BUDAPESZTAŃSKIE WYSOKOLOTNE

adammo87
Kontakt:

Re: BUDAPESZTAŃSKIE WYSOKOLOTNE

Post autor: adammo87 » czw lis 17, 2011 6:49 pm

pozwolcie czlowiekowi wzbogacic sie o doswiadczenie.

Awatar użytkownika
Tom1
Kontakt:

Post autor: Tom1 » śr lis 23, 2011 9:49 am

W ostatnią niedzielę pojawił się jastrząb ,strach mój i panikę rozwiało dopiero robienie sobie jaj przez moje Budapeszty.
Może było by inaczej gdyby siedziały na daszku gołębnika :|

Awatar użytkownika
kalini
Kontakt:

Post autor: kalini » pt lut 03, 2012 1:25 am

co sądzicie a tych ptakach http://allegro.pl/bociany-budapesztansk ... 78551.html
proszę o poradę bardziej doświadzczonych hodowców
pozdrawiam Łukasz

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » pt lut 03, 2012 7:35 am

Według mnie, na tych zdjęciach bardziej przypominają winery łapciate, jak budapeszty.

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » pt lut 03, 2012 8:50 am

lewap125 pisze:Według mnie, na tych zdjęciach bardziej przypominają winery łapciate, jak budapeszty.
widzialem juz te golebie lub podobne bocian budapesztanski - to sa golebie z wegier i robione pod nasz rynek to znaczy troche mieszane pod wyglad i nie sa lotne. Polacy duzo kupuja na wegrzech i brali wszystko co bylo ladne wygladowo wiec wegrzy tez kombinuja i przez wiele lat ciagneli ptaki pod wyglad ale podobno teraz z tego sie wycofuja i wracaja do typu lotnego.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt lut 03, 2012 9:14 am

Paweł ma rację, to nie są czyste budapeszty. Nie te głowy. Budapeszt ma skośne czoło a te mają głowy okrągłe i wysokie czoła, jakby były po wiedeńskich wysokolotnych pociągnięte.

Awatar użytkownika
kalini
Kontakt:

Post autor: kalini » pt lut 03, 2012 10:17 am

dzięki to mnie upewniło że to mieszańce bocianów z budapesztańskimi kosmatymi(łapciate)
pozdrawiam Łukasz

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt lut 03, 2012 12:33 pm

Oj,chyba nie bardzo wiesz z czym masz do czynienia. Budapesztański kosmaty i bocian budapesztański to ta sama rasa. Te akurat mają zbyt okrągłe głowy jak na budapeszty ale nie są mieszane z bocianami tylko z winerami ( wiener hochflieger).

Awatar użytkownika
kalini
Kontakt:

Post autor: kalini » pt lut 03, 2012 3:55 pm

to dla czego we wzorcu są to dwa rożne podgatunki różniące się brwiami, dziobem oraz kształtem głowy
pozdrawiam Łukasz

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt lut 03, 2012 5:09 pm

http://golebnik.pl/wzorce/grupa9/wysoko ... tanski.htm To wzorzec. według wzorca odmiana zwana ;bocian budapesztański ozdobny to nie to samo, co w potocznym nazewnictwie gołębiarskim bocian budapesztański. Potocznie nazwą bocian określa się budapeszty łapciate. Odmiana znana jako budapesztański bocian ozdobny praktycznie w Polsce nie występuje.

Awatar użytkownika
kalini
Kontakt:

Post autor: kalini » pt lut 03, 2012 5:19 pm

no widzisz umnie tak nie mówią na budapesztańskie kosmate(łapciate) a druga sprawa nie wiem czy zauważyłeś że te ptaki mają bardzo szeroką brew co występuje u bociana budapeszteńskiego tylko kolor nie ten, a budapesztańskie nie mają aż tak dużej brwi
pozdrawiam Łukasz

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt lut 03, 2012 6:53 pm

Miały by jasną brew, gdybyś miał rację, poza tym miały by głowę budapeszta, a te mają głowę winera, brew zresztą też.

Kamil_801
Kontakt:

Post autor: Kamil_801 » sob lut 04, 2012 2:51 pm

Witam , te golebie z linku allegro to mieszance jakich wszedzie pelno , kolo bociana budapesztenskiego nawet w zyciu nie staly, jestem hodowca bocianow i jak patrze na te z allegro to nie moge wyrobic ze smiechu i jeszcze ta cena , totalna porazka. Zapraszam na moj flog kamil801.flog.pl
pozdrawiam

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » sob lut 04, 2012 6:10 pm

Wszyscy nie macie racji bo to jest Bocian budapesztański kosmaty klasy wystawowej , dlatego ma inny wygląd jak te bose czy lotne co mają bić rekordy lotu .Gołębie te nie nadaja się do lotu

