Dryjery

Awatar użytkownika
Ostry92
Kontakt:

Re: Dryjery

Post autor: Ostry92 » czw lis 08, 2012 4:12 pm

No właśnie bo młode mogą być ok a już wnuki pstrokate w ogonach ale to już okaże się jak wyjdą te młodziaki. Miałem tak kiedyś u zamojskich, para jednolita kolorem tyle, że samica miala białe piórko w ogonie i po nich wyszła para młodych i praktycznie wypisz, wymaluj rodzice, jeden jednolity a drugi z bialym piórkiem w ogonie ale jakie by były kolejne młode, czy też tak by dziedziczyły to niestety nie wiem bo przepadły któregoś razu w locie

emir
Kontakt:

Post autor: emir » czw lis 08, 2012 4:53 pm

Myślę ze białe piórka w ogońie u dryjerów da sie wyeliminować.Większy problem jest ze skarpetkami,albo czerwone u mnie mają za wąskie głowy, śiwe znowu ńiektóre mają szerokie ogony.

Awatar użytkownika
Ostry92
Kontakt:

Post autor: Ostry92 » czw lis 08, 2012 5:14 pm

To prawda jeśli chodzi o te skarpetki, niby drobne pare piórek ale juz tego być nie powinno a jeszcze co do białych piór w ogonie to już nawet nie samo pióro ale i obrzeża ostatnich piór w ogonie nie raz są białe i nie mają już tej intensywności.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw lis 08, 2012 5:49 pm

Co do skarpetek, to zaobserwowałem u koroniarzy barwnoogoniastych, że ptaki z idealną budową, mające doskonałą głowę i brew, mają jednocześnie skarpetki. Nie wiem, skąd to się bierze. Zostawiłem sobie do chowu jednego takiego samca. W parze z dobrą samicą dawał przeważnie bose młode i te zostawiałem. Wybrałem z nich jedną samiczkę i dałem niespokrewnionemu samcowi. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Wolę ptaka z dobrą głową i brwią, niechby miał wady w rysunku , nawet te nieszczęsne skarpetki, oby nie za duże. Ptaki z tendencją do opierzenia nóg posłużyły do krzyżówki przy tworzeniu dryjerów łapciatych.

emir
Kontakt:

Post autor: emir » czw lis 08, 2012 6:24 pm

Skarpetki u czarnych ćiągle wychodzą nawet jeżeli rodżice są bez ńich.
Ale czerwone i śiwe mają więcej wad i tu jest więcej do zrobieńia,przynajmniej u mnie tak jest.

Awatar użytkownika
Ostry92
Kontakt:

Post autor: Ostry92 » czw lis 08, 2012 6:27 pm

Dla mnie osobiście rysunek u tych gołąbków odgrywa bardzo ważną rolę i raczej wolał bym by owe ptaki miały intensywny kolor i barwę ogona i głównie do tego przywiązuje uwagę co jednak nie oznacza, że może być nagannej budowy, mieć nieodpowiednią brew czy też opierzone nogi ale jednak pierwszoplanową role odgrywa rysunek, może w dużej mierze dlatego, że jestem zwolennikiem głównie gołębi lotnych i gołab też ma ładnie się prezentować w locie i na dachu gdzie dajmy na to w locie nie widać czy ma odpowiednia budowę głowy czy kolor brwi a przeplot białych piór w ogonie tak ;) ale bądź co bądź dobrze kiedy spełnia i te i te kryteria tyle, że wiadomo nie każdy stawia to samo na pierwszym planie co jednak myśle nie zmienia faktu, że ktoś kto lubi gołębie lotne i ładne chciał by żeby gołąb był ladny, mial należytą budowe, rysunek i potrafił cieszyć przy tym w locie dlatego wszystko ma wpływ, kwestia tylko tego czy ktoś przywiązuje większą uwagę do detali i taki gołąb ma wyłącznie cieszyć oko z bliska czy też nie

Awatar użytkownika
Ostry92
Kontakt:

Post autor: Ostry92 » czw lis 08, 2012 6:30 pm

Najwyraźniej te skarpetki są aż tak głęboko zakorzenione w genach i wychodzą w różnych pokoleniach i ciężej to wyplenić

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw lis 08, 2012 6:41 pm

Dla mnie to nie jest takie proste. Postawiłem na koroniarze barwnoogoniaste, rasę bardzo zaniedbaną i niemal wymarłą. Praktycznie jedynie nieliczni hodowcy tą rasę hodują, jeszcze mniej jest osób, które sie na nich znają. Z rasą tą jest tak źle, że nawet na wystawach pod nazwą koroniarza barwnoogoniastego wystawiane są mieszańce lub ogoniaki, ba, jeden z czołowych polskich hodowców w opisie zamieszczonym w swojej książce udowadnia, że ogoniaki i koroniarze to ta sama rasa!!! Dlatego dla mnie głównym elementem przy selekcji jest głowa i brew, bo te elementy odróżniają koroniarza od innych dryjerów.

Awatar użytkownika
Ostry92
Kontakt:

Post autor: Ostry92 » czw lis 08, 2012 6:53 pm

Jasne, rozumiem to jak najbardziej jeśli chodzi o czysto rasowe koroniarze barwnoogoniaste to na pewno nie tak łatwo o dobry materiał hodowlany co innego z dryjerami bo w tym wypadku jest troche większe pole manewru bo "dryjerów" troche jest

emir
Kontakt:

Post autor: emir » czw lis 08, 2012 7:12 pm

Pewńie dlatego korońiarze sa takie zańiedbane bo trudno je rozróżnić w całym stadżie. Ja mam ich 11 szt a już mam ten problem, gdyby miały np kolorową plamkę na glowie albo na szyji to była by łatwiejsza hodowla .

