Kumru Tureckie

Awatar użytkownika
pigeon
Kontakt:

Kumru Tureckie

Post autor: pigeon » czw cze 24, 2010 12:48 pm

Witam, chciałbym zaprezentować rasę gołębi którą w tym roku nabyłem od pewnego serba :) Chętnie nawiążę kontakt z hodowcami tej rasy. Może się ktoś z tą rasą spotkał?

Podziękowania dla pewnego forumowicza co znalazł tą rasę i namówił do jej kupna...

nagrałem filmik na szybko na prośbę kolegi. Może w sobotę uda mi się nagrać dłuższy oraz parę zdjęć powsadzam.

http://www.youtube.com/watch?v=LPU7LVLY3VU

pozdrawiam. :wink:
....::::::::FoR WhOm ThE BeLl ToLs::::::::.....

arbiter
Kontakt:

Re: Kumru Tureckie

Post autor: arbiter » czw cze 24, 2010 12:59 pm

No ok gratulacje ale coś więcej lata to jakoś finezyjnie figa koziołki czy jak ?

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw cze 24, 2010 1:17 pm

Popytałem trochę. prawidłowa nazwa kumuru. Odmiana turkotów arabskich, potocznie szczekacz lub śmieszek jemenski. Podobnie jak u właściwych turkotów arabskich markerem rasowości są zawsze czarne oczy, niezależnie od ubarwienia ptaka.Ostatnio pojawiło się sporo krzyżówek, dlatego uważaj na młódki. Jeśli chociaż jedno będzie miało oko o innym zabarwieniu niż czarne, to będzie krzyżówka.

edek3
Kontakt:

Post autor: edek3 » czw cze 24, 2010 1:41 pm

Witam. Turkot arabski to jest turkot arabski inaczej święty gołąb z mekki. A szczekacz jemeński to inna rasa różniąca się wyglądam oraz wydawaniem dżwięku.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw cze 24, 2010 1:46 pm

Różnica jest niewielka (jemeńskie są mniejsze), fenotypowo praktycznie identyczne, podstawowa różnica jest w odgłosach, jakie obydwie rasy wydają. Podobną rasą są śmieszki tajlandzkie, u nas nie spotykane. wszystkie są wyselekcjonowanymi w innych częściach świata odmianami turkota arabskiego.

edek3
Kontakt:

Post autor: edek3 » czw cze 24, 2010 2:07 pm

Ale jest różnica, i to dość widoczna, i różniąca się całkiem innym wydawaniem dżwięku.

Awatar użytkownika
pigeon
Kontakt:

Post autor: pigeon » czw cze 24, 2010 3:54 pm

Widzę że nawiązuje się dyskusja :) Jako, że posiadam w swojej hodowli również turkoty arabskie znacząco się różnią od kumru(smieszek). Budowa głowy, brak charakterystycznej żyły pod szyją, wielkość. Turkot też jest zupełnie inny. Co do oczu i tej rasowośći, krzysiek gdzie wyczytałeś że musi to być kolor czarny? Araby owszem ale po necie błądzę i nic o smieszkach tureckich nie wyczytałem.. Zobaczę wieczorem na działce bo tam jest książka pterefiego..

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » czw cze 24, 2010 10:06 pm

Te ptaszki są czysto rasowe , Pigeon nie napisał dzięki komu ma te ptaszki ,chciałem żeby zostały w Polsce , kupione od Jugola mieszkającego na stałe w Niemczech. Jak je zobaczyłem od razu mi wpadły w oko , bardzo sprytne wielkości synogarlicy ,a do tego te dźwięki.Po prostu fantazja
Szukaj a znajdziesz

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw cze 24, 2010 10:28 pm

Wiedziałem , że od Ciebie.Dźwięki rzeczywiście wydają niesamowite. Słyszałem nagranie ich głosów. Kurumu to śmieszki jemeńskie, zwane także szczekaczami. Pochodzą, podobnie jak smieszki tajlandzkie od turkota arabskiego. Muzułmańscy pielgrzymi wracający z Mekki przywozili do domu turkoty arabskie, które krzyżowali z miejscowymi rasami. Stąd pewne różnice w wyglądzie. Po turkotach arabskich obydwie pokrewne rasy odziedziczyły czarną barwę oczu.Kilka lat temu jeden z warszawskich hodowców pokazywał na wystawie w Warszawie i na fotkach w "Wolierze" kilka sztuk kurumu sprowadzonych z Izraela. Jednak jego nie były czystej rasy, przynajmniej nie wszystkie. Jeden z ptaków miał jasne, o ile pamiętam zółte oko. Znajomy Kurd mieszkający w Niemczech opowiadał mi o tych ptakach i to on kazał mi zwracać uwagę na barwę oczu, by nie nabrać się na podróbkę.

