Kto jest przodujacym hodowcą mewki polskiej obecnie?

Awatar użytkownika
bartek91
Kontakt:

Kto jest przodujacym hodowcą mewki polskiej obecnie?

Post autor: bartek91 » czw lip 14, 2011 1:08 pm

Pytanie z ciekawości oczywiście :) ponieważ nie mam dostepu do katalogu z ogólnokrajowej wystawy.Pozdrawiam

krzysiek
Kontakt:

Re: Kto jest przodujacym hodowcą mewki polskiej obecnie?

Post autor: krzysiek » czw lip 14, 2011 1:40 pm

To zależy. Wśród hodowców zrzeszonych w Związku czołówka jest od lat ta sama. Moim zdaniem najlepsze mewki w kraju są w gołębnikach hodowców niezrzeszonych. Czołówka to Nadera, Wałyniec, Lewandowski. Niezłe mewki od kilku lat mają bracia Frankowscy i wciąż się rozwijają. Wszyscy, których wymieniłem, to hodowcy z Kalisza i okolic, ale równie dobre ptaki można spotkać w hodowlach w Radomiu i Rzeszowie. Wiele dobrego materiału hodowlanego mają hodowcy we Lwowie , jednak oni mają swój lokalny typ, różniący się nieco budowa od mewek hodowanych w Polsce.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » czw lip 14, 2011 1:49 pm

Widziałem te Mewki z Litwy i powiem szczerze, że "cukiereczki" mają w swoich hodowlach.

Awatar użytkownika
bartek91
Kontakt:

Post autor: bartek91 » czw lip 14, 2011 4:48 pm

Krzysiek to ma wiedze :) Pozdrawiam i dzieki za info

MateuszKol...
Kontakt:

Post autor: MateuszKol... » czw lip 14, 2011 7:16 pm

A co myślicie o tych Mewkach? http://www.mewkapolska.pl/mewka_polska.html

według mnie ładne ale bardziej podobają mi się głowy tych :
http://www.golebnik.pl/hodowcygolebigal ... index.html (szczególnie czarne) Pzdr

Awatar użytkownika
bartek91
Kontakt:

Post autor: bartek91 » czw lip 14, 2011 8:33 pm

Według mnie obydwie hodowle wzorowe i na wysokim poziomie a ptaki pierwsza klasa.Pozdrawiam

Chińczyk
Kontakt:

Post autor: Chińczyk » czw lip 14, 2011 11:41 pm

Witam Kolegów. Wg mnie obecnie bardzo podniósł sie poziom hodowli Mewki Polskiej w naszym rejonie Gorzów ,Szczecin ,Poznań. Mistrz Polski Bronisław Rubaszewski Witnica(Gorzów) umacnia sie na stałe na szczycie I kol MP Warszawa - Zwyciesca w rasie . Dalej hodowcy Poznańscy Wojciech Turski Jan Buszka . W Szczecinie tez sa wybitni hodowcy tej rasy Mariusz Starczewski ,Adam Wegner,Drenikowski Krzysztof, Lech Dzikowski.Boleje bardzo że ostatnio niektórzy Koledzy jakoś zaprzestali wystawiania swych gołąbków ,nie wiem czego jest to przyczyną -proszę o komentaż i opinie o przyczynach takiego podejscia do wystawiania ,napewno bedą w tym temacie Ciekawe wypowiedzi. Oczywiście pisze tylko o naszym rejonie ,jak ktos napisał wszedzie są Mistrzowie tylko nie chcą się jakoś "ujawniać"
Przepraszam Tych Kol których ominąłem w swoich wypocinach ale szykujmy sie do wystaw młodych i starych w sezonie 2011-2012 wszyscy mają szanse. Pozdrawiam Waldek ze Szczecina.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pt lip 15, 2011 7:32 am

Patrząc na gołębie z drugiego linku zadam pytanie "czy Mewki nie powinny mieć pod dziobem, że tak nazwę "dzyndzla" takiej narośli skórnej" zdaje mi się, że coś zmieniali we wzorcu i teraz mają mieć ta narośl ?? może ktoś odpowiedzieć bardziej obeznany w tej rasie.

Awatar użytkownika
bartek91
Kontakt:

Post autor: bartek91 » pt lip 15, 2011 6:32 pm

Pierwsze slysze pozdrawiam :)

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt lip 15, 2011 8:23 pm

Jeśli masz na myśli tzw. bródkę , czyli pojedynczą brodawkę na dolnej szczęce, to mają coś takiego niemal wszystkie rasy krótkodziobe .Występuje u osobników w starszym wieku ( powyżej 4 - 5 roku życia).

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » pt lip 15, 2011 11:11 pm

U Barwnogłówki Królewieckiej występuje już po pierwszym całkowitym wypierzeniu i dlatego nazywane są też brodaczami.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » pt lip 15, 2011 11:13 pm

Słyszałem że określenie "dzyndzel" występuje gdzie indziej :D :lol:

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt lip 15, 2011 11:24 pm

U sroczek rosyjskich krótkodziobych i u orłowskich borodunów ( brodaczy) też taka brodawka pojawia się u rocznych osobników, jednak u większości krótkodziobów jest to cecha związana z wiekiem. Orłowskie boroduny właśnie tej brodawce zawdzięczają swoją nazwę.

