Tippler zagłębiowski

benek
Kontakt:

Re: Tippler zagłębiowski

Post autor: benek » pn mar 07, 2011 5:18 pm

Odnosząc się do tematu p. Krzyśka byłem zaskoczony taką wiedzą o Tipplerach z. To co pan napisał jest prawdą wielu hodowców tak robiło i robi dalej. Tippler z. posiada znak i cechę , która jest utrzymana w hodowli do dzisiaj wielu hodowców o tym nie wie. P. Fredek Bednarczyk był osobą tajemniczą nie wiele o gołębiach mówił, ale byłem bardzo spostrzegawczy i do tego doszedłem sam. Opisze fakt jaki mu się przydarzył: para gołębi ciemnych wychowała młode w dziwnym kolorze podobne były z koloru do tipplera a. odmiany plamistej "LIGHT MATTLED".
Panie Antoni gołębnik nam ogrodowy z wolierą, gołębie ganiam dopiero w Maju, bo teraz hoduję młode. Mieszankę kupuję gotową firmy Kampol i różne preparaty, gołębie wyganiam do lotu o godz.11.00. Orliki, które posiadam kupiłem od p. Cezarego Koputa z Lublina, którego uważam za najlepszego hodowce tej rasy. W najbliższym czasie dodam nowe zdjęcia.
Pozdrawiam Benek.

adas946
Kontakt:

Post autor: adas946 » wt mar 08, 2011 9:52 am

Witam. Bardzo ciekawie rozwinął się temat tipplera zagłębiowskiego jest to moja ulubiona rasa gołębi i jak na razie jedyna jaką mam. Moje gołębie też są identyczne lub prawie identyczne jak na zdjęciach benka, interesowały by mnie jeszcze kwestia osiągów tych gołębi tzn. na jakich pułapach latają i jak długo. Pozdrawiam

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » wt mar 08, 2011 9:55 am

Witam.Mam prośbę do p.benek.Czy mógłby pan coś więcej napisać na temat znaku i cechy u tipplera zagłębiowskiego?,i druga sprawa związana jest z kolorem tipplerów angielskich odmiany plamistej ,,LIGHT MATTLED".Niestety w internecie nigdzie nie mogę znależć szczepów,linii, oraz hodowców którzy hodowali by gołębie w takich kolorach.Czy mógłby pan rozwinąć temat?. Pozdrawiam.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt mar 08, 2011 10:29 am

Wspomniany powyżej kolor t. angielskiego znajdziesz na fotce w książce Peterfiego.

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » wt mar 08, 2011 11:01 am

Witam ponownie.Wszystko jasne.Nastąpiło małe nieporozumienie,w poście p.benka jest "LIGHT MATTLED", a powinno być Light Mottled.Pozdrawiam.

benek
Kontakt:

Post autor: benek » wt mar 08, 2011 5:47 pm

Panie Krzysztofie i Antoni pytaliście mnie "Czy gołębie importowane frontowały?" nie mogłem wam odpowiedzieć, bo nie wiedziałem. O tuż tak. Dzisiaj dzwoniąc do p. Krzemieńskiego, który mieszkał w pobliżu p. Bednarczyka twierdzi, że tak frontowały, tylko latały daleko od domu.
Pozdrawiam Benek.

Antoni
Kontakt:

Post autor: Antoni » wt mar 08, 2011 9:20 pm

No, to chyba mamy problem. Aż boję się dalej drążyć. Wolałbym żyć w niewiedzy. Krzysiek, powiedz co o tym myślisz?

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » wt mar 08, 2011 9:47 pm

może być jeszcze inna wersja wydarzeń gdzie tipler zagłębiowski był protoplastą jakiejś niemieckiej rasy po uzyskaniu której został potraktowany jako ptak bez wartości a niemcy nie hodują odpadów,u nas zaś pozostał on w formie niezmienionej.Coś w formie widyna i motyla,lub fajfra i wywrotka,przy czym produkt pierwotny został tam wyeliminowany,a u nas cieszy się popularnością wśród hodowców gołębi lotnych inna opcja może być taka że rasa pochodzi z innego kraju a była kupiona w niemczech i określenie tippler nie było nazwą rasy a określeniem stylu lotu,często występuje taka sytuacja przy barierach językowych zwłaszcza iż pojęć gołębiarskich nie uczą na lekcjach z języka obcego,pozdrawiam
golebie-akrobatyczne

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr mar 09, 2011 10:14 am

Trudno mi się wypowiadać, ale mam pewne wątpliwości. Tiplery angielskie nie frontują, a w tamtych czasach nie było innych , chyba, żeby jakiś bogaty Niemiec sprowadził sobie z Anglii pakistańskie. No właśnie, Andrzej, Ty hodujesz pakistańskie, jak one latają?

