Budowa gołębnika słupkowego - fotorelacja

Kubeliks
Kontakt:

Budowa gołębnika słupkowego - fotorelacja

Post autor: Kubeliks » czw paź 27, 2011 9:28 pm

Witam kolegów, postanowiłem zbudować ozdobny gołębnik słupkowy dla kilku par Pawików. Mam już ptaki które są karmione z ręki, pięknie wyglądają siedząc na dachu i przylatując do ręki po kolejną porcję karmy. Długo szukałem jakichkolwiek planów takiego gołębnika, ale niestety, to co jest w necie na wiele się nie przydało. Po wielu dyskusjach z hodowcami gołębi, po wielu zadanych pytaniach i lekturze forum gołębnika, mam już jako taką wizualizację tego co chcę zrobić. Dla innych którzy też chcą zbudować sobie niewielki ozdobny gołębnik postanowiłem założyć ten temat. Jeżeli mi się uda tylko przebrnąć przez moderatora zdjęć to zaraz zaczynamy od samego początku.

Kubeliks
Kontakt:

Re: Budowa gołębnika słupkowego - fotorelacja

Post autor: Kubeliks » czw paź 27, 2011 10:56 pm

Pierwsze nad czym się zastanawiałem to z czego zrobić podstawę gołębnika i na jakiej wysokości. W rozważaniach były dwie wersje: słup drewniany lub słup stalowy z rury, drewniany odpadł z kilku względów: po pierwsze to trwałość, po drugie drapieżniki, przy słupie drewnianym musiałbym na jednym metrze (minimum) obić słup blachą aby drapieżniki nie mogły się dostać do gołębi. W planach zatwierdzony został słup stalowy z rury o średnicy dużej, bo nie wiedziałem jeszcze jaką rurę uda mi się kupić na złomowisku, tak tak na złomowisku, oczywiście ze względów finansowych, ale i z chęci przywrócenia, dania drugiego życia czemuś co zostało już wyrzucone, niechciane. Po dyskusjach zapadła decyzja o wysokości 3metrów, podstawa gołębnika na wysokości 3 metrów od ziemi, więc rura musi mieć przynajmniej cztery metry. Znalazłem dwie rury po 2 metry o średnicy 120 mm i grubości ścianki 4mm. zwróciłem na nie uwagę ze względu na przyspawane poprzeczki z rurek.

Obrazek[/URL]
Ostatnio zmieniony pt paź 28, 2011 9:48 pm przez Kubeliks, łącznie zmieniany 1 raz.

Kubeliks
Kontakt:

Post autor: Kubeliks » czw paź 27, 2011 11:03 pm

Po odcięciu jednego z krzyżaków i przyspawaniu do drugiej rury, a następnie połączeniu obu rur powstał solidny cztero metrowy słup z krzyżakami do umocowania w beton.
Obrazek[/URL]
Obrazek[/URL]
Obrazek[/URL]

Taki jest efekt po pospawaniu :)
Obrazek[/URL]

Czas osadzić rurę w ziemi, ponieważ raz na dwa tygodnie będę wchodził do gołębnika musi on wytrzymać mój i swój ciężar. Postanowiłem wzmocnić osadzenie słupa przygniatając dolny krzyżak zbrojonymi betonami o wadze 120kg każdy, myślę że ani wichura ani ja sam nie przewrócimy całej konstrukcji. Wykopałem dołek o średnicy 100cm i na krzyż rowki w których położę betony.
Obrazek

Obrazek

teraz pozostało wstawić rurę, wsunąć bloki betonowe ( to był największy wysiłek suwać betonami w wąskich rowach ;)
rura wstawiona, bloki betonowe przyciskają dolny krzyżak, rowy zasypane (w 2/3), górny krzyżak obłożony małymi bloczkami betonowymi i oszalunkowny, w trakcie przygotowań do zalania zaprawą betonową, wcześniej jednak odciągami ze sznura trzeba wypionować rurę.
Obrazek

Obrazek

Do tematu zalewania jeszcze powrócimy, teraz czas zająć się podstawą samego gołębnika. Gołębnik będzie o podstawie sześciokątnej wpisanej w koło o średnicy 140cm, wysokość 150cm plus stożkowy dach. Zaczynamy więc od wyboru materiału na podstawę, cały czas należy mieć na uwadze wagę całości i jeżeli uda się zmniejszyć wagę o każdy kilogram nie osłabiając konstrukcji to sukces. Wybrałem na złomowisku kątownik 5cm x5cm perforowany. Jak wychodzi z obliczeń długość boku 70cm, kąt 120 stopni, przyciąłem i wyszło coś takiego (gumówka była tutaj nie zastąpiona)

Obrazek

teraz połączyłem po dwa kątowniki