Budapeszty

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » pn paź 15, 2007 8:10 pm

Na moim terenie moda na budeszty odchodzi powoli w zapomnienie. Jeszcze trzy lata temy za pare tych golebi trzeba bylo zaplacic 30 zl a teraz i 10 zl nikt niechce dac. TydzieĂą temu na gieldzie w Siemiatyczach hodowca przywiozl 50 sztuk i chcial za nie 100 zl a sprzedal w koĂącu za 70 zl.
Mysle, ze hodowcy u nas popelniali blad i ,,ganiali" je razem ze srebrniakami, murzynami i innymi rasami a te golebie powinny chyba latac same?

Awatar użytkownika
Bajbus
Kontakt:

Post autor: Bajbus » wt paź 16, 2007 5:56 pm

nie koniecznie bo np. wiedenskie czy sokoly maja ten sam styl lotu

peszt11
Kontakt:

Post autor: peszt11 » wt sty 15, 2008 9:51 pm

nie koniecznie kolego Dispar.moga latac i z innymi ale musza to byc sztywne ptaki bo inaczej pospadaja na a dol przy budapesztach.ja ganiam (80)samych.ale moj kolega gania 50 budapesztow i ok.30 muzynow.pozdrawiam

peszt11
Kontakt:

Post autor: peszt11 » wt sty 15, 2008 9:55 pm

kolego dispar mam pytanie?daleko jest od ciebie do warszawy?bo w twoich stronach sa widze tanie budapeszty.bylbym zainteresowany kupnem jakiegos stadka do(100)szt.dzieki pozdro

matianto
Kontakt:

Post autor: matianto » pt mar 21, 2008 3:46 pm

a co myślicie o tej samiczce?kupiłem ją z myślą na mamke ale nie wiem czy nie dokupić ładnego samca i pobawić się w ganianie budapesztów(oczywiście ja bym miał już przynajmniej 10 szt.).
Obrazek
Obrazek

peszt11
Kontakt:

Post autor: peszt11 » ndz mar 23, 2008 12:50 pm

kolego matianto samiczka fajna ale to zwykly budapeszt.pobaw sie w budapeszty wystawowe.zycze sukcesow. :D

matianto
Kontakt:

Post autor: matianto » ndz mar 23, 2008 2:50 pm

a jaka jest różnica między wystawowym a zwykłym budapesztem?

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » pn mar 24, 2008 10:38 am

Taka, że ten "wystawowy "budapeszt" przeważnie słabo lata, albo nie lata wcale (woliera) :lol: , jest też z reguły lepiej dopracowany, jeśli chodzi o budowę, "rysunek" - czyli "wianek" itp.
Wśród ras gołębi, obok tiplerów, budapeszty to gołębie, których budowa najlepiej sprzyja długotrwałewmu lataniu, no ale to, co jedni tworzyli przez lat kilkadziesiąt, inni niszczą w ciągu kilku poprzez wolierowanie :? .

Slawek

Post autor: Slawek » pn mar 24, 2008 11:10 am

Przyczyna jest taka , że jest to gołąb fatalny wyglądowo i nic prawdopodobnie nieda sie tam poprawic dla zawieszenia oka. Z lotami tez prawdopodobnie jest nieciekawie , mialbyc to gołąb wysokolotny ,okazalo się ,że jest lotny i to kiepsko. Zdecydowanie mają się lepiej rodzime rasy wysokolotów jak chocby gołębie zamojskie , gdzie gołąb lata i wygląda a ceny dochodzą do kilkuset złotych za szt. Zaraz pojawią się komentarze , a to nielata ,a to woliera. Odpowiem wprost: mamy takie gołębie jakie chcemy miec

matianto
Kontakt:

Post autor: matianto » pn mar 24, 2008 11:45 am

Mieszkam na mazowszu i zamojskiego na żywo nigdy na oczy nie widziałem.Ani na rynkach ani na giełdach. Z gołębi wysokolotnych są praktycznie tylko budapeszty i to też tylko z nazwy. Większość lotów to jasne, budapeszty, murzyny(a raczej tzw.ciemne), bociany itp.
Zastanawiałem się kiedyś nad kupieniem kilku par zamojskich ale się na nich nie znam. Na allegro chcą od 20 do 200 zł za sztuke. Szczerze przyznam się że nie wiem jaka jest różnica między gołębiem za 20 zł a za 200.(może taka że ten za 200 zł ma lepszy rysunek!! ale jaki w tym sens jak to ma być gołąb wysokolotny a nie wypiękniony "wolierowiec").
Linki do kilku aukcji z allegro:
http://www.allegro.pl/item331699558_zam ... amiec.html
http://www.allegro.pl/item333071681_zam ... amiec.html
http://www.allegro.pl/item333553682_zam ... _para.html
http://www.allegro.pl/item328436512_zamojskie.html
http://www.allegro.pl/item333423717_par ... iakow.html
http://www.allegro.pl/item333577326_zamojskie.html

Może mi ktoś wytłumaczyć te różnice cenowe?

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » pn mar 24, 2008 12:33 pm

matianto pisze:Mieszkam na mazowszu i zamojskiego na żywo nigdy na oczy nie widziałem.Ani na rynkach ani na giełdach.
Zastanawiałem się kiedyś nad kupieniem kilku par zamojskich ale się na nich nie znam. Na allegro chcą od 20 do 200 zł za sztuke. Szczerze przyznam się że nie wiem jaka jest różnica między gołębiem za 20 zł a za 200.(może taka że ten za 200 zł ma lepszy rysunek!! ale jaki w tym sens jak to ma być gołąb wysokolotny a nie wypiękniony "wolierowiec").
Może mi ktoś wytłumaczyć te różnice cenowe?
Gołebie Zamojskie pojawiają się czasami na mazowieckich targach pod nazwą "Perskie". Co do różnicy w cenie, to chyba inną wartość ma gołąb, który potrafi przefrunąć z dachu na dach a inną taki, który lata ponad 5 godzin. Jest w Hrubieszowie hodowca Zamojskich pan Ryszard (tel:084 6964740), który zaprasza do siebie na pokaz lotów jego gołębi. :roll: Kupowanie gołębia z klatki na giełdzie lub z ogłoszenia jest loterią, jeśli idzie o jego lotność.
Dirko

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » pn mar 24, 2008 12:39 pm

Ja mieszkam w Warszawie i trzymam zamojskie ,u mnie lataja z budapesztami i tiplerami oraz kilka par murzynow,wszystko to siedzi w jednym gołebniku wiec musza razem latac.Wiekszośc stanowia budapeszty

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » pn mar 24, 2008 1:22 pm

Problem polega na tym, że budapeszty "pędzone" razem ze srebrniakami, tracą cechy gołębi wysokolotnych, natomiast srebrniaki tracą w takim wypadku charakterystyczny styl lotu, czyli "zacinanie" itp. i zaczynają latać po liniach prostych. Jest to więc niekorzystne dla obu wymienionych ras. Kiepska lotność budapesztów, to tylko i wyłącznie wina hodowców, a raczej "trzymaczy", którzy nie robią żadnej selekcji w tym kierunku. A narzekać każdy potrafi 8) .
Jeśli ktoś "pędzi" budapeszty razem ze srebrniakami, murzynami, czy bocianami, i liczy na dobre wyniki lotowe tych pierwszych, to gratuluacje dla poziomu inteligencji takiej osoby.
Budapeszt nigdy nie był gołębiem wyglądowym, a robienie z niego "wystawowca" to (moim zdaniem) ogromny błąd. Wystarczy, że spartolono srebrniaka, a te co jeszcze latają, nie zachwycają wyglądem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, dało się jakoś godzić ze sobą lotność i wygląd (choć oczywiście, srebrniaki wyglądały wtedy nieco inaczej). Obecnie mało komu udaje się uzyskać choćby wygląd :wink: :lol: .

Slawek

Post autor: Slawek » pn mar 24, 2008 2:58 pm

Gołąb zamojski lata określonym stylem , lot wolny małymi kręgami nad gołębnikiem . Polska rasa wysokolotna mająca bogatą tradycję i ściśle przypisana do regionu. Lotowanie zamojskich z innymi rasami ,tego raczej sie niepraktykuje np. tipplery zaliczyłbym je do rasy dlugolotnej niekoniecznie wysoko. U gołebi zamojskich doskonale udało sie połączyc cechy lotno -wygladowe. Gołębie wartościowe rzadko wychodzą poza region ,dlatego wielu hodowców poprostu niewie co tak naprawdę oceniamy w tej rasie. A ocenie podlega: oko,dziób ,brew, nogi , upierzenie, postawa . Linki które podał Matianto , to są w mojej ocenie odpady hodowlane . Jarkowi odpowiem ,że ten pan zaprasza któryś sezon z kolei , ale jak widac naiwnych niebrakuje

matianto
Kontakt:

Post autor: matianto » pn mar 24, 2008 3:14 pm

Jak napisał "Sławek"
Linki które podał Matianto , to są w mojej ocenie odpady hodowlane
. Więc gdzie można kupić dobrego zamojskiego? Będąc mieszkańcem Mazowsza.

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » pn mar 24, 2008 3:16 pm

Ja nie musze miec gołebi ktore lataja dluzej niz 2 godziny mnie to starczy bo nie spozniam sie do pracy .Jak sa mlode i lataja od poczatku razem to dopasuja sie jedne do drugich

Awatar użytkownika
mati_motyl
Kontakt:

Post autor: mati_motyl » pn mar 24, 2008 3:16 pm

Popieram cie matianto ponieważ gołąb wysokolotny nie ma znaczenia zeby wyglądał nadzwyczajnie bo on ma latac wiec jak mam dac za takiego ptaka 200zł i puscic na dach to się nie opłaca bo jastrząb czycha na okazje takiego ptaka sie wtedy wolieruje a budapeszty są dosyc ładne i ładnie lataja wiec wole dac za pare 25 zł niz 200zł i niech to lata pozdrawiam

matianto
Kontakt:

Post autor: matianto » pn mar 24, 2008 3:46 pm

Co innego jest kupić gołębie do lotu "wyczynowego" a co innego do ganiania.
Te pierwsze jak mówiłem u mnie są praktycznie nie do osiągnięcia za to te drugie sprzedawane są prawie za darmo. Widymy, budapeszty,jasne itp. można kupić za 2-3 zł za sztukę. Te jasne z drugiego zdjęcia kupiłem z myślą o mamkach dla perukarzy, dałem za nie 20 zł. Ale aż mi ich szkoda bo nawet jak przelatują z półki na półkę potrafią bić skrzydłami.

Awatar użytkownika
MiRasM
Kontakt:

Post autor: MiRasM » pn mar 24, 2008 3:55 pm

Wiem Sławek, że zafascynowany jesteś rasami rodzimymi, a w Twoim przypadku zamojskie i orliki lubelskie..białogłówki hrubieszowskiej świadomie nie ruszam..:)
Twierdzisz, że zamojskie dochodzą do kilkuset pln..
W linkach, które podał Matianto wszystkie określiłeś jako odpady. Jest wśród nich odpad za 400pln. http://www.allegro.pl/item328436512_zamojskie.html
I tu się z Tobą zgadzam, że i zamojskie mogą osiągnąć cenę nawet kilkuset zł. nawet chłam, chłam ale według Ciebie. Ktoś inny tego samego ptaka ocenił całkiem inaczej...Kto ma rację?
Natomiast w budapesztach jest sprawa prosta. Kto je trzyma jest w stanie od razu określić jego wartość. Wpierw zachwyca oko, a potem potwierdza lub nie swoją wartość w locie. Stwierdzenie Twoje, że jest to gołąb fatalny wyglądowo to chyba sprawa poczucia estetyki...lub braku znajomości tej rasy.Wypowiadasz się o czymś czego nigdy nie miałeś...bo przecież ze względu na patriotyzm lokalny nie hodowałeś budapesztów. Na dowód tego ile doniosłości i piękna jest w pesztach zobaczcie i oceńcie sami...
http://budapestimagasroptu.freeweb.hu/i ... frames.htm
Co do ich lotności dołączam też klasyfikacje lotów.
http://www.budapestimagasroptu.fw.hu/ro ... broper.htm
Musisz wiedzieć, że my jesteśmy dopiero na etapie tworzenia regulaminu do konkursu lotów, a Węgrzy już dawno latają...oby Twoje zamojskie miały sposobność konkurowania z nimi i wykazały swoja wyższość...oby. Życzę Ci tego z całego serca nie tylko ze względu na świąteczną atmosferę...:)
a propos..przez sympatię do Twojej osoby, od tego roku hoduję też zamojskie...:)
Co ciekawe w stosunku do pesztów są bardzo przyjazne i tolerancyjne czego i Tobie życzę..:)

Slawek

Post autor: Slawek » pn mar 24, 2008 5:10 pm

Mirek tzw: zamojski za 400pln. Chciałbys go miec??? . Zapewniam cię ,że gołąb ten składa się z samych wad. Gołębia żeby ocenic w danej rasie trzeba miec wiedzę na temat tej rasy ,to że pała i lata jest to zbyt proste. Jak pewnie nabyc wartosciowe ptaki??? . Myślę ,ze bezposrednio od hodowcy na giełdach fotogiełdach i targach niema czego szukac

Awatar użytkownika
MiRasM
Kontakt:

Post autor: MiRasM » pn mar 24, 2008 6:00 pm

Sławek...chciałbym mieć od Ciebie..:) ale nie za 400pln...:)

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » pn mar 24, 2008 6:13 pm

Powiem że niektórych to wali w dekiel . Za 400 zł mozna miec całe stado super latajacych gołebi ,czy to zamojskich czy budapesztów.
Szukaj a znajdziesz

Awatar użytkownika
gumis9107
Kontakt:

Post autor: gumis9107 » pn mar 24, 2008 7:29 pm

Zbiter zabojczo trafna puenta :lol:

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » śr mar 26, 2008 11:41 am

Slawek pisze:... ten pan zaprasza któryś sezon z kolei , ale jak widac naiwnych niebrakuje
Pan Ryszard do siebie zaprasza na pokazy Zamojskich w lecie a teraz przez całą zimę zaproszał do Teklina do pana Michalaka na pokazy Orlików . Sugerujesz Sławku, że w Teklinie też nie odbywają się systematycznie pokazy ich lotów?
Zresztą może wreszcie przestań krytykować wszystko i wszystkich naokoło i zajmij się bardziej swoimi gołębiami. :wink:
Dirko

ODPOWIEDZ