Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest pn lis 12, 2018 6:41 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość

[quote="czajka98"]Witam kolegów , chodzi wam o stawaki polskie i one nie wywracają tylko składają czyli klaszczą skrzydłami w locie[/quote] Tak... Przeważnie tak robią a raczej powinny, bo te wystawowe nawet klepać nie potrafią.Niegdyś jednak była dość liczna populacja stawaków wywrotnych. Te niestety wyginęły.Garłacze wywrotne, które pokazano powyżej to nie są czyste stawaki. Bleki ma stawaki, które "siadają na ogony" bez robienia wywrotu i sądzę że można by z nich wyselekcjonować osobniki wywracające, tak jak te przedwojenne. A tak w ogóle to składanie a klaskanie są to dwie różne sprawy. Wiele garłaczy i nie tylko potrafi klaskać, ale składają tylko prawdziwe stawaki.Polega to na tym, że gołąb składa skrzydła uniesione w górę tak jakby miał tylko jedno skrzydło, bez żadnego prześwitu między nimi i w ten sposób opada w dół.

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Awatar użytkownika

Z tego co zdążyłem się dowiedzieć to stawaki wywrotne nigdy nie istniały,hodowcy od których mam stawaki akrobatyczne(siadające na ogony)nazywają je właśnie wywrotnymi,tak się przyjęło i tak są nazywane,te ptaki można oglądać w locie i czerpać z tego przyjemność,stawaki te zachowują się tak samo jak stawak stylowo latający do momentu złożenia skrzydeł,akrobatyczne po złożeniu skrzydeł natychmiast sciąga na ogon,najlepsze sztuki u mnie spadają tak ładnych parę metrów w pionie,stawak stylowo latający spada po skosie,jest szczep garłaczy które wywracają,miałem je u siebie w gołębniku,niestety nie przypadły mi do gustu,ich wywroty są może ciekawostką ale wygląda to bardzo nieporadnie,ptak po jednym wywrocie traci całkiem orientację i potrafi zaliczyć scianę lub ziemię

Osobiście nigdy nie widziałem tych wywrotnych stawaków. Czytałem tylko wzmianki o nich w starej literaturze i autorzy wyraźnie twierdzili że wywracały. Miały być hodowane na terenie dawnej Galicji.

Awatar użytkownika

Mogli tak nazywać ten typ garłacza który wywraca,ale do stawaków to ja bym ich nie porównał

Raczej byli to znawcy i chyba wiedzieli jak wygląda stawak. Prawdy nie dojdziemy chyba nigdy ale sadzę że zapewne przedwojenna populacja stawaka wywrotnego wyginęła, wiadomo, ze okupanci w czasie wojny wyniszczyli niemal wszystkie hodowane w Polsce gołębie, nieliczne udało się przed nimi ukryć . Prawdopodobnie z powojennych niedobitków powstały i stawaki "siadające " na ogonach i garłacze wywrotne. Wygląda na to, ze jedni hodowcy trzymali się czystej rasy a nie mając zbyt wiele wywrotnych łączyli je ze zwykłymi, stąd powstała populacja stawaków "siadających". Inni przekrzyżowali niedobitki stawaków wywrotnych z nie wiadomo czym, byle wywracało i stąd garłacze wywrotne. To tylko taka moja hipoteza, nie mająca żadnego realnego oparcia, ale sensowna i logiczna.

Awatar użytkownika

Z rozmów z hodowcą stawaków akrobatycznych wynika że ma je z dziada pradziada,twierdzi on że nigdy nie przewracały,wspomniałem mu kiedyś że spróbuję połączyć stawaki od niego z garłaczami wywrotnymi żeby wyciągnąć coś na wzór stawaka wywrotnego,dostałem taki opiernicz że odniechciało mi się takich kombinacji z miejsca.Jeżeli człowiek broni tak czystości rasy ptaków hodowanych w jego rodzinie od pokoleń to trudno mu nie wierzyć,ale tak jak napisałeś prawdy nie dojdziemy

Kiedyś gdzieś w necie widziałem przedruk starego artykułu właśnie o stawakach wywrotnych. Autor artykułu raczej wiedział co a dotyczyło to populacji stawaków hodowanych na Podkarpaciu od przełomu XIX i XX w. do wojny.Wszystko wskazuje na to,że w czasie wojny ta populacja praktycznie wyginęła a to co pozostało w rękach hodowców , były to nędzne niedobitki przedwojennych gołębi, tak zresztą było ze wszystkimi rasami hodowanymi wówczas w Polsce. Niemcy na mocy własnego zarządzenia likwidowali wszystkie hodowle a gołębie po prostu uśmiercali. W moich stronach żandarmi urządzali swoiste zawody w strzelaniu do siedzących na dachu gołębi z karabinu.To czego nie wybili Niemcy , zeżarli "wyzwoliciele" ze wschodu.Jeśli więc ocalał po wojnie jakiś wywrotny stawak, to nie mając nic do pary hodowca dał mu stawaka nie wywracającego. To jedyne wytłumaczenie , dlaczego dzisiaj stawaków wywrotnych opisanych w starej literaturze już nie ma.

Awatar użytkownika

Ja widzę troszkę inne,bardziej proste wytłumaczenie,te gołębie nie wyginęły,a podkarpaccy hodowcy siadanie na ogonie przez ich stawaki nazywają wywrotnymi,sprzeczałem się o to z hodowcą kiedy kupiłem pierwsze sztuki tych ptaków,wtedy on objaśnił mi że takie nazewnictwo się przyjęło i tak nazywają je do dziś

Może masz rację. W artykule, który czytałem autor wyraźnie napisał że wywracały ale on ich nie hodował, tylko widział w locie i rozmawiał z hodowcami. Trudno teraz zgadywać co naprawdę widział.

Awatar użytkownika

https://www.youtube.com/watch?v=LNvtEQQht6g wywrotowce z zwolnionym tempie

Lot tych garłaczy przypomina mi wypisz wymaluj lot rollera angielskiego , nawet kolor podobny :D . Mam na gołębniku białego samca nabytego z Podkarpacia , jest biały składa skrzydła w jedno z równoczesnym pół obrotem , potem wraca do młócenia w lota . nigdy nie widziałem żeby zrobił pełny obrót. Miałem ich więcej ale usunąłem bo wolę lot klasyczny ze składaniem w ,, jedno " . Co do wcześniejszych wypowiedzi kolegów , mój ojciec z dziadkiem przywieźli na ziemie zachodnie 4 pary pięknych sztajgrów jak mawiał mój dziadzio. Mimo że byli pod okupacją nie mieli problemów z hodowaniem rasowych , jedynie Niemcy tępili pocztowe. Te ptaki (ich potomków ) miałem do lat 80 -tych , kiedy naszło mnie na pocztowe , do dziś nie mogę odbudować tego co wyczyniały moje sztajgry. Resztki tych gołębi zakończyły w paszczy kuny która wycieła w moim rodzinnym domu. To co teraz posiadam zadowala mnie stopniu umiarkowanym , lot jest prawie idealny , pióra pod jesień to tylko stosina bez chorągiewki , ale kolor trochę nieczysty , czarne mam piękne ale czerwone takie rozmyte ,. Ciekawostką jest to że z czarnych wyszły mi dwa siwe z białymi dziobkami.

Awatar użytkownika

https://youtu.be/5nwYe09dnug kolejny samiec z lotem akrobatycznym. Możesz swoje stawaki nagrać podczas lotu. I to normalne czarny kolor jest genetycznie kolorem siwym

Awatar użytkownika

https://youtu.be/xDKmADEP0pI znaczy tu jest Stańczyk garlacza

Awatar użytkownika

a to z koleji opracowany przeze mnie regulamin konkursu dla garłaczy .Co myslicie ? pierwszy konkurs juz planuje przeprowadzic na wiosne
REGULAMIN ( 2018r.)
oceny lotów konkursowych gołębi akrobatycznych dla rasy: Sportowy garłacz wywrotny
Wprowadzenie:
Konkurs dla rasy sportowy garłacz wywrotny jest połączeniem konkursu hiszpańskich garłaczy sportowych gdzie nacisk kładzie się na temperament i uwodzenie samicy oraz bardzo często ocenia się stylowy lot poszczególnych ras z konkursami gołębi akrobatycznych, gdzie nacisk kładzie się na jakość akrobacji i ich ilość. W skład stada konkursowego wchodzą samce oraz jedna wolna samica, która będzie nadawała cały ton konkursu. To dzięki niej zobaczymy taniec godowy samców oraz ich częste podrywania połączone z akrobacjami, których celem będzie uwodzenie samicy.
1. Ocenę lotu stanowi suma zdobytych punktów przez stado konkursowe. Ilość zdobytych punktów decyduje o pozycji na listach rankingowych.
2.Stado konkursowe składa się z grup 3,5 lub 7 wolnych samców + samicy, która nie podlega ocenie.
3.Maksymalny czas trwania konkursu to 30 minut.
3.1. Minimalny czas trwania konkursu to 15 minut.
4. Liczenie punktów i pomiar czasu zaczyna się w chwili pierwszego zerwania się samicy jednak nie później niż 5 min po jej wypuszczeniu na dach.
5. W razie silnego wiatru, ataku jastrzębia lub innych zdarzeń losowych można wstrzymać liczenie punktów oraz pomiar czasu do 10 min - przerwę zgłasza hodowca.
6. Punktacji podlega zarówno taniec godowy samców wokół samicy, temperament, zainteresowanie samicą oraz lot godowy połączony z akrobacjami.
a)Punktacja Akrobacji:
* pojedynczy lub podwójny „niezdarny” przewrót często zakończony tzw „siadaniem na ogon” – 1 pkt.
*pojedynczy szybki „ciasny” przewrót .Gołąb nie traci wysokości podczas tej akrobacji -3 pkt.
*podwójny lub więcej szybkich „ciasnych” wywrotów serii -5pkt.
*inne akrobacje typu przewrót przez skrzydło lub przez głowę -10pkt.
*niepełne przewroty tzw. ”siadanie na ogon” bądź na plecy nie podlegają punktacji.
b)Punktacja Temperamentu:
*po zakończeniu konkursu, gołębie poddawane są ocenie temperamentu
*gołąb nie przejawia zainteresowania samicą, bardzo rzadko podąża za nią, brak tańca godowego -0 pkt.
*gołąb, jego temperament oraz zainteresowanie samicą jest znacznie większe niż w podpunkcie pierwszym ale stanowi mniej niż połowę czasu konkursowego-5pkt
*gołąb nie traci zainteresowania samicą przez więcej niż połowę czasu konkursowego. Często przelatuje za samica na inny dach, wyrazisty taniec godowy-15pkt
*gołąb jest zainteresowany samicą przez cały czas konkursu, nie odpuszcza jej na „krok”. Przelatuje z dachu na dach podążając za nią, wyrazisty taniec godowy. Prawie każdy przelot za samicą jest zakończony silnym biciem w skrzydła i akrobacjami. Przez cały czas trwania konkursu sprawia wrażenie natarczywego samca-30pkt
7. Punkty końcowe z konkursu to : suma punktów zdobytych w czasie regulaminowym za poszczególne wywroty oraz punkty za całokształt oceny temperamentu gołębia.

powodzenia!

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.