Proszę o pomoc w ustaleniu rasy?

krzysiek
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc w ustaleniu rasy?

Post autor: krzysiek » wt sty 15, 2013 9:13 pm

Jedne i drugie mają wspólnego przodka, zresztą tamtejsi hodowcy traktują je jak dwie odmiany tej samej rasy: ufimskije spartaki.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob sty 19, 2013 12:08 pm

Właściciel sam nie wie, co sprzedaje. Wbrew temu co pisze to nie są czegrasze, ani tulskie ani ukraińskie. To rasa spokrewniona z irańskimi szczękatymi - kawminwodzkie barwnogłowe. Rasa powstała na Kaukazie, w obwodzie kawminwodzkim , w mieście Mineralne Wody i okolicy. Prawdopodobnie wyhodowano je z krzyżówki szczękatych (iranskije ściekatyje) z czarnogłowymi kupcowskimi, rasą wysokolotną spokrewnioną z nikołajewskimi.

Awatar użytkownika
momo1351
Kontakt:

Post autor: momo1351 » sob sty 19, 2013 2:16 pm

A moglbys opisac ich lot?
Z gory dzienkuje

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob sty 19, 2013 4:30 pm

Lot podobny do lotu bakińskich, trwa u dobrze wytrenowanych ptaków 3-5 godzin.

Awatar użytkownika
Lotny22
Kontakt:

Post autor: Lotny22 » sob sty 19, 2013 5:49 pm

A jak wygląda lot bakijskich.?

Awatar użytkownika
Lotny22
Kontakt:

Post autor: Lotny22 » ndz sty 20, 2013 8:47 am

Ciekawie to Wygląda,:)

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz sty 20, 2013 10:21 am

Jeszcze ciekawiej wygląda na żywo. Do tego jeszcze bakińce są doskonałymi mamkami.

Janusz3
Kontakt:

Post autor: Janusz3 » ndz sty 20, 2013 4:51 pm

W brew pozorom to są jednak Czergasze , w identycznym kolorze mieli Litwini w Białymstoku , sam się przymierzałem kupić ale miały właśnie za blady rysunek praktycznie nie widoczny
klub-akrobatyczne.pl

Awatar użytkownika
darecki
Kontakt:

Post autor: darecki » ndz sty 20, 2013 5:16 pm

Bardzo ciekawy lot
Mnie natomiast bardzo ciekawi ich lot podczas ataku drapola :shock:
Widział ktoś takie cuuuś :?: :?:

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz sty 20, 2013 5:43 pm

[quote="Janusz3"]W brew pozorom to są jednak Czergasze , w identycznym kolorze mieli Litwini w Białymstoku , sam się przymierzałem kupić ale miały właśnie za blady rysunek praktycznie nie widoczny[/quote]
Absolutnie się nie zgodzę. Czegrasze nie występują z koronkami i ZAWSZE mają rysunek, nawet blady ale czysty. To kawminwodzkie, wyhodowane jak twierdzą hodowcy z Mineralnych Wód z miksu ściekatych z kupcowskimi czarnogłowymi. Może mają też domieszkę czegrasza, ale nic o tym nie wspominali. Darecki, w ciągu trzech lat straciłem w wyniku ataku drapola tylko jednego bakińca, starego samca rozpłodowego i to w dniu, kiedy pierwszy raz wypuściłem go z woliery. Usiadł na dachu woliery i stamtąd zgarnęła go samica krogulca. Nawet nie zdążył sobie polatać. Te, które mam dobrze rozlatane dają sobie jakoś radę, w czasie ataku jastrzębia robiąc gwałtowne zwroty i spirale.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » ndz sty 20, 2013 6:03 pm

Krzyśku, czy Ty te swoje akrobatyczne wypuszczasz również w zimie ? - bo u mnie, po wypuszczeniu w zimie, takie wynalazki nie pożyłyby dłużej niż 5 minut...
Kaszanka forever !!

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz sty 20, 2013 6:40 pm

Wszystko mam w przymusowym areszcie od początku listopada,sporadycznie przy ładnej pogodzie wypuszczam pocztowe staropolskie, białogony polskie i bakińce. Hodowlę mam położoną praktycznie w lesie, więc zaczynam regularne obloty, gdy na wiosnę przylecą ptaki wędrowne.

