ocena kału, co to jest

Awatar użytkownika
arek5959
Kontakt:

ocena kału, co to jest

Post autor: arek5959 » sob cze 11, 2011 10:12 am

Witam, na prośbę starszego kolegi (lat 56) który hoduje mewki polskie i motyle warszawskie oraz większe rasy, wystawiam zdjęcia kału do oceny.
Kolega nie może sobie poradzić bo kilka sztuk od 2-3 miesięcy dają taki kał jak na zdjęciach. Innych żadnych objawów nie ma, znoszą jajka, karmią młode lecz go niepokoi stan kału.

Miejscowy weterynarz zgiadnozował to jako ,,jakiś szczep salmonelli'' a w drugim przypadku ,,kokcydiozę''. Podał żółty proszek 3 torebeczki przez 3 dni i nie pomogło.

Karma jest własnoręcznie robiona i składa się z ok 40% przenicy, 30% jęczmienia, 10% mielonej kukurydzy, 15% prosa, 5% grochu. Gołebie są trzymane w wolierce.

Ja mu powiedziałem że to może być e-coli i poleciłem wstępnie adeno plus ale przed zastosowaniem tego leku chciałem się upewnić czy trafnie oceniłem na wyglądzie kału.
Załączniki
mocz.jpg
mocz.jpg (18.54 KiB) Przejrzano 13040 razy
wodniste.jpg
wodniste.jpg (14.3 KiB) Przejrzano 13049 razy

Sars
Kontakt:

Re: ocena kału, co to jest

Post autor: Sars » sob cze 11, 2011 11:20 am

arek5959 pisze:Witam, na prośbę starszego kolegi (lat 56) który hoduje mewki polskie i motyle warszawskie oraz większe rasy, wystawiam zdjęcia kału do oceny.
Kolega nie może sobie poradzić bo kilka sztuk od 2-3 miesięcy dają taki kał jak na zdjęciach. Innych żadnych objawów nie ma, znoszą jajka, karmią młode lecz go niepokoi stan kału.

Miejscowy weterynarz zgiadnozował to jako ,,jakiś szczep salmonelli'' a w drugim przypadku ,,kokcydiozę''. Podał żółty proszek 3 torebeczki przez 3 dni i nie pomogło.

Karma jest własnoręcznie robiona i składa się z ok 40% przenicy, 30% jęczmienia, 10% mielonej kukurydzy, 15% prosa, 5% grochu. Gołebie są trzymane w wolierce.

Ja mu powiedziałem że to może być e-coli i poleciłem wstępnie adeno plus ale przed zastosowaniem tego leku chciałem się upewnić czy trafnie oceniłem na wyglądzie kału.
To jest kał papugi, ale gratuluje fantazji koledze.

http://www.papugi.webd.pl/displayimage. ... 648&pos=16

Awatar użytkownika
arek5959
Kontakt:

Post autor: arek5959 » sob cze 11, 2011 2:25 pm

Tak, ale kał wygląda indentycznie jak na zdjęciach, papuga to też ptak. Jeśli chcecie to pojadę i zrobię rzeczywiste zdjęcia jak niczym się nie różnią w wyglądzie kału, jest niemal indentyczny.

bubi
Kontakt:

Post autor: bubi » sob cze 11, 2011 10:57 pm

Forum wróżek to niejest :wink: .Masz problem(a masz 8) )to do weta :wink:
mbudniewicz.pl.tl

Awatar użytkownika
arek5959
Kontakt:

Post autor: arek5959 » sob cze 11, 2011 11:25 pm

To nie mój problem, to kolegi. Miałem nadzieje że są lepsi fachowcy niż ja i wet. Obiecałem starszemu koledze że jakoś mu pomogę ale dajmy sobie z tym spokój, temat zamykam, prawdopodobnie będziemy leczyć w ciemno.

Garłacze :)
Kontakt:

Post autor: Garłacze :) » ndz cze 12, 2011 2:24 pm

Wątpię żebyś znalazł na forum (i nie tylko na forum) kogoś kto na podstawie zdjęć kału papugi i krótkiego opisu bezbłędnie ocenił co dolega Tym gołębiom. Leczenie w ciemno - głupota. Większość weterynarzy nie specjalizuje się w gołębiach dlatego Ci nie pomogą, ale jest kilku naprawdę wybitnych lekarzy w dziedzinie gołębi którzy są w stanie Ci pomóc. Szukasz pomocy nie tam gdzie trzeba. Bez problemu znajdziesz kontakt do najlepszych lekarzy którzy zajmują się gołębiami w Polsce. Jest nawet założony temat z ich adresami na forum. Wystarczy chcieć. Jakiego Ty fachowcy szukasz? Druida, zielarza ? Kto może być lepszy od weterynarzy?
Pozdrawiam
W.K

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz cze 12, 2011 2:26 pm

Podobno Merlin z Camelotu był dobry w te klocki, tylko gdzie go szukać.

Awatar użytkownika
arek5959
Kontakt:

Post autor: arek5959 » ndz cze 12, 2011 7:40 pm

Wiem że leczenie w ciemno jest złym pomysłem w przypadku mojej hodowli, w razie problemów zlecam się do weterynarza od ptaków z puław.

Jesli chodzi o ten temat to chcę pomóc starszemu przyjacielowi który chce jak najtaniej wyleczyć, bo nie trzyma super klasy gołębie ale bardzo się o nie troszczy. Niska cena leczenia, takie mi wskazał załozenie.

Spodziewałem się że są tacy specjaliści ale rozumiem że wet od swin i krów nie pomoże. Myślałem że ktoś przerabiał problem z indentycznie wyglądającym kałem.

Opis jest taki, gołębie są jak by zdrowe, żywe, druchają, latają, nic im nie dolega lecz niepokoi go kał jak na powyższych zdjęciach. Dodatkowo zauważył że gniażdziaki również mają mokre gniazda (błoto) ale wychodzą bez problemu.

Zastanawiamy się że jak są zdrowe i karmią młode ale mają wodnisty kał od 2 miesięcy to chyba nic im nie szkodzi. To się stało w momencie zamknięcia gołębi w wolierze (dobudował wolierę), wczesniej były na wolności.

Garłacze :)
Kontakt:

Post autor: Garłacze :) » pn cze 13, 2011 6:39 pm

Mi to nie wygląda na żadną poważną chorobę, ale mogę tylko tak przypuszczać. Może być wiele przyczyn tego problemu. Napisałeś, że problemy zaczęły się gdy Twój znajomy zamknął ptaki w wolierze. Musicie zadbać o to aby w gołębniku nie było zbyt dużego zagęszczenia, ponieważ ptaki mogą mieć taki kał ze stresu, im większa woliera tym lepiej. Gołębią ewidentnie brakuje czegoś co spożywały na wolnym oblocie a więc musicie zadbać o to aby ptakom niczego nie brakowało w gołębniku, witaminy, minerały, grity, aminokwasy i wszystko to czego gołębie potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Z podawaniem antybiotyków i wszelkiego rodzaju leków bym się nie śpieszył. Możecie podać sodiazot, silivet i tym podobnym środkom na bazie ziół i środków naturalnych.
Pozdrawiam
W.K

Awatar użytkownika
arek5959
Kontakt:

Post autor: arek5959 » pn cze 13, 2011 10:51 pm

Zgadzam się, moje wolierki są dosyć duże ale w przypadku kolegi to wolierki ma wielkości gołebnika z zadaszeniem. Gołębie dostają krede pastewną, gryt, różowy proszek mineralny + domieszka witamin, piasek, troche świeżej trawy.

A i jeszcze jedno, jak robi się chłodno i deszczowo to jest więcej rozrzedzonego kału, jak jest słonecznie i ciepło to prawie wcale nie widać wodnistego kału. To chyba jest normalne, co?

Leon Kowalski
Kontakt:

Post autor: Leon Kowalski » czw cze 16, 2011 5:41 pm

Czy czasem nie jest to Trichomonadoza?
leon_k

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw cze 16, 2011 7:30 pm

Może być mokra postać trichomonadozy, ale nie koniecznie. Bez badań to tylko gdybanie.

sadlak111
Kontakt:

Post autor: sadlak111 » pt gru 23, 2011 2:20 pm

Witam. Wczoraj zauważyłem że gołąb którego niedawno kupiłem ma dziwne odchody. Jak myślicie co to może być?? Może uda wam się coś ustalić na pods. fotki. Kał jest w białej otoczce a po srodku jest taka jakby ''nitka'' Pozdrawiam. Wesołych Świąt.
Obrazek
Pozdrawiam. Kamil

Awatar użytkownika
arek5959
Kontakt:

Post autor: arek5959 » pt gru 23, 2011 3:31 pm

Gołąb najprawdopodobnie ma PMW, trzeba jak najszybcie dać leki osłonowe i wzmacniające. Czy ptak dużo wody pije i ma jakieś inne objawy? Jeśli ptak leje kałużą wody o średnicy dochodzace 30cm to na bank ma paramyxowirusa.
Jeśli pan nie podejmie szybkich działań to z PMW postaci nerkowej przejdzie na postać nerwową tzn wykręcanie szyi.

PS

2 pierwsze fotki w temacie w badaniach próbek kału i sekcji padniętych ptaków wykazało:

1 zdjęcie - przebiałkowanie kukurydzą w tym też znaleziono duże ilości oscyt.
2 zdjęcie - e-coli, (przy tych objawach padło mu 30% stada).

Takie wyniki otrzymał kolega z laboratorium.

sadlak111
Kontakt:

Post autor: sadlak111 » pt gru 23, 2011 4:11 pm

To jakie leki polecacie na to ??
Pozdrawiam. Kamil

Awatar użytkownika
arek5959
Kontakt:

Post autor: arek5959 » pt gru 23, 2011 4:32 pm

Żeby nie powtarzać tematu to tutaj już pisaliśmy przy takich objawach, dałem również przepis w załączniku.
http://golebnik.pl/forum3/viewtopic.php?f=4&t=3711
A najlepiej zgłosić się do weta w celu wykonania badań kału.

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » wt gru 27, 2011 1:05 am

Ale jak można wpieprzyc na forum zdjęcia kału papug i udawać, że to są odchody chorych gołębi kolegi :shock: :shock: .
A powyżej opis że dwa pierwsze zdjęcia w temacie wykazało przebiałkowanie kukurydzą i e coli - to on hoduje mewke polską czy papugi nimfy???

Awatar użytkownika
arek5959
Kontakt:

Post autor: arek5959 » wt gru 27, 2011 3:04 am

Dispar, mówiłem o zdjęciach łudząco bardzo podobne pod względem wyglądu w rzeczywistości jak na zdjęciu.
Kał gołębi był identyczny jak na zdjęciu, prawda jest że zdjęcia są nie moje ale tak wszystko wygląda wizualnie na swoim miejscu.
Były pobierane próbki takiego kału właściwego (bardzo podobnego jak na zdjęciach) i badania wykazały właśnie takie coś jw.
Kał był pobierany w ten sposób, do 2 pojemniczków wkładałem osobno świeży kał nr 1 oraz nr 2.

Czy musiał bym jeszcze raz lecieć parę km do starszego pana robić zdjęcia aparatem jak przy okazji szukania opisu choroby znalazłem taki sam rysunek kału w necie to szybko wstawiłem bo zależało na czasie.
Chyba już rozumiesz o co chodzi, hmn ile razy to już tłumaczyłem!

Zresztą to już było dawno i z wszystkim sobie poradziliśmy.
W 1 przypadku pomogła zmiana jedzenia (więcej jęczmienia, mniej kukurydzy i pszenicy oraz witaminy i zakwaszacze) a w 2 przypadku pomogło linco spectin który działa także na E-coli.

Cezar
Kontakt:

Post autor: Cezar » pt maja 25, 2012 9:36 pm

Witam wszystkich mam pewien problem otoz moja samiczka bija uzbeckiego zachorowała i nie wiem co jej jest. nie chce jeść tylko pije chyba nawet aż za duzo bo kiedy ja biore do reki to ulewa jej sie dziobem. No i kał jakis taki wodnisty z krwią. Prosze o pomoc w linku dam fotke do zdjec kału ale sa slabej jakości.
http://imageshack.us/photo/my-images/215/img0171rq.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/341/img0164ia.jpg/

Awatar użytkownika
vice
Kontakt:

Post autor: vice » sob maja 26, 2012 7:20 pm

Krew w odchodach może być w przypadku kokcydiozy, lek na to nazywa się Baycox, ale nie wykluczone, że to coś innego, np jakieś zatrucie pokarmowe, musisz iść do weterynarza.

Cezar
Kontakt:

Post autor: Cezar » sob maja 26, 2012 9:04 pm

jestem z okolic zambrowa i nie wiem czy jest na tym terenie weterynarz ktory by sie tym zajał... Czy można z tym isc do kazdego weterynarza bo wiem ze jest pewna Pani ktora zajmuje sie psami i kotami?
zapomnialem dodac ze ten kał dziwnie pachnie a gołab stracił na wadze bo pił sama wode. dzis zauwazylem ze zjadl pare ziarenek. Szkoda mi tego gołebia bo ciezko mialem go zdobyc wiec chcialbym mu pomoc

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » sob maja 26, 2012 10:05 pm

też uważam że to kokcydioza.Jak kolega wyżej napisał Baycox.

Cezar
Kontakt:

Post autor: Cezar » sob maja 26, 2012 10:55 pm

Panowie gdzie moge ten lek zakupic w lecznicy? czy moja ten lek na stoiskach na giełdach gołębiarskich?

Awatar użytkownika
arek5959
Kontakt:

Post autor: arek5959 » ndz maja 27, 2012 10:53 am

Baycox kupisz w lecznicy jak i na stoiskach.
Mi się zdaje że to nie kokcydioza a mogą być robaczyce. Najlepiej zbadać kał pod mikroskopem.

Cezar
Kontakt:

Post autor: Cezar » ndz maja 27, 2012 10:44 pm

dzisiaj wieczorkiem wziąłem gołebia do reki zauważyłem ze odchody przylepiły mu sie do piór wokól odbytu kiedy chciałem je usunąć zobaczylem takie małe glisty wiec musze sie zgodzic z arek5959 że to robaki? jaki lek proponujecie podać dla gołąbka?

ODPOWIEDZ