Proszę o pomoc w ustaleniu rasy?

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc w ustaleniu rasy?

Post autor: zbiter » pn mar 24, 2014 7:07 pm

Podobne są do biji tadżyckich ,co do białolotych to nie wiem może też
Szukaj a znajdziesz

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt mar 25, 2014 10:02 am

Też mi się wydaje że to mogą być tadżyki, szymle podobne do samarkandzkich, ale i u tadżyków takie się zdarzają. Zaczynałem od tadżyków białych i z grzywkami, po kilku sezonach mam już najróżniejsze kolory, przeważnie pstre i tigry, ale i jednobarwne się trafiają.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » pt mar 28, 2014 7:39 pm

Kolejna zagadka z wystawy, i chyba nie będzie łatwa odpowiedź.

Obrazek
Obrazek

Po kliknięciu otworzy się duży obrazek. :) Za prawidłową odpowiedź jest przewidziana pochwała na forum. :D
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » pt mar 28, 2014 8:28 pm

Antwerpskie wystawowe :P
Szukaj a znajdziesz

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt mar 28, 2014 9:54 pm

Czerwonego można by jeszcze na siłę pod antwerpskiego podciągnąć, tak w granicach poniżej 90 pkt., ale biały jako antwerpski wystawowy powinien dostać BO za ewidentne cechy obcej rasy.Budowa, postawa, zwłaszcza głowa tak bardzo odległe od wzorca, że gołąb ten nie powinien być w ogóle oceniany w tej rasie. Na targu w Zgierzu można co niedzielę spotkać co najmniej kilka takich "antwerpskich" i żaden nie kosztuje więcej niż 10 zł.

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » sob mar 29, 2014 6:17 am

Zabawa nie polega na ocenie wartości tylko o przypisanie do rasy Krzysiek a Ty od razu pojechałeś z ceną :shock:
Szukaj a znajdziesz

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob mar 29, 2014 6:47 pm

Racja. Swoją drogą to ciekawe, jakie "wynalazki" są u nas uznawane za antwerpskie wystawowe.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » sob mar 29, 2014 7:03 pm

Dziękuję, obaj Panowie odgadli prawidłowo, ale z różnymi ocenami, tylko nie o to chodzi. Chciałem zaprezentować ptaki, które pokazuje się u nas na wystawach, i to co krzysiek pisze jako ciekawostki, ja określam jako farsa, takie gołąbki wystawia hodowca, który jest jednocześnie sędzią, i to jest tragiczne! Temat ten jeszcze "pociągnę".

A teraz coś dla odmiany:
Obrazek

Cdn......
golebie.wombat.fc.pl

Edward
Kontakt:

Post autor: Edward » sob mar 29, 2014 7:57 pm

Garbinos Polski
krótko dzioby

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » ndz mar 30, 2014 11:41 am

Edward pisze:Garbinos Polski
krótko dzioby
Niestety, nie! :D
golebie.wombat.fc.pl

Daniel
Kontakt:

Post autor: Daniel » ndz mar 30, 2014 6:09 pm

witam niestety ale jestem strasznym przeciwnikiem takiej krytyki bo oczerniac to kazdy moze na kazdy temat. fakt ze ptaki słabej jakosci ale czy ich hodowca przechwala sie nimi namawia wszystkich za TAK maja wygladac i ze to sa ideały NIE.a kazdy ma prawo wystawiac co zechce. i czy takie oczernianie nie dazy ze nasze wystawy beda bardziej ubogie mniejsze tymbardziej w rasy ciezko do zdobycia w dobrej jakosci .jak padaja takie ostre słowa to zawsze odpowiadam to "To niech pan pokaze swoje lepsze z miła checia poogladam" a wystawienie tych ptaków nie bylo po to zeby sie nimi przechwalac tylko zeby zachecic polskich hodowcow tej rasy do pokazania swojego dorobku i wspolpracy do dazenia do idealu.wiec jak zaczolem jestem przeciwnikiem takiej krytyki.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » ndz mar 30, 2014 6:52 pm

