wysokolotne

grand.ix
Kontakt:

wysokolotne

Post autor: grand.ix » sob mar 20, 2010 8:21 am

Witam. Mam pytanie odnośnie wysokolotnych. Jest wiele tych ras i która idzie najlepiej w górę na "kropkę"? Chodzi mi oto by w miarę szybko osiągały taki pułap i pozostawały na nim przez dłuższy czas swojego lotu. Nie chodzi mi o jakieś rekordowe czasy.

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Re: wysokolotne

Post autor: Jarek Siedlecki » sob mar 20, 2010 12:28 pm

Lata gołąb a nie rasa. :roll:
Dirko

wik76
Kontakt:

Post autor: wik76 » sob mar 20, 2010 1:47 pm

Jarek Siedlecki pisze:Lata gołąb a nie rasa. :roll:
Jak masz dawać głupie rady to nie dawaj żadnych..............

Awatar użytkownika
Michał
Kontakt:

Post autor: Michał » sob mar 20, 2010 3:33 pm

wik76 pisze:
Jarek Siedlecki pisze:Lata gołąb a nie rasa. :roll:
Jak masz dawać głupie rady to nie dawaj żadnych..............
Wik76 ma rację przecierz się można domyślić o co mu chodzi.
Ale nie zbaczajmy z tematu co do wysokolotnych to na pewno szybko wzbijają się w górę budapeszty i gdańskie wysokolotne.

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » sob mar 20, 2010 5:16 pm

wik76 pisze: Jak masz dawać głupie rady to nie dawaj żadnych..............
Nie kompromituj się publicznie. :?
Dirko

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » sob mar 20, 2010 5:24 pm

Jeszcze nie widziałem zeby Gdanskie dobrze lataly

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob mar 20, 2010 6:00 pm

Ja widziałem. Niestety jastrząb też widział. Ale latały jak należy, długo i wysoko.

wik76
Kontakt:

Post autor: wik76 » sob mar 20, 2010 7:18 pm

Jarek Siedlecki pisze:
wik76 pisze: Jak masz dawać głupie rady to nie dawaj żadnych..............
Nie kompromituj się publicznie. :?
Kto tu się kompromituje ja się, na "wysokolotnych" nie znam to nie doradzam a Ty wszędzie musisz coś od siebie dorzucić i nie ważne czy na temat czy nie.
grand.ix napisał dokładnie, o co mu chodzi, więc jak nie wiesz to się nie udzielaj.

Awatar użytkownika
piobar
Kontakt:

Post autor: piobar » sob mar 20, 2010 7:46 pm

z doświadczenia mogę polecić serbskie, budapeszty, deresze i "tipler" (nie mam tu na myśli zagłębiowskiego, chodzi mi o gołębia tak nazywanego, ale latającego jak węgry)

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » sob mar 20, 2010 8:25 pm

Witam.Przepraszam co to za rasa tipler( latający jak węgier) ale nie zagłębiowski?.Może coś więcej na ten temat.Pozdrawiam.

Slawek

Post autor: Slawek » sob mar 20, 2010 8:43 pm

Tylko dwie rasy spełniają określone kryteria.. To zamojskie oraz mikołajowskie..
Tippler to nie jest gołąb wysokolotny wybij to sobie z głowy raz na zawsze, ma latać długo!!
Jeżeli coś niema urody i w głowie nie za bardzo, powinno mieć końskie zdrowie.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » sob mar 20, 2010 9:10 pm

jeszcze permskie i polskie tarczowe bardzo wysoko latają
golebie-akrobatyczne

Awatar użytkownika
piobar
Kontakt:

Post autor: piobar » sob mar 20, 2010 10:49 pm

mam na myśli ptaka który tak potocznie jest nazywany, lecz niema nic wspólnego z tiplerem zagłębiowskim
jest to jakaś mieszanka ras, o jednolitym kolorze (czarny, żółty, czerwony, niebieski), drobnej budowy, potrafiący latać w zakryciu (ale nie po 7h :D ), sądzę że większość z was na pewno miała z tym "tiplerem" doczynienia

grand.ix
Kontakt:

Post autor: grand.ix » ndz mar 21, 2010 8:42 am

Co do budapesztów zgodzę się że wysokiego pułapu nabierają dość łatwo tylko tyle że pózniej po jakimś czasie obniżają lot, a po chwili znów się wznoszą. Bardziej zależało by mi na stabilniejszym locie na wysokim pułapie.

