Sposob szczepienia golebi .

Dawid Rogowski
Kontakt:

Sposob szczepienia golebi .

Post autor: Dawid Rogowski » śr lut 28, 2007 7:53 pm

Witam wszystkich uzytkownikow forum!
Dopiero co dolaczylem do waszego grona,golebie hoduje od ladnych paru lat.Nigdy nie szczepilem swoich pupili,jednakze w zeszlym roku postanowilem zaczac szczepic.Zapytalem kolegow jak to sie robi a oni mi na to ,ze napewno sobie poradze,mam dac zastrzyk podskornie mniej wiecej w polowie szyi golebia.No wiec przygotowalem ptaki do tego zabiegu (odrobaczanie ,leki przeciw kokcydiozie ,ronidazol itp.) i mniej wiecej po 1,5 miesiaca zaczalem szczepic (z pomoca kuzyna).Na 50 zaszczaepionych golebi 5 (oczywiscie tych nabardziej cennych) trafilem chyba w splot zylny bo odjechaly w ciagu kilku sekund.
W zwiaku z czym mam do was pytanie.Co sadzicie o szczepieniu golebi na wysokosci miesnia piersiowego.Bo wyczytalem w ksiazce pt.GOLEBIE Aut.NOwicki.Pawlina i Dubiel ze sie to rowniez stosuje(z wyjatkiem golebi pocztowych).Czy niektorzy z was w ten sposob szczepia?
A moze ktos z panow opisalby dokladnie jak to robi(praktyczny opis iniekcji).Bylbym bardzo wdzieczny za takie informacje.
Podobno doswiadczeni w szczepieniach hodowcy robia to sami bez pomocy osob trzecich.
Jeszcze raz prosze o odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich, a w szczegolnosci pana Janka Kowalczysa, ktorego znam z widzenia z rynku w Tczewie :D :D
Raspi

Awatar użytkownika
jan kowalczys
Kontakt:

Post autor: jan kowalczys » czw mar 01, 2007 10:03 am

Dzieki za pozdrowienia. Upadki przy szczepieniu sie zdarzaja. Mi padly po szczepieniu jesiennym dwa Felki , a przy szcepieniu mlodych rzaden. Szczepimy razem z synem on trzyma golabka jedna reka za ogoni i nogi a druga za glowe. Ja szcepie w okolicy dwuch trzecich szyi (blizej glowy) trzymajac szczykawke igla w kierunku ogona a druga reka skure na szyi lekko odciagnieta od miesni , tak zeby nie wkluc sie w te miesnie. Efekt jest taki ze w tym sezonie bralismy z synem udzial w 6 wystawach i zaden golab nie zachorowal. To o czyms swiadczy czy szcepic czy nie. Jeszce raz pozdrawiam. :!: :D

jack
Kontakt:

Post autor: jack » czw mar 01, 2007 3:32 pm

Witam.
Lepiej szczepic w szyje, szczepilem w roku porzednim w piers ale sporo golebi mialo powiklania poszczepienne, pisalem o tym na forum, znajdÂź post pt. powiklania poszczepienne. Pozdrawiam JZ.

Dawid Rogowski
Kontakt:

Post autor: Dawid Rogowski » czw mar 01, 2007 8:58 pm

Dziekuje za odpowiedzi panowie.Fajnie ze takie forum istnieje i mozna wymieniac sie doswiadczeniami.
Raspi

stefan51
Kontakt:

Post autor: stefan51 » pt mar 02, 2007 6:00 am

Chce na jedna jeszcze sprawe zwrocic uwage,otoz jest waza tez dlugosc igly.Kiedys kupowalem igly w aptece dlugie ,a teraz u weterynarza kupilem igly krotkie kilka mm.Tymi iglami nie mozna sie wkluc w szyje.A jeszcze kolego Dawidzie ,pierwsze szczepienie trzeba robic szczepionka jednoskladnikowa ,potem dwu skladnikowa a w pozniejszym terminie troj skladnikowa.Golebie trzeba powoli przyzwyczajac do szczepionek.Pozdrawiam.

Dawid Rogowski
Kontakt:

Post autor: Dawid Rogowski » pt mar 02, 2007 6:55 pm

Stefanie z tego co wiem to hodowcy mlode ptaki szczepia salmowirem, a on jest dwuskladnikowy.Jedno wiem napewno:nie bede szczepil mykosalmowirem.Wychodze z zalozenia ,ze "co jest do wszystkiego jest do niczego" ale to moje zdanie i moze sie myle.
Raspi

Awatar użytkownika
Empirek
Kontakt:

Post autor: Empirek » ndz mar 11, 2007 5:48 pm

Witam!
Jesli kiedykolwiek w golebniku pojawila sie salmonelka, to raczej trudno sie jej pozbyc. Wszystkie pewne prognozy, ze juz dobrze i lepiej sa tylko uluda. Szczepic i jeszcze raz szczepic. Salmowir w "karczycho" i czekac. Wydaje mi sie, ze posrod hodowcow mamy juz "dyplomowane golabpielegniarzy" i kazdy juz fahowo dokonuje iniekcji. Wazne, igla 10 i dlugosci do 1 cm. A o takie juz trudno!!! Wszystko juz jest jednorazowe. Chyba, ze ktos ma zaprzyjaÂźnionego lekarza wet. - jak ma to uswiadczy. To, ze golebie padaja po szczepieniu to normal, kiedys tez sie denerwowalem, ale przeszlo. Te, ktore przetrwaja maja powod budzic dobre nadzieje - i dobrze. Lepiej miec wzglednie zdrowe stadko, niz stado z polowa chorych.
I jeszcze raz - sprzatac i sprzatac golebnik. ÂŚwieza woda do picia. To panaceum.
Pozdrawiam!!!