Awatar użytkownika
justysia2606
Kontakt:

Post autor: justysia2606 » pt gru 21, 2012 10:47 am

Oto moje nowe nabytki, parka sztołsów żółtych.
samiec
Obrazek
Obrazek
samica
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
bartek91
Kontakt:

Post autor: bartek91 » sob gru 22, 2012 12:14 pm

BArdzo mi sie podobaja te sztołsy justyna pozdrawiam

Ps:Drogo za nie dałaś???

Awatar użytkownika
justysia2606
Kontakt:

Post autor: justysia2606 » sob gru 22, 2012 5:28 pm

No oprócz rynku w Zgierzu, w mojej okolicy te ptaki są niemal nieosiągalne. No powiem, że jak na sztołsy to trochę portfel mi się odchudził ale nie dałam rady przejść obok nich obojętnie. Samiec w klatce jurny, naprężony tańcował w kółko, wesolutki jak nie wiem, samiczka odwzajemniała jego podchody pochylając głowę, no fantastyka. A podczas jazdy w samochodzie w pudełeczku jeszcze na amory im się zebrało i całą drogę wysłuchiwałam na przemian: gruu i gruu heheheheh

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » sob gru 22, 2012 7:56 pm

Jak na dwa samce to niezła z nich para :wink:

Awatar użytkownika
justysia2606
Kontakt:

Post autor: justysia2606 » sob gru 22, 2012 8:25 pm

arbiter złośliwiec hehehe :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
justysia2606
Kontakt:

Post autor: justysia2606 » sob sty 26, 2013 6:58 pm

Najnowszy nabytek, moim zdaniem całkiem przyzwoity ptaszek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
justysia2606
Kontakt:

Post autor: justysia2606 » śr lut 06, 2013 10:43 pm

Witam, czy ktoś może wypowiedzieć się na temat dryjerów łapciatych? Czy one zaliczane są wgl do tych gołębi?

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw lut 07, 2013 11:04 am

Było już o tym pisane, tak dla przypomnienia. Rasa wyhodowana na Mazowszu z krzyżówki pospolitych średniodziobych ogoniaków (sztołsów) z mewkami mazowieckimi. pojawiły się prawdopodobnie wcześniej, ale znane są szerszemu gronu hodowców od lat 80-tych XX w. Hodowane przeważnie na Mazowszu, ale także w woj. lubelskim, łódzkim i na Mazurach. Wyglądem powinny być jak najbardziej zbliżone do ogoniaków, ale z dużymi łapciami.

emir
Kontakt:

Post autor: emir » czw lut 28, 2013 9:46 pm

Mam 4 dryjery.
1] matka z czarnym ogonem.
2] syn z czarnym ogonem.
3] córka z czerwonym ogonem.
4] samiec z siwym ogonem nie spokrewniony z poprzednimi.
Jak myślicie, jak należałoby połączyć te gołębi.

Awatar użytkownika
justysia2606
Kontakt:

Post autor: justysia2606 » ndz mar 03, 2013 11:10 am

emir pisze:Mam 4 dryjery.
1] matka z czarnym ogonem.
2] syn z czarnym ogonem.
3] córka z czerwonym ogonem.
4] samiec z siwym ogonem nie spokrewniony z poprzednimi.
Jak myślicie, jak należałoby połączyć te gołębi.
Moim zdaniem najlepiej by było, gdybyś poparował je następująco:
- matka + syn = utrwalenie koloru czarnego u potomstwa
- córka + samiec = tutaj opcji kolorystyki młodych jest kilka, więc szczęśliwy traf :)

emir
Kontakt:

Post autor: emir » ndz mar 03, 2013 2:29 pm

Tak zrobię jak napisałaś, tylko ta druga para może wydawać ciekawe kolory bo samica z czerwonym ogonem jest po parze z czarnymi ogonami.

Awatar użytkownika
bleki
Kontakt:

Post autor: bleki » ndz mar 03, 2013 4:38 pm

Matka z czarnym ogonem,samiec z siwym
syn z czarnym ogonem,córka z czerwonym,bliskie pokrewieństwo ale w następnym pokoleniu dostaną do pary ptaki po siwym samcu,świeża krew

Awatar użytkownika
justysia2606
Kontakt:

Post autor: justysia2606 » ndz mar 03, 2013 6:27 pm

Parowanie rodzeństwa nie jest z genetycznego punktu widzenia korzystne. Ja osobiście nie polecam tej metody, młode są słabsze, bardziej podatne na choroby. Według wielu podręczników i innych hodowców najbliżej powinno się kojarzyć rodzic + dziecko, nigdy rodzeństwa.

Awatar użytkownika
bleki
Kontakt:

Post autor: bleki » pn mar 04, 2013 6:58 am

Różne szkoły,różne praktyki,a co w następnym pokoleniu?

Awatar użytkownika
justysia2606
Kontakt:

Post autor: justysia2606 » pn mar 04, 2013 8:06 am

No dokładnie :mrgreen: Widziałam już młode z genetycznymi wadami po parze rodzeństwa i nie polecam... :twisted:
W następnym pokoleniu aby utrwalić kolor, budowę czy inne wymagane cechy dokupuje się po prostu nową krew :)

ODPOWIEDZ