i chce je rozmnozyc i hodowca dla siebie ;)

marcin99
Kontakt:

Post autor: marcin99 » wt maja 31, 2011 6:07 pm

dla mnie to po prostu śląski tarczowy tylko jest dobrze zbudowany ( duży) i ma dużą woskówkę więc nie wiem czemu dla ciebie taki gołąb nie ma znaczenia. chciałbym otrzymac po nim młode podobne do niego budową i jeśli to możliwe to żeby były boczate. nigdy podobnego gołębia nie widziałem, więc dla mnie jest bardzo cenny.a gdybym dał do niego białą samice to była by szansa,że młode będą tarczowe? pozdro :roll:

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt maja 31, 2011 6:47 pm

No cóż. najpierw twierdzisz, że wygląda jak rzeszowski, teraz, że to śląski tarczowy, tylko z dużą woskówką. Nie mając zdjęcia załóżmy, że to dobrze zbudowany śląski tarczowy. Osobniki tej rasy powinny być duże i dobrze zbudowane. starsze osobniki, zwłaszcza samce mają często silnie rozwinięte woskówki. To pozostałość po przodkach, białych pocztowych ozdobnych. Wielu hodowców , zwłaszcza jeśli mają śląskie z tendencją do przekazywania na potomstwo nadmiaru koloru ( tzw. portki, pachy, czasami barwne sterówki lub policzki) daje takim przebarwionym tarczowym białe pocztowe ozdobne o zbliżonej budowie , by ten nadmiar koloru wyeliminować. po takich parach mieszanych wychodzi przeszło 50 % młodych tarczowych. wiele z nich ma wady ( przeważnie niedociągnięcia) rysunku, ale one z kolei w parach z dobrymi tarczowymi dają dobre młode. w twoim przypadku radzę dać temu samcowi do pary białą samicę mającą budowę ( zwłaszcza głowę) zbliżoną do śląskiego tarczowego. gdy po nich uzyskasz samiczkę o w miarę czystych tarczach i dobrej budowie, daj ją do pary staremu samcowi. Będzie to para ojciec x córka, ale ponieważ matka będzie do samca zupełnie obca, czyli córka będzie miała 50% pokrewieństwa , da to idealny początek hodowli.

marcin99
Kontakt:

Post autor: marcin99 » wt maja 31, 2011 9:17 pm

dzięki za rade ja myślałem,że do samca dam białą samicę (podobną do niego) ale chyba pomyślę o śląskiej tarczowej
wielkie THX

ODPOWIEDZ