karier

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Re: karier

Post autor: Marekjot » czw gru 30, 2010 5:01 pm

Cześć. to ja wroce do oceny mojego gołębia. został sklasyfikowany na 94 pkt, a oceniał go pan Lis na wystawie w Poznaniu. Kurak powiedział mi osobiscie ze dałby 93-94 i tu byli akurat zgodni. co do "królów karierów" również uważam że nie ma co się sprzeczać. Dla mnie karier jest piękny, dla wielu hodowców to najbrzydszy gołąb na świecie. Patrzać np. na pocztowe to zwykły "szary" gołąb ale też ma swoje uroki - żaden karier go nie prześcignie, chyba że w pogoni za miską z karmą

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw gru 30, 2010 5:02 pm

Witam."Jadymy" dalej.
III-Szyja,cechy pulsowania.
Szyja-długość,grubość proporcje,guz szyjny,wygięcie(lub szyja prosta),lejkowatość,prawidłowość wstawienia w tułów -osadzenie.
Cechy pulsowania-charakterystyczne cechy pulsowania oznaczone we wzorcu,od lekkiego drżenia szyi ,poprzez jej intensywne pulsowanie,aż do pulsowania-kiwani całego ciała.
Co mówi nam wzorzec o szyi prawidłowego kariera.
"Długa,smukła,przy tułowiu tylko lekko poszerzona,możliwie pionowo postawiona,bez węzła bagdetowego,gardło głęboko wycięte."
W błędach dużych jest mowa tylko o "grubej szyi."I tylko to sędzia może ukarać 3-5 pkt.Więc węzeł bagdetowy(pijak) to błąd mały,szyja za krótka,czy za długa to błędy małe.Czyli nie mamy się tu w zasadzie czego obawiać? Nic bardziej mylnego bo zła szyja (jej osadzenie,długość.różnego rodzaju krzywizny) ma wpływ na figurę(proporcje) i postawę(stójka).I kumaty sędzia da nam po uszach.I punktów ujemnych uzbieramy od groma.I znowu odwołam się do słów Janka:"szyja kariera to pionowa rurka hydrauliczna tylko nieznacznie poszerzona na dole,przy tułowiu."A jako ciekawostkę powiem,Wam,że widziałem na krajówce w Poznaniu kartę ocen kariera,gdzie sędzia zabrał punkty za pulsowanie.Jaja jak balony.
IV.Nogi.
Wysokość wyprostowanie lub ugięcie,iksowatość,grubość,rozstaw palców,kolor pazurków,kolor nóg,łuska na nogach.Zdejmuje się punkty ujemne za nogi,jeśli występują pióra u gołębi,których wzorzec nie przewiduje.
I znowu wzorzec który mówi:silne,długie,nieopierzone,uda dobrze podkreślone,palce naprężone.Gołąb stoi całą stopą na podłożu.
Błędy duże to tylko "krótkie nogi".A te krótki nogi mają wpływ także na figurę ptaka(brak proporcji)
I znowu Janek."Dobry karier ma stać na prostych,szeroko rozstawionych nogach jak pijany marynarz wychodzący z knajpy" .I sorry Jasiu ale u Ciebie niektóre mają za szeroko i za prosto.A to ma wpływ na ten smaczek.Bo nawet wzorcowy ptak na rysunku ma wyrażnie zaznaczone ugięcie w kolanach.Taki ptak mi lepiej smakuje mój mistrzu :lol: :lol: .Dobra dam se dzisiaj siana bo już mnie palec boli.Czekam na pytania i komentarze.Pozdrawiam.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw gru 30, 2010 5:23 pm