Daniel pisze:witam niestety ale jestem strasznym przeciwnikiem takiej krytyki bo oczerniac to kazdy moze na kazdy temat. fakt ze ptaki słabej jakosci ale czy ich hodowca przechwala sie nimi namawia wszystkich za TAK maja wygladac i ze to sa ideały NIE.a kazdy ma prawo wystawiac co zechce. i czy takie oczernianie nie dazy ze nasze wystawy beda bardziej ubogie mniejsze tymbardziej w rasy ciezko do zdobycia w dobrej jakosci .jak padaja takie ostre słowa to zawsze odpowiadam to "To niech pan pokaze swoje lepsze z miła checia poogladam" a wystawienie tych ptaków nie bylo po to zeby sie nimi przechwalac tylko zeby zachecic polskich hodowcow tej rasy do pokazania swojego dorobku i wspolpracy do dazenia do idealu.wiec jak zaczolem jestem przeciwnikiem takiej krytyki.
Tak każdy może wystawiać. Tylko nie każdy gołąb musi być oceniony, taki sędzia "EXPERT" widząc brak cech rasowości nie powinien takiego gołębia oceniać. Sędzia oceniając takie gołębie robi krzywdę hodowcy utwierdzając go w przekonaniu że hoduje dobre gołębie. Potem na allegro trafiają się takie kwiatki "klasy wystawowej" jak np. krymki białostockie z wystawy w Lublinie. Po to jest sędzia aby ocenił gołębie , tylko niektórzy zapominają że obowiązują wzorce dla wszystkich takie same, lub po prostu nie mają zielonego pojęcia na temat danej rasy i robią to jak w LOTTO na chybił trafił, lub "bo kolega się obrazi".

Daniel
Kontakt:

Post autor: Daniel » ndz mar 30, 2014 8:12 pm

duzo sedziow robi bledy ale drastyczny to bylby blad gdyby trafil sie przy duzej stawce (ZNAM TAKIE PRZYPADKI) a nie przy takiej małej ilosci gdzie konkursu i konkurencji nie ma i wybiera sie tego najlepszego z 5 sztuk a na allegro polowa gołębi jest klasy wystawowej ale tylko w opisie a nie w rzeczywistosci. wracajac do antwerbskich wystawienie miało charakter pokazu i mobilizacji polskich wystawców do pokazywania ich i po czesci udało sie bo sa chetni zeby pokazac swoj dorabek na przyszłorocznej wystawie. a przy krytyce nie dodano ze bialy tak krytykowany byl zgloszony jako POKAZ co pisze w katalogu i czy takie krytyki nie zniechecaja wystawców? zamiast urozmaicac nasze wystawy bo z roku na rok jest wystawiane mało ras w duzych stawkach i takim przykładem sa wystawy gdzie jest tylko PDL i sa one mało interesujace dla wszystkich hodowców.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz mar 30, 2014 9:12 pm

Edziu, strzeliłeś "babola" niestety. To właśnie jest prawidłowy antwerpski wystawowy. Polski garbonos krótkodzioby , tzw. orzełek to ptak mały, niewiele większy od mewki jednobarwnej , tzw. "egipskiej". Tymczasem antwerpski wystawowy to gołąb duży i masywny, o czym najlepiej świadczy rozmiar obrączki 10 mm, która u wyrośniętych kilkuletnich samców często i tak bywa za ciasna. Poza tym obydwie rasy nie mają ze sobą absolutnie nic wspólnego. Antwerpski wystawowy to wbrew nazwie nawet nie jest rasa belgijska tylko angielska, a udoskonalona w USA. Nasze orzełki pochodzą od pradawnych pocztowych krótkodziobych z Liege ,przez Niemców zwanych lutyckimi, a przez przedwojennych polskich hodowców leodyjskimi. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zostały podrasowane domieszką mewki jednobarwnej ( tzw. "egipskiej"), sowy angielskiej i blondynety. Kilka lat temu Rosjanie "zaanektowali" nasze orzełki i zamierzają je zgłosić do EE jako moskiewskie wystawowe. Spora w tym zasługa wszelkiego rodzaju oszustów, ale też nieświadomych laików, którzy w dobrej czy złej wierze przedstawiają nasze orzełki lub ich miksy ( to te z fotek powyżej) jako antwerpskie. szkodzi to zarówno hodowcom bardzo nielicznych u nas antwerpskich ale jeszcze bardziej szkodzi naszym tradycyjnym , hodowanym od prawie 100 lat orzełkom. Dzięki takim lekkomyślnym lub co gorsza oszukańczym praktykom wkrótce jedna z najpiękniejszych ras naszych pocztowych ozdobnych stanie się bezpowrotnie rasą rosyjską. Wtedy obudzimy się " z ręką w nocniku", jak Ukraińcy na Krymie.

Edward
Kontakt:

Post autor: Edward » ndz mar 30, 2014 9:37 pm

Widocznie strzeliłem ,akurat mnie ten rodzaj gołębi nie pociąga, nie przykładam wagi do nich. Przynajmniej wyprowadzę z błędu. Starszy pan z sąsiedniej wioski od lat trzyma identyko takie gołębie ,mówi na nie garbinosy, że to polskie, dlatego tak mi wyszło.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » ndz mar 30, 2014 10:55 pm

[quote="Daniel"]duzo sedziow robi bledy ale drastyczny to bylby blad gdyby trafil sie przy duzej stawce (ZNAM TAKIE PRZYPADKI) a nie przy takiej małej ilosci gdzie konkursu i konkurencji nie ma i wybiera sie tego najlepszego z 5 sztuk a na allegro polowa gołębi jest klasy wystawowej ale tylko w opisie a nie w rzeczywistosci.

