PDL perłowy żółty

sebek1234a
Kontakt:

PDL perłowy żółty

Post autor: sebek1234a » pn paź 22, 2012 11:35 pm

Witam.. od dawna gnębi mnie to pytanie .. Kilka razy spotkałem się z perłowymi o żółtej barwie czy są one zgodne ze wzorcem ? A wiecie moze czy jest jakiś projekt wprowadzenia we wzorzec srebrniaków sercowych ? Są to ptaki bardzo cenione w mojej okolicy :) Nawet kolega ma na sprzedanie parke perłowych sercowych wczym samica jest żółtej barwy :) zastanawiam się nad jej kupnem :)

Awatar użytkownika
donatello
Kontakt:

Re: PDL perłowy żółty

Post autor: donatello » wt paź 23, 2012 12:35 am

Przykro mi kolego ale perłowe żółte i srebrniaki sercowe nie biorą udziału w wystawach i z powodu barwy nijak maja się do wzorca.

Zibi
Kontakt:

Post autor: Zibi » wt paź 23, 2012 8:58 am

sebek1234a to jest odpowiedź na pierwsze pytanie, na drugie już Ci donatello odpowiedział.
http://www.pzhgridi.pl/rasy_zarejestrow ... jestrowane

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt paź 23, 2012 9:52 am

To się nieco zmienia. Wprowadzono wzorzec dla wylotów i trwają prace nad opracowaniem wzorca sercowych. Jeśli chodzi o perłowe, nic o żadnych innowacjach odnośnie ubarwienia nie słyszałem. W każdym razie, odkąd sięgnę pamięcią perłowe w moich stronach a także w okolicach Łodzi zawsze występowały w dwóch wariantach : dębowe ( standardowe) i maślane ( żółte). Te ostatnie posłużyły jako materiał wyjściowy przy tworzeniu masłowych kutnowskich. To takie podrasowane perłowe maślaki, z domieszką nie wiadomo czego.

Zibi
Kontakt:

Post autor: Zibi » wt paź 23, 2012 11:34 am

krzysiek pisze:To się nieco zmienia. Wprowadzono wzorzec dla wylotów
Krzysiek. może wiesz gdzie mogę przejrzeć taki wzorzec?

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt paź 23, 2012 12:42 pm

Nie bardzo, trzeba by poszukać w Związku.Może na oficjalnej stronie. Na zakup nowego wydania wzorców nie było mnie stać. Mając wydać 250 zł na wzorce lub dokupić za tą kwotę ptaka brakującego mi do hodowli wybrałem to drugie. Na pewno przez trzy lata były wystawiane jako pokaz nowej rasy i przy okazji była prezentowana wzmianka, że wyloty będą uznane. Nazwa wydała mi się nieco komiczna : PDL - wylociak. Dlaczego niewylot?Nie wiem, może ta nazwa to jakiś warszawski wynalazek, bo prezentowano je właśnie we Warszawie.

turkot1989
Kontakt:

Post autor: turkot1989 » sob paź 27, 2012 1:23 pm

Jak dobrze pamiętam w tamtym roku w radomiu na klubowej wystawie były wystawiane srebniaki wyloty chyba zaznaczam chyba wygrał Janusz Woźniak samicą na1 białe pióro

Awatar użytkownika
robi1976
Kontakt:

Post autor: robi1976 » sob paź 27, 2012 2:13 pm

JA OSOBIŚCIE NIE LUBIE TYCH MASŁOWYCH WOLE PERŁOWE I PASIAKI PERŁOWE ORAZ JAŻĘBIAKI PERŁOWE POZDRAWIAM

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » sob paź 27, 2012 5:55 pm

Z tego co wiem to nie ma wzorca na wyloty. Były projekty wzorca, ale nie zyskały akceptacji i słusznie moim zdaniem. Co z tego, że jest wzorzec na polskiego srebrzystego łapciastego i perłowego łapciastego, skoro od kilku lat poszukuję takich ptaków na wystawach i nie ma. Potrzebuję zdjęcia tych gołębi.
Nawet w Radomiu na wystawach nie ma, w tym na klubowej!