Witam.Karier wywodzi się od bagdety perskiej(Persja,Syria,Arabia i Egipt).Dawniej nazywany był bagdetą angielską.I to właśnie tam nazwano go królem wśród gołębi.Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "english carrier " i przeczytać link "English Carrier-Darwins Pigeons" i określenie kariera jako "The King of Pigeons" Pozdrawiam.Ps.Dawno się uczyłem angielskiego ale tyle,ze "king" to król to jeszcze pamiętam.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » czw gru 30, 2010 5:32 pm

baggdat.jpg
od irackiego bagdada a nie bagdety błąd w tłumaczeniu prawdopodobnie pozwolił przetrwać nazwie bagdeta pozdrawiam ps ja mogę napisac w ksiązce że widyn jest królem gołębi kto mi zabroni papier przyjmuje wizję hodowcy danej rasy a nie wszystkich hodowców hodujących gołębie różnych ras dla mnie osobiśćie to jedna z najbrzydszych ras a moje również są paskudne dla większośći hodowców jednak dla mnie nie ma piekniejszych ptaków niż bije także trochę pokory bo każdy swoje racje ma
Ostatnio zmieniony czw gru 30, 2010 5:43 pm przez wscekly4405, łącznie zmieniany 1 raz.
golebie-akrobatyczne

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw gru 30, 2010 5:42 pm

Witam.Marek napiszę Ci jak by to u mnie wyglądało.Dziób-złe osadzenie 3-5 pkt ujemnych.Bo wzorzec mówi,że dużym błędem jest złe ułożenie dzioba(nierównoległe do podłoża)Dziób-wadliwe narośle dolnej części dzioba 3-5 pkt ujemnych(zbytnie przesunięcie do przodu co psuje linię owalu).I to byłby koniec bo pkt II podpunkt "e" mówi:"jeżeli gołąb za oceniany element pokroju rasowego otrzyma 6 i więcej punktów ujemnych podlega dyskwalifikacji".Wpisujemy BO i na tym kończymy ocenę.Pozdrawiam.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw gru 30, 2010 5:47 pm

Witam.Persja to Iran.A Bagdad to Irak.A wszystkie materiały żródłowe za przodka podają bagdetę perską."Jednak nie wiem,nie byłem,nie znam się ,jestem zarobiony" i tymi słowami z polskiej komedii mogę spuentować nasz spór.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » czw gru 30, 2010 5:50 pm

persja to iran a lwów nigdy do polski nie należał a gołębie na zdjęciu kariera nie przypominają pozdrawiam
golebie-akrobatyczne

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw gru 30, 2010 6:02 pm

Teraz podpadnę I Wściekłemu i Opalowi, bo z obydwoma się nie zgodzę. Karier pochodzi od bagdety syryjskiej. To, że Anglicy sprowadzili te ptaki z persji a mając o nich niewielkie pojęcie nazwali je dlatego perskimi to już inna sprawa. jest to rasa arabska, hodowana na całym Bliskim Wschodzie, także w Iraku, ale i w krajach arabskich Afryki północnej poza tym wTurcji, Libanie itp.Hodowcy arabscy nadali im miano bagdad od Bagdadu, gdzie były i są do dzisiaj bardzo popularne. Europejczycy przekręcili nazwę na bagdeta, tak to się od lat przyjęło i niech już tak zostaje. Można by się sprzeczać, czy nazwa bagdeta syryjska jest własciwa, bo gdzie Syria a gdzie Bagdad, zresztą większość arabskich hodowców uzywa wobez tej rasy okreslenia bagdad. Jednak nazwa bagdeta syryjska przyjęła się na całym świecie i pod tą nazwą rasa ta jest powszechnie znana.

Awatar użytkownika
Kurak
Kontakt:

Post autor: Kurak » czw gru 30, 2010 6:03 pm

No no co do oceny Twojego kariera Marku to napisałem tak "Z oceną strzelam 93-94pkt myślę że tak został oceniony przez sędziego" zgadza się? nie że dałbym tyle tylko strzeliłem że tak ocenił go sędzia, bo nie patrzy na błędy które u niego występują, a jeśli byłby oceniony poprawnie to tak dziób -3,5 pkt głowa -3,5pkt , postawa -3,5pkt wymieniać dalej? myślę że nie trzeba , jak napisał to i Papier ma sporo błędów dużych. Więc ocena poprawna to BO i sędzia który ma łeb na karku a nie kasę przed oczami tak powinien ocenić Twojego kariera. Myślę że trochę źle mnie zrozumiałeś Marku. Pozdrawiam
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » czw gru 30, 2010 6:09 pm