Błąd to błąd , a wzorzec to wzorzec nie ma różnicy czy jest to wystawa w Warszawie, Białymstoku czy w przysłowiowej Koziej Wólce. Właśnie dlatego że sędziowie w takiej Koziej Wólce przy 5 sztukach oceniają koki tak jak napisałem wyżej to na allegro jest mnóstwo gołębi klasy wystawowej tylko z opisu. Prędzej można przymknąć oko przy dużej wyrównanej stawce bo wtedy jest łatwiej o pomyłkę, gdzie duża część gołębi jest zbliżona do siebie jakościowo i 1pkt. w tą czy we wtą nie skrzywdzi hodowcy, a sędzia też człowiek i może nie wyłapać wszystkich szczegółów, ale przy 5-10 gołębiach to sędzia sobie robi OBCIACH drastycznie zawyżając pkt., gdzie powinien dać BO.

JEDEN KOKA WYSTAWIŁ DRUGI KOKA OCENIŁ A POTEM MASZ PRETENSJE DO TEGO CO WYSTAWIŁ ŻE SPRZEDAJE NA ALLEGRO "KLASY WYSTAWOWEJ". PRZECIEŻ BYŁY NA WYSTAWIE I JESZCZE PO 93-95 PKT. DOSTAŁY :mrgreen:
TERAZ DO KOGO BĘDZIESZ MIAŁ PRETENSJE
:D

Edward
Kontakt:

Post autor: Edward » pn mar 31, 2014 8:01 am

Lewap nie marudz, urozmaicenie musi być chodż by na wystawach inaczej było by to wszystko nudne. Nie wszyscy muszą się znać co do ideałów wyglądowych i iść w kierunku czempionów. Dlatego mamy jak do tej pory świat gołębiarski urozmaicony,nie zamknięty całkowicie w jakimś obrębie dążeń.Jeżeli chodzi o sędziowanie na wystawach, takie czy inne to,, petycje'' należy składać do składu sędziowskiego.Takie ciągle krytykowanie, u w nie wtajemniczonych zwiedzających budzi podejrzenia i zniechęca.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn mar 31, 2014 10:49 am

Edziu, nie masz racji. Hodować każdy może, co chce, ale wystawianie koków oraz ich ocena , o zgrozo z wysoką punktacją prowadzi do sytuacji, że ogół hodowców uważa później takie koki za wartościowe gołębie. Pamiętasz hodowcę na wystawie w Poznaniu, który dawał nam wykład na temat koroniarzy. On też hoduje i wystawia koki, a że jest znanym hodowcą to sędziowie mu je wysoko oceniają. Sam był święcie przekonany, że ma rację, bo tą rację potwierdzają wysokie oceny z wystaw. Jeśli chodzi o antwerpskie wystawowe, to bardzo wątpię, by Twój znajomy je hodował i to od dawna. Były one u nas spotykane sporadycznie w latach 30-tych, potem wyginęły , pojawiły się znów po 2000 r. a i to bardzo nielicznie. Jeśli rzeczywiście Twój znajomy je hoduje, są to bardzo masywne, duże ptaki, wielkości giant homera czy wyrośniętego standarta, praktycznie nieloty ledwo dające radę wlecieć na dach. Tymczasem starodawne polskie orzełki to ptaki niewielkie, mniejsze od gołębia pocztowego i bardzo lotne. W mojej rodzinie orzełki są hodowane od lat 50-tych. Miał je mój ojciec, jego brat, od 2005 r. są w moim gołębniku. W ciągu tylu lat tylko jednego złapał mi jastrząb, chociaż w tym czasie niemal do zera wybił mi budapeszty, sroki krakowskie i bije bakińskie.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » pn mar 31, 2014 11:25 am

Najpierw fotka białego gołąbka, a później parę słów.
Obrazek

Daniel - jeśli tego białego masz na myśli, którego fotkę na początku tematu pokazałem, to z której wystawy? Bo nawet, jeśli był jako pokaz to jako co, jaka rasa?
Te antwerpskie, które były na wystawie w Kielcach, to są podobne do antwerpskich wystawowych.
Antwerpskie wystawowe są opisane w najnowszej książce prof. Uglorza pt."Barwny świat gołębi rasowych", a zdjęcia antwerpskich tam zamieszczone wykonałem na wystawie w Lipsku w 2012 i 2013r.
I tam można zobaczyć antwerpskie takie jakie powinny być.
Link do strony:
http://barwny-swiat.wombat.fc.pl/
Książkę można nabyć u autora łącznie z autografem.