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob paź 27, 2012 6:09 pm

Na wystawach te ptaki nie są pokazywane z prostej przyczyny. Wzorzec nijak się ma do konkretnych, żywych gołębi, jest raczej pobożnym życzeniem jego twórców, nie mającym nijakiego odzwierciedlenia w naturze.Wzorzec mówi, że jest to typowy PDL, jak srebrniak czy perłowy, tylko z koronką i z łapciami. Tymczasem są to ptaki o innej budowie, zbliżone raczej do tzw. "jasnych" do ganiania, "pod kij" niż do wzorcowych PDL. Te ptaki mają głowę nie prostą, jak nakazuje wzorzec, lecz zaokrągloną o łukowatym profilu. Gdyby pokazać je na wystawie i zostały by rzetelnie ocenione, sędzia dałby im BO lub co najwyżej 89-90 pkt. Z podobnych przyczyn nie wystawia się białych stawaków polskich czy wywrotków mazurskich, bo wzorzec wymaga dla nich białego oka, a nie ma to odzwierciedlenia w realu.Dlatego, jeśli nikt nie opracuje dla nich odpowiedniego wzorca, pozostaną ptakami "pod kij" i na mamki.

MateuszKol...
Kontakt:

Post autor: MateuszKol... » sob paź 27, 2012 8:50 pm

http://allegro.pl/srebrniak-srebrniaki- ... 83044.html - nogi, łapcie , kolor (plamy na głowach). Odrzut

http://allegro.pl/srebrniak-srebrniaki- ... 78854.html - ceni jak za tone zboża. w słomczynie tydzień temu były po 4 zł/szt, albo 3 zł w locie.

http://allegro.pl/srebniak-jasny-nakrap ... 80038.html te są dosyć przyzwoite, wystarczyłoby poprawić postawę i nawet bez dorabiania łapci dobrze sie prezentują

Nie chcę oczywiście porównywać tych gołębi do dzisiajszych srebrniaków choć niewątpliwie mają wspólny rodowód. Według mnie, ludzie którzy opracowywali wzorzez nie przesadzili z urodą tych gołębi. Ustalili ideał do którego pasjonaci powinni dążyćtak jak w przypadku każdej innej hodowanej rasy, nie zatracając ich pierwotnych atrybutów (w tym przypadku lot, żywotność, inteligencja). Nie wiem gdzie jest napisane że postawą i wyglądem powinny być zbliżone do srebrniaków (przynajmniej tych lansowanych dzisiaj. Słabe, rachityczne, wybielone miniczapelki na cienkich nogach), to mają być gołębie lotne, budową przypominające raczej krymki polskie z mocnymi nogami i silnymi ale zarazem ładnie wykrojonymi szczupłymi piersiami. Jednym z argumentów na to że nie powinno się dążyć do takiego (zesrebrniaczenia) stanu rzeczy jest sama nazwa :
Srebrniak Polski -- Polski srebrzysty łapciaty - gdzie autorzy wzorca rozgraniczyli te ptaki jako oddzielne rasy a nie odmiany jednej i tej samej. Nie wiem czy dobrze rozumuje ale biore to na chłopski rozum.
I właśnie to "zesrebrniaczenie" jest pierwszym powodem małej popularności rasy. - Ktoś kto te ptaki zna tylko ze wzorca (A jest to gołąb mało spotykany poza centrum kraju, typowo warszawski gdzie wszystkiemu dorabia sie łapcie i korone - i dobrze) i porównuje ze srebrniakami , spotykając takiego jasnego na rynku czy giełdzie, bo tylko tam je można jeszcze spotkać i widząć zaokrągloną głowe, ciemniejsze upierzenie i słabą postawe nie kupi tego ptaka. Pozatym ludzie zachwyceni zagranicznymi rasami i zachłyśnięci setkami ofert na wirtualnym bazarze allegro coraz rzadziej na prawdziwe giełdy sie wybierają.
Coraz mniejsza stawka tych gołębi skutkuje tym że miesza się osobniki o innym rysunku grożące przeplataniem lotek, fartuchem lub zatraceniem wysokości, albo są trzymane w bliższym lub dalszym pokrewieństwie tracąc wigor, płodność i są bardziej podatne na choroby. Poszczególne ptaki różnią się pokrojem (Jako przykład podam że minionej niedzieli kupiłem samca i samice żałobnych łapciatych koroniatych - ALE. Samiec ładny wysoki z podniszczonymi "przyzwoitymi minus" łapciami
ale z przelotem w skrzydle i słabą koroną, Samica natomiast na białym ogonie bez farucha z ogromnymi łapciami może troche z przykrótkimi nogami, ale po co jej nogi jak nie potrafiła na nich chodzić - tak była chora choć sprzedający zaklinał sie że przez całe życie chorego gołębia nie sprzedał (Dopiero w domu przy kuprze znalazłem jakąś narośl wielkości paznokcia od kciuka z brązowym syfem w środku. nie wiem co to było, wyciąłem skalpelem, wyczyściłem syf).
Była jedna ładna para którą bez wstydu można byłoby wstawić P. Zjakowi do albumu, poszły odrazu za 60 zł (myślę że niektórzy, przyzwyczajeni do cen z allegro są troche zaskoczeni) ale odrazu kupił je handlarz i poszły do pudła w bagażniku i nie dało sie ich odkupić.
Przepraszam że się tak rozpisałem ale o tej rasie można pisać by jeszcze wiele i ciekawiej. Może koledzy wyrażą swoją opinię i dodadzą coś od siebie. :D