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » ndz mar 21, 2010 10:38 am

Pogadaj ze Sławkiem to Ci załatwi rasowych wysoko i długo latających zamojskich
Szukaj a znajdziesz

raczkowski16
Kontakt:

Post autor: raczkowski16 » ndz mar 21, 2010 10:59 am

Witam! Drodzy Przyjaciele -między gołębiami wysoko lotnymi a gołębiami lotnymi jest jednak trochę różnicy i otym trzeba wiedzieć! Prawie każdy gołąb ma swój wzorzec ale jeszcze swoją metryczkę która dla hodowcy gołębi lotnych czy wysokolotnych powinna być świętością.To nie jest prawdą że gołębie wzorcowe nie latają,to tylko zależy hodowcy otym mogę coś tam powiedzieć. Od 65-lat bez przerwy hoduje Gdańskie Wysokolotne i powiem Wam kochani że nie ma nic piękniejszego jak ich lot -kto niewidział niech żałuje!!!

Slawek

Post autor: Slawek » ndz mar 21, 2010 3:01 pm

Jedna rasa , własna linia tylko tak można się doskonalić. słyszałem ze gdańskie wysokokotne potrafią latać ładnie długo i wysoko . gołębie wysokokotne ostatnimi czasy wzbudzają największe emocje . szkoda ,ze W Polsce tylko dwie hodowle mikołajowskich gdzie możemy zobaczyć ostatnie gołębie latające stylowo potrafiące odbywać loty nocne.

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » ndz mar 21, 2010 4:37 pm

Witam.Nie jestem znawcą mikołajewskich, ale dziwi mnie dlaczego gołębie te odbywają loty nocne, po co,w jakim celu??? Z tego co mi wiadomo do lotów nocnych potrzebny jest odpowiedni trening, i stosuje się go wyłącznie u tipplerów angielskich, które w konkursach długości lotów osiągają wyniki w granicach 17-18h i niestety muszą kończyć lot już w nocy.Ale mikołajewskie? Może mi ktoś to wytłumaczy.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz mar 21, 2010 6:26 pm

Nie widziałem tego osobiście, ale w starej loiteraturze gołębiarskiej są opisy lotów nocnych mikołajewskich. A wjakim celu są przeprowadzone takie loty? W takim samym , jak loty tiplerów. tiplery angielskie nie są jedyną rasą latającą po kilkanaście godzin. 10 i więcej godzin latają bije irańskie, na Białorusi i Ukrainie mikołajewskie latają także po kilka do kilkunastu godzin. Gdy miałem kilka lat i chodziłem do podstawówki, koło szkoły mieszkał hodowca mikołajewskich. Miał wszystkie kolory, jednak przeważały niebieskie pasiate,z całymi ogonami barwnymi.Było tego ok. 40-50szt. i wszystkie codziennie, lato i zima , w słońcu i deszczu latały i to jak latały!. nie puszczał ich tylko w czasie intensywnych opadów śniegu, poza tym latały codziennie. Były już w górze , gdy szedłem na 8- mą do szkoły, były tam na każdej przerwie, na którą wychodziliśmy, by z zadartymi głowami gapić się w niebo, były, kiedy wychodziliśmy ze szkoły. Dwa razy w tygodniu mieliśmy lekcje później, wychodziliśmy wtedy ze szkoły o 16-ej i one wciąż latały!Lądowały w porze zimowej, gdy się ściemniało, ok 16:30, latem latały jeszcze dłużej, czasami było je widać jeszcze po 19-ej.Właściciel tych ptaków był dla dzieciaków nieprzyjemny, przeganiał wszystkich małolatów z podwórka, czasami komuś przylał powrozem, więc jakoś nikt się jego rasą nie zainteresował. Gdy byłem w szkole średniej człowiek ten zmarł, a ponieważ z powodu przykrego charakteru nie miał następcy, ptaki jakoś przepadły. Wykupili je od rodziny handlarze i przepadły.Nigdy już się nie spotkałem z tak śmigającymi mikołajewskimi.