Antoni
Kontakt:

Post autor: Antoni » sob lip 16, 2011 9:24 am

Krzysiek, mylisz się. Orłowskie brodacze posiadają pod dziobem białą plamę na barwnym tle. Jest ona wielkości ok.1 cm. I to od niej rasa posiada w swojej nazwie słowo "borodun", czyli brodacz.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob lip 16, 2011 10:31 am

Niestety ale nie ja się mylę. Niektóre boroduny mają taką plamkę, jednak wiele w ogóle jej nie ma, a nazwa związana jest z brodawkowatą naroślą pod dziobem ( Romanow i Razbiesow 1987).

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » sob lip 16, 2011 10:32 am

Witam
Dodam jeszcze, że brodawka pod dziobem pojawia się też z wiekiem u zakonniczek niemieckich (samców), zwłaszcza tych z krótszymi dziobami i to najczęściej o barwach czerwonej i żółtej.
golebiewski

Awatar użytkownika
bartek91
Kontakt:

Post autor: bartek91 » sob lip 16, 2011 1:29 pm

Ciekawych rzeczy sie mozna dowiedzieć.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Happek
Kontakt:

Post autor: Happek » sob lip 16, 2011 3:01 pm

golebiewski aż pójdę i sprawdzę chodź moje nie są typowo krótkodziobe. Jakoś nie rzuciło mi się to w oczy a może po prostu nie mają.

Antoni
Kontakt:

Post autor: Antoni » sob lip 16, 2011 3:57 pm

Krzysiek, sprawdziłem żródło, na które się powołujesz. Zacytuję jedno zdanie w moim tłumaczeniu(str.55). Nazwę "orłowskie" gołębie otrzymały od nazwiska hodowcy, a "boroduny" od białego "podkluwia" [po polsku "poddziobia"] (borody).

carbaloy
Kontakt:

Post autor: carbaloy » sob lip 16, 2011 7:10 pm

brodawka pod dziobem u mewek polskich jest pozadana ,ale wzorzec z 2001 roku nic o tym nie mowi , wiem ze mialo to byc poprawiane , to samo dotyczy blony lub famy roznie sie to nazywa

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob lip 16, 2011 9:05 pm

Masz na myśli "wamę" inaczej "żyłę" na podgardlu? To cecha występująca u wszystkich ras mewek, mocno utrwalona przez stulecia hodowli. Jeśli chodzi o zakonniczki niemieckie, typ ze skróconym dziobem, to występowanie u nich brodawki wiąże się z tym, że hodowcy niemieccy aby wprowadzić skrócony dziób krzyżowali zakonniczki z barwnogłówkami poznańskimi. Skutkiem ubocznym jest występowanie czasami zbyt małej ilości barwnych lotek w skrzydle a u niektórych czerwonych i żółtych zakonniczek zupełny ich zanik lub lotki rozjaśnione, lustrzane.

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » sob lip 16, 2011 9:31 pm

krzysiek pisze: Jeśli chodzi o zakonniczki niemieckie, typ ze skróconym dziobem, to występowanie u nich brodawki wiąże się z tym, że hodowcy niemieccy aby wprowadzić skrócony dziób krzyżowali zakonniczki z barwnogłówkami poznańskimi. Skutkiem ubocznym jest występowanie czasami zbyt małej ilości barwnych lotek w skrzydle a u niektórych czerwonych i żółtych zakonniczek zupełny ich zanik lub lotki rozjaśnione, lustrzane.
Niektórzy może i krzyżowali ale z doświadczenia wiem, że nie tędy droga. Sam to robiłem i wychodziły zbyt słabe ptaki. Lepsze efekty osiągnąłem przez selekcję. Ptaków z krzyżowki pozbyłem się. Jestem pewien, że najlepsze niemieckie zakonniczki nie są efektem krzyżówek ale odpowiedniej selekcji. Oprócz lotek o których wspomniałeś dochodzi pogorszenie oka i zepsucie charakterystycznej dla zakonniczki koronki a nawet intensywnej barwy.
golebiewski

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob lip 16, 2011 9:47 pm

Racja, ale mimo to niektórzy niemieccy hodowcy w latach 90-ych eksperymentowali w ten sposób.Część tego materiału hodowlanego trafiło później do Polski. Podobnie było z białogłówkami gumbińskimi, które Niemcy krzyżowali z białogłówkami elbląskimi.

MateuszKol...
Kontakt:

Post autor: MateuszKol... » ndz lip 17, 2011 4:13 pm

Odeszliście Panowie trochę od tematu mewek ale w ciekawą stronę. Co do mewek polskich mam pytanie : Czy na Mazowszu jest jakiś dobry hodowca tych ptaków? Bo z tego co widzę po giełdach to nie ma nic ciekawego, większość to koki z zawyżoną ceną. Pozdrawiam

carbaloy
Kontakt:

Post autor: carbaloy » ndz lip 17, 2011 6:15 pm

Na pewno pan Borawski z Milanowka . Ja do tych wymienionych przez Krzyska hodowcow z Kalisza dolozyl bym jescze Plichte z Bydgoszczy , Mialkowskiego z Bialegostoku, Tecze i Warzyboka z Rzeszowa

ODPOWIEDZ