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » śr mar 09, 2011 2:12 pm

.
Ostatnio zmieniony śr mar 09, 2011 2:51 pm przez wscekly4405, łącznie zmieniany 1 raz.
golebie-akrobatyczne

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » śr mar 09, 2011 2:33 pm

krzysiek pisze:Trudno mi się wypowiadać, ale mam pewne wątpliwości. Tiplery angielskie nie frontują, a w tamtych czasach nie było innych , chyba, żeby jakiś bogaty Niemiec sprowadził sobie z Anglii pakistańskie. No właśnie, Andrzej, Ty hodujesz pakistańskie, jak one latają?
pakistańskie latają bardzo luźnym stadem i nie trzymają szyku mieszają się w locie,wymach skrzydeł charakterystyczny dla bija http://www.youtube.com/watch?v=mip13iTCSzw
golebie-akrobatyczne

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr mar 09, 2011 3:44 pm

Wydawało mi się właśnie, że też nie frontują. Być może z Niemiec sprowadzono jakieś mieszańce po tiplerach i innej rasie, która miała zdolność frontowania. Jednak na ten temat nic w literaturze gołębiarskiej nie było. Różni autorzy zgodnie opisują, że zagłębiowskie powstały z przywiezionych z Niemiec tiplerów angielskich krzyżowanych z hodowanymi wówczas w Zagłebiu rasami lotnymi.Jak to zwykle z polskimi rasami bywa, prawdy nie dojdziemy chyba nigdy. Twórcy polskich ras trzymali w tajemnicy metody hodowli i rasy użyte do krzyżówek.Teraz, gdy nie ma żadnych wiarygodnych przekazów o powstawaniu naszych rodzimych ras, a ich twórcy dawno nie żyją, dojście prawdy jest niemal niemożliwe.Podobnie jest też w przypadku zagłębiowskich.

Kamil_801
Kontakt:

Post autor: Kamil_801 » ndz mar 13, 2011 3:24 pm

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » pn mar 21, 2011 6:56 pm

Witam. Już sam nie wiem co mam myśleć na temat pochodzenia tipplerów zagłębiowskich, przy tak rozbieżnych zdaniach na ich temat. Kol. benek napisał cyt: ,,Tippler zagłębiowski został sprowadzony z Niemiec w 1936r. przez pana Kurzyńskiego. Zostały sprowadzone trzy partie gołębi. Pierwsze były sprowadzone w ilości ośmiu sztuk gołębi ciemnych z jasnymi spodami to były najpiękniejsze i najlepsze Tipplery .Druga partia w ilości dziesięć sztuk gołębi to były ciemne z brązowym nalotem to były średnie gołębie lotne. Trzecia partia gołębi w ilości czternaście sztuk gołębi to były ciemne, nakrapiane, rude jeden niebieski, jeden czerwony, jeden pstry.” Nie wiem czy świadomie użył nazwy tippler zagłębiowski ??? Czy były to tipplery zagłębiowskie czy angielskie??? Z kolei kol. krzysiek pisze cyt:,, Być może z Niemiec sprowadzono jakieś mieszańce po tiplerach i innej rasie, która miała zdolność frontowania. Jednak na ten temat nic w literaturze gołębiarskiej nie było. Różni autorzy zgodnie opisują, że zagłębiowskie powstały z przywiezionych z Niemiec tiplerów angielskich krzyżowanych z hodowanymi wówczas w Zagłebiu rasami lotnymi.” Może jednak znajdzie się jeszcze ktoś, kto rzuci więcej światła na pochodzenie tej rasy?.Pozdrawiam.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn mar 21, 2011 8:02 pm

Też chciałbym to wiedzieć.Jednak dojście do prawdy nie jest łatwe. To niestety reguła w naszym gołębiarstwie, że powstawanie ras, metody hodowlane i rasy wyjściowe użyte do krzyżówki były głęboko skrywaną tajemnicą. Twórcy ras wymarli, nie zostawiając na ten temat żadnych informacji i dzisiaj nie ma możliwości dotarcia do faktów.

jozekp
Kontakt:

Post autor: jozekp » wt mar 22, 2011 7:53 am

Witam, o tipplerach zagłębiowskich wiem nie wiele, natomiast od kilku lat obserwuję tipplery angielskie. Zauważyłem ze są bardzo podatne na tresurę, co zresztą wykorzystuje się podczas treningów. Również w stadach mieszanych dostosowują styl lotu do innej rasy. Trenowane z zamojskimi niemal "stoją" nad gołębnikiem, trenowane w "szturmówce" z dużym udziałem budapesztów, frontują razem z całym stadem.

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » wt mar 22, 2011 9:32 am

jozekp pisze:Witam, o tipplerach zagłębiowskich wiem nie wiele, natomiast od kilku lat obserwuję tipplery angielskie. Zauważyłem ze są bardzo podatne na tresurę, co zresztą wykorzystuje się podczas treningów. Również w stadach mieszanych dostosowują styl lotu do innej rasy. Trenowane z zamojskimi niemal "stoją" nad gołębnikiem, trenowane w "szturmówce" z dużym udziałem budapesztów, frontują razem z całym stadem.
zgadzam sie ztym opisem jak jest ich mala grupa to dostosowuja sie do reszty golebi a nawet mozna nauczyc je fikac koziolki