Awatar użytkownika
pigeon
Kontakt:

Post autor: pigeon » czw cze 24, 2010 10:55 pm

Zbyszku wczoraj w nocy zakladalem temat ale mi youtube dlugo cos przetwarzal film, musiala sesja wygasnać jak po dluzszym czasie kliknalem wyslij i dzis się skapnąłem że tego nie ma, w poprzednim o Tobie napisałem. :) A ten jugol to nie byl przypadkiem serbem, bo taki paszport pokazywał... mi się wydaje..

Dziś się wykluł pierwszy młody po parze niebieski +biały, te krase siedzą na jajkach, za pare dni tez powinno się zacząć kluć a trzeciej parze coś się nie spieszy....

W sobotę nagram jak się pary do sibie zalecają w izolatkach zobaczymy co wyjdzie z tego ;)

pozdrawiam.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » czw kwie 07, 2011 5:33 pm

Jestem ciekawy co dalej się dzieje z nimi bo jakoś nie kontynuujesz tematu.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
pigeon
Kontakt:

Post autor: pigeon » śr kwie 13, 2011 3:50 pm

Żyją. Nie umarły. Młodych parę odchowałem z 2 gniazd i sparowałem. Z racji studiów, mniej czasu teraz gołębiom poświęcam. Nie mam czasu zdjec porobic nawet.

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » pt kwie 29, 2011 10:01 pm

ObrazekObrazek
Zdjęcie samczyka
Szukaj a znajdziesz

liteon
Kontakt:

Post autor: liteon » ndz cze 26, 2011 4:30 pm

szukam kontaktu do hodowców tych gołąbków, dla znajomego

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » pn cze 27, 2011 3:53 pm

liteon pisze:szukam kontaktu do hodowców tych gołąbków, dla znajomego
na allegro wtych dniach mial na sprzedaz - niestety nie mam linka do tej pozycji - lepiej popatrz sam na strone

Awatar użytkownika
maniek86
Kontakt:

Post autor: maniek86 » wt cze 28, 2011 7:55 pm

na tym filmiku brzmia prawie jak kury http://www.youtube.com/watch?v=ocPUNMoP ... re=related

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » wt cze 28, 2011 11:59 pm

maniek86 pisze:na tym filmiku brzmia prawie jak kury http://www.youtube.com/watch?v=ocPUNMoP ... re=related
wlasnie patrzylem na kilka filmow tej serii - fajna rasa ale trudno dostepna a i tez klopot bo sa rozno glosowe to znaczy rozne wydaja glosy . ciekawy jestem ile jest ich odmian i ile jest wydawanych dziekow ? slyszalem o smieszkach, gdakaniu , szczekaniu,- a jeszcze jakie sa ? dziekuje bardzo kolegom o podanie wiadomosci dla wszystkich o tak ciekawej rasie - napewno sa pewnie i inne nietypowe malo znane rasy jesli tak to chetnie poczytamy - dzieki i pozdrawiam

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » czw lip 07, 2011 10:32 pm

Podobne dźwięki wydaja turkoty arabskie
Szukaj a znajdziesz

Zbyszek Arszelewski
Kontakt:

Post autor: Zbyszek Arszelewski » pn mar 11, 2013 3:38 pm

Jeśli ktos szuka kontaktu do hodowcy tej rasy, to posiadam kilka par, jesli ktos jest zainteresowany to mlode 2013 beda na sprzedaz.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » pn mar 11, 2013 10:03 pm

Najlepiej jest jak rano po ciemku wejdę do gołębnika ,piszczą jak stado myszy.wieczorem słychać je na całym podwórku
Szukaj a znajdziesz

Zbyszek Arszelewski
Kontakt:

Post autor: Zbyszek Arszelewski » wt mar 12, 2013 8:16 am

A czy widzial je ktos na wystawie?

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt mar 12, 2013 9:38 am

Wątpię by w Polsce ktokolwiek je wystawiał. Nie mają u nas wzorca, więc nie można ich wystawiać. Poza tym z tego co się orientuję, można je spotkać w bardzo niewielu hodowlach, nie przesadzę, jeśli napiszę że w trzech. Na palcach można by policzyć hodowców, którzy potrafią je odróżnić od turkota arabskiego.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » wt mar 12, 2013 10:22 am

Zbyszek Arszelewski pisze:A czy widzial je ktos na wystawie?
Ja widziałem, były na wystawie w Lublinie w wolierze.

krzysiek - myślę, że odróżnię od turkota arabskiego. Będą zdjęcia nie tylko śmieszków, ale i innych ciekawych, rzadko spotykanych gołąbków. Jeszcze trochę cierpliwości.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » wt mar 12, 2013 3:54 pm

Ja też widziałem je wLublinie. Hodowców co trzymają tą rase jest dużo więcej niż 3 bo w samej Warszawie znam 3 osoby co mają te gołębie .

Namor
Kontakt:

Post autor: Namor » wt mar 12, 2013 10:03 pm

Stasiek, a Ty nie wiesz, że Krzysiek ma dużo palców? :D

ODPOWIEDZ