Proszę o radę - jak pomóc gołębiowi??

Andevil
Kontakt:

Proszę o radę - jak pomóc gołębiowi??

Post autor: Andevil » pn sty 21, 2013 6:32 pm

Witam,
dziś w moim ogrodzie pojawił się gołąb, który zdecydowanie nie mógł odlecieć. Dreptał sobie tylko i przestraszony podjął próbę lotu, ale wpadł w siatkę ogrodzeniową. Myślałam, że to przejściowe kłopoty, ale niedawno po powrocie z pracy zastałam go praktycznie w tym samym miejscu. Nie mogłam go tak zostawic, bo to dla niego pewna śmierć. Wzięłam go do piwnicy w domku i zamknęłam w jednym z pomieszczeń. Dokładnie go obejrzałam i zauważyła, że na zewnętrznych piórach skrzydeł ma poprzywiązywane jakieś resztki sznurka. Odplątałam te kawałki. Skrzydła wyglądają na nieuszkodzone, ale niestety się na gołębiach nie znam. dałam mu ziarna i wodę i nie wiem, co dalej. Jak mu pomóc? prosze o radę? Może powinnam skontaktowac się z jakimś hodowcą z Gliwic lub okolic i on mógłby zaopiekowac się gołębiem.

Andevil
Kontakt:

Re: Proszę o radę - jak pomóc gołębiowi??

Post autor: Andevil » pn sty 21, 2013 6:45 pm

A gołąb wygląda tak:
Obrazek

emir
Kontakt:

Post autor: emir » pn sty 21, 2013 7:15 pm

Prawdopodobnie te sznurki uniemożliwiły temu gołebiowi latanie, teraz powinno już być wszystko w porządu. Wypuść go jutro, powińien trafić do swojego gołebnika.
Gdyby jednak nie potrafił latać to należało by zanieść go do jakiegoś hodowcy gołębi albo weterynarza żeby go zbadał.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » pn sty 21, 2013 9:10 pm

A na prawej nodze ma obrączkę? jeśli ma, to spisz te numery, które tam są bo po nich można określić mniej więcej skąd gołąb pochodzi. To jest gołąb pocztowy.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

Andevil
Kontakt:

Post autor: Andevil » pn sty 21, 2013 9:40 pm

Niestety, nie ma obrączki.
Natomiast zastanawiam się, skąd te sznurki na tych skrajnych lotkach 1. rzędu (tak się chyba te pióra nazywają) się znalazły. I to po obu stronach. Najpierw myślałam, że się w cos zaplątał, ale na obu skrzydłach?
Powiedzcie, czy ma sens przeszukanie listy hodowców i zwrócenie się o pomoc do tych, którzy najblizej mnie mieszkają i prosić ich o zaopiekowanie się znajdą?

emir
Kontakt:

Post autor: emir » pn sty 21, 2013 10:33 pm

Gołąb miał związane lotki żeby nie uciekł, tak niektórzy hodowcy oblatują kupione gołebie, dlatego zdarzają sie takie wypadki że np wpadają komuś do ogródka.
Bez obrączki gołab praktycznie nie ma żadnej wartości, dlatego nie warto szukać własciciela można jedynie popytać sąsiadów.

Andevil
Kontakt:

Post autor: Andevil » śr sty 23, 2013 7:36 pm

Akcja pomocowa zakończona - trafił pod opiekę hodowcy gołębi pocztowych. Pan ocenił ptaszora na 2-3 lata oraz stwierdził z całą stanowczością, że ma ślady po obrączce, którą ktoś usunął.
Gołąb zatem bezpiecznie moze czekać na wiosnę, a potem moze zechce odlecieć do swojego stada. Kto wie.
Dziękuję za rady i żegnam się.

Anka :)

ODPOWIEDZ