Podkladanie jaj

Awatar użytkownika
sub_zero
Kontakt:

Podkladanie jaj

Post autor: sub_zero » wt lut 07, 2006 2:59 pm

Tutaj prosze zamieszczac wszystkie uwagi i spostrzezenia dotyczace podkladania jaj.
Czy lepiej podladac jaja swiezo zniesione czy juz przez pare dni wysiadywane?
Jaka moze byc roznica pomiedzy datami zniesienia jaj?
Czy golebie pocztowe beda w stanie wykamic np. garlacze pomorskie?
Osobiscie mialem kilka przypadkow ze samice garlaczy po zniesieniu i zabraniu im jaj, po dwuch, trzech zniesieniach przestwaly sie niesc i w tym roku juz wiecej jaj nie mialy, jak temu zapobiec?

Awatar użytkownika
tomekplewa
Kontakt:

Post autor: tomekplewa » wt lut 07, 2006 3:46 pm

Ja zapobiegam taki przypadka jak twoim podkladam jajka zabrane od mamek lub podkladam sztuczne jajaka.
Pozdrawiam Tomek

Awatar użytkownika
sub_zero
Kontakt:

Post autor: sub_zero » wt lut 07, 2006 4:31 pm

No ok, ale ja podkladam jaja pod mamki poto zeby uzyskac jak najwieksza liczbe mlodych od bardziej wartosciowych golebi. Jak bede podladal jaja od mamek to wyduzy mi sie okres oczekiwania na nastepne jaja. Rozumiem ze po jakims czasie te jaja zabierasz bo po co komu mlode po mamkach.

Awatar użytkownika
jan kowalczys
Kontakt:

Post autor: jan kowalczys » wt lut 07, 2006 7:32 pm

Moze sie tak zdarzyc ze po zniesieniu 2-3 krotnym i zabieraniu im jaj ptaki przestana sie niesc . ÂŻeby zwiekszyc plennosc golabkow mozna dodawac do karmy pasze dla niosek ale nie mozna z tym przesadzac. Ja zabieram jaja po ok 5 dniach jak ztwierdze ze sa zalezone . Oczywiscie odrazu trzeba podloztc pod inna pare zeby ich nie zaziebic. :!: :D

Warcraft
Kontakt:

Post autor: Warcraft » śr lut 08, 2006 11:02 am

sub_zero jesli chodzi o eksplaatowanie golebi dobrych to musze Ci powiedziec ze nadmierne nie jest wcale dobrze, ja osobicie podczas gdy zabieram dobrym golebiom ich jajka podkladam jajka mamek aby te dobre golebie tez uczyly sie wysiadywac i karmic mlode.... nie mozesz patrzyc na golebia tylko w ten sposob ze ma on miec jak najwiecej jajek Nadmierne eksplaatowanie oslabia ptaka i moze sie Âźle skoĂączyc...

Awatar użytkownika
sub_zero
Kontakt:

Post autor: sub_zero » śr lut 08, 2006 11:29 am

Witaj Warcraft
Po tym co napisales musze sie troche wytlumaczyc bo widze ze z tego co napisalem wynika ze z kazdego lepszego ptaka chce wycisnac do ostatniego jajeczka. Jak bylem maly to mama mowila mi ze golabek tez ma serduszko i to tak jak by zabierac mamusi dzidziusia. :lol:
Narazie hoduje garlacze - mieszaĂące roznych ras ale na wiosne chcialem zakupic pare garlaczy pomorskich (na wiecej na razie mnie nie stac) :cry: wiec chcialbym uzyskac jak najwieksza liczbe mlodych.
pzdr.

Awatar użytkownika
Tomek_Kulc
Kontakt:

Post autor: Tomek_Kulc » śr lut 08, 2006 6:09 pm

Sluchaj dam ci dobra rade no a przynajmniej ja tak robie. Ja nigdy nie podkladalem pod dobre golebie jajek mamek. Robe to tak ze co drugi lub trzeci leg zabieram jajka od dobrych golebi i podkladam je pod gorsze. W ten sposob te wartosciowe w krodkim czasie po zabraniu jajek skladaja nastepne i je wychowuja. W ten sposob te wartosciowe golebie bez problemu beda wysiadywaly i wykarmialy mlode.

Awatar użytkownika
Rys
Kontakt:

Post autor: Rys » śr lut 08, 2006 6:31 pm

Moj poprzednik bardzo madrze napisal - ja jesli juz uciekam sie do celowego podkladania to robie to przynajmniej co drugi leg tak zeby tez tym "okradanym" golebiom dac sie nacieszyc z odchowywania potomstwa. Jak sie im bedzie raz po raz zabierac to sie w koĂącu wkurza i powiedza basta, zakreca kurek jaj (tak jak nam zakrecila Rosja gaz :wink: ) i wtedy nie dosc ze nie bedziesz mial wiecej jaj to w ogole juz zadnych nie bedziesz mial. Tak ze lepiej nie byc zbyt zachlannym, ja to w ogole troche tego nie lubie, mozecie sie smiac ale mi serio zal tych golebi. Jak widze jak sie przez 2 tygodnie skrzetliwie przygotowuja do macierzyĂąstwa a potem im mam zabrac jajka to serio uciekam sie do tego tylko w koniecznosci. Rzeczywiscie jak bedziesz mial tylko jedna pare narazie to lepiej szyblo odciagnac ze 2 pary mlodych na wszelki wypadek ale radze ci zebys nie przesadzil! Z natura sie nie igra :wink:

Awatar użytkownika
jan kowalczys
Kontakt:

Post autor: jan kowalczys » śr lut 08, 2006 7:17 pm

Jezeli chodzi o to zeby nie eksploatowac nadmiernie wartosciowych golebi to proponowalbym zabierac im mlode powiedzmy po ok tygodniu jak juz zaczna karmic papka . Podlozyc wtedy do golabkow ktore sie wlasnie kluja , w ten sposob beda dwa razy karmione mleczkiem i papka . :!: :D :shock:

Warcraft
Kontakt:

Post autor: Warcraft » pt lut 10, 2006 9:49 am

Sub_zero nie musisz sie tlumaczyc rozumiem Cie dobrze bo ja tez jestem mlody i chcialbym jak najwiecej mlodych miec;) a Mame pozdrow odemnie bo madrze Cie uczyla :D :D Pozdro;)

Awatar użytkownika
sub_zero
Kontakt:

Post autor: sub_zero » pt lut 10, 2006 7:11 pm

Ok Warcraft, dzieki za pozdrowienia dla mamy. Ona tez cie pozdrawia.

Panie Janie to zamienianie mlodych to chyba nie dla mnie bo te drugie maluchy musialbym chyba zabic, a mi z trudem przychodzi zabicie nawet chorych ptakow. Ale dzieki za post, dobrze wiedziec ze tak tez mozna.

Awatar użytkownika
jan kowalczys
Kontakt:

Post autor: jan kowalczys » sob lut 11, 2006 5:36 pm

No niestety jezeli chcesz podkladac mamka do wychowu mlode wartosciowych golebi to musisz zabrac im jaja albo male mlode. :!: :D

ODPOWIEDZ