Ciąg dalszy o antwerpskich nastąpi, :)
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » wt kwie 01, 2014 8:55 pm

Zaciekawiło mnie to zdjęcie z wystawy w Chełmży =co to takiego?
http://golebnik.pl/wystawy/2013_2014/ch ... c00467.jpg
Szukaj a znajdziesz

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » wt kwie 01, 2014 9:53 pm

zbiter pisze:Zaciekawiło mnie to zdjęcie z wystawy w Chełmży =co to takiego?
http://golebnik.pl/wystawy/2013_2014/ch ... c00467.jpg
A to jest ciekawe! Przejrzałem specjalnie katalog wystawy i doszedłem do wniosku, że wg katalogu pasuje mi do rzeszowskiego wystawowego! Były też w katalogu antwerpskie wystawowe, ale nikt nie zrobił im zdjęcia, bo nie znalazłem nic podobnego w żadnej galerii. :shock:

Jeśli ktoś ma inne podejrzenie w oparciu o katalog i foto to proszę poprawić mój błąd.
golebie.wombat.fc.pl

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt kwie 01, 2014 10:05 pm

Zbyszku, niektórzy hodowcy rzeczywiście uważają takie ptaki za rzeszowskie, na Allegro jest ich pełno, zwłaszcza czerwonych i żółtych. To tzw. staropolski typu łódzkiego ( łódzki staropolski). Miks bagdety sieradzkiej ( tzw. staropolski "gięty" - to od kształtu dzioba) ze standartem i niemieckim wystawowym. W Łodzi i okolicach pełno takich. Wyhodowano je w latach 90-tych. W czasach, gdy kończył się boom na "mulemansy", handlarze - oszuści wciskali te ptaki naiwniakom jako rzeszowskie.Nie sądziłem, że do dzisiaj ktoś się jeszcze na te "rzeszowskie" nabierze, a to, że ktoś takie wystawia, to już niespodzianka porównywalna z pokazanymi powyżej "antwerpskimi".

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt kwie 01, 2014 10:11 pm

Biały gołąbek, którego pokazał Zjak, to bardzo ładny, wysokiej klasy orzełek czyli krótkodzioby garbonos polski. Piękny gołąbek, piękna głowa, piękne, łukowate przejście czołą w dziób. dziób odpowiednio krótki i szeroki u nasady, bez przesadnie rozbudowanych woskówek.Co ważne u tej rasy, ptak nie ma żyły, która jest często spotykaną pozostałością po podrasowaniu mewkami. Jeśli kiedyś powstanie wzorzec orzełka, a mam nadzieję że wkrótce to nastąpi, takie gołąbki jak ten biały powinny być uważane za wzorcowe. Jak na mój gust ma zbyt niską postawę i ciut za krótką oraz za grubą szyję, ale może to być efekt zdjęcia zrobionego w niewłaściwym momencie. Skupiłem się na głowie, a ta jest piękna.

Awatar użytkownika
vice
Kontakt:

Post autor: vice » pt kwie 04, 2014 5:06 pm

Zjak pisze:Dla przykładu moja fotka, angielskiego krótkodziobego wykonana na wystawie europejskiej w Nitrze 2009:
Obrazek

Różnica w wyglądzie jest wyraźna, a szczególnie głowy. We wzorcu jest wyraźnie napisane jak wygląda głowa.
Są zarejestrowane w EE pod nr 0830, 0831 /łapciasty/ i 0832 /krótkodzioby/. Polskie nazwy nie są fortunnie utworzone z nazw niemieckich i angielskich, bo od słów Long-Faced i Short-Faced, co dosłownie znaczy długo- i krótkotwarzowy./licowy/.
Jednak sędzia powinien wiedzieć co ocenia, ale na to jest inny wątek.

Czy wiecie kto hoduje angielskie krótkodziobe short faced??

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » pt kwie 04, 2014 6:48 pm

krzysiek - nie ma problemu, przygotuj projekt wzorca dla orzełka i dalej już będzie z górki. Gołąbek do wzorca będzie - dostaniesz na "pw" do akceptacji.

vice - zrobię rozeznanie w katalogach z wystaw, a adresy chcesz raczej polskie czy mogą być z zagranicy?

O antwerpskich jeszcze napiszę. :)
golebie.wombat.fc.pl

ODPOWIEDZ