kARIERY

plindz
Kontakt:

kARIERY

Post autor: plindz » ndz kwie 19, 2009 3:28 pm

Witam! Drodzy hodowcy czy do gołębi rasy karier należy używać mamek? jezeli tak to co poleczacie.

pampalini
Kontakt:

Re: kARIERY

Post autor: pampalini » ndz kwie 19, 2009 7:04 pm

zależy jakie to kariery, jeżeli są to ładne ptaki to trzeba, jeżeli są to rynkowe gołębie kariero -podobne to dadzą sobie radę same.
ja do karierów używam pocztowych i pawików (takich z rynku po 5 zł za sztukę)
a można używać wielu innych ras gołębi na mamki od rysi po sztrasery, skowronki itp, itd

Awatar użytkownika
bru4
Kontakt:

Post autor: bru4 » ndz kwie 19, 2009 7:38 pm

Pampalini bardzo dobrze napisałeś kariero- podobne bardzo dobrze powinny sobie radzić a do tych wysokiej klasy lepiej stosować mamki a to nie dla tego, że kariery źle karmią, lecz z tego względu, iż są to płochliwe ptaki i często zaziębiają lub zbijają jaja.
Osobiście na mamki stosuje pocztowe i rysie ale w przyszłym roku chcę przejść tylko na rysie.
Pozdro.

pampalini
Kontakt:

Post autor: pampalini » ndz kwie 19, 2009 8:10 pm

również używałem rysi do mamkowania mam jeszcze nawet jedną parkę, ale rysie są zbyt agresywne, pawiki są spokojne i bez problemu karmią mi młode kariery i garłacze pomorskie. Bez problemu odchowają po dwie sztuki pomorskich czy karierów

Awatar użytkownika
bru4
Kontakt:

Post autor: bru4 » ndz kwie 19, 2009 9:06 pm

Zgodzę się z Tobą, że rysie się są agresywne i często lubią walczyć o gniazda, ale idealnie spisują się do mamkowania nie tylko karierów, ale i większych ras takich jak kingi, a jeśli chodzi o pawiki nie mówie, że są złe, lecz czy dałyby radę dobrze odkarmić dwa kingi tu nie dałbym 100% pewności. Dlatego ja wole stosować rysie na mamki dla karierów, garłaczy pomorskich, siodłatych łapciatych, kuraków maltańskich i kingów.
Pozdro.

Awatar użytkownika
papier
Kontakt:

Post autor: papier » pn kwie 20, 2009 8:48 am

Witam. Kariery bez problemu wychowują młode i nie tylko te rynkowe. Sami sprawiamy ,że przestają karmić lub też gniotą jajka. Kiedyś przechodziłem sam przez to ,bo były ładne i szkoda by sie zmarnowały młode więc zabierałem im jajka...efekt był taki ,ze po prostu one nie potrafiły karmić. Więc trzymałem 10 par karierów i 20 par mamek ,efekty były takie sobie ,bo i mamki też nie zawsze dobrze karmią mimo iż to ryśki ,czy też śląskie tarczowe. N 20 par mamek może z 5 par miałem pewnych a reszta ... . obecnie w moim gołebniku jest 15 par karierów i tylko 10 mamek ,zaobrączkowanych 15 młodych troche jajek i w większości wychowują kariery ,tylko trzeba im pozwolic na to by mogły karmić ,nie płoszyć i nie zabierać bezsensownie jajek. Jak para jest młoda to daje mi do karmienia rysie ,zmarnują to następnym razem gdy się wylegną podkładam im jakieś troszke większe które już"wołają "o jedzenie i gołębie w ten sposób uczą się następnym razem nie ma już problemu. Oczywiście starsze ptaki mają problem z wysiadaniem jajek ,bo nie sa już tak delikatne ale też się udaje coś z nich wyciagnąc.