Dawid Rogowski
Kontakt:

Post autor: Dawid Rogowski » ndz mar 11, 2007 8:13 pm

Witam!
Jest hurtownia sprzetu weterynaryjnego.Kupilem od nich igly wielokrotnego uzytku dlugosci 10 mm i grubosci 1mm.Za dwanascie sztuk zaplacilem 40 zl.(wiecej zaplacilem za przesylke).Mysle ze beda doskonale do szczepienia golebi.Podam wam adres tego sklepu:http://www.polnet.info.pl/dynamic_sitemap.php
wystarczy sie zarejestrowac i kupowac.Przesylka DHL wiec pewna gwarancja dostawy w krotkim czasie.Dostalem igly po dwoch dniach.Polecam.
Pozdrawiam.
Raspi

Dawid Rogowski
Kontakt:

Post autor: Dawid Rogowski » ndz mar 11, 2007 8:14 pm

Raspi

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » pn mar 12, 2007 9:13 pm

To wcale nie tak szybko dostales ta przesylke i drogo za nia zaplaciles pocztexm za25zl i 24 godziny i juz masz

Dawid Rogowski
Kontakt:

Post autor: Dawid Rogowski » wt mar 13, 2007 6:51 pm

Stasiek,akurat ta hurtownia wysyla tylko za posrednictwem DHL ,a nie poczty polskiej.Igly dostalem po dwoch dniach od zlozenia zamowienia.
A jesli juz to za przesylke wyszlo 27 zl bo igly kosztuja 13zl. Roznica znikoma.
Zreszta nie bedziemy tu na forum poruszac tematu cennikow przesylek kurierskich, bo to nie o to tu chodzi.Najwazniejsze ze takie igly sa jednak w sprzedazy,i jesli sie bedzie o nie nalezycie dbalo to beda sluzyc latami.
Pozdrawiam.
Raspi

Tofik
Kontakt:

Post autor: Tofik » czw lip 12, 2007 9:54 pm

Witam mam pytanie. Mianowicie kupilem mykosalmowir na 100 szt. akurat w tym czasie nie moglem dostac mniejszego opakowania a mialem do zaszczepienia 9 mlodych. zaszczepilem je i tu moje pytanie czy szczepionka bedzie sie jeszcze nadawala do dalszego szczepienia. Przechowuje ja w lodowce. igla wkulem sie przez gumke w korku. Wiem co pisza "nalezy zuzyc w ciagu dnia" prosze o porade .

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » pt lip 13, 2007 7:56 am

Tofik pisze:Witam mam pytanie. Mianowicie kupilem mykosalmowir na 100 szt. akurat w tym czasie nie moglem dostac mniejszego opakowania a mialem do zaszczepienia 9 mlodych. zaszczepilem je i tu moje pytanie czy szczepionka bedzie sie jeszcze nadawala do dalszego szczepienia. Przechowuje ja w lodowce. igla wkulem sie przez gumke w korku. Wiem co pisza "nalezy zuzyc w ciagu dnia" prosze o porade .
pisza dokladnie tak jak mowisz, zuzyc w ciagu dnia, ALE jesli jest to szczepionka "martwa", a taka jest mykosalmowir mozna ja smialo trzymac w lodowce do 2 miesiecy, jesli chodzi o szczepionki zywe (najczesciej na salmonelle) to je trzeba faktycznie zuzyc niezwlocznie

Tofik
Kontakt:

Post autor: Tofik » sob lip 14, 2007 10:39 pm

Ok do 2 miesiecy bede ta szczepionka szczepic dzieki!!!!!!!

simona
Kontakt:

Post autor: simona » sob lip 21, 2007 7:52 am

Ja szczepie swoje golebie w piers i do tej pory, czyli okolo 7 lat, zaden golab nie zszedl po szczepieniu, ani nie mial zadnych powiklan poszczepiennych. Odpowiednia dlugosc strzykawki i wyczucie przy wbijaniu igly gwarantuja sukces. Co do zdychania golebi po szczepieniach-czesto zdarza sie ze zdychaja golebie, ktore sa chore na jedna z chorob przeciwko ktorym sa skladniki szczepionki. U takich golebi choroba w krotkim czasie bardzo mocno sie rozwija i golab umiera(na drugi dzien). Znam osoby, ktore szczepily swoje stado w momencie, gdy jeden lub kilka golebi bylo juz chorych, a wtedy jest juz raczej za pozno na szczepienie Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