Gambakokozid

Kristofer
Kontakt:

Gambakokozid

Post autor: Kristofer » ndz gru 30, 2007 9:14 pm

Witam
Czy ktos z kolegow stosowal Gambakokozid?Z tego co slyszalem jest to lek ktory oddzialowuje na kokcydioze i na trichomonadoze.Czy lepiej moze przeprowadzic kuracje osobno.Z gory dziekuje i pozdrawiam.

Slawek

Post autor: Slawek » ndz gru 30, 2007 10:46 pm

Gambakokzid; ÂŚrodek kompleksowy slyszalem onim juz przynajmniej od trzech lat , ale poprostu niestosuje i nieslyszalem ,zeby ktos stosowal. Zrob to lepiej oddzielnie bo wiesz jak to jest z lekami na wszystko, o ile jest taka potrzeba

Kristofer
Kontakt:

Post autor: Kristofer » pt sty 04, 2008 9:34 pm

Witam
Az tak wielkiej potrzeby nie ma,tylko przed szczepieniem na wiosne chcem podac cos na tricho i tak na wszelki wypadek cos na kokcydioze.Wlasnie zastanawialem sie nad gambakokozidem zeby miec to za jednym zamachem z glowy.A mozna na przyklad stosowac jakies dwa leki (jeden na tricho drugi na kokcydioze)w tym samym czasie czy po jednym zrobic przerwe a potem drugi.Z gory dziekuje i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » sob sty 05, 2008 10:58 am

Witam
Lepiej kup dwa "oddzielne" leki. Zauwaz, ze leki przeciwko trochomonadozie i kokcydiozie podaje sie dluzej (trichomonadoza), lub krocej (kokcydioza).
Uwazam, ze na wiosne, najlepiej zbadac kal golebi, i nie podawac lekow w ciemno, bo jesli oocysty wyjda na + (malo liczne), to nie ma sensu faszerowac ptakow chemia.
Natomiast trichomonadoza wystepuje w prawie kazdym stadzie, a robienie wymazow kilku ptakom, moze byc klopotliwe, wiec mozesz podac ten lek w "ciemno" - a kiedy, uzaleznione jest to, od tego, kiedy bedziesz puszczal golebie w pary, jesli nie masz mozliwosci oddzielenia samcow od samic, ciezko jest "zsynchronizowac" podawanie lekow, ale wszystko da sie zrobic :wink: .
Aha, jak dasz kal do badania, to obok ewentualnych oocyst kokcydii, moga wyjsc jaja nicieni, wtedy w pierwszej kolejnosci odrobaczasz stado (niezaleznie od nasilenia inwazji), a pozniej ewentualna kuracja (jesli cos wyjdzie).
Jak masz jeszcze jakies pytania, to wal smialo, pomoge jesli pytanie nie przekroczy moich mozliwosci :wink: :lol: .
Pozdrawiam
D.l

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » sob sty 05, 2008 12:39 pm

SETER pisze: a robienie wymazow kilku ptakom, moze byc klopotliwe,
dlaczego, jedna probka liczy sobie 5 wymazow, jesli przebadasz 5 sztuk z calego stada to bedzie wiadomo co w trawie piszczy, a podajac metro czy ronidazol w ciemno tylko zmniejsza jego efektywnosc, a tak po badanu wiesz dokladnie co ocystami, tricho, robaki, salmonelka jelitowa, gronkowiec, coli. Ja wlasnie jestem po takim badaniu i wyszedl mi gronkowiec srednio obfity u 2 sztuk, na badanych 5 sztuk, sladowe ilosci guzka, robaki - 0, kokcydia - 0 , coli - sladowe ilosci i teraz wiem co robic.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » sob sty 05, 2008 1:32 pm

