texasńskie gołębie płucioznaczne

perros
Kontakt:

texasńskie gołębie płucioznaczne

Post autor: perros » pt sie 12, 2011 11:25 pm

Witam byłem dzisiaj u jednego z hodowców i pokazał mi gołębie które nazywają się texsańskie płucioznaczne. Drugi człon nazwy pochodzi od tego że samce mają zawsze to samo ubarwienie (są białe i mają czerwonawą szyje i jasny dziób ) a samice maja inne kolory i można rozpoznać płeć u młódka któremu co dopiero zaczynają rosnąć pióra. Nigdy wcześniej nie widziałem tych gołębi. Czy ktoś z Was wie coś może więcej na temat tej rasy?

krzysiek
Kontakt:

Re: texasńskie gołębie płucioznaczne

Post autor: krzysiek » sob sie 13, 2011 10:01 am

W Polsce jest kilku hodowców tej rasy. To wyhodowana w latach 50-ych XXw. w USA rasa gołębi mięsnych. Są łatwe w hodowli, dobrze i troskliwie wykarmiają młode.Osiągają duże rozmiary i wagę( ok. 850-900g.) W USA hodowane są na masową skale na wielkich fermach, liczących po kilka tysięcy par gołębi. Fermy te "produkują" tuszki młodych , ok. 4- tygodniowych gołębi z przeznaczeniem do konsumpcji.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » sob sie 13, 2011 11:48 am

perros - nie odkryłeś drugi raz Ameryki, wystarczy zajrzeć do wzorców i jest:
http://www.golebnik.pl/wzorce/grupa1/texaner.htm

Texaner, to jest poprzednia nazwa, a w nowym wzorcu jest Teksański.

I nie płucio..... tylko płcio.....
W USA jest hodowany king płcioznaczny, a w Niemczech jest rasa - turyński jednobarwny, też płcioznaczna. Jest u nas we wzorcach zamieszczona.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

emil17
Kontakt:

Post autor: emil17 » sob sie 13, 2011 12:56 pm

Pan Krzysiek to odkrył Amerykę w książce Hodowla Gołębi. S.Peterfi. Pozdrawiam

perros
Kontakt:

Post autor: perros » sob sie 13, 2011 8:58 pm

Dzięki za odpowiedzi. Pewnie przez to że źle wpisywałem nazwę nie mogłem znaleźć o nich żadnej informacji ale czy napisze tak czy tak to i tak błąd wyskakuje :)

Awatar użytkownika
kyrtap125
Kontakt:

Post autor: kyrtap125 » ndz sie 14, 2011 11:16 am

emil17 pisze:Pan Krzysiek to odkrył Amerykę w książce Hodowla Gołębi. S.Peterfi. Pozdrawiam
No i co z tego że ten cytat jest z książki.
Ale krzysiek starał się pomóc.
Przecież takiej wiedzy to z głowy nie wziął :lol: :lol:

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz sie 14, 2011 12:03 pm

Książka Peterfiego, chociaż stara, jest nadal jedną z najlepszych pozycji w całej literaturze gołębiarskiej. Wiele informacji w niej zawartych jest wciąż aktualnych. wracając do gołębi teksańskich, jest w Polsce kilku hodowców tej rasy. Czasami pojawiają się na Allegro. Wystawia je pewien hodowca ze Zgorzelca zajmujący się hodowlą ras z grupy uformowanych. Co roku przyjeżdża do Poznania na wystawy z nadwyżkami ze swojej hodowli. Hoduje także wrocławskie wystawowe, karno (carneau) i o ile dobrze pamiętam beneszowskie.Ostatnio przywiózł także sprowadzone z Niemiec shaksharli ( pol. szakszarli, w EE zgłoszone przez Niemców pod mylną nazwą€ szirazi, Czesi też używają mylnej nazwy gołąb szirazki).

ODPOWIEDZ