Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres forum@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest sob paź 25, 2014 11:07 am

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość

Witam. Choduje gołąbki niemieckie wystawowe drugi rok. Są to gołąbki dobrej klasy. Mam problem z odchowaniem po tych gołąbkach młodych, a mianowicie mam problem z wylęgalnością młodych. Mam w tym momencie 10 par z tej rasy. i jak narazie mam tylko jednego młodego po pierwszym lęgu. Duża ilość młodych poprostu zaczyna pukać w skorupke, a na drugi dzień już nie puka, poprostu zdycha w jajku. Niewiem co z tym zrobić, czy są może jakieś witaminy lub środki które zwiększą wykluwalność u tych gołąbków?? Bardzo prosze o odpowiedź :( Ile czasu od pierwszego puknięcia w skorupke taki młodziak powinien się wykluwać? Czy pomagać im w wykluciu??

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

To są skutki krzyżowania w bliskim pokrewieństwie. Musisz pomagać młodym wydostać się z jajka bo inaczej niczego się niedochowasz. Niewiem na którym dniu ta rasa zaczyna klucie ,jezeli mlody w ciągu 10 godzin począwszy od nadklucia niewyjdzie z jajka może śmiało go wyciagnąć. Część napewno stracisz ,ale dużo uratujesz

Spróbuj podawać dorosłym wit. AD3E choć na pewno nie pomoże ci ona w zupełnym pozbyciu się kłopotu. Tak jak radzi Sławek musisz pilnować momentu wykluwania się młodych z jajka i trochę im w tym pomagać.

No tak, ale właśnie wczoraj jednemu pomogłem, ponieważ wykluwał się już około 24 godzin i jednak żółtka nie miał wpitego jeszcze. no niby moja hodowla bazuje praktycznie na gołębiach od dwuch panów. W tym roku dopiero dokupiłem 3 gołąbki z poza mojego okręgu. Dziękuje za podpowiedź.

Pisklęta muszą lęgnąć się same i być zdolne do życia. Jakakolwiek ludzka pomoc przy kluciu nic nie pomoże.

Wg mnie, przyczyny takiego stanu mogą być dwie:
1 - niedobory pokarmowe po zimie, oczywiście u dorosłych lub
2 - niedogrzanie jajek w czasie wysiadywania i to powoduje, jak piszesz, nie wchłonięcie woreczka żółtkowego, głównego źródła pokarmu dla pisklęcia.

Niedobory pokarmowe możesz uzupełnić przez podanie dorosłym do jedzenia zielonki /skiełkowane zboże, rzeżucha itp/ chyba, że są wolno latające, a także pasz wysoko białkowych /ziarno roślin strączkowych/.
Możesz też spróbować podłożyć jajka pod inne pary dobrze wysiadujące, celem sprawdzenia, czy niedogrzanie w czasie wysiadywania jest tego przyczyną.

Zapytaj "piobara" o te sprawy, on może wiedzieć.

Pozdr.

Weż pod uwage, że wit. D3 bierze udział w procesie tworzenia skorupy jajka które jest wtedy mocniejsze.
http://www.wetmedical.pl/nowosc_info/64 ... olebi.html

Awatar użytkownika

Witam,
nie wiem jak u np. krótkodziobów, ale jeśli chodzi o gołębie z "normalnymi" dziobami, to uważam, że nie należy im pomagać przy wykluwaniu.
Jeśli gołąbek nie ma siły wydostać się z jajka, to znaczy, że "coś jest nie tak" - z perspektywy kilku pokoleń, powielanie takich zdechlaków nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia i może być szkodliwe dla populacji :idea:

Awatar użytkownika

U krótkodziobów jest tak samo taki "wyskubany" gołąb i tak nie ma szans na przeżycie i z reguły pada :idea:

Witam kolegów, ja hoduje kilka ras gołębi, ale podobny problem mam tylko ze srokami niemieckimi. Z 3 par srok w tym roku miałem 14 jajek z czego są tylko 2 młode. Wszystkie jajka w 100% były zalężone, gdyż zawsze to sprawdzam. Kiedy doszło do momentu klucia młódki zawsze zaczynają pukanie w skorupkę, części z nich nawet udaje się zrobić mały otworek ale wiekszość z nich zdycha gdyż nie daje rady się wydostać z jajka. Poczatkowo byłem przekonany, że przyczyną jest niedogrzanie jajek przez rodziców, gdyż jest to rasa o dosyć szczupłej budowie i mogą dobrze nie obsiadać jajek, ale nic podobniego, jajka od srok podłożone pod pawiki lub turkoty równiez mają takie kłopoty z kluciem.
Gołebie moje są karmione bogatą i urozmaiconą mieszanką, dostają systematycznie witaminki do dziobania oraz co 3 miesiące każdy ptaszek witaminkę prosto do dzioba.
Wykluczam również jako powód bliskie pokrewieństwo. Najstarsza para jest z 2006 roku, w dwóch pozostałych parach samczyki to młode po parce z 2006 roku (jeden z 2007 a drugi z 2008). Oba młode samczyki dostały samiczki od różnych hodowców więc w tej materii wszystko jest ok. Przyznam że ciągle analizuję i szukam przyczyny tego problemu, ale nic mądrego do głowy mi nie przychodzi. Nie wiem czy problem stanowią zbyt słabe młódki czy zbyt mocne skorupy jaj?
Problem ten dotyczy u mnie tylko gołębi rasy sroka niemiecka, inne rasy legną się bez problemów.
Jeśli ktoś z kolegów ma jakiś pomysł co może być przyczyną takich sytuacji to będę wdzięczny za podpowiedź.
Pozdrawiam.

Nawiązując do poprzedniego postu to jedyne co przychodzi mi do głowy to jakiś problem genetyczny przenoszony przez samczyki we wszystkich 3 parach gdyż tylko samce są ze sobą spokrewnione, ale niestety pewności nie mam.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.