Garłacz cieszyński- szukam informacji.

krzysiek
Kontakt:

Garłacz cieszyński- szukam informacji.

Post autor: krzysiek » wt mar 04, 2008 11:24 am

Witam. Poszukuję materiałów, zdjęć, rysunków, opisów wzorca tej starej, prawdopodobnie wymarłej rasy śląskich garłaczy. Może ktoś hodował kiedyś te ptaki i podzieli się swoimi wiadomościami o nich. Wszelkie informacje proszę kierować na priva lub na maila kgrzelinski@wp.pl . Za pomoc i wszelkie informacje serdecznie dziękuję. Pozdrawiam. K.G.

wojtekdw
Kontakt:

Garłacz Cieszyński

Post autor: wojtekdw » śr maja 21, 2008 11:54 pm

Witam!!!!

Panie Krzysztofie, czy garłacz Cieszyński mógł wyglądać tak??? Proszę mi wybaczyć ale nie widziałem wcześniej żadnej ryciny tego gołębia, a najprawdopodobnie już nie istnieje, więc spróbowałem go odwzorować z opisów tej rasy.

A może znalazł pan jakieś ryciny lub inne informacje dotyczące garłacza cieszyńskiego, chętnie bym je zobaczył bo również od pewnego czasu szukam informacji o tej odmianie garłacza wywodzącego się ze Śląska.

Obrazek

POZDRAWIAM!!!!

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn maja 26, 2008 8:47 am

Witam. Niestety nie dysponuję rycinami ani zdjęciami tych ptaków. Z opisów starszych hodowców z moich stron wnioskuję, że ptaki te miały garło z białym zaciągiem ( śliniak, "łycha"), czasami ta biała plama sięgała aż do brzucha i łączyła się z białym kolorem podbrzusza. Podobno miały sylwetkę stawaka polskiego, jednak garło większe, kształtu bardziej kulistego, jak u morawskich siodłatych. Cieszyńskie hodowane w moich stronach odbiegały ubarwieniem głowy od opisu Peterfiego, miały głowy czysto biale.Sądzę, że było to efektem selekcji pod kątem lokalnych upodobań hodowców.Podobno trafiały się również ptaki białoogoniaste. Lot ich przypominał lot stawaków, z biciem i skladaniem.Tyle udało mi się uzyskać informacji, są to niestety jedynie przekazy ustne starszych wiejskich hodowców.Ptaków tego typu na żywo niestety nie udało mi się spotkać.

Awatar użytkownika
Rys
Kontakt:

Post autor: Rys » pn cze 02, 2008 12:13 pm

W moich stronach było swojego czasu sporo takich Garłaczy ale nie miałem pojęcia że to się nazywało Garłacz Cieszyński, myślałem że to jakaś mieszanka Grałacz siodłatego i stawaka bo idealnie opisem pasowały te ptaki - kolor podobny do siodłatych tylko "siodło" nie zamykało się z przodu szyi tylko zostawał biały śliniak lub całkowicie biały pas od głowy aż do brzucha, w większości ogon miały tego samego koloru co siodło, u czarnych często pióra w ogonie były jak u niebieskich, z białą oblamówką na skrajnych sterówkach, ptaki te dobrze się dmuchały, sylwetka była bardzo podobna do stawaka ale zazwyczaj miały większe i bardziej koliste gardło, lot też rzeczywiście był podobny jak u stawaka, z klaskaniem i składaniem skrzydeł, miały bardzo żywy temperament. Miałem u siebie kilka takich Garłaczy, ok 3-4 par, wtedy trzymałem je w nieświadomości jako mieszańce na ozdobę. Zwłaszcza jedną parę miałem naprawdę niebanalną i zastanawiałem się czy to aby na pewno nie jakaś rasa bo aż mi się nie chciało wierzyć żeby skądś się nabrało tyle identycznych a zarazem naprawdę ładnych takich mieszanek garłaczy. Jak już pisałem wtedy latało trochę takich ptaków u nas, sam muszę sie przyznać że ta najładniejsza para się do mnie sama przybłąkała, nawet ich nie łapałem ale też nie wyganiałem bo bardzo mi się spodobały. Po kilku latach jakoś wyginęły te ptaki ale przypuszczam że można by je odtworzyć ze stawaków i garłaczy siodłatych i to nawet bez większych problemów. Pozdrawiam!

Trochę głupi przykład wybrałem do zobrazowania ale popatrzcie na tą mieszankę czeskiego siodłatego łapciatego:

Obrazek

Odjąć łapcie, dodać brązowy (kolorowy) ogon i brązowe pióra na szyi pociągnąć bardziej do przodu, tak żeby został ok. 3 cm biały przesmyk i wychodzi coś właśnie jak te garłacze które u siebie spotykałem, no postawa była też nieco niższa bo czeskie siodłate łapciate mają bardzo pionową postawę

ODPOWIEDZ