pytanie dotyczące przepisów prawnych

Mic
Kontakt:

pytanie dotyczące przepisów prawnych

Post autor: Mic » śr mar 24, 2010 6:31 pm

Witam

Mam pytanie czy istnieją przepisy prawne ustalające jak blisko może się znajdować gołębnik od domu mieszkalnego (kamienicy)
?

z góry dziękuję za pomoc

pozdrawiam
Michał

arbiter
Kontakt:

Re: pytanie dotyczące przepisów prawnych

Post autor: arbiter » śr mar 24, 2010 8:03 pm

Nie ma przepisów co do gołębnika są przepisy dotyczące budynków gospodarczych lub obór. W warunkach zabudowy masz określone w jakiej odległości możesz postawić budynek gospodarczy (bez okien lub z oknami) bo pod taki budynek się podciąga gołębnik jeśli chcesz mieć zgodnie z przepisami. Z tym, że jeśli byś występował do gminy o wydanie warunków zabudowy to nie mów, że to będzie gołębnik powiedz jedynie, że masz zamiar wybudować budynek gospodarczy w którym będziesz trzymał np: kosiarkę itp.
Jeśli budujesz budynek gospodarczy (gołębnik) do 25m2 nie musisz tego zgłaszać i starać się o pozwolenie budowlane ale tak jak pisałem wyżej musisz posiadać warunki zabudowy ponieważ w nich jest określony kąt nachylenia dachu do czego mogą sie przyczepić.

Ogólne przepisy budowlane mówią, że ściana budynku bez okien musi być oddalona od granicy działki sąsiada o 3 m natomiast ściana z oknami 4 m. Ale mogą być inne odległości zawarte w warunkach zabudowy.

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » czw mar 25, 2010 2:23 pm

Trochę sprostuję wypowiedź arbitra. Pozwolenia na budowę (do 25m2) jak pisze arbiter nie trzeba, natomiast należy dokonać zgłoszenia w wydz. budownictwa miejscowego starostwa powiatowego. Obowiązek zgłoszenia nie istnieje w stosunku do tzw. ogródkach działkowych.
Z odległościami to już bardziej skomplikowana sprawa. Zależy od rodzaju budynku mieszkalnego a nawet szerokości działki.
I tak jak radzi arbiter najlepiej nie wspominać o gołębniku bo można nieźle ugrzęznąć. Jak najmniej radzę mieć do czynienia z urzędnikami. Niektórzy mogą mieć ciekawe pomysły i wyślą do weterynarii, do sanepidu, do straży pożarnej.
golebiewski

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » czw mar 25, 2010 10:25 pm

Zgłoszenie dokonuje gmina w momencie gdy występujesz o warunki zabudowy, do tych warunków dołączasz rysunek, szkic danego budynku który chcesz wybudować i dodatkowo składasz jedną mapkę do celów opiniodawczych działki na której mniej więcej nanosisz dany budynek akurat w styczniu składałem u siebie takie dokumenty więc jestem dość na bieżąco. Oczywiście znając Polskie gminy, starostwa i urzędy przepis przepisowi nie jest równy i u was mogą sobie coś innego wymyślić :?

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » pt mar 26, 2010 2:57 pm

Arbiter, żeś się trochę zapętlił. Ale wiem, że urzędy często dokonują nadinerpretacji przepisów, lubią mieć władzę nad petentem. Miałem z tym do czynienia ale ponieważ jestem pracownikiem starostwa, więc naczelnik wydz. budownictwa pokierował moją sprawę jak należy. Na terenie mojego powiatu zgłoszenia dokonuje się w starostwie a opiniuje się w gminie lub innej instytucji w zależności od potrzeb i tylko wtedy gdy to jest uzasadnienie (np. ogrodzenie przy drodze wymaga uzgodnienia z właścicielem drogi). Ja dokonując zgłoszenia na skserowanej mapce narysowałem przy linijce lokalizację budowy, dołączyłem szkic budowanego obiektu i oświadczenie o własności działki i tyle wystarczyło. A wiem, że urzędy potrafią wymagać aby to robiła osoba z uprawnieniami, potwierdzenie uprawnień tej osoby i chcą jeszcze całą masę innych rzeczy. Istna droga przez mękę i niemało pieniędzy z kieszeni. I tak chyba Ciebie załatwiono.
golebiewski

bolo
Kontakt:

Post autor: bolo » pt mar 26, 2010 7:45 pm

Witam......
Co do samej lokalizacji budynków przywołanych powyżej, odsyłam do znowelizowanych Warunków Technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obowiązujacych od 08.07.2009 r.. Jest troche udogodnień, jak również i absurdów. Co do budynków do 25m2 powierzchni zabudowy........budowę tych obiektów należy zgłosić do właściwej jednostki samorządu terytorialnego tj. Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe. Ilość takich budynków na działce Inwestora uzależniona jest od powierzchni działki. Jeden budynek do 25m ma przypadać na każde 500m2 powierzchni działki, i ma to być budynek wolnostojący.
Natomiast budynek do 35m2 i rozpiętości konstrukcji max.4,8m ( w osiach ), także podlega zgłoszeniu j/w ale realizacja jego jest jasno usazadniona.....ma stanowić uzupełnienie istniejącego siedliska rolniczego ( tj. istniejąca chałupka + istniejąca komóreczka choćby drewniana ), a działka w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ma być przeznaczona pod zabudowę zagrodową. Także i ten budynek ma być budynkiem wolnostojącym, ale co kraj to obyczaj, powiat lubelski dopuszcza sytuowanie ich w dobudowie do istniejącej zabudowy gospodarczej.
WIĘC WSZYSTKO ZALEŻY OD TEGO JAK TEN BUDYNEK NAZWIEMY, JAK JEST ZABUDOWANA DZIAŁKA SWOJA JAK I SĄSIEDNIE ORAZ OD USTALEŃ MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO MIASTA LUB GMINY.

Jeśli będą jakieś niejasności, postaram się udzielić odpowiedzi.
Pozdrawiam.......
Grzesiek

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pt mar 26, 2010 7:57 pm

Akurat się nie zapętliłem opisałem tylko jak jest u mnie w gminie do Starostwa ja się nie fatyguję w Gminie mojej załatwiam wszystko ale u Ciebie może być inaczej chociaż przepisy te same. Tak czy owak jeśli pójdziesz już do gminy to nie wspominaj, że to ma być gołębnik załatw wszystko tak jak byś miał budować budynek gospodarczy.

lion310
Kontakt:

Post autor: lion310 » pt mar 26, 2010 9:54 pm

Właśnie najlepiej nie wspominać że budujemy gołębnik mogą się przyczepić o wiele rzeczy np. czy jest zgoda sąsiadów , z czego ma być on , czy coś innego najlepiej powiedzieć budynek gospodarczy a potem jak już będzie stał to już mogą naskoczyć .

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pt mar 26, 2010 10:03 pm

Aha jeszcze jedna ważna rzecz. Jeśli będziesz już budował i dach położysz to pamiętaj, że odległość od granicy działki nie będziesz liczył od płotu (granicy) do ściany gołębnika tylko do wypustu dachu. Jest to ważne szczególnie wtedy gdy sąsiedzi będą Ci nasyłali kontrole, bo mogą się przypierdzielić o te 10 -15 cm.

bolo
Kontakt:

Post autor: bolo » sob mar 27, 2010 8:06 pm

Małe sprostowanie.........
Odległości, które będą brane przez nadzór budowlany pod uwagę, to zarówno ta od granicy działki do sciany zewnętrznej budynku oraz odległość od granicy działki do krawędzi okapu. A krawędz okapu zgodnie z przytoczonymi przeze mnie Warunkami technicznymi to max.1,5m do granicy działki. W przypadku usytuowania budynku w granicy działki oraz w odległosci 1,5m od granicy działki, okapu już nie wypuścisz.
Pozdrawiam....
Grzesiek

ODPOWIEDZ