Krzysztoff
Kontakt:

Post autor: Krzysztoff » śr kwie 22, 2009 8:27 pm

Witam. Nie róbmy z karierów jakiś nieudaczników w odchowie mlodych . Karier na jajkach siedzi pięknie ( o ile nie jest bez potrzeby płoszony ) , natomiast karmienie nauczy się sam . Moje kariery dobrej klasy ( na wystawach ptaki punktowane ) same bez problemu karmią mlode i nie stosuję żadnych mamek a wręcz przeciwnie jak show homery czy niemieckie wystawowe karmią słabo 2 młode to jednego z nich podrzucam karierom ktore mają akurat 1 młodego.
Karier od młodego musi się sam nauczyć wykarmieć młode nie wolno im zabierać jajek czy młodych . Pary 2-3 letnie są tak nauczone , że bez problemu same howają młode i nie trzeba nic igerować .

jack
Kontakt:

Post autor: jack » czw kwie 23, 2009 7:44 am

Racja Krzysztoff, kariery i nie tylko, od młodego powinny się uczyć same karmić. Ale tak jak już w tym poście ktoś napisał to my sami robimy z nich gołębie , którym potrzebne są mamki. Więc wszystko zależy od nas, jak postępujemy z ptakami młodymi, pierwszy raz wysiadującymi jajka a potem po raz pierwszy karmiącymi swoje młode. Pozdrawiam i życzę udanych lęgów.

mlody16t
Kontakt:

Post autor: mlody16t » czw lut 21, 2013 5:17 pm

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej o hodowli tych pięknych ptaków ponieważ w przyszłości(a jak pozwolą fundusze w tym roku) chciałbym nabyć te gołąbki lecz najpierw chcę się o nich jak najwięcej dowiedzieć ażeby przygotować się do tego jak najlepiej. Będę wdzięczny za każda informację.

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » czw lut 21, 2013 5:44 pm

Witam. Najpierw prośba do Zjaka. Widzę, że mamy już co najmniej trzy tematy o nazwie "kariery" w dziale rasy gołębi, w tym jeden z tematów jest zamknięty. Można przenieść posty z dwóch mniejszych tematów do tego zamkniętego, ponieważ jest on najobszerniejszy?

Co do hodowli karierów to nie należy ona do najłatwiejszych.
- są gołębiami płochliwymi, trudno je oswoić
- mocno zabudowane słabo wychowują młode (problemy z karmieniem, gnieceniem jajek)
- wymagają dość dużego gołębnika z wolierą (bez niej ciężko dhodować się dobrego stadka)
- potrzebny jest zapas gotówki :P
- znajomość chorób gołębi co najmniej w podstawowym zakresie jest niezbędna
- gołębie najlepiej nabyć z dobrych hodowli - zdrowe, co zapewni odpowiednią ilość młodych
- poznać wzorzec, który nie sprowadza się do tego, że im większe woskówki tym lepsze gołębie (jak uważa większość początkujących hodowców).
- gniazda - duże, w połowie przysłonięte oraz misy lęgowe, bądź inny sopsób zabezpieczający przed przypadkowym wyciąganiem jajek z gniazd przez kariery
- znajomość genetyki, przynajmniej podstaw. łatwo zrobić krok do tyłu w hodowli poprzez nieodpowiednie parowanie

Dużo by mówić. Podałem jedynie kilka ogólników, które znaja wszyscy na tym forum... pozdro

mlody16t
Kontakt:

Post autor: mlody16t » czw lut 21, 2013 6:58 pm

Bardzo dziękuje. Masz jeszcze kilka pytań. W jakich warunkach można je hodowac, czy mozna je trzymac w jakis gołębnikach z drewno czy raczej potrzebują coś cieplejszego? I drugie pytanie jacy są najlepsi hodowcy w Polsce czy może z forum hoduje ktoś ladne kariery i moglby cos mi sprzedac?