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » ndz mar 21, 2010 11:02 pm

Tak jak pisałem we wcześniejszym poście nie jestem znawcą mikołajewskich, ale przyznam się że jestem mile zaskoczony tym, iż są oprócz tipplerów angielskich takie rasy które według kol.krzyśka potrafią wylatać po kilkanaście godzin, zostawać na noc i siadać póżną nocą. Owszem słyszałem i widziałem protokoły z lotów serbskich wysokolotnych, budapesztów (nie w Polsce), ptaki te wylatały po kilka, kilkanaście godzin. Co do lotów z dzieciństwa to też byłem świadkiem takich lotów.Byłem zafascynowany lotami całodniowymi tipplerów zagłębiowskich i dopiero po latach dowiedziałem się że takie loty to fikcja.Owszem gołębie latały po 6-8h,a że hodowca miał dwa stada i gonił jedno po drugim to: 6h+6h = cały dzień i trochę nocy. Oto i jedna z tajemnic tych tajemniczych anonimowych hodowców, o których to do tej pory krążą legendy, że ich ptaki latały cały dzień i zostawały jeszcze na noc.Pozdrawiam i życzę długich lotów.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » pn mar 22, 2010 3:16 pm

co do długości lotu to bije irańskie osiągają długość lotu do 30 godzin
golebie-akrobatyczne

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pn mar 22, 2010 8:26 pm

Chyba z między lądowaniem na wodę i żarcie. Przecież to nie wielbłąd, że pić nie musi a taki lot spala zapasy energii co za tym idzie wody i tłuszczów itp.

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » pn mar 22, 2010 9:03 pm

Witam.Najdłuższy zarejestrowany lot: tippler angielski 1995r - 22:05h H.Shannon,Lisburn/Irland, natomiast serbski wysokolotny - Milojevic Miodrag rezultat -15:05h.Niestety oficjalnych rezultatów bija irańskiego nie znalazłem.Pozdrawiam.

Slawek

Post autor: Slawek » wt mar 23, 2010 7:46 am

Wątek dotyczy lotów wysokich

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » wt mar 23, 2010 8:23 am

Witam.Rekord lotu tipplerów wynosi ponad 20 godzin.
I chociaż wśród nich często zdarzają się takie które potrafią latać na bardzo wysokim pułapie,to jednak amatorzy tego sportu bardziej cenią te które nie latają tak wysoko.Powodów jest kilka.Głównym jest regulamin lotowy,według którego sędzia musi przynajmniej raz na godzinę(według innych źródeł-raz na dwie godziny)zobaczyć gołębie. Ptaki latające bardzo wysoko,niewidoczne gołym okiem przez kilka godzin ,zostały by zdyskwalifikowane.
Poza tym lot na tak dużych wysokościach, z powodu niskiego stężenia tlenu i niskiej temp. otoczenia jest bardzo wyczerpujący,i ma ujemny wpływ na czas lotu.
Profesjonalny trening tipplerów jest bardzo skomplikowany.Stosuje się także specjalistyczne żywienie.To jest powodem że tipplery angielskie nieodpowiednio trenowane i żywione osiągają mierne wyniki,rozczarowując zwłaszcza tych którzy swoją opinię o nich opierają na podstawie opisywanych w literaturze ich rekordowych lotów. Drugą rasą szczególnie zasługującą na uznanie są wysokolotne serbskie.
Gołębie te hodowane są na całym świecie,najliczniej jednak w krajach byłej Jugosławii, w Niemczech i Szwecji.Pochodzą prawdopodobnie z Bliskiego Wschodu.
W Jugosławii istnieją 624 lokalne związki hodowców tych gołębi,zrzeszające ok. 15000 członków.Przeprowadzane są ogólnokrajowe zawody,wyniki publikowane są w prasie i telewizji.Można powiedzieć że sport ten jest sportem narodowym w tym kraju.W konkursach serbskich wysokolotnych oprócz długości lotu,bardzo pożądany jest również wysoki pułap.Mówi o tym regulamin lotowy w którym czytamy że max.do dwóch godzin od startu,gołębie muszą osiągnąć taką wysokość na której gołym okiem nie widać skrzydeł ani ogona(punkt)w przeciwnym wypadku zostają natychmiast zdyskwalifikowane.
Przynajmniej połowa czasu ich lotu musi być prowadzona na takiej wysokośći.
W praktyce gołębie te często osiagają wysokość zakrycia(niewidoczne gołym okiem)i chyba najdłużej ze wszystkich ras potrafią wytrwać na takiej wysokości.
Bardzo dobrymi gołębiami wysokolotnymi są wysokolotne gałackie i budapesztańskie.Z informacji ustnych pochodzących od rumuńskich hodowców wiem że gałackie potrafią latać do 10 godzin i bardzo wysoko.
Również budapesztańskie potrafią latać wiele godzin na dużych wysokościach,ale tylko gołębie z najlepszych linii hodowlanych.
Pod względem długości lotu w zakryciu są jednymi z najlepszych na świecie.Jest to cytat z jednego artykułu poświęconemu gołębią wysokolotnym.Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