karier

przemo85pl
Kontakt:

Re: karier

Post autor: przemo85pl » ndz gru 26, 2010 6:51 pm

Od pewnego czasu śledzę jak rozwija się ten temat i muszę przyznać się powoli rozkręca. Co do karierów które są tutaj na fotkach to większość źle stoi na nogach, ale to w Polsce jest częste nawet na wystawach. Ogólnie to nie każdy ma zachowane proporcję czyli po 1/3 figury w stosunku: głowa-szyja do tułowia i nóg. Co do tego czarnego samca pana Śliwowskiego to dziób ma źle wstawiony( prawie jak u bagdety) i ogon się po ziemi ciągnie ale poza tym jest oki. Jeżeli chodzi o czarne kariery to moim zdaniem pan Wiesław Walkiewicz ma jedne z najlepszych w Polsce jak nie najlepsze. Pana Śliwowskiego są dobre w stójce ale głowy mają słabsze. Ogólnie to do takich znaczących hodowców zaliczyłbym panów: Walkiewicza, Śliwowskiego, Gałęzowskiego, Zalewskiego, Malitkę i pana Postolskiego.
Opal widzę że masz dość dużą wiedzę odnośnie karierów i ciekawe spostrzeżenia dzięki którym niektórzy początkujący hodowcy mogą czegoś się nauczyć.

przemo85pl
Kontakt:

Post autor: przemo85pl » ndz gru 26, 2010 7:02 pm

ogólnie z tych wszystkich karierów pana Śliwowskiego podoba mi sie jedynie ten czarny na 15 zdj. po prawej stronie. Myślę że może być z niego coś ciekawego. Biały ma niezłą stójkę ale zbyt krótki dziób jak już słusznie zauważyliście, tak samo jak krasy. Czerwony nie jest zły ale ciekaw jestem jak stoi.
Co do Twoich karierów Kurak to jak już opal powiedział i słusznie zauważył większość jest niestety do odrzutu.
Najlepiej jedź na wystawę Krajową do Warszawy 15-16 stycznia 2010r. bo tam w ramach krajowej wystawy będzie połączona wystawa krajowa i Klubu Kariera i kup sobie na początek 1-2 pary z dobrej lini i wtedy będziesz miał łatwiej aby dojść do zadowalających rezultatów bo inaczej to ciężko Ci będzie.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » ndz gru 26, 2010 7:31 pm

Witam.Przemo znasz te wszystkie stada? Bo poznać hodowcę,czy nabyć od niego ptaki to żaden problem.Jednak taka wiedza to mało by klasyfikować i oceniać.Trzeba obserwować hodowców i ich stada przez dłuższy okres czasu.Wtedy widzisz czy jest postęp,czy regres.Widzisz czy pula dobrych genów wzrasta czy maleje.A to wymaga kilku lat.Toruń i okolice to grupa silnych hodowców.Janek Żółtowski(to jego granoch wystawiony przez Izydorka ze Swarzędza wygrał europejską),Wiesiek Walkiewicz,Leszek Zalewski,Szefler,Lendzion ,Postolski to tamte rejony.Malitkę znam kupę lat to on mnie namówił bym powrócił do hodowli.Janek Śliwowski to mój bliski przyjaciel.Świetny hodowca i dusza człowiek.Stasio Gałęzowski z Pasłęka też ma niezłe ptaki ale tylko niezłe.A jest jeszcze wielu innych,że wymienię tylko:Kamiński ,Wróbel,Faliński czy Kwiatkowski.Znam wszystkie wymienione przeze mnie hodowle.I nie podjąłbym się by wytypować najlepszego.Raz,że nie wypada bo to koledzy.Druga sprawa,że w każdej z tych hodowli są ptaki lepsze i gorsze.Gdyby można było stworzyć taki Wspólny Gołębnik to dopiero wtedy byłoby wystarczająco materiału do dalszej pracy.I wtedy mógłbym powiedzieć.To najlepsze ptaki w Polsce.Pozdrawiam

przemo85pl
Kontakt:

Post autor: przemo85pl » ndz gru 26, 2010 7:48 pm

Zgodzę się z Tobą że każdy ma lepsze i gorsze ptaki. Wiesz jak już napisałem w moim odczuciu czarne p. Walkiewicza dla mnie są na wysokim poziomie. Myślę że jedna z najlepszych. Osobiście znam p. Postolskiego który hoduje kariery w kolorze siwym i płowym jak i pana Ledziona (żółte) i są to hodowcy z dużym doświadczeniem z okolic Kutna. Pana Śliwowskiego gołębie taż znam jak i Malitki. Marcin ma bardzo dobre siwe i płowe, ale chyba w tym roku niczego sie nie dochował bo nic nie wystawił ani w Poznani. Garwolinie, czy Tomaszowie.

przemo85pl
Kontakt:

Post autor: przemo85pl » ndz gru 26, 2010 7:52 pm

Faktem jest że rejon Torunia i okolic Kutna jest że sie tak wyrażę mocny. Ogólnie kariery z tego regionu mają mocne głowy, troszkę gorzej z stójką, którą hodowcy z okolic Warszawy mają lepszą.

Awatar użytkownika
Kurak
Kontakt:

Post autor: Kurak » ndz gru 26, 2010 8:37 pm

Tak zgodzę się i ja że każdy ma gorsze i lepsze sztuki, u siebie skompletuje stado na wiosnę po selekcji, co do Twoich Przemku tych które wystawiłeś i zdobyły niezłe noty , jeśli miałbym opisać to myślę że postawy nie są jak należy, dzioby mają duży opad do dołu co nie jest dopuszczalne, jeden jak by miał węzeł bagdetowy ,to moje zdanie bo jeśli mamy mięć sztuki które są naprawdę super to i w mojej hodowli mam większość do dyskwalifikacji bo odbiegaja od wzorca postawa itd i wcale nie traktuje tego co napisałeś jako złośliwość i nie próbuje Ci za to dopiec ... jeśli mamy patrzeć na to profesjonalnie i udoskonalać kariery to ani Twoje czarne ani moje nie dadzą dobrego rezultatu, i to co napisałem to nie jest broń boże krytyka za to że napisałeś ze muszę sporo wydalić ze swojego stada ,bo taka jest prawda ptaki z wadami nie dadzą nam materiału do dalszego rozwoju, osobiście u siebie jestem zadowolony z żółtych i czarnych ale czarne właśnie maja opad dzioba i to psuje cały wygląd..... Tak jak pisze Kolega Opal ja wybiorę się do Pana Janka i tam kupię materiał z którym będę już mógł coś pokombinować, jeśli będę w warszawie na wystawię to przejrzę wszystkie wystawione kariery i porównam miej więcej ze swoimi ale jeśli mam być szczery to większość ptaków wystawianych dostaje dużą ilość punktów których nie powinna dostać, jeśli gołąb źle stoi ma za krótki dziób bądź jeszcze kilka wad to czemu jest punktowany 94-96 pkt? Bo liczy się kasa kasa jak przytoczył to Opal, odwiedzę kolegę Opala i wezmę kilka swoich karierów i wtedy usiądziemy porozmawiamy i coś mi zawsze doradzi:) oczywiście będziemy mogli i my porozmawiać osobiście jak i reszta kolegów którzy będą na wystawie.
Pozdrawiam

przemo85pl
Kontakt:

Post autor: przemo85pl » ndz gru 26, 2010 8:50 pm

Wiesz jak już niektórzy stwierdzili każdy ma swoje spostrzeżenia i każdemu się podoba coś innego. U mnie również jest dużo do poprawienia, są lepsze i gorsze jak wszędzie. Wiesz ogólnie jest taka zasada że na wystawę nie daje się najlepszych... Sam mam od p. Janka dwa czarne. Teraz zrobiłem selekcję i zostawiłem tylko 3 pary czarnych i 2 siwych więc nie mam zbyt dużo. myślę że może troszkę świeżej krwi dokupię w Warszawie. Dzięki za krytyczną ocenę, zawsze ona motywuje do lepszej pracy i udoskonalania.

Awatar użytkownika
Kurak
Kontakt:

Post autor: Kurak » ndz gru 26, 2010 8:55 pm

U siebie również wydalę osobniki z wadami , kiedyś może bym powiedział ze nie zrobię bo szkoda tego ale chce osiągnąć ptaki wysokiej klasy i nie ma tu odkładania że ten ładny tylko ma trochę złą postawę to zostanie tak nie będzie wezmę się za to ostro aby wszystkie ptaki były takie jak należy , wtedy jak wstawię np na forum i wy określicie ze są ładne wtedy ja wezmę to do swojej wiadomości i również to stwierdzę bo coś w tym będzie. Jak narazie nie spieszę się bo z pośpiechu to tylko można głupoty narobić wszystko rozwinie się z czasem i wtedy okaże się czy warto było poświecić ten czas? Pozdrawiam
Pozdrawiam

przemo85pl
Kontakt:

Post autor: przemo85pl » ndz gru 26, 2010 9:04 pm

dokładnie masz rację. Ja trzymam kariery już prawie 15 lat. Jednak nigdy nie ma pewności że z wysokiej klasy gołębi będą wychodziły dobre młode. Często bywa tak że ze średniaki mają lepsze młode. Wszystko zależy od genów jakie posiadają rodzice i czy ich krew będzie do siebie pasowała. Najlepiej mieć gołębie ze sprawdzonych linii wtedy jest większe prawdopodobieństwo że młody będzie cię zadowalał. Ja sam się cieszę jak w ciągu roku po jednej parze wyjdzie mi jeden dobry młody, a dwa to już uważam za duży sukces. Ja osobiście uważam że lepiej trzymać kilka a dobrych niż dużo średniaków. Jednak do tego trzeba dojrzeć, bo sam kiedyś zamiast jakości stawiałem na ilość, teraz odwrotnie. Jednak każdy robi jak uważa.

Awatar użytkownika
Kurak
Kontakt:

Post autor: Kurak » ndz gru 26, 2010 9:41 pm

No ja również idę na jakość nie ilość i wolałbym sprzedać swoich 5 i kupić za to jednego porządnego:) i tak wchodzić na dobra linie z której uzyskam młode równie dobre jak ich rodzice , kiedyś patrzyłem żeby karier miał jak największe brodawki i brew ale ważne jest by zachować proporcję wtedy gołąb składa się nam w jedna piękną całość, z zachowanymi proporcjami , drobnej budowy gołąb z szyja jak u żyrafy nie wyglądał by ciekawie, tak jak i z pozostałymi częściami ciała które nie były by proporcjonalne do jego budowy, czytałem już wszystkie posty o karierach na forum i mogę już coś powiedzieć z czego jestem bardzo zadowolony bo wiem co wprowadzić do swojej hodowli aby zmienić mankament którego u mnie brakuje a nowy gołąb go posiada, czytałem o łączeniu w pary gołębi z silne rozwiniętymi brodawkami i brwią z gołębiami o średnich brodawkach i brwiach to niby nic ale bardzo przydatne, nie uważam się za eksperta bo tak nie jest ale wszystko co potrzebuje już wiem. W większości zawdzięczam to koledze Opalowi bo on powiedział na co patrzeć i zwracać szczególna uwagę, przy zachowanej proporcji gołąb nie za wysoki będzie się nawet ładnie prezentował, oczywiście nie można dopuścić by karier był pokrojowo wielkości pocztowego bo to już mija się z celem.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Kurak
Kontakt:

Post autor: Kurak » ndz gru 26, 2010 10:30 pm

To moja czarna samica i jak widać ma opad dzioba i to już psuje cała kompozycję.... Jeżeli chodzi o ogon leży na łańcuszku podtrzymującym wylot dlatego wydaje się uniesiony.
Załączniki
DSC06052.JPG
DSC06051.JPG
Pozdrawiam

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pn gru 27, 2010 11:10 am

Witam.Przemo to dobry jesteś.Bo wychodzi Ci po parze jeden lub dwa dobre młode.Ja jestem w takim razie dużo gorszym hodowcą bo mnie na 40 młodych zadowalał 1 nieraz 2 ptaki.No cóż nikt nie jest doskonały.A może nasza selekcja jest trochę inna?
Kurak zaczynasz dostrzegać to co istotne w pokroju.Gratuluję bo wielu znanych mi wystawiających hodowców tego nie dostrzega.I moim skromnym zdanie gdybyśmy się trzymali ściśle zapisów wzorca i regulaminu sędziowania to zdecydowana większość ptaków miałaby BO a nie 93-94 pkt.Nie wyłączając championów.Ale to tylko moja opinia.Sędziowie wiedzą lepiej.
Przemo, Marcin przedtem hodował w spółce z Sławkiem Kierzykowskim.Jednak rozstali się i podzielili ptakami.Co do Postolskiego to zbyt za sobą nie przepadamy.Ma niezłe ptaki,które mają jedną istotną wadę.Mają prawidłowe tylko górne brodawki.Dołu praktycznie nie mają.A to według wzorca duży błąd.Jednak nie widziałem na żadnej wystawie by znalazł się taki odważny sędzia,który zabrał tym ptakom 3 pkt za tę wadę.Bo ja mam zasadę,że ptaki z dużymi błędami są eliminowane z dalszej hodowli.No cóż wiceprezesowi Klubu Kariera nie wypada wytykać błędów dużych.Bo to by oznaczało,że wiceprezes nie zna wzorca. Przecież do Klubu Kariera należy elita polskich hodowców tej rasy ,więc to jest niemożliwe by mieli takie ptaki i zostawiali je do dalszej hodowli.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Kurak
Kontakt:

Post autor: Kurak » pn gru 27, 2010 11:47 am

Dzięki Opal:) dokładnie z tym ocenianiem jest tak jak mówisz , kiedy gołąb ma opad dzioba złą sylwetkę itd za to dostaje punkty ujemne ale nie dostaje nigdy tyle co powinien bo dostał by BO i tak powinno być wtedy stawka by wzrosłą i dała do zrozumienia że ptaki które w oku hodowcy były dobre wcale takie nie są wtedy zaczął by myśleć jak to zmienić ale jeśli ptak na wystawie z tymi błędami dostaje oceny 94-96pkt to nikt nie rwie się do zmiany bo przecież ptak został oceniony wysoko a to błąd i hodowcy sami siebie osłabiają jak napisałeś Opal bo myślą ze ich ptaki są dobre... Patrząc na relacje z wystaw i patrząc na moje i tam są ptaki ocenione wysoko z licznymi wadami to mówię że niektórym moim brakowało by oceny bo są lepsze od tych wystawionych, nie wszystkie oczywiście ale niektóre są.....
Pozdrawiam

CwAnIaK001
Kontakt:

Post autor: CwAnIaK001 » pn gru 27, 2010 12:54 pm

ZDJĘCIA Wyróżnionych Karierów z ostatniej wystawy Tomaszów Maz.
Załączniki
55.JPG
56.JPG

CwAnIaK001
Kontakt:

Post autor: CwAnIaK001 » pn gru 27, 2010 12:57 pm

cd.
Załączniki
51.jpg
52.JPG

Awatar użytkownika
Kurak
Kontakt:

Post autor: Kurak » pn gru 27, 2010 1:00 pm

No i jak widać na zdjęciach gołębie mają kiepską postawę(białe) czerwony ma lepsza postawę ale standardowo opad dzioba.. u Białego za to dziób wygląda jak u bagdety, moje zdanie jest takie że to co tu zostało wyróżnione to kiepskie sztuki.... co widzieli sędziowie wyróżniając te gołębie?
Pozdrawiam

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pn gru 27, 2010 1:21 pm

Witam.Nic nie widzieli.Ale już przed wystawą wiedzieli do kogo należą poszczególne ptaki.I wygrali ci,którzy mieli wygrać.To jedna przyczyna,a druga to taka,że sędzia nie ma pojęcia o rasie.I jeszcze jedna możliwość.Nie było lepszych ptaków.Jednak to,że nie było nie upoważnia do dania oceny 95 pkt ptakowi,który zasługuje na dużo mniej.W następnym poście napiszę trochę o regulaminie sędziowania i to nam trochę wyjaśni dlaczego jest tak jak jest.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Kurak
Kontakt:

Post autor: Kurak » pn gru 27, 2010 1:41 pm

Dokładnie, niektórzy myślą może że mam kompromis z kolegą Opalem i krytykuje wszystko co jest błędem ale tak nie jest , widzę sam co się dzieje i jak powinien wyglądać karier i mówię wprost to co widzę i co jest źle a mówią że takie ma być albo to może zostać bo nie przeszkadza bardzo... Wziąłem się ostro za kariery i sam nie zamierzam trzymać czegoś co nie odpowiada moim wymaganiom i nie jest poprawne, mieć dobre ptaki to znaczy że nie różnią się od opisanego wzorca , biały z tej wystawy szczerze wam powiem bo już mnie trochę nerwy noszą jak patrze na takie cuda, dziób wygląda jak ptak podczas lania...... sory ale troszkę mnie poniosło:P czemu sam nie chwale swoich nie wiadomo jak i nie mówię że są idealne? bo potrafię dostrzec błędy które niestety posiadają dlatego zostaną wyeliminowane z hodowli. wstawiłem je na forum i kto chciał ocenił i wtedy ja przeczytałem i wiedziałem czy to co napisali inny ja dostrzegłem czy coś przeoczyłem i jak widać dostrzegłem błędy które posiadają, przeanalizowałem wszystko i wiem co u którego jest złe. Pozdrawiam
Pozdrawiam

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pn gru 27, 2010 3:29 pm

Witam.Trochę o regulaminach, a w zasadzie o wzorcu kariera i "Instrukcji oceny gołębi rasowych".Ta instrukcja wydana przez Kolegium Sędziów ma za zadanie ujednolicenie zasad pokrojowej oceny gołębi rasowych.I powinni do niej stosować się wszyscy sędziowie.Interesujący nas punkt omawia ile punktów sędzia powinien odjąć za wadliwe cechy pokrojowe ocenianego gołębia.
a)nieznaczne wady-0,5 pkt.
b)małe wady-1-2 pkt
c)duże wady-3-5 pkt
d)wady dyskwalifikujące-6 i więcej pkt.
e)jeżeli gołąb za oceniany element pokroju rasowego otrzyma 6 i więcej pkt ujemnych podlega dyskwalifikacji.
Pragnę zwrócić uwagę na fakt,że sędzia za błąd duży nie może dać mniej niż 3 pkt ujemne.A 6 punktów ujemnych za ten sam element pokroju to dyskwalifikacja.
Wróćmy do kariera.W wzorcu w pkt głowa jest napisane"trzymana z dziobem w pozycji poziomej".W pkt dziób jest napisane "długi,prosty,silny,obie części dobrze zamknięte,tępy,możliwie trzymany w poziomie".Zajrzyjmy teraz do błędów dużych.Ano autor napisał tak błędy duże to(omawiamy dziób):złe ułożenie dzioba(nierównoległe do podłoża),dziób,cienki,spiczasty itd itp.Wracamy do ptaków z Tomaszowa.Czarny złe osadzenie dzioba(opad) to minimum 3pkt ujemne,dziób cienki,3pkt ujemne,dziób spiczasty 3pkt ujemne a jeszcze dochodzą punkty ujemne za głowę.Wymieniać dalej czy starczy punktów ujemnych do dyskwalifikacji?O białej nie wspominam bo nie chcę mieć koszmarów sennych.Autor wzorca bardzo duży nacisk położył na dziób,a jego opad to punkty ujemne i za głowę i za dziób.I nie zostawił tu furtki,każdy opad i ten mniejszy i ten większy to błąd duży.Więc wszystkie ptaki z opadem powinny dostać już na starcie 6 pkt ujemnych.Panowie sędziowie,szanowni hodowcy karierów,to są ptaki na BO i należy je wyeliminować z dalszej hodowli.To powinni hodowcom pokazywać sędziowie,to powinien przekazać swoim członkom Klub Kariera bo tak mówi ich statut"propagowanie dobrych wzorców".Nie ja.Bo mnie k.. nikt za to nie płaci.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Kurak
Kontakt:

Post autor: Kurak » pn gru 27, 2010 3:34 pm

I wszystko w temacie jasne kto zrozumiał wie co i jak odebrać oraz jak na to patrzeć, szkoda gadać o tego typu karierach i ich CUDOWNYM ocenianiu z kosmosu.... Najlepszy jest ten biały z fają zamiast dzioba...
Pozdrawiam

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pn gru 27, 2010 5:28 pm

Witam.Kurak to jeszcze nie wszystko w temacie.Nie wszystko bo Twoja czarna ma te wszystkie błędy,o jakich mowa wyżej .Nie wszystko bo trzeba pokazać jak powinno być poprawnie. :lol: :lol: .W następnym poście wrzucę rysunki pokazujące prawidłowe i złe osadzenie dzioba oraz kilka zdjęć karierów z poprawnymi dziobami.(niestety czarno-białych).I znowu poproszę Tomka o pomoc przy wrzuceniu zdjęć na forum,a sam tylko skomentuję.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Kurak
Kontakt:

Post autor: Kurak » pn gru 27, 2010 5:47 pm

Ależ nie ma sprawy wysyłaj na email i już wstawiamy :D
Pozdrawiam

przemo85pl
Kontakt:

Post autor: przemo85pl » pn gru 27, 2010 6:03 pm

Jeżeli chodzi o to że napisałem że cieszę się jak po jednej parze mam 1-2 dobre ptaki przez cały sezon to była przenośnia. Nie powiedziałem że zawsze tak jest bo niekiedy nic się nie nadaje, więc nie wiem czy jestem jak to opal określił "dobrym hodowca". Jednak z tego co czytam to kiepskim... Widziałem kariery z Tomaszowa na żywo bo byłem na wystawie i przyznam że nie były może powalające ale zdecydowanie lepsze niż te co w Poznaniu, a siwy który wygrał w Poznaniu to nie KARIER lecz raczej listonosz. Fakt że są rozbieżności w sędziowaniu ale nic się na to nie poradzi.

kudłaty
Kontakt:

Post autor: kudłaty » pn gru 27, 2010 6:19 pm

Witam...rozbieznosci to są 0,5-2pk a nie 96-BO,co poradzic....warto przeczytac to forum (głos ludu)podniesc swiadomosc hodowlana a pozniej to juz tylko bojkotowac wystawy!

przemo85pl
Kontakt:

Post autor: przemo85pl » pn gru 27, 2010 6:43 pm

Przyznam że najlepiej jest krytykować, a gorzej wyhodować gołębie na odpowiednim poziomie. Jeszcze nie spotkałem się z karierem któremu by nic nie zarzucono. Jeżeli wszystkie byłyby idealne to nad czym byśmy pracować. Postępowanie według schematów też nie gwarantuje sukcesów, chyba że się mylę jednak nie sądzę. Widzę że Opal posiadasz wiedzę i potrafisz wytykać błędy jak i je dostrzegasz ale czy każdy jest tak nie omylny? Sądzę że nie. Nie zawsze gołąb na zdjęciu prezentuje się tak jak na gołębniku i odwrotnie... Mam nadzieję że wstawisz jakieś zdjęcie prawidłowego według wzorca kariera, to chętnie się sam douczę.

Co do Twojego stwierdzenia Opal że:

".No cóż wiceprezesowi Klubu Kariera nie wypada wytykać błędów dużych.Bo to by oznaczało,że wiceprezes nie zna wzorca. Przecież do Klubu Kariera należy elita polskich hodowców tej rasy ,więc to jest niemożliwe by mieli takie ptaki i zostawiali je do dalszej hodowli."

Tak więc do KLUBU KARIERA nikt nigdy nie powiedział że należą jedynie wyróżniający się hodowcy. Chociaż jeżeli uważasz że należący do niego m.in. panowie: J.Śliwowski, W. Walkiewicz, K. Postolski i kilku innych o których nie wspomniałem powielają jedynie ptaki z wadami lub ich nie eliminują to chyba jednak coś z Twoim postrzeganiem jest nie tak, no chyba że się mylę. Jednak tym stwierdzeniem sam troszkę przeczysz sobie mówiąc o karierach J. Śliwowskiego.

Zablokowany