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob lut 04, 2012 8:26 pm

Skoro jest klasy wystawowej, to dlaczego nie ma go we wzorcu? Nie wiem, może nie mam racji, ale bocian budapesztański wystawowy według wzorca ma żółtą brew i bose nogi, a nazywa się bocian, bo ma kolor tego typu ( barwny ogon i lotki ). Z kolei budapesztański łapciaty zwany potocznie bocianem z racji dużych łapci ma typową głowę budapeszta. http://www.golebie.wombat.fc.pl/zoom_im ... a=&album=6

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » sob lut 04, 2012 8:45 pm

Jest to rasa Wegierska i dlatego u nas wzorca nie ma , u nas tipler zółty tez nie ma wzorca i jest nie oceniany a na Węgrzech jest wystawiany i bierze udział w konkursie i wiec sa jakieś rożnice ,Zobacz na allegro facet z Zyrardowa czesto je wystawia i niczym nie różnią się od nich i są to orginały

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob lut 04, 2012 10:19 pm

Poszperałem w necie, także na węgierskich stronach i mam wątpliwości. Wszystkie budapesztańskie jakie znalazłem mają jasną brew i nieco inne czoło. http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... lieger.jpg http://www.freewebs.com/budapesthighfly ... d=64448466 Obie Fotki przedstawiają nie ujętą w polskim wzorcu odmianę budapesztański bocian łapciaty ( ang. budapest muffed stork). Ptaki różnią się budową i kolorem brwi od tych z Allegro.

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » ndz lut 05, 2012 2:28 am

Niczym nie różnią się jedynie odbiciem światła i ustawieniem gołębia .a brew tez maja ciemną .Srebniak tez mjał jasna brew a na wystawie czarną

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » ndz lut 05, 2012 1:43 pm

Krzysiek ,masz rację budapesztański łapciaty nie może mieć długich łapci, długie łapcie są dorobkiem warszawskich hodowców . W zeszłym roku było szkolenie zorganizowane przez warszawski związek z zakresu Węgierskich ras wysokolotnych, ale dotarło tam tylko kilku hodowców :cry: , a szkoda, bo rasy prezentował wybitny znawca ras węgierskich Istvan Rohringer z Węgier

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz lut 05, 2012 5:52 pm

Okazuje się, że jednak może. Dzisiaj na wystawie w Poznaniu było kilku hodowców z Węgier. Przywieźli m.in. bociany budapesztańskie łapciate.Niestety nie miałem ze sobą aparatu,ale były podobne jak na zdjęciach, do których linki podałem.Miałem też okazję i niezaprzeczalną przyjemność spotkać się z kol. Staśkiem osobiście. Jeden z Węgrów przywiózł także ptaki, które wzbudziły moje wątpliwości ( okrągła głowa, wysokie czoło, czarny dziób i brew). Niestety bariera językowa uniemożliwiła wyjaśnienie sprawy u źródła. Wspólnie ze Staśkiem doszliśmy do wniosku, że istnieje taka nietypowa odmiana budapesztańskich bocianów łapciatych . Wygląda wiec na to, że to jednak Stasiek ma rację.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » ndz lut 05, 2012 6:57 pm

Jeśli tak to może Istvan Rohringer uznał, że budapeszty hodowane u nas (łapciate) ładniej się prezentują :D i moda też się zmienia :D
Pamiętam jak na tym szkoleniu Janusz Rak (sędzia wysokolotnych) prezentował swoje mocno łapciate, to Istwan powiedział że mają za duże łapcie, no ale mogłem coś pokręcić :oops: . Lotne trzymam tylko pod wolierą na mamki i siedziałem na tym szkoleniu jak na Tureckim kazaniu :lol:

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz lut 05, 2012 7:51 pm

Ptaki, które przywieźli Węgrzy miały duże łapcie, również duże mają bociany łapciate , jakie wyszukałem w necie.

Awatar użytkownika
kalini
Kontakt:

Post autor: kalini » ndz lut 05, 2012 8:52 pm

krzysiek gdzie widziałeś te bociany budapesztańskie w Poznaniu bo ja byłem dziś i tylko widziałem te podobne co na allegro
pozdrawiam Łukasz

Awatar użytkownika
kalini
Kontakt:

Post autor: kalini » ndz lut 05, 2012 8:56 pm

czyli jednak wychodzi na to że to jedna z odmian bociana budapesztańskiego :?:
pozdrawiam Łukasz

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz lut 05, 2012 9:23 pm

Były podobne jak na allegro i były takie jak na fotkach, do których linki podałem powyżej. Były to bociany budapesztańskie łapciate (budapester muffed storck). Bocian budapesztński będacy odmianą budapesztańskich wysokolotnych to odrębna rasa. Bociany łapciate nie należą do wysokolotnych, są rasą ozdobną. Oglądaliśmy je ze Staśkiem i Edwardem.Węgrzy stali w pierwszym rzędzie po prawej stronie pod koniec hali.Mieli też ciekawe szegedyńskie.Jeden z węgierskich hodowców stał w tym samym rzędzie, co my z Edkiem i Zbiterem. Też miał bociany łapciate i parę ciemnych dunakeskich.

ODPOWIEDZ