Tomek co do postawy to zdjecie jest akurat takie, że stoi przechylony do tyłu. Za dziób miał 2 punkty ujemne akurat, nóg wiem że brakuje. Nie sądzisz, że gdyby każdy oceniał tak wnikliwe to 99% naszych wystawianych karierów nadawało by sie do dyskwalifikacji? może troche przesadziłem ale na regionalnych wystawach tak by właśnie było

Awatar użytkownika
Kurak
Kontakt:

Post autor: Kurak » czw gru 30, 2010 6:23 pm

tak właśnie sądzę i tak jest i powinny właśnie tak być ocenione bo tylko wtedy by wzięli się żeby coś zmienić w swoich hodowlach aby ich ptaki były jak trzeba, to co lepiej kłamać i wciskać ciemnotę że ten to ma 96 pkt jak nawet 90pkt nie łapię jeśli by ocenili poprawnie, i po co to żeby jeden z drugim miał uśmiech na japie i cieszył się że tak ocenili jego kariera? a gość który się na tym zna ze śmiechu się zleje bo nie będzie mógł uwierzyć że takie kaleki (nie kariery bo karier to nie kaleka) a kaleki to oceniają nasi sędziowie więc to oni kaleczą gołębia o nazwie Karier więc nie maja nic wspólnego z karierami, tak zostały ocenione, jak napisał "Hans" kaleki czyli tylko takie ptaki zna a nie kariery. Pozdro
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » czw gru 30, 2010 6:26 pm

krzysiek pisze:Teraz podpadnę I Wściekłemu i Opalowi, bo z obydwoma się nie zgodzę. Karier pochodzi od bagdety syryjskiej. To, że Anglicy sprowadzili te ptaki z persji a mając o nich niewielkie pojęcie nazwali je dlatego perskimi to już inna sprawa. jest to rasa arabska, hodowana na całym Bliskim Wschodzie, także w Iraku, ale i w krajach arabskich Afryki północnej poza tym wTurcji, Libanie itp.Hodowcy arabscy nadali im miano bagdad od Bagdadu, gdzie były i są do dzisiaj bardzo popularne. Europejczycy przekręcili nazwę na bagdeta, tak to się od lat przyjęło i niech już tak zostaje. Można by się sprzeczać, czy nazwa bagdeta syryjska jest własciwa, bo gdzie Syria a gdzie Bagdad, zresztą większość arabskich hodowców uzywa wobez tej rasy okreslenia bagdad. Jednak nazwa bagdeta syryjska przyjęła się na całym świecie i pod tą nazwą rasa ta jest powszechnie znana.
jednak rasa powstała w Iraku który jako panstwo istnieje od 1932 roku wcześniej te ptaki były sprowadzane do angli z syrii jako bagdeta syryjska,lub perska gdyż syria jak też irak należały do imperium perskiego a później osmańskiego [bagdad z syrii,bagdad z persji] co nie uprawnia nas do tkwienia w błędzie pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czw gru 30, 2010 6:29 pm przez wscekly4405, łącznie zmieniany 1 raz.
golebie-akrobatyczne

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw gru 30, 2010 6:26 pm

Witam.To nie do końca tak,bo prowadziłem spory z wieloma sędziami.I nasze zdania były odmienne.Bo ja twierdziłem,ze jeżeli autor wzorca położył nacisk na złe osadzenie dzioba przy głowie bo napisał"trzymana z dziobem w pozycji poziomej" i przy dziobie bo napisał,że "możliwie trzymany w poziomie" to powinno się odebrać punkty i za dziób i za głowę.Jednak moi adwersarze odsyłali mnie do błędów dużych w których nie ma ani słowa o głowie.I że jeżeli odebrałem punkty za dziób to nie mogę za to samo odbierać przy głowie bo to byłoby podwójne karanie.Jeżeli argument o błędach dużych i o głowie ma rację bytu ,to to podwójne karanie mnie nie przekonuje.Bo gdyby autor wzorca nie chciał tej podwójnej kary to przy głowie nie pisałby nic o dziobie.A napisał.Mogę się zgodzić,że przy głowie (przy fatalnym opadzie) dam tylko 2 pkt ale to i tak nic nie zmienia bo ptak za ten fatalny opad dostanie 5pkt za dziób.A nie ma takiego dzioba,gdzie sędzia nic nie ujmie za brodawki.Czyli czy tak czy tak ptak ma 6 pkt za jeden element i BO pewne.A gdzie jeszcze postawa?Gdzie wpisanie w kąt prosty.Pozdrawiam