Awatar użytkownika
darecki
Kontakt:

Post autor: darecki » czw lut 21, 2013 7:12 pm

Marekjot pisze:Witam. Najpierw prośba do Zjaka. Widzę, że mamy już co najmniej trzy tematy o nazwie "kariery" w dziale rasy gołębi, w tym jeden z tematów jest zamknięty. Można przenieść posty z dwóch mniejszych tematów do tego zamkniętego, ponieważ jest on najobszerniejszy?
Może lepiej zacząć rejestrację od dwudziestego pierwszego roku życia :?: :idea:
Zaczyna się robić śmietnik :idea:

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » czw lut 21, 2013 8:00 pm

Dlaczego od 21 roku życia? Młody16t akurat zrobił dobrze, że nie założył nowego tematu, tylko podpiął się pod już istniejący. Z tym, że jest ich kilka :P

Materiał na gołębnik dla zdrowotności, czy też osiąganych wyników nie będzie miał większego znaczenia. Ważny będzie sposób wykonania tj. odpowiednia wentylacja, naświetlenie, ekspozycja.
Cieplejszy gołębnik może dać np. szybsze zniesienie jajek.

Najlepsi hodowcy, czyli ci którzy naprawdę znają się na hodowli czy ci, którzy mają najlepsze golębie? :P dobra już nie złośnikuje.
Wiesław Walkiewicz, Lech Zalewski, Stanisław Gałęzowski, Waldemar Połeć, Janek Śliwowski, Stanisław Rak, Alojzy Kidoń, Kazimierz Zmorzyński, Jacek Dudek, Józef Kwiatkowski, Marian Janisz, Kazimierz Szefler. Tu masz kilka nazwisk. Jest też kilku hodowców na forum. Nie znam zbyt dobrze ich gołębi.

mlody16t
Kontakt:

Post autor: mlody16t » czw lut 21, 2013 9:35 pm

Raczej nie chodzilo mi o materialy z jakich wykonany gołębnik a o to czy Polska zima nie jest za ostra na kariery? A Pan ma jakieś ładniejsze, wystawowe gołabki?

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » czw lut 21, 2013 9:48 pm

Polska zima jest za ostra, ale dla ptaków odlatujących do ciepłych krajów :P
Można u mnie nabyć kariery bez dużych błędów. W tej chwili mam do sprzedaży 3 sztuki, jednak wszystkie są zamówione. Po gołębie musisz zgłosić się pod koniec września, bo wtedy rozpoczynam sprzedaż.

mlody16t
Kontakt:

Post autor: mlody16t » czw lut 21, 2013 10:36 pm

A wysle mi Pan zdjecia i taka przypuszczalna cene?

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » pt lut 22, 2013 1:09 pm

Owszem. Proszę podać maila. Wiadomość wyslij na PW.

pampalini
Kontakt:

Post autor: pampalini » pt lut 22, 2013 8:30 pm

Marekjot pisze:Można u mnie nabyć kariery bez dużych błędów. W tej chwili mam do sprzedaży 3 sztuki, jednak wszystkie są zamówione. Po gołębie musisz zgłosić się pod koniec września, bo wtedy rozpoczynam sprzedaż.

Trochę ogłady szanowny Kolego.
W ubiegłym roku nabyłem od Ciebie 3 sztuki, po takich właśnie och i ach jakie ładne i po wpuszczeniu miedzy moje po prostu zginęły.
Za pół ceny poszły dalej.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » sob lut 23, 2013 12:11 pm

Marcinie. W zeszłym roku kupowałeś ode mnie gołębie dwa razy. Najpierw samca i samicę (rodzeństwo w kolorze białym) z 2011 roku. Pisałeś maile. Gołębie uznałeś za dobre i niedługo potem postanowiłeś kupić samca z 2007 roku w kolorze białym, który był w dodatku ojcem tego rodzeństwa.
Skoro już te dwa, jak twierdzisz ginłęły w twoim stadzie to po co kupowałeś kolejnego, w dodatku ich ojca? Znalazłem notatki z tej sprzedaży i wiem dokładnie o które gołębie chodzi. Wtedy pisałeś co innego, zrobiłeś co innego, teraz widze nowa wersję zdarzeń i w dodatku złośliwy post na forum, tylko dlaczego? Bo mi coś tu nie gra

pampalini
Kontakt:

Post autor: pampalini » sob lut 23, 2013 1:42 pm

Zgadza się, zapewniałeś mnie, że ich ojciec jest ładny (dla ciebie może był ładny i niech tak zostanie), potrzebowałem samca do samicy od pana J. Śliwowskiego i kupiłem od ciebie tego samca i podobnie jak z tymi młodymi nic z niego nie było, był po prostu słaby. a o pare złotych mi nie chodzi, i wole sprzedać gołębie za pół ceny niż ma mi ktoś udowadniać, że te gołębie są warte dalszej hodowli. nigdy też nie neguję czyjegoś dorobku hodowlanego, nawet gdy trafi się kupić wybitnie słabe gołębie to właścicielowi ZAWSZE mówię, że jest OK, nigdy nie dzwonie z pretensjami, że gołąb mi nie pasuje, jest to ryzyko kupowania ze zdjęć.
Nawet od hodowców, których z nazwiska wymieniłeś we wczesniejszym poscie nie zawsze kupi się gołębie, jak to mówisz bez dużych błędów.

hoduj gołębie jakie sobie chcesz tylko miej w sobie trochę POKORY
Moje gołebie ocenia sędzia na wystawie (z tymi ocenami mogę zgodzić się lub nie, ale przyjmue je do wiadomości), a ty zrobiłeś się tu expertem od oceniania karierów ze zdjęć itd, itp, etc,
a wiem jakie miałeś gołębie zostawione do rozpłodu bo przysłałeś mi zdjęcia.
Ja ci ich oceniać nie będę.
Powodzenia w lęgach.

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » sob lut 23, 2013 2:05 pm

Oczywiście, hodowli karierów z kompletem gołębi bez dużych błędów nie ma. Tu jesteśmy zgodni.
Nie negujesz dorobku hodowlanego innych hodowców? W moim przypadku zrobiłeś to już dwa razy.
Expertem nie jestem i często powtarzałem, że ocena ze zdjęcia jest pobieżna. Niektorych zdjęć nie oceniałem, bo się do tego nie nadawały. Poza tym po to jest forum, żeby ludzie dodawali zdjęcia, inni oceniali, pytali i odpowiadali. W przypadku karierów na forum wypowiadam się głównie ja, bo nie ma chętnych do dyskusji.
Sory, ale najpierw prosisz mnie o gołębie jedne, potem następne, zdjęcia itd., potem twierdzisz, że robie z siebie experta na forum i wypisujesz takie rzeczy. Tylko trochę te zeznania są niespójne.
Również życzę powodzenia w lęgach i niech tak zostanie. Pozdro

pampalini
Kontakt:

Post autor: pampalini » sob lut 23, 2013 11:35 pm

chodzi mi o to, że nie neguję gołębi po ich zakupie, (nie odsyłam, nie wydzwaniam z pretensjami) ryzyko zakupu ze zdjęć biorę na siebie.
Tu na tym forum oceniłeś jednego gołębia stwierdzając, że nie nadaje się do dalszej hodowli, tak się składa, że widziałem tego ptaka na żywo i choć na tych fotkach nie prezentował sie najlepiej to w realu wygląda całkowicie inaczej. Ocenianie ze zdjęć to jak wróżenie z fusów.
Oczywiście w tamtym roku wziąłem jedne gołębie od Cibie później kolejnego, w tym roku również dokupowałem ptaki gdzie indziej i też nie ze wszystkich byłem w pełni zadowolony (choć nie odsprzedałem żadnego) i również nie wydzwaniałem z pretensjami itd.
Krytyczny i wymagający to ja jestem tylko dla swoich gołebi i to bardzoo.
to tyle z mojej strony.