MateuszKol...
Kontakt:

Post autor: MateuszKol... » sob paź 27, 2012 9:06 pm

Teraz czekam na dwie grupy odpowiedzi. Od kolegów aktualnie bądź kiedyś posiadających tą rasę, od młodych hodowców którzy pewnie zaraz zaczną lamentować nad ochroną polskich ginących ras :lol: . Ostatnio temat srebrzystego jest modny i coraz więcej ludzi go poszukuje i może być tak że niewidzialna reka gołębiarskiego rynku puknie palcem w czoło co obrotniejszych i stanie się to co ostatnio z :
- białogonami
-murzynami
- bocianami

mieszanie z podobnymi rasami i lotne lekkie pseudosrebrzyste pojawią sie na allegro ale za cięzkie pieniądze, nie mam nic przeciwko odnawianiu i popularyzowaniu polskich ras jeśli nie robi się im krzywdy. Ganiał ktos te weissschwanz -ce albo bociany z allegro. No właśnie :o

sebek1234a
Kontakt:

Post autor: sebek1234a » ndz paź 28, 2012 7:30 pm

Witam.. znam starszego pana mieszka niedaleko mnie ma sporo tych koroniatych i łapciatych wyloty i niewyloty perłowe z koronkami wyloty :) piękne ptaki chyba kupie od niego na wiosne po parce z każdej modyfikacji tak dla oka :)

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz paź 28, 2012 9:37 pm

Jakiś czas temu, gdzieś w okolicy denominacji ( to był 94, o ile się nie mylę), pojechaliśmy z kolegą do Łodzi na Bałuty .Potrzebował mamek i akurat najtańsze i w masowych ilościach były te łapciate z koronami. U nas mówią na nie żałobniki. Nie pamiętam tamtych cen ale porównując z dzisiejszymi, jeśli pocztowy z lotu kosztuje 5 zł , tamte byłyby około złotówki, góra 2 zł za sztukę. Kolega kupował hurtowo, więc w sumie wyniosły go po złotówce za sztukę, może nawet taniej. Było wtedy tego w Łodzi tyle, że zdesperowani hodowcy wypuszczali je pod koniec targu lub błagali handlarzy, by zechcieli je wziąć darmo.W każdym razie kolega wrócił do domu wioząc pełne dwie klatki , do tego jeszcze z dwoma workami od zboża , w każdym po kilkanaście sztuk .Latały pięknie i świetnie mamkowały.Gdy kolega niedawno zlikwidował krótkie i pozbywał się mamek, trafił akurat na niezły popyt na ta rasę i sprzedał wszystkie za sporą kasę.Przyjechali do niego do domu handlarze z Warszawy i wybrali całą hodowlę.

sebek1234a
Kontakt:

Post autor: sebek1234a » ndz paź 28, 2012 11:19 pm

Gdy miałem około 7 lat jak jeździłem z dziadkiem po targach to tych gołebi było mnustwo teaz jak pojade raz na jakiś czas to już sa ich znikome ilości .. i to słabej klasy te lepsze wytracili ;/ byłem około miesiąca w płońsku i jeden pan miał samiczke perłową dropistą to cenił ją 80zł w tą niedizele naliczyłem chyba tylko 8 ptaków tej rasy.. zas na targu w nasielsku jest tego sporo lecz wszystko pod szmate cenowo tak do 20zł ..

MateuszKol...
Kontakt:

Post autor: MateuszKol... » pn paź 29, 2012 9:43 am

Jak wiadomo, najlepszą motywacją jest zysk. Jeśli nie zrobili tego do tej pory to za jakiś czas genetycy z allegro sie za to wezmą, ale problem polega na tym że to długodziobe. Krótkie zawsze będą w cenie, z długimi będzie tak samo jak z krymkami polskimi. Na początku wielki boom i przez rok może dwa ładne uszlachetnione żałobne będą po 200-300 zł za parę, potem zrobi się to co ma miejsce teraz właśnie z krymkami a niedługo (już sie to da zaobserwować) z bocianami i murzynami - Rynek się nasyci. I właśnie tu powstaje pytanie, czy opłacać się im bedzie kilkuletnia selekcja skutkująca niepewnym zyskiem? Myślę że i tak ktoś się za to kiedyś weźmie, bo juz teraz na allegro można spotkać na allegro takie koki, po drugie to Pasja.

http://allegro.pl/srebrniak-polski-lapc ... 08079.html

Te gdyby miały koronę i lepszą postawę byłyby nawet ładne, nikt ich nie kupił zapewne dlatego że są podejrzanie podobne do bocianów budapeszteńskich. Dla porównania aukcja znaleziona na bieżąco :
http://allegro.pl/bociany-budapesztansk ... 73744.html

Jeśli ten gołąb ma się odrodzić i zyskać popularność nie tracąc przy tym swoich zalet, to może to sie stać tylko w okręgu pomiędzy Warszawą i Łodzią, ponieważ tam zostało ich najwięcej.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn paź 29, 2012 9:52 am

Może w okolicach Warszawy, w Łodzi i okolicach niemal nic sensownego nie idzie spotkać. Bywam często w Zgierzu i niemal tej rasy tam nie widać, jeśli już, to marne koki.

MateuszKol...
Kontakt:

Post autor: MateuszKol... » pn paź 29, 2012 10:03 am

Może jeszcze dzisiaj znajde aparat to wrzuce zdjęcia tych kocwajów które kupiłem ostatnio, niepotrzebnie im łapcie obcinałem. Teraz ładnego żałobnego nie idzie spotkać.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pn paź 29, 2012 4:44 pm

Miałem żałobne wyloty koroniate bose i łapciate ale młodych nikt nawet po złotówce nie chciał a nie były to typowe okrąglaki po 2 zł :/ na to trzeba amatora.

Edward
Kontakt:

Post autor: Edward » wt paź 30, 2012 2:25 pm

Ktoś sobie kiedyś wymyślił te wyloty, a teraz nikt nie wie kto i nikt nie potrafi się przyznać ze to wada.

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » wt paź 30, 2012 2:57 pm

Gdy byłem chłopakiem to im perłowy czy jasny (srebrniak) miał więcej białych piór w ogonie (sterówek) tym bardziej był ceniony. A już gołębie tej rasy z całymi białymi ogonami to był sam cymes. :mrgreen:
Dirko

Edward
Kontakt:

Post autor: Edward » wt paź 30, 2012 3:19 pm

A teraz to jesteś dziewczyną. pewno cymes :mrgreen:
Ostatnio zmieniony wt paź 30, 2012 3:27 pm przez Edward, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » wt paź 30, 2012 3:23 pm

Teraz, tak jak Ty, jestem zgredem. :mrgreen:
Dirko

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt paź 30, 2012 4:25 pm

Też podchodzę już pod zgreda, a odkąd pamiętam wyloty u wszystkich odmian PDL( wtedy ich tak jeszcze nie nazywano, wszystko to były srebrniaki)były bardziej cenione niż z czystymi ciemnymi ogonami.Byle kok , aby tylko miał kilka białych sterówek, kosztował drożej niż dobry srebrniak na ciemnym ogonie.

Zibi
Kontakt:

Post autor: Zibi » śr paź 31, 2012 7:53 pm

Witam! PDL wyloty są piękne, a na białym ogonie to już jest miód.. :D

pozdrawiam

ODPOWIEDZ