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » wt mar 22, 2011 9:55 am

Witam.Ciekawa teoria z tą nauką fikania koziołków??? Może trochę więcej szczegółów? Jak taka nauka wygląda w praktyce? Czy kurs fikania tylko dla angielskich czy może też dla zagłębiowskich?. Pozdrawiam.

roller
Kontakt:

Post autor: roller » wt mar 22, 2011 11:33 am

Tez jestem ciekaw tej nauki z chęcią bym zaczerpną jakiejś informacji na temat

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » wt mar 22, 2011 12:53 pm

To raczej nie jest nauka,a przejmowanie stylu lotu od większości,kolega miał orliki stare gołębie nic nie wywracało,a teraz jak większość ma wywrotnych,to na kilkanaście orlików i to kilkuletnich ptaków fika 90% gołębi.Z tego wynika iż wywrotność gołębi to jest sprawa do końca nie wyjaśniona.Druga sprawa dotycząca wywracania,kupując ptaka który wywraca bardzo mocno u jednego hodowcy nie oznacza,że ten ptak tak samo będzie wywracał u innego,miałem przypadek gdy dobry ptak nie wywracał przez ponad trzy miesiące,nawet nie przejawiał chęci prawidłowego lotu,wymach skrzydeł jak u pocztowego.Teraz jest jednym z lepszych moich ptaków. Dalej miałem rollery angielskie gdy bije stały się rasą u mnie przeważającą to rollery zaczęły klepać w skrzydła i wywracać pojedynczymi wywrotami,a wcześniej było odwrotnie,zdarzały się bije wywracające podwójnymi i potrójnymi wywrotami w stylu krótkiej rolki,Są sposoby aby ustabilizować jakość i częstość wywrotów u gołębi typu bij,czyli akrobatytka gołębi da się wytrenować oraz do pewnego stopnia zmanipulować,co jest zastanawiające przy teorii zaburzeń błędnika,bo moim zdaniem gdyby tak było to ingerencja w styl była by nie możliwa Pozdrawiam
golebie-akrobatyczne

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt mar 22, 2011 1:10 pm

Rzeczywiście, co do orlików zgadza się to z moimi obserwacjami. zostawiłem sobie kilka par lubelskich na mamki i odkąd ganiam je z bijami, część i to kilkuletnich ptaków zaczęła wywracać w locie.Nie pokrywa się to nijak z teorią błędnika, bo ptaki stylowo latające zaczęły fikać po kilku latach normalnego latania. raczej przychylam się d zdania rosyjskich autorów, Romanowa i Razbiesowa, że w stadach lotnych systematycznie trenowanych po pewnym czasie pojawia się jakiś procent ptaków, które zaczynają wywracać i to niezależnie od rasy. rosyjscy hodowcy ras lotnych i wysokolotnych znają to zjawisko od dawna i eliminują ze stad lotowych osobniki wywrotne, by nie zaniżały pułapu i nie skracały czasu lotu całego stada.Jeśli Andrzej ma rację, że można tą tendencję wykorzystać do nauki wywracania, to spróbuję to wykorzystać z maściuchami i stawakami.Pierwsze młode dam do wspólnego gołębnika z bijami i zacznę wspólne obloty.Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

krzysiekR
Kontakt:

Post autor: krzysiekR » wt mar 22, 2011 6:16 pm

Arkad2007 pisze:Witam.Ciekawa teoria z tą nauką fikania koziołków??? Może trochę więcej szczegółów? Jak taka nauka wygląda w praktyce? Czy kurs fikania tylko dla angielskich czy może też dla zagłębiowskich?. Pozdrawiam.

chodzi o tipplera angielskiego, to jest proste i tak samo wyszlo samiec tippler lata za samica rollerka i w locie probuje robic to samo co ona

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » wt mar 22, 2011 6:53 pm

Witam. Z poprzednich postów można wyciągnąć wniosek, że każdą rasę lotną lub wysokolotną można szybko nauczyć wywracania,a proces ten jest banalnie łatwy i polega na metodzie naśladownictwa??? Co do teori kol.krzyśka że cyt.,, że w stadach lotnych systematycznie trenowanych po pewnym czasie pojawia się jakiś procent ptaków, które zaczynają wywracać i to niezależnie od rasy." - ja hoduje i trenuje tipplery zagłębiowskie od ponad 35 lat i nie natrafiłem na taką anomalię.Być może są tipplery zagłębiowskie które wywracają, ale to już współczesne wynalazki.Pozdrawiam.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt mar 22, 2011 8:07 pm

Trafiłem już na wywrotne zamojskie, orliki lubelskie, budapeszty, permskie,krymki polskie, murzynki lotne, białogłówki gumbińskie, berlinki, nawet kaczuny rostowskie. Teraz w stadzie białogonów polskich mam dwa wywrotne samce.Moi znajomi miewali wywrotne budapeszty i tiplery zagłębiowskie.

bubi
Kontakt:

Post autor: bubi » wt mar 22, 2011 8:36 pm

Zagłębiowskie które wywracają widziałem na żywo w okolicach Konina :wink:
mbudniewicz.pl.tl

ODPOWIEDZ