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw gru 30, 2010 7:37 pm

Witam.Marku napisałeś,że to tylko na zdjęciu ptak się odchylił do tyłu.I pewnie tak jest.Jednak nawet gdy jest odchylony do tyłu to dziób ma duży opad.Obejrzyj to zdjęcie gdzie wadliwy ptak ma wrysowany kąt prosty .Linia pozioma wychodząca z oka ma przechodzić przez środek prostego,długiego dzioba.A gdy Twój ptak stanie prosto to dziób siła rzeczy poleci jeszcze bardziej do dołu.Ja mam koło 60-tki i mój ptak często przybiera taką postawę.Moje kariery nigdy. :lol: :lol: .A autor wzorca nie pozostawił nam wyboru między błędem małym a dużym.Napisał wyrażnie,że dziób nierównoległy do ziemi to błąd duży.Więc z jakiej szafy Lis wyciągnął te 2 pkt?Ponadto nogi.Krótkie.Błąd duży.Brak proporcji.Czyli zła figura.Błąd mały.Zła postawa,złe plecy i ogon,plecy nie schodzące do ziemi pod katem 55 stopni.A w końcu fatalny kolor.Nawet nie wiem czy to czarny czy niebieski.I nawet laik Ci powie,że ten ptak nie ma "smaku".Tak powstała obiegowa opinia o karierach kalekach.Przez takich sędziów i ich oceny.Pomijam już to,że taka ocena najbardziej skrzywdziła Ciebie.Bo nic się nie nauczyłeś.W dalszym ciągu nie wiesz nad którym elementem pokroju masz pracować.I sto razy jest cenniejsze BO i szczera rozmowa z sędzią,niż te 94pkt
Bo najwięcej szkody polskiemu gołębiarstwu przynoszą te dwa punkty z Instrukcji Oceny:
Punkt III podpunkt 3
Po zakończeniu oceny i oddaniu kart ocen,sędzia musi pozostawać przez dwie godziny do dyspozycji organizatora,chyba,że organizator wcześniej zwolni sędziego.
Punkt III podpunkt 7
Ocena sędziego jest ostateczna i niepodważalna.

Nie,nie i jeszcze raz k... nie.Bo sędzia jest opłacany z naszych składek,z naszych biletów i z naszego wpisowego.I wystawa jest po to by nas czegoś nauczyć.A sędzia niech nie zabiera tyłka w trok tylko przez dwa bite dni będzie do dyspozycji wystawców.Niech ma tyle odwagi by uzasadnić i obronić swoją ocenę.Byśmy mieli szansę na skorygowanie błędów w dalszej hodowli.Pozdrawiam.Ps.A prawidłowy karier ma wyglądać jak dumny orzeł zrywający się do lotu,a nie jak pokrzywiona kaleka.Bo taki jest ten ptak.

kudłaty
Kontakt:

Post autor: kudłaty » czw gru 30, 2010 8:22 pm

Witam...widzę,ze temat cieszy się popularnoscią"forum ozyło", z tego co tu jest opisywane nie tylko "my amatorzy "skorzystamy ale tez sędziowie.Kiedys dzieki Quatro,wiekszosc forumowiczow potrafi odroznic masciucha od badziewia,tak i teraz chyba bedzie z karierami.Szkoda,ze statutowe dzialania klubu(nie wspominam o zwiazku)..promocja rasy zajmuje się osoba nie nalezaca do tego podmiotu,a moze i dobrze bo kto wtedy by to czytał:)) Za dwa tygodnie krajowka,najwazniejsze wydarzenie,pewnie bedzie mozna się przekonc jak wiele wnosi ten portal w hodowle i swiadomosc hodowcow.Pozdrawiam

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw gru 30, 2010 8:54 pm

Witam.A Wściekły miał wątpliwości czy to pisanie ma sens.Nazwał to walką z wiatrakami.Powiedziałem dwa dni temu o 62 tysiącach wejść w ten temat.Teraz jest 63 600.Czyli przez dwa dni było ponad 1500 wejść.A zarejestrowanych hodowców w Polsce jest około 2500.Czytają nas Wściekły i to bardzo uważnie.I to pisanie ma sens.Pozdrawiam.