Janusz3
Kontakt:

Post autor: Janusz3 » ndz sty 20, 2013 9:42 pm

Dzwoniłem do własciciela tych gołebi , tak jak pisałem kupil je od Litwinow w Białymstoku , lot maja dosć ostry z małymi kołami tak jak to robią czergasze , a akrobacji żadnych nie wykonują
klub-akrobatyczne.pl

Janusz3
Kontakt:

Post autor: Janusz3 » ndz sty 20, 2013 9:46 pm

Zapomniałem dopisac że jest 5 rodzai lotów bakijskich , to co jest pokazane na tym filmiku nie do konca oddaje ich lotu , dlatego ze te gołebie jak widac lądują na gołębnik
klub-akrobatyczne.pl

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz sty 20, 2013 10:02 pm

Pokazałem ten link koledze z Rosji i on twierdzi, że to na pewno nie czegrasze. Mieszka on na Kaukazie i sam hoduje takie bije. Jego ptaki można zobaczyć na stronie Czechłatowa. Identyczne jak te w temacie.

Janusz3
Kontakt:

Post autor: Janusz3 » ndz sty 20, 2013 10:11 pm

mogą być identyczne ale lot mówi sam za siebie ,tak samo może wygladac bakijec , iraniec lub roler nie odróżnisz rasy majac tylko zdjecie , ci którzy trzymaja lub trzymali te rasy wiedza o czym pisze
klub-akrobatyczne.pl

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn sty 21, 2013 10:15 am

Popytam. Przyznam się, że nie spotkałem się z rasą czegraszy o takim rysunku, natomiast na rosyjskich stronach i na YT mnóstwo jest bliźniaczo podobnych bijów. Poza tym nigdy nie spotkałem się z przypadkiem ani o takim nie słyszałem, by czegrasze mogły mieć koronkę.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn sty 21, 2013 3:51 pm

Jak w opisie - orłowskie białe. W Rosji orłowskie występują także w odmianie gładkogłowej i z papuciami. Nasz wzorzec uwzględnia tylko podstawową, najpopularniejszą odmianę : koroniastą z bosymi nogami. Warto obejrzeć pozostałe filmy tego autora. To jeden z czołowych rosyjskich hodowców, wybitny znawca tamtejszych ras gołębi a ptaki na jego filmach są naprawdę wysokiej klasy.Pokazuje najlepsze rosyjskie hodowle.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn sty 21, 2013 6:14 pm

Janusz3. Popytałem. Podobny rysunek mają kałuskie czegrasze, ale mają przeważnie wyraźniejszą łuskę na tarczach. Powinny mieć też barwne a przynajmniej cieniowane lub lustrzane lotki.Oczy tak jak we wzorcu mają ciemne i powinny właśnie takie mieć. Jednak moim zdaniem są to miksy, nie czyste czegrasze, bo jeden ma koronkę a czegrasze są zawsze gładkogłowe. Właśnie ta koronka mi nie pasowała. Koronka występuje u ściekatych i kawminwodzkich bijów. Rysunek mają identyczny.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn sty 21, 2013 7:41 pm

Przed chwilą otrzymałem informację od jednego z czołowych hodowców rosyjskich, który ma pewność, że to kawminwodzkie bije, znane w Moskwie jako bije barwnogłowe ( bojnyje cwietnogołowyje). Podobne do kałuskich czegraszy ale te ZAWSZE mają być gładkogłowe a jeden z tych ma koronkę, co u czegraszy jest niedopuszczalne, a często spotykane u kawminwodzkich.

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » pn sty 21, 2013 8:12 pm

krzysiek pisze:Jak w opisie - orłowskie białe. W Rosji orłowskie występują także w odmianie gładkogłowej i z papuciami. Nasz wzorzec uwzględnia tylko podstawową, najpopularniejszą odmianę : koroniastą z bosymi nogami. Warto obejrzeć pozostałe filmy tego autora. To jeden z czołowych rosyjskich hodowców, wybitny znawca tamtejszych ras gołębi a ptaki na jego filmach są naprawdę wysokiej klasy.Pokazuje najlepsze rosyjskie hodowle.
wyglada jak delikatniejsza wersja mewki polskiej szapotel

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn sty 21, 2013 8:27 pm

Raczej przodek. Poza nielicznymi liniami (m.in. Kazimierza Lewandowskiego z Kalisza) większość hodowanych w Polsce szapotli pochodzi z krzyżówki z orłowskimi. Skutkiem ubocznym takiej mieszanki jest słaby żabot, skąpe upierzenie oraz wydłużona sylwetka.

ODPOWIEDZ