co to za choroba?

Awatar użytkownika
gumis9107
Kontakt:

co to za choroba?

Post autor: gumis9107 » ndz mar 01, 2009 1:53 pm

Witam.Bardzo prosze o pomoc bowiem:
Na jesieni szczepilem gołebie jednak ostatnio (mniej wiecej od 01.02) zaczalem nabywac nowe ptaki.Jakies półtora tygodnia temu jeden z nowych ptaszków zacząl byc osowiały cieżko latał.Zamknąlem go do izolatki,apetyt mial normalny pil duzo wody.Po dwóch dniach w jego dziobie pojawil sie zółty sluz.Zacząlem wiec podawac trichonidazol calemu stadu jak i jemu ale efektów brakowalo..co wiecej kolejny ptaszek zacząl miec te same objawy.Wczoraj padł pierwszy ptak dzisiaj drugi.Po trichonidazolu poprawy brak 3 tygodnie temu gołebie byly odrobaczane ivermektyna.Zółty sluz w dziobie(a wlasciwie w wiekszosci na jezykach ) jest u prawie kazdego ptaka-czy to nowego czy szczepionego.Nie wiem czy ma to jakies znaczenie ale poza jezykiem jest to wlasciwie nie sluz a cos w rodzaju krost.I tu pytanie:Czy można na podstawie opisu zdjagnozowac chorobe czy zostalo tylko zrobienie badan?Czy doksycyklina pomoze?
Z góry dziekuje i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Pako
Kontakt:

Re: co to za choroba?

Post autor: Pako » ndz mar 01, 2009 4:23 pm

Witam ,ciekawa sprawa ,a morze to ospa.a morze żółty guzek ?

Awatar użytkownika
@Robert
Kontakt:

Post autor: @Robert » ndz mar 01, 2009 6:15 pm

Czy gołębie są osowiałe i pod koniec życia nie trzymają się na nogach jak by dostały paraliżu? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
gumis9107
Kontakt:

Post autor: gumis9107 » ndz mar 01, 2009 6:27 pm

guzka raczej wykluczam przeciez podawalem trichonidazol...Tiplerek dokładnie tak jak napisales tylko nie wiem czy "tak jakby dostaja paralizu" czy naprawde go dostaja...

Awatar użytkownika
@Robert
Kontakt:

Post autor: @Robert » ndz mar 01, 2009 6:38 pm

To dość ciekawe. Zadałem to pytanie z powodu że ostatnio u moich gołębi pojawił się ten sam problem co napisałem wyżej. Teraz na szczęście żaden nie choruje. Ciekawi mnie co to za choroba, czemu siada to gołębiom na stawy i psychikę (pisząc to mam na myśli że ostatnio jeden gołąb gdy sypnąłem ziarno dzióbał czyste powietrze) Proszę o jakieś uzasadnienia co do tej choroby. Pozdrawiam.

Slawek

Post autor: Slawek » ndz mar 01, 2009 7:07 pm

Może witamin zadużo?

Awatar użytkownika
@Robert
Kontakt:

Post autor: @Robert » ndz mar 01, 2009 7:39 pm

Z pewnością to nie jestem przyczyną choroby. Moje gołębie witaminy czerpią w podwórka, czyli same sobie je selekcjonują.

Awatar użytkownika
gumis9107
Kontakt:

Post autor: gumis9107 » ndz mar 01, 2009 8:10 pm

a moje siedzą w wolierze zatem witaminy raczej odpadaja;)

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » ndz mar 01, 2009 9:14 pm

Kolego Gumiś - Włocławek ma na pewno weterynarzy którzy znają się na gołebiach a macie tam też sporo dobrych hodowców którzy umieją rozpoznać choroby. Bo takie zgadywanie, że morze to to, a morzeto tamto do niczego nie doprowadzi :( . (Kolega Czerwony jak widzę to pisze nadal osobliwe posty :shock: . )Osobiście nie spotkałem sie przy czytaniu symptomów różnych chorób z takimi objawami i tym bardziej powinieneś zgłosić się do weterynarza. Tiplerek - podejrzewam, że prawdopodobnie masz salmonellozę.

bubi
Kontakt:

Post autor: bubi » ndz mar 01, 2009 9:31 pm

Witam,zgodze się z Disparem.Moje ptaki miały kiedys podobne objawy co opisał Tiplerek.Diagnoza była-salmoneloza,postać nerwowa.
mbudniewicz.pl.tl

Awatar użytkownika
@Robert
Kontakt:

Post autor: @Robert » ndz mar 01, 2009 9:44 pm

Co na to podawać? Czy to bardzo groźna choroba? Pozdrawiam.

bubi
Kontakt:

Post autor: bubi » pn mar 02, 2009 12:07 pm

Witam,jeśli nie zrobisz babań to niebędziesz miał pewności.U mnie sprawa wyglądała tak,te z widocznymi objawami zostały usunięte,reszta dostawała enrofloksacyne przez pierwsze 3 dni 2ml/litr,potem przez6 dni 1ml/litr.Pozdrawiam.
mbudniewicz.pl.tl

Awatar użytkownika
gumis9107
Kontakt:

Post autor: gumis9107 » wt mar 10, 2009 5:53 pm

witam ponownie.Minelo troche czasu gózki z dziobów poznikaly kondycja stada sie poprawila ...do dzis.Kolejny osobnik ma takie same objawy jak wczesniejsze ptaki.Dodam jeszcze ze wszystkie mialy powiekszone zrenice i praktycznie nie mrugaly.I tu kolejne moje pytanie:Jakie badania mam zlecic?Badania kału ,wymaz z wola,antybiotygram ?Prosze o wyrozumiałosc.

bubi
Kontakt:

Post autor: bubi » wt mar 10, 2009 10:56 pm

Witam,przed sezonem lęgowym zrób wszystkie badania.Pozdrawiam
mbudniewicz.pl.tl

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » ndz mar 15, 2009 5:20 pm

gumis9107 pisze:witam ponownie.Minelo troche czasu gózki z dziobów poznikaly kondycja stada sie poprawila ...do dzis.Kolejny osobnik ma takie same objawy jak wczesniejsze ptaki.Dodam jeszcze ze wszystkie mialy powiekszone zrenice i praktycznie nie mrugaly.I tu kolejne moje pytanie:Jakie badania mam zlecic?Badania kału ,wymaz z wola,antybiotygram ?Prosze o wyrozumiałosc.
Dokładnie te wszystkie.
Antybiogram - kał gołąbków zbierasz (np. wyparzoną łyżeczką) do sterylnego pojemniczka - można też pobrać próbki bezpośrednio od ptaszków (musisz je wtedy zabrać ze sobą).
Jeśli chodzi o robale i kokcydia (bad. parazytologiczne) - również badanie kału, ale pojemniczek nie musi być sterylny (dobry jest pojemniczek na mocz, dostępny w każdej aptece).
Kał zbierasz z kilku miejsc gołębnika, najlepiej ten "nietypowy" (rzadki, o nietypowym zabarwieniu itp.).
Wymaz z wola - bierzesz jakieś 5 sztuk ze stada i zabierasz ze sobą do laboratorium.
Tam ptaszki są badane (wkłada się im takie "coś" do dzioba, po czym rozmazuje na płytce i ogląda pod mikroskopem) - ten wynik bad. jest niemal "od ręki".
Chyba tyle.
Pozdrawiam
Kaszanka forever !!

Awatar użytkownika
gumis9107
Kontakt:

Post autor: gumis9107 » pn mar 16, 2009 4:00 pm

Dziekuje slicznie SETER.

ODPOWIEDZ