podawanie leków przez cały rok !!!!

damianbed15
Kontakt:

podawanie leków przez cały rok !!!!

Post autor: damianbed15 » śr gru 19, 2012 4:06 pm

Witam razem z tatą zajmujemy się hodowlą gołębi rasowym.Co rok nasza Hodowla się zwiększa, jednak z odchowem młodych jest różnie zazwyczaj słabo ;( .w Tym raku miałem 3 pary karierów, parę garłaczy czeskich, 2 pary garbonosów i 2 pary rzeszowskich. Jaja podkładamy pod pocztowe jest ich około 15 par. Ten rok był lepszy niż ostatni , myślę że jest to spowodowane tym , że zaczęliśmy ich szczepić salmovirem. Jednak ostatnio dwa młode Kariery padły jeden przestał jeść i momentalnie schudł drugi zaś miał straszny kaszel . Mam prośbę żeby jakiś sprawdzony hodowca podał mi plan podawania leków przez cały rok co ile i kiedy. Wiosną zazwyczaj dajemy Tridonidazol a potem jakieś ziołowe czasami jak mają kaszel. Sporo młodych pada nam również gdyż mają tzw kaszaka (biała maź w dziobie ) Chodzi mi o to żeby leki podać zapobiegawczo , przed wystąpieniem choroby. I również mam pytanie odnośnie sczepienia , w tym roku sczepiliśmy raz w wieku ok 4 tyg , a czytałem na stronach doświadczonych hodowców że szczepi się 2 razy. Proszę o wszelkie rady , w tym roku planujemy zwiększyć trochę ilość ptaków, wczoraj nabyliśmy Jeszce żółtą parę karierów i jeszcze coś dokupimy żeby bylo jakieś 7 par 3 pary żółtych , 3 czarnych i jedna czerwona :) Prosze o Pomoc :)

major1233
Kontakt:

Re: podawanie leków przez cały rok !!!!

Post autor: major1233 » śr gru 19, 2012 5:06 pm

Witam .Mam krótkodzioby i żadnych leków nie podaje.Sporadycznie jak młodemu cas dolega.

damianbed15
Kontakt:

Post autor: damianbed15 » śr gru 19, 2012 5:33 pm

z krótko dziobami może tak jest ale z Karierami i Garłaczami jest niestety inaczej są bardzo delikatne i bardzo podatne na rożne choroby :(

felix8024
Kontakt:

Post autor: felix8024 » śr gru 19, 2012 6:51 pm

Nie chciał bym dyskutować o wiekszej podatności na choroby tych gołębi co wymieniłeś, bo miałem w jednym czasie ze 3 różne rasy i jak zamiatało to wszystkie równo. Wiec rasa generalnie nie miała znaczenia jak chorowały to bez względu na rase.
To na wstępnie.
Ten rok był bardzo dobry bo był suchy. Im wiecej opadów tym wiecej wilgoci, im wiecej wilgoci, wiecej zarazy sie mnoży.
Wiec tutaj bym szukał "przyczyny" lepszego chowu.
Swoich gołąbków nie szczepie, na początku marca trzeba gołąbki odrobaczyć, dać z 2 tygodnie przerwy i dać od rzęsistka coś z ronidazolem, metro tricho itd. Robaki i rzesistek jest przekazywany z pokarmem wiec to trzeba wytłuc. Po kolejnych 2 tygodniach można podać doxycykline, wybije wszystkie bakterie które mogą zaszkodzić młodziakom, a które nie wykazują oznak chorobowych u dorosłych. Pozniej trzeba dać leki osłonowe duolak do zasiedlenia kulturami bakterii. Jak wczesniej dobrze sie chowały to antybiotyk sobie daruj, ale w twojej sytuacji można spróbować. Gdzies w lipcu znowu trzeba sie wstrzelic i podac jeszcze raz ronidazol, juz po naniesieniu, podać od robaków i znowu antybiotyk no i osłonowe.
I sprawy oczywiste, zakwaszacz do wody, witaminy, grit, przewiewny, nie przeładowany i niezapylony gołębnik, wolny oblot też byłby mile widziany.
Pilnuj kuracji od rzęsistka, to lubi wykańczać młode, a jak mają kaszaki w gardle to juz ostatnie stadium i znaczy ze rodzice mają tego pełno.

Zibi
Kontakt:

Post autor: Zibi » śr gru 19, 2012 7:05 pm

:shock:
To wszystko bez badań?? Dlaczego podajesz "truciznę" na robaki tak często? I jeszcze ten antybiotyk...

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » śr gru 19, 2012 7:17 pm

Całe badanie kału w raz z wymazem z wola 16zł. i wszystko wiesz. Ptaki są faszerowane świństwem i młode są słabe , padają. Jeżeli podajesz na tricho przed lęgami to dlaczego pojawia sie ponownie?Znajdź przyczynę potem lecz.

felix8024
Kontakt:

Post autor: felix8024 » śr gru 19, 2012 7:22 pm

Zibi pisze::shock:
To wszystko bez badań?? Dlaczego podajesz "truciznę" na robaki tak często? I jeszcze ten antybiotyk...
Odrobaczanie co 3/6 miesiecy to obowiązek. Zapytaj weta.
Dwa razy w roku od rzesistka to również obowiązek.
O antybiotyku napisalem opcjonalnie.
A wiecej chemii gołebie dostają w paszy tak chętnie podlewanych przez rolników pestycydami, no chyba ze ktoś ma prywatne poletko w którym uprawia ekologiczne nasiona bez oprysków i nawozów.Wiec dwa razy w roku ronidazol czy systamex nic im nie zrobi.

Zibi
Kontakt:

Post autor: Zibi » śr gru 19, 2012 7:31 pm

felix8024 pisze:
Odrobaczanie co 3/6 miesiecy to obowiązek. Zapytaj weta.
Dwa razy w roku od rzesistka to również obowiązek.
A jeżeli nie mają to też muszę spełnić ten obowiązek?

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » śr gru 19, 2012 8:03 pm

Jeżeli były robione badania w tym kierunku , to po co osłabiać ptaki.

felix8024
Kontakt:

Post autor: felix8024 » śr gru 19, 2012 8:16 pm

syrtyr pisze:Jeżeli były robione badania w tym kierunku , to po co osłabiać ptaki.
No oczywiscie ze nie ma sensu. Jakbym mógł to w ogole bym nie dawał żadnych świństw.
Ale rzęsistka mam co roku i co roku młodziaki jak nie dam w czas to dostają po dupie.
Od robaków poprostu daje 2 razy w roku. Antybiotyk tylko jak zaczyna sie jakaś rzeźnia z chrobami.
Nie mam niestety pod domem weta który robi porządne badania, wiec staram sie z doświadczenia wyłapać co się z gołębiem dzieje.

Kolega OP, ma ewidentny problem z chorobami szczególnie u młodych.
Również miałem problem z odchowem młodych, zaproponowana kuracja u mnie pomogla. Teraz przeżywalność młodych jest na poziomie ok 85%.

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » śr gru 19, 2012 9:12 pm

W tym roku pierwszy raz opanowałem rzęsistka bo ostatnie 3 badania nie wykazały go u gołebi.
W sezonie 2-3 razy w tygodniu zakwaszałem wodę Soft Acidem, ponadto wziąłem się mocno za pojniki bo w nich leży prawdopodobnie główna przyczyna namnażania się tej choroby.
Koniecznie muszą być dwa komplety pojników, w upały wody podawałem mniejszą ilość a jak gołebie ją wypiły to podawałem świeżą wodę w nowych pojnikach, zabierałem pojniki wieczorem z gołebnika żeby woda się w nich "nie kisiła" przez noc.
Bez profilaktyki samo podowanie Trichonidazolu nic nie da.

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » czw gru 20, 2012 12:45 pm

Feliksie. "podlewanie" przez rolników roślin pestycydami wykonuje się np. dlatego żeby ziarniaki nie zostały porażone chorobami grzybowymi, dajmy na to z rodzaju fusarium, które jeszcze bardziej zaszkodziły by nam i naszym gołąbkom. Owszem chemia ma swoje wady i zalety. Nikt nie wykonuje tych zabiegów chętnie, dla przyjemności. I nie szukam tu zwady, ale we mnie jako rolnika strasznie uderza takie stwierdzenie...

ODPOWIEDZ