Fajna dyskusja, ale wyłączam sie na kolejne miesiące.
Jak chcesz podyskutować dalej to wal na PW

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » ndz lut 24, 2013 10:14 am

Ok na pw możemy popisać później, a póki co powiem co mam do powiedzenia.
Po pierwsze. Kupujesz rodzeństwo białych, piszesz, że są dobre, decydujesz się na ich ojca.Jeśli były fatalne, po co wprowadzasz do stada fatalne geny ich rodzica? Znasz się na hodowli, więc powinieneś o tym wiedzieć. Napisałem ci to na forum, więć wymyśliłeś historyjkę, że wszystkim piszesz, że gołębie są dobre. Twoje kłamstwo widać jak na dłoni, bądź to, że chciałeś się po prostu do mnie doczepić, a na to nie pozwolę!
Po drugie. Wysyłałem ci za każdym razem zdjęcia gołębi. Zdjęcie - rzecz poglądowa, jednak jeśli golębie byłyby fatalne i karieropodobne to nawet na zdjęciu byłoby to od razu widać.
Po trzecie. Wystawiasz gołębie na allegro. Czy ja kiedykolwiek podjąłem się krytyki twoich gołębi?Nie. W przeciwieństwie do ciebie, w dodatku robisz to publicznie i bezpodstawnie, bo ptaki, które dostałeś nie były takimi, które giną na tle innego stada.
Po czwarte. pisaliśmy o gołębiach, a ty tymczasem zmieniasz temat naskakujesz na mnie za całokształt mojej działalności na forum, obrażając mnie przy tym. Bo dwa czy trzy razy wypowiedziałem sie na temat gołębi ze zdjęcia musisz nazywać mnie ekspertem? Wielokrotnie pisałem, że ocena ze zdjęć jest powierzchowna i w rzeczywistośći gołąb może wyglądać inaczej, więc nie rozumiem twoich pretensji.
Po piąte. Obrażasz mnie, krytykujesz moje ptaki, po czym czepiasz się moich postów, w międzyczasie ucząc mnie dobrych manier. Więc zacznij od siebie, bo ja ciebie nie obrażam.
i ostatnia sprawa. Przestań wypisywać już bzdury na mój temat

pampalini
Kontakt:

Post autor: pampalini » ndz lut 24, 2013 11:46 am

OK. To już na prawde ostatni post.
Po pierwsze jak już pisałem ryzykowałem zakup tego starego samca. Pisałeś mi , że jest dobry ze zdjęc tego nie było widać, a był słaby. Młode moga wyjść różne po ładnym ojcu mogą wyjść słabe młode. Nie wprowadziłem tych genów do swojego stada. Gdybym kiedyś znów od ciebie kupił gołębie i byłyby słabe to też ci tego nie powiem. Nie wymyślam żadnych historyjek i innych kłamstewek bo po co?
Po drugie jak już wcześniej pisałem ze zdjęć to jak wróżenie z fusów, tylko ty potrafisz stwierdzić wartość hodowlaną gołębia.
Po trzecie jak wystawiam gołębie na allegro to nigdy przecietnych gołębi nie opisuję jako klasy wystawowej, realnie je opisuje. A możesz je krytykować lub się nimi zachwycać loto mi to. Oj uwierz, że zginęły te gołebie.
Po czwarte cały czas piszemy o gołębiach. do napisania postu do Ciebie zainspirowała ocena ptaka ze zdjęcia, którego określiłeś jako golębia nie nadającego się do dalszej hodowli, którego widziałem na żywo.
Po piate to nie zachowuj się jak rozkapryszony gowniarz, który tupie nóżką bo ktoś mnie obraża. Gdybym chcial krytykować Twoje ptaki to opisałbym każde zdjęcie Twoich ptaków do rozpłodu na 2012 rok. Ja opisałem (skrytykowałem) tylko 3 Twoje sztuki, które widziałem, miałem w ręku, a nie wszystkie gołębie.

Właśnie przez takich expertów na to forum zaglądam średnio 2 razy w roku (przez te 2 dni zawyżyłem średnią). Do oceny gołębi są wystawy i obecni tam sędziowie.

Jeszcze raz Ci napiszę. więcej POKORY

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » ndz lut 24, 2013 1:08 pm

Więc jeśli do pisania do mnie zainspirował cię mój post w którym skrytykowałem jakiegoś kariera, to trzeba było w tamtym temacie napisać swoje zdanie, obserwacje i moglibyśmy wymienić poglądy. A zamiast to zrobić uczepiłeś się jak rzep mnie i moich gołębi, pisząc serie niespójnych historii.
To właśnie jest gówniarstwo.

ODPOWIEDZ