O.K Quatro, ale tam gdzie Ty dajesz ptaki i kal do badania, ten "zestaw" badaĂą jest wliczony w (niewygorowana zreszta) cene. Natomiast w wiekszosci laboratoriow, kazde badanie robi sie oddzielnie, oraz placi sie za taka probke osobno (przynajmniej u mnie tak jest).
A jak jest z rzesistkiem w hodowlach, to chyba sam wiesz :wink:
Wiec nie nadwyrezajmy dodatkowo budzetu Kristofera :wink:
Oczywiscie - najlepiej zrobic kompleks badaĂą, ale zycie to nie bajka, i sam wiesz jak to wyglada w praktyce :wink: . Jak komus zalezy, to zrobi - ale juz poÂźniej w "sezonie legowym", malo kto ma czas, i pieniazki, aby wozic ptaszki na wymazy, choc ten "wymaz wiosenny" bylby wskazany :D .
Pozdrawiam
D.l

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » sob sty 05, 2008 1:37 pm

u mnie jedna probka to 5 wymazow i kal, normalnie to kosztuje 40 zl, jako ze jestem starym i stalym klientem place 30 zl :D , robie takie badanie srednio co 3 miesiace, jesli cos wyskoczy to powtarzam po przeleczeniu. No jesli u Ciebie kazdy wymaz kosztuje np 30 zl to faktycznie troche nie malo.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » sob sty 05, 2008 2:09 pm

Witam.Najwazniejsze badania sa te robione na wiosne(przeciez chcesz przygotowac ptaki do sezonu legowego,ktory jest wielkim obciazeniem dla organizmow ptakow) ,badania zrobione w trakcie sezonu legowego to musztarda po obiedzie.Jezeli chodzi o roznego rodzaju gambakokzidy,orni plusy,para stopy i inne 4w1,to,zaden z nich nie jest dopuszczony do obrotu weterynaryjnego w Polsce.Sa to leki na ktorych nie ma napisanego skladu(tajemnica jest jaki srodek bojczy jest w nich zawarty i w jakim stezeniu).W badaniach laboratoryjnych(antybiogram) ustala sie z jaka bakteria mamy do czynienia,na jaki antybiotyk jest ona wrazliwa.Do weterynarza nalezy tylko ustawienie czasu kuracji i stezenia proponowanego leku(po co faszerowac ptaka nadmiernymi dawkami chemi,jezeli mniejsze sa wystarczajace).Pamietajcie ,ze leki to trucizna i podane w zbyt duzej dawce powoduja smierc.Dlatego zaden szanujacy sie lekarz nie zapisze leku,gdy nie wie jaki srodek jest w nim zawarty i jakie ma stezenie.Ponadto leki te zawieraja wedlug mojej wiedzy identyczne antybiotyki jakie sa u nas na rynku np.orni ma w sobie doxycykline.Zdecydowanie roznia sie od tych z apteki cena.100 gram doxy 20 pln -100gram orni-120 pln.Pozdrawiam.

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » sob sty 05, 2008 2:14 pm

opal pisze:Witam.Najwazniejsze badania sa te robione na wiosne(przeciez chcesz przygotowac ptaki do sezonu legowego,ktory jest wielkim obciazeniem dla organizmow ptakow) ,badania zrobione w trakcie sezonu legowego to musztarda po obiedzie.
tzn, ze robisz badania profilaktyczne tylko raz w roku?

opal
Kontakt:

Post autor: opal » sob sty 05, 2008 2:37 pm

Witam.Napisalem najwazniejsze a nie jedyne.Wchodzac z przebadanym i zdrowym stadem w sezon legowy, jest duze prawdopodobieĂąstwo,ze dociagniesz do koĂąca sezonu ze zdrowymi ptakami (jednak konieczna jest dluga kwarantanna przy wprowadzaniu nowych ptakow).Nie oznacza to jednak braku badaĂą i profilaktyki na guzka(badania co dwa m-ce,guzek co 4-5 tygodni).Jezeli wyskoczy cos w trakcie konieczny jest natchmiastowy kontakt z wetem.Nieraz udzieli wskazowek przez telefon ,nieraz trzeba wyslac ptaka do badaĂą.Wet jednak musi znac Twoje stado od strony weterynaryjnej i dlatego wskazane jest aby robil to jeden czlowiek.Pozdrawiam.

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » sob sty 05, 2008 2:41 pm

no, teraz zgoda

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » sob sty 05, 2008 5:09 pm

Do Quatro:
Wymaz u mnie kosztuje okolo 10 zl, ale trzeba za kazdy placic oddzielnie.
Bakteriologia, i ewentualny antybiogram (tez placi sie oddzielnie), to dodatkowe okolo 45 zl, a parazytologia okolo 8 zl.
Do Opala:
Zgadza sie, z tym, ze malo kto ma na tyle "elastyczny" dzieĂą pracy, ze moze sobie wyskoczyc z rana, zeby zawieÂźc kupeczke te 20-30 km.
Inna sprawa, ze znam wiele osob, ktore naprawde nie moga sobie pozwolic na taki wydatek nawet 2 razy do roku. Wielu hodowcow to rencisci, emeryci, studenci... - pamietajmy o tym :wink:
U mnie sytuacja przedsatawia sie tak, ze ze wzgledu na brak stalego "kontaktu" ze stadem, preparaty rzesistkobojcze podaje wg. "programu", gdyz nie moge regularnie wozic ptakow na wymazy.
Natomiast z kokcydioza, jest ten problem, ze ptaszki sa wypuszczane, wiec nie da sie tego wyeliminowac, mimo, ze golebnik jest codziennie sprzatany, i dosyc czesto odkazany Neopredisanem (zabija oocysty- przynajmniej teoretycznie :wink: ) Choc tutaj, leki podaje tylko w razie wykrycia wiekszej inwazji.
badania profilaktyczne robie 2 razy do roku (wczesna wiosna, i jesieĂą przed szczepieniem) + wtedy, gdy widze, ze cos jest z kuppa "nie tak" :wink: - troche malo, ale czesciej nie bardzo mam kiedy.
Pozdrawiam
D.l

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » sob sty 05, 2008 6:00 pm

SETER pisze:Do Quatro:
Wymaz u mnie kosztuje okolo 10 zl, ale trzeba za kazdy placic oddzielnie.
Bakteriologia, i ewentualny antybiogram (tez placi sie oddzielnie), to dodatkowe okolo 45 zl, a parazytologia okolo 8 zl.
D.l
to nie malo, ja za taki zestaw (5 szt) place tak jak wspomnialem 30 zl

Kristofer
Kontakt:

Post autor: Kristofer » sob sty 05, 2008 8:51 pm

Witam
Niestety niemam mozliwosci zrobienia badania kalu,bylem w dwoch przechodniach wetenaryjnych i zadna go nie wykonuje w jednej pytalem sie o wymazy i tez ich nie robia :( idzie sie zalamac.Chcem przygotowac ptaki do sezonu legowego jak najlepiej zeby nie bylo zadnych niespodzianek.Ptaki beda rozlaczone pod koniec stycznia lub na poczatku lutego jak sie wyrobie z mala przerobka.Najpierw chcem odrobaczyc,potem cos ewetualnie na kokcydioze i tricho a przed laczeniem w pary zaszczepic.Wiem ze najlepszym rozwiazaniem by byly wszelkie badania ale za bardzo niemam jak ich wykonac.W poniedzialek przejde sie jeszcze do jednej przechodni moze oni cos robia.Wielkie dzieki za rady i pozdrawiam.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » ndz sty 06, 2008 8:50 pm

Witam.Rozbraja mnie Wasza bezradnosc.Czy nie mozna zadzwonic do dobrego weta od golebi,porozmawiac i wyslac mu do badania ptaki i kal.Wysylka kosztuje kilkanascie pln.Wyniki dostaniesz poczta lub przez internet.Za kilka dni otwieraja tereny zapowietrzone i zagrozone.Oglosza koniec grypy to i poczta zacznie przyjmowac ptaki.Jezeli chcesz to mozesz wyslac teraz w sloiku kal i potem dopiero ptaki(gdy poczta zacznie przyjmowac).Najmniej skomplikowany sposob.Jedna wizyta na poczcie i po klopocie.Ludzie myslcie.Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