Strona 1 z 1

Ptasia grypa ,a gołębie

: ndz lut 05, 2017 6:10 pm
autor: robi68
Koledzy, jak wygląda sytuacja z gołębiami na terenach występowania ptasiej grypy? Piszą o likwidacji ptactwa domowego na obszarze 3 km od ogniska. Czy dotyczy to także gołębi? Pytam, bo zostało mi 20 km zapasu więc kto wie co przyniesie jutro.

Re: Ptasia grypa ,a gołębie

: ndz lut 05, 2017 8:13 pm
autor: krzysiek
Teoretycznie dotyczy wszystkich ptaków, nawet kanarków. Nadgorliwcom nie przeszkodzi fakt, że gołąb jest gatunkiem ptaków najbardziej odpornym na ptasią grypę. W sposób naturalny praktycznie się nie zaraża, a nawet po celowym wszczepieniu wirusa nie wszystkie osobniki zachorują.

Re: Ptasia grypa ,a gołębie

: ndz lut 05, 2017 8:15 pm
autor: krzysiek
Niedaleko ode mnie, jakieś 3 km za lasem, powstała ferma indyków, dlatego profilaktycznie planuję przenieść gołębie i drób w inne miejsce. Może zdążę przed grypą.

Re: Ptasia grypa ,a gołębie

: ndz lut 05, 2017 9:49 pm
autor: liteon
Chyba "wóz Drzymały" sprawdziłby się w takiej sytuacji najlepiej

Re: Ptasia grypa ,a gołębie

: pn lut 06, 2017 2:55 pm
autor: krzysiek
Rany, znów jestem " w kropce". Niecałe 3 km w linii prostej od mojej nowej lokalizacji powstaje wielka ferma indyków. Już postawili ogrodzenie i robią fundamenty pod 6 ogromnych hal.

Re: Ptasia grypa ,a gołębie

: pn lut 06, 2017 6:12 pm
autor: edek
Napisz pismo wyjaśniające iż to ty byleś pierwszy i to od lat z gołębiami.

Re: Ptasia grypa ,a gołębie

: pn lut 06, 2017 8:02 pm
autor: krzysiek
To nic nie da, pozwolenie na budowę fermy dała gmina, zresztą nie nasza, lecz sąsiednia. Poza tym, dla gminy, powiatu i skarbu państwa o wiele ważniejsza jest przynosząca im dochody w postaci wysokich podatków ferma, niż nic im nie dająca hodowla gołębi i drobiu ozdobnego.

Re: Ptasia grypa ,a gołębie

: pt lut 17, 2017 8:50 am
autor: adon
Opinia Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, dotycząca postępowania z gołębiami, znajdującymi się na obszarze zapowietrzonym.
(Proszę czytać dokładnie ;) )
(pdf):
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 8319,d.bGs

Re: Ptasia grypa ,a gołębie

: pn lut 20, 2017 9:55 am
autor: golebiewski
Bardzo dobrze, że taka opinia została wydana, jednak nie stanowi ona prawa i jak jakiś powiatowy vet się uprze to wybije wszystkie gołębie na zapowietrzonym terenie. To co jest w tym piśmie znane jest powszechnie od wystąpienia pierwszych przypadków ptasiej grypy w Polsce. Trochę już lat minęło od tamtej pory a nasz związek jakoś chyba w tej sprawie niewiele co zrobił. Problem choroby będzie co jakiś czas powracać i możemy mieć problemy. Bez stosownych zapisów w prawie jesteśmy na łasce zdrowego rozsądku veta. Brałem udział w posiedzeniach powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego przy pierwszym wystąpieniu ptasiej grypy i obecnie i mimo, iż weterynarze wiedzą, że gołębie praktycznie nie zarażają się chorobą to niewiele co zmienia. Zadałem pytanie a dlaczego nie psy i koty, one prędzej mogą roznosić wirusa niż gołębie, to trudno mu było udzielić odpowiedzi. Natomiast zrobił wielkie oczy, kiedy mówił o odszkodowaniach za wybite ptaki (a takie się należą) gdy powiedziałem mu, że nie wiem jak wycenić 20 lat hodowli rasy, wyjazdy za granicę po materiał. Dotarło trochę do niego, że to nie kury gdzie odszkodowanie będzie liczone od kilograma a dorobek wielu lat. Nie wiedział co powiedzieć to poradził aby na wszelki wypadek wycenić wartość ptaków. Dowiedziałem się też ciekawej rzeczy, jak się rozprzestrzenia choroba na fermach i dlaczego. Chodzi o to, że z okolic gdzie już wykryto ptasią grypę nikt nie chce kupować drobiu, więc hodowcy wpadli na pomysł i wprowadzają sobie chorobę, drób zostaje wybity a oni otrzymują odszkodowanie i jest gitara. A, że przy okazji parę niewinnych gołębi dostanie w łeb, kogo obchodzi. ,,Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą" Dobrze by było aby związek zajął się tematem, nawet gdyby niedługo odwołano zaostrzenia bo temat powróci na 100%, jak nie za rok to dwa lub kilka.

Re: Ptasia grypa ,a gołębie

: pn lut 20, 2017 6:03 pm
autor: raczkowski16
Witam! Trafnie Kolega to opisał. Znając trochę nasz ś witek gołębiarski to pewni już niektórzy myślą jak zrobić kasiorę. Pozdrawiam!

Re: Ptasia grypa ,a gołębie

: śr lut 22, 2017 8:15 pm
autor: robi1976
A kiedy jest koniec zakazu handlu gołebiami

Re: Ptasia grypa ,a gołębie

: śr lut 22, 2017 9:32 pm
autor: krzysiek
Tego nie wie nikt. Teoretycznie 6-8 tygodni od czasu usunięcia ostatniego ogniska ptasiej grypy, czyli, gdyby nic nowego od dzisiaj nie wykryto, to w dobrym układzie ok. 20-go kwietnia, ale w złym układzie i przy braku dobrej woli decydentów, może potrwać wiele miesięcy, a może i lat.

Re: Ptasia grypa ,a gołębie

: pt lut 24, 2017 7:04 pm
autor: Bogus1972
kolega gołebiewski super to napisał.wróciłem w niedziele z austrii;po rozmowie z tamtejszym hodowcom też usłyszałem-to jest na skale europy,farmerzy sami wprowadzą chorobę by uzyskać odszkodowanie,jeśli popyt spada,nikogo nie obchodzi szary człowiek z gołębiami,liczy się kasa,

Re: Ptasia grypa ,a gołębie

: ndz mar 12, 2017 10:01 am
autor: raczkowski16
Witam! Myślałem że jesteście normalni ale za szybko zaczęliście tylko rosnąć.......
Zegnam ...