Szczepienia ???

mepha
Kontakt:

Szczepienia ???

Post autor: mepha » pt kwie 17, 2009 2:11 pm

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć czym należy szczepić gołębie aby nie chorowały itp.... Jakie polecacie środki i czy rozpuszczane na przykład w wodzie czy podawane poprzez szczepienie :?: I czy można je kupić przez internet :?:

Pozdrawiam
Dziennikarz Kuriera Plemion
mepha

Awatar użytkownika
bru4
Kontakt:

Re: Szczepienia ???

Post autor: bru4 » pt kwie 17, 2009 5:39 pm

Zaleca się szczepienie gołębi. Oto kilka szczepionek myślę, że jedne z najbardziej popularnych na polskim rynku.
SZCZEPIONKA PRZECIWKO SALMONELOZIE, PARAMYKSOWIROZIE, MYKOPLAZMOZIE - mycosalmovir
SZCZEPIONKA PRZECIWKO SALMONELOZIE I PARAMYKSOWIROZIE- Salmovir
SZCZEPIONKA PRZECIWKO OSPIE- poxnac k
SZCZEPIONKA PRZECIWKO PARAMYKSOWIROZIE- pm-vac
Szczepionki kupuję się u weterynarza. A jeśli chciałbyś kupić przez internet, jeśli w ogóle zaistniała by taka możliwość nie polecałbym a to z tego względu, że szczepionki należy przechowywać w odpowiedniej temperaturze od +2*C do +8*C. A poczta polska bądź kurier nie stworzy takich warunków podczas transportu.
Pozdro.

mepha
Kontakt:

Post autor: mepha » pt kwie 17, 2009 8:37 pm

Rozumiem, ale jaka byś mi polecił ???

Pozdrawiam
mepha

liteon
Kontakt:

Post autor: liteon » pt kwie 17, 2009 9:28 pm

szczepionka wszystkiego nie załatwi ale może dużo pomóc, jeżeli gołebie nigdy wcześniej nie były szczepione to poleciłbym najpierw PM-VAC-iem a za 2-3 salmovirem lub samym slamovirem dwukrotnie, odpowiednio wcześniej przygotowując stado do szczepienia

Slawek

Post autor: Slawek » pt kwie 17, 2009 9:45 pm

Jakie gołębie chcesz szczepić młode z tego roku czy jakieś nabyte :?:

Awatar użytkownika
bru4
Kontakt:

Post autor: bru4 » pt kwie 17, 2009 10:11 pm

Starych gołębi bym już nie szczepił w tym momencie, ponieważ rozpoczął się sezon lęgowy. Poczekałbym z tym do jesieni (koniec sezonu lęgowego). Młode owszem zaszczepiłbym (4 tygodniowe i starsze). Osobiście szczepie mycosalmovirem (różne są opinie na temat tej szczepionki, lecz moja jest dobra szczepiłem ją i zawsze byłem zadowolony z rezultatów jej działania). I co jeszcze jest ważne przed szczepieniem dobrze przygotowane stado do tego zabiegu. Odrobaczanie oraz pozbycie się kokcydiozy oraz rzęsistka, jeśli występuje. No a przede wszystkim dbanie o higienę w gołębniku.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » sob kwie 18, 2009 12:50 pm

A co to jest Kurier Plemion?

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
bru4
Kontakt:

Post autor: bru4 » sob kwie 18, 2009 4:11 pm

Zjak pisze:A co to jest Kurier Plemion?

Pozdr.
Zjak zadałeś dobre pytanie sam się zastanawiałem, co to takiego jest i troche poszukałem http://wiki.plemiona.pl/index.php?title=Kurier_Plemion ps. jak tam Twoja strona??

mepha
Kontakt:

Post autor: mepha » sob kwie 18, 2009 6:57 pm

Oczywiście chodzi mi o szczepienie gołębi młodych z tego roku. Takich które mają już około miesiąca, i czy taką szczepionkę mogę nabyć u zwykłego weterynarza ??? I czy sam mogę oczywiście szczepić i jak to się robi ??

A co do Kuriera Plemion jest to właśnie powstający, oficjalny serwis informacyjny plemion, wydawany pod redakcją Przemo716.
Aktualnie trwają pracę nad kodem źródłowym Kuriera Plemion. Kurier Plemion będzie portalem internetowym, w którym każdy użytkownik będzie mógł pisać własne artykuły. Oczywiście tylko i wyłącznie po zaakceptowaniu ich przez redaktorów kuriera. Na każdy świat będą przydzieleni dziennikarze, którzy będą dbali o zawieranie nowych treści.
Jeśli ktoś by nam jakoś pomóc zapraszamy, potrzebujemy dziennikarzy, oraz pomoc techniczną do pisania kuriera :) Tutaj jest link jak by ktoś był zainteresowany pisaniem kuriera :) http://forum.plemiona.pl/showpost.php?p ... ostcount=1

Pozdrawiam

mepha

Awatar użytkownika
bru4
Kontakt:

Post autor: bru4 » sob kwie 18, 2009 7:10 pm

Tak szczepionke możesz zdobyć u zwykłego weterynarza. Dawka dla jednego gołębia wynosi 0,2 ml emulsji olejowej, którą należy wstrzyknąć podskórnie w 1/2 części szyi. Do szczepień używać jałowych igieł oraz strzykawek. Opakowania ze szczepionką po wyjęciu z chłodni (lodówki) należy ogrzać w temperaturze pokojowej i przed przystąpieniem do zabiegów dokładnie wymieszać. W trakcie szczepienia okresowo mieszać zawartość opakowania. Do szczepienia są potrzebne dwie osoby jedna trzyma gołębia druga szczepi.
Pozdro.

mepha
Kontakt:

Post autor: mepha » sob kwie 18, 2009 7:22 pm

Dziękuję za odpowiedź :)

Pozdrawiam
mepha

Awatar użytkownika
bru4
Kontakt:

Post autor: bru4 » sob kwie 18, 2009 7:28 pm

Kto pyta nie bładzi :D
Pozdro.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » sob kwie 18, 2009 10:37 pm

bru4 pisze:Kto pyta nie bładzi :D
Pozdro.
Oczywiście, przynajmniej wiem co to jest ten Kurier Plemion. Akurat mnie nie interesuje.
Strona będzie nieznacznie uzupełniona, a reszta poczeka do jesieni /Nitra/.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
bru4
Kontakt:

Post autor: bru4 » ndz kwie 19, 2009 8:10 am

Twoją stronę często odwiedzam dlatego zapytałem czy coś będziesz ulepszał, ( jeśli chcesz usłyszeć kilka moich sugestii odezwij się na pw). A po Wystawie Europejskiej, na pewno Twoja strona stanie się jeszcze bardziej popularna. I jeszcze jedno Zjak jakbyś miał jakieś ciekawe zdjęcia z grupy kuraków, brodawczaków i dętych chętnie bym oblookał.
Pozdro.

Carloss
Kontakt:

Post autor: Carloss » pt maja 22, 2009 10:26 pm

Witam kolegów, czy w obecnych czasach jest wogóle szansa prowadzić dobrą i rozwojową hodowlę bez szczepień. Długo broniłem się przed tym ale chyba spróbuje po sezonie lęgowym. Czy po odrobaczeniu stada we wrześniu będzie to dobry moment?
Jak duże straty macie koledzy w swoich stadach, ile rocznie sztuk wam pada?
Pozdrawiam.
Karol.

Carloss
Kontakt:

Post autor: Carloss » pn maja 25, 2009 9:22 am

Uścislając, chodzi mi o to jak dużych strat należy sie spodziewać po pierwszym zaszczepieniu gołębi ze względu na ewentualne nosicielstwo?
Karol.

Awatar użytkownika
bru4
Kontakt:

Post autor: bru4 » pn maja 25, 2009 7:35 pm

Witam gdy szczepiłem pierwszy raz nie miałem żadnych strat i ogólnie nigdy nic mi nie padło po szczepieniu.
Pozdro.

Carloss
Kontakt:

Post autor: Carloss » wt maja 26, 2009 9:26 am

Zabrzmiało zachęcająco, skompletowałem już trochę gołębi i nie chciałbym ich stracić. A co możesz powiedzieć o optymalnym terminie szczepienia na jesieni? To czas pierzenia więc gołebie są wtedy mocno osłabione. W jakich miesiącach szczepisz swoje ptaki?
Pozdrawiam.
Karol.

Awatar użytkownika
bru4
Kontakt:

Post autor: bru4 » wt maja 26, 2009 7:32 pm

Nie określam w miesiącach termin szczepień. Jesień gołębie po pierzeniu nigdy nie w czasie jego. Wiosna przed sezonem lęgowym, ale w takim terminie, aby nie była temperatura ujemna. W tym roku szczepiłem na wiosnę ( nie zdążyłem jesienią) bodajże był to luty akurat pogoda była dodatnia. I wyszło im to na zdrowie pierwsze młode, które były w marcu nie odczuwały fatalnej pogody, która panowała.
Pozdro.

Awatar użytkownika
Zbycho424
Kontakt:

Post autor: Zbycho424 » pn cze 01, 2009 11:40 am

bru4 pisze:Tak szczepionke możesz zdobyć u zwykłego weterynarza. Dawka dla jednego gołębia wynosi 0,2 ml emulsji olejowej, którą należy wstrzyknąć podskórnie w 1/2 części szyi. Do szczepień używać jałowych igieł oraz strzykawek. Opakowania ze szczepionką po wyjęciu z chłodni (lodówki) należy ogrzać w temperaturze pokojowej i przed przystąpieniem do zabiegów dokładnie wymieszać. W trakcie szczepienia okresowo mieszać zawartość opakowania. Do szczepienia są potrzebne dwie osoby jedna trzyma gołębia druga szczepi.
Pozdro.
Leciuni błąd.Szczepionkę należy rozgrzac do temperatury zbliżonej do temperatura ciała ptaka.W przeciwnym razie występuje możliwośc zgrubień i ropnych zapaleń.
Gołębie ras cięższych powinny dostawac 0,3ml.
Gołębie,tzw.nie lotne, można szczepic podskórnie w okolicy mostka.Nie narażamy ptaki na uszkodzenia nerwów w okolicy szyjnej.

Najlepszego dla Was wszystkich.Zbycho 424.

Awatar użytkownika
bru4
Kontakt:

Post autor: bru4 » pn cze 01, 2009 7:07 pm

To ja mam takie pytanie ile wynosi temperatura ciała gołębia :?:
I jeszcze jedno pytanie napisałeś, że duże ptaki należy szczepić w dawce 03 ml to od jakiej masy zaczynają się duże gołębie :?: I ostatnie pytanie jeśli duże ptaki należy szczepić w większej dawce to małe w mniejszej?
Pozdro.

Awatar użytkownika
Zbycho424
Kontakt:

Post autor: Zbycho424 » pn cze 01, 2009 7:23 pm

bru4 pisze:To ja mam takie pytanie ile wynosi temperatura ciała gołębia :?:
I jeszcze jedno pytanie napisałeś, że duże ptaki należy szczepić w dawce 03 ml to od jakiej masy zaczynają się duże gołębie :?: I ostatnie pytanie jeśli duże ptaki należy szczepić w większej dawce to małe w mniejszej?
Pozdro.
Temperatura podobna do ludzkiej,a więc ok.37 stopni,ale szczepionka może miec np.34stopinie.
Ta dawka,to jakaś tam średnia z czegoś tam.Laboratoryjnie przetestowana,ale my mamy malunie gołąbeczki i wielkie,więc logicznym jest,że trzeba robic różnice.Jakie ,to ja dokładnie nie wiem.
Ja mam granicę,tzn,0,3ml dla gołębi cięższych jak standarty.W 2004 roku przywlekłem kręcika,a wtedy nie miałem szczepionych.Zaszczepiłem podczas tej epidemi i praktycznie wyciągnąłem wszystkie ptaki.

Subbuteo
Kontakt:

Post autor: Subbuteo » pn cze 01, 2009 10:59 pm

ad.zbycho 424- temp. ciała gołębia podobna do ludzkiej chyba tylko wtedy kiedy dany gołąbek jest w hipotermii :lol: :lol:
Fizjologizna temp. ciała gołębia to 41,5 st.C. Szczepionka inaktywowana z emulsją olejową może mieć ok. 27st.C i szczepienie będzie w porządku. Tak, że zanim kogoś wprowadzisz w błąd najpierw zweryfikuj swoją wiedzę :wink: Bez obrazy.
Dawka dla gołębi jest niezmienna, bez względu na masę ciała - szczepionka to nie lek, nie przelicza się jej na wagę ptaka.
No i lepiej nie podawać konkretnej dawki, bez podania nazwy preparatu, bo tu akurat niektóre szczepionki dawkuje się po 0,2 ml, a niektóre po 0,3ml / na sztukę - w zależności od producenta.
Podanie szczepionki w pierś to też średni pomysł-są lepsze warianty..
Wszystko
Pozdrawiam:
T.S

Awatar użytkownika
bru4
Kontakt:

Post autor: bru4 » pn cze 01, 2009 11:13 pm

Dzięki Tomku za wypowiedz bo z tą temperaturą też mi coś podpadało.
Pozdro.

jack
Kontakt:

Post autor: jack » wt cze 02, 2009 8:04 am

Witam. Kiedyś na tym forum pisałem o powikłaniach poszczepiennych jakie wystąpiły u moich gołębi gdy szczepiłem je w pierś.
Od tamtej pory szczepienie wykonuję w szyję. Wbrew pozorom jest o wiele prostsze i co najważniejsze nie ma żadnych strupów po zabiegu. A niestety szczepiąc w pierś często się to zdarzało bowiem trudno wykonać iniekcję podskórną w tym miejscu. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