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » czw gru 30, 2010 9:19 pm

Trzy tygodnie temu pomagałem sędziemu przy ocenianiu gołębi pocztowych na Wystawie Okręgowej którą organizował mój Oddział. Często podawał mi do ręki gołębia który się wyróżniał jak i tego który był słaby. Uważam, że sędziował te gołębie bardzo dobrze.
W PZHGP sędzia ma płacone od każdego ocenionego gołebia, ponadto pokrywa się jego koszt delegacji. Za wszystko płaci Oddział który organizuje wystawę. Prawdopodobnie tak samo jest w PZHGRiDI. Jednostka która organizuje wystawę sama ponosi koszty sędziowania ze swoich składek więc po ocenie sędzia wraca do domu. Trzy lata temu na Wystawie w Białymstoku poznałem sędziego który oceniał gołębie krótkodziobe. Akurat było to przy klatkach czystookich i przy okazji pokazał nam co ocenił na plus a co na minus. Bardzo sympatyczny i miły człowiek - dość długo z nami rozmiawiał na tematy wzorców i gołebi. Czasami więcej zależy od organizatorów niż od sędziego. Być może tak jest, że sędzia który ocenia gołebie po swojemu nie jest póżniej zapraszany na żadną wystawę???

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » czw gru 30, 2010 9:52 pm

Dispar też tak myslę że władzom związku nie zależy na obiektywnej ocenie i może być tak że sędzia dobry ale musi ocenić źle
golebie-akrobatyczne

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pt gru 31, 2010 11:59 am

Witam.IV.
Skrzydła.Instrukcja.
Długość,sposób noszenia,odstawanie lub przyleganie do tułowia,zwartość lotek,szablowatość lotek,kształt skrzydła,krzyżowanie się lotek,liczba lotek.
Co mówi wzorzec kariera:
Silne długie,dobrze przykrywające plecy,nie wystające za ogon i nie krzyżujące się,ramiona wysunięte.W błędach dużych autor wzorca nie napisał nic o skrzydłach.Czyli wszystkie wady skrzydła to błędy małe.Czyli tu nam nic nie grozi? Grozi oj grozi.A w zasadzie groziłoby gdyby sędzia stosował się do Instrukcji .Bo punkt II podpunkt "f" mówi :
"Z oceny wyklucza się(dyskwalifikacja).........ptaki z brakiem kompletu lotek i sterówek"
A ja dwa razy kupiłem na wystawie kariery,którym po spierzeniu wyrastały białe pióra.Ja dałem d... bo zaufałem sprzedającemu i nie policzyłem piór.Jednak te ptaki były wcześnie wysoko ocenione przez sędziego więc miałem prawo przypuszczać,że kupuję wartościowy materiał a nie chłam.Jak prawidłowo powinien karier nosić skrzydła pokazuje nam rysunek z wzorca.
Ogon.Instrukcja.
Długość,szerokość,liczba sterówek,kształt sterówek,zwartość,płaski lub półowalny,sposób noszenia i ułożenie w stosunku do linii pleców.
Wzorzec:Długi,dobrze zamknięty,z plecami tworzy jedną linię,nie dotyka podłoża.
Błędów dużych nie ma.Identycznie jak z lotkami brak sterówki to dyskwalifikacja.Czy tylko? Jest jeszcze krzywy ogon i to też dyskwalifikacja.Czy sędziowie stosują się do regulaminów ? Nie bo champion z Poznania miał krzywy ogon.Gdy znajdę jego zdjęcie poproszę Tomka by je umieścił.Z punktu widzenia hodowcy najgorzej wygląda zbyt długa kita.Bo psuje postawę,bo psuje figurę,bo psuje proporcje między skrzydłami a ogonem.Ogon wraz z plecami ma tworzyć kąt 55 stopni z linią podłoża.
Punkt V.Barwa.Natężenie barwy.Połysk.
Olewajcie to.Nie ma błędów dużych.A najpierw nauczcie się hodować poprawne ptaki.Kolor i natężenie to tylko języczek u wagi gdy mamy dwa dobre kariery.Wtedy barwa i natężenie mogą zdecydować o wygranej.
Punkt VI.
Rysunek.Upierzenie.
Czarne muszą być bez widocznych pasów,niebieskie mogą mieć inny odcień na plecach.Srokacze mają białe plamy na kolorowym upierzeniu podstawowym lub kolorowe na białym.Błędy duże brak.
Olewajcie to ,to brodawczaki a nie barwne.Chociaż Izydorek miał czerwonego kariera z białym ogonem.Taki karier "wyszfanc",bardzo fajny ptaszek.
Upierzenie niezbyt mocne.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » pt gru 31, 2010 12:15 pm

Czesc. Wiec miejmy nadzieję że sędziowie zaczną w końcu bardziej krytycznie patrzeć na nasze ptaki jak i my sami przy okazji. Forum bardzo w tym pomaga a uwagi mobilizuja do dalszej ostrej pracy. Niemniej jednak aby dochować sie pieknego stada trzeba lat hodowli, ostrej selekcji, wiedzy przede wszystkim no i przy karierach niestety zapasu gotówki. ale to właśnie nazywa się HODOWLA :D

Awatar użytkownika
Kurak
Kontakt:

Post autor: Kurak » pt gru 31, 2010 1:18 pm

Wstawiam zdjęcie załączone prze kolegę Opala:)
Załączniki
p2028944.jpg
p2028944.jpg (21.5 KiB) Przejrzano 2678 razy
Pozdrawiam

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pt gru 31, 2010 2:19 pm

Witam.VII.Głowa ,oczy,brwi.
Głowa.Instrukcja.
Wielkość (w tym długość),wysklepienie,wysokość,kąt pochylenia,szerokość czoła,ciemię płaskie lub zaokrąglone i przejście pomiędzy poszczególnymi partiami głowy(kanty lub zaokrąglenia),występowanie guzów(kostek),suchość(stopień umięśnienia),klinowatość,zapady wklęśnięcia.Odejmuje się punkty ujemne za głowę,jeżeli występują pióra u gołębi,których wzorzec tego nie przewiduje.
Głowa .Wzorzec.
Wąska,płasko wyciągnięte ciemię,tylna część głowy zaokrąglona,trzymana z dziobem w pozycji poziomej.Długość od końca dzioba do środka oka 50-55 mm.
Jaka ma być ta wzorcowa głowa ? Długość podaje nam wzorzec.W innych wzorcach podają jeszcze długość od czubka dzioba do tyłu głowy i ta długość ma być nie mniejsza niż 70 mm.Jednak nie ma tu błędów dużych.A dziedziczenie długości dzioba to dziedziczenie pośrednie.Czyli jeżeli mamy dobrego ptaka a jego głowa jest trochę krótsza od wzorcowej to łatwo możemy to skorygować.Dajmy mu do pary ptaka z dziobem zdecydowanie dłuższym i po kłopocie.Popatrzcie na rysunek we wzorcu.Tył ładnie zaokrąglony a góra(ciemię) płaska.Im bardziej płaska(prawie jak u srebrniaka) tym lepsza.Jest jeszcze napisane wąska.By to ocenić musimy spojrzeć na głowę od góry.Głowa ma mieć jednakową szerokość i mierzona z tyłu oraz na wysokości oczu ma być taka sama.Idealna szerokość ? Około 13 mm.
Oczy.Instrukcja.
Umiejscowienie(np.w środku,lub bliżej wierzchołka głowy),kolor tęczówki i jego czystość,wielkość i kształt żrenicy,wielkość oka,jego wypukłość
Oczy .Wzorzec.
Wyrażne ognisto-czerwone do pomarańczowych,u białych ciemne,u srokaczy(plamistych) z białymi głowami muszą mieć ciemne oczy,przy kolorowych oczach muszą być czerwone.
I tyle nie ma błędów dużych.Jedyny to ten gdy oczy łzawią.
Autor wzorca nie wziął jednego pod uwagę.Niektóre srokacze w zależności od ilości piór barwnych na głowie mają oczy łamane(dwubarwne).I co wtedy? A Jasiowi Żółtowskiemu (pozdrawiam Jasiu,jeżeli to czytasz) zdyskwalifikowali takiego kariera.A to był jeden z najlepszych ptaków jakie widziałem w swoim życiu.Na jednej wystawie ten ptak wygrał(całkiem słusznie) na drugiej dyskwalifikacja.No k.. że go mać to pokażcie mi punkt w instrukcji,czy we wzorcu,który wam pozwoliłby zdyskwalifikować tego ptaka.Jedynie w srebrniakach można wykluczyć z wystawy ptaka z ciemnym okiem.A może doszukaliście się w nim cech obcej rasy ? Fachowcy od siedmiu boleści.Taka wada to błąd mały.I tylko tak mogła być oceniona.
Brwi.Instrukcja.
Wielkość,kolor,ziarnistość,wypukłość,ilość rzędów,przypudrowanie,porowatość-gąbczastość,kształt(np.karo u kariera).
Brwi.Wzorzec.
Brew okrągła,przy oku w kształcie karo,płasko przylegająca,lekko przypudrowana na biało,u starszych gołębi lekko wystająca poza linię głowy(ciemię).
Błędy duże to czerwona lub lużno zwisająca brew.
Na zewnątrz idealnie okrągła.To chyba jasne.W środku karo ale brak karo to nie jest błąd duży a we wzorcu europejskim olewają karo.I Wasz wybór czy chcecie z karem czy bez niego.To błąd mały i nikt Was za brak kara nie ma prawa zbytnio skrzywdzić.Srodek brwi to kilka rzędów drobnych koralików.Bez miejsc pustych(łysin).Lużna to mało zwarta,flakowata.I teraz jeszcze jedna sprawa.Brew czerwona.I jaka to brew czerwona?Czy taka jak u indiana?Czy lekko różowa,żółtawa(cielista) to też czerwona ? Bo białe przypudrowanie według wzorca ma być lekkie.I to trzeba sprecyzować na zebraniach Klubu Kariera a nie czepiać się karo,którego brak jest według wzorca błędem małym.
Pozdrawiam.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pt gru 31, 2010 2:56 pm

Witam.Ten płowy karier został zwycięzcą w rasie na Wystawie Krajowej w Poznaniu.Otrzymał notę marzenie bo 97 pkt.A przypomnę,ze taka nota to gołąb doskonały.Bo doskonały to 97-100pkt.I taka nota pozwala nazwać ptaka idealnym gołębiem.Gdy zobaczyłem tego ptaka i jego ocenę dostałem szału(a mnie trudno jest wyprowadzić z równowagi).Czy zgadniecie dlaczego tak zareagowałem i czy ktoś umie pokazać jakie błędy ma ten ptak?Ja tylko zwrócę uwagę na krzywy ogon gołębia(dyskwalifikacja).Poszukajcie i wymieńcie jakie jeszcze błędy ma ten ptak.I napiszcie czy to błędy duże czy małe.Ponieważ nie omawialiśmy jeszcze szczegółowo dzioba i brodawek to te cechy pokroju pomińcie.Skoncentrujcie się na tym co było już omawiane.To taki rodzaj klasówki i sprawdzian,czy odrobiliście lekcje. :lol: :lol: .Pozdrawiam.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pt gru 31, 2010 3:09 pm

witam.Jeszcze jedno,zrobię to co obiecałem.Ponieważ zaczynamy pisać o konkretnych sędziach,hodowcach i ich ptakach to pozwólcie,że się przedstawię.Krzysztof Opolski tel 785-571-172 .Adres 00-215 Warszawa ul.Sapieżyńska 7b m 73. Pozdrawiam wszystkich miłośników karierów.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » pt gru 31, 2010 3:53 pm

no z tak zrobionego zdjęcia ocenić ptaka wyczyn godny eksperta i na pewno będzie sprawiedliwy ciężko jest ocenić perfekcyjnie na żywo a co dopiero z zdjęcia tak zrobionego jak to pozdrawiam
golebie-akrobatyczne

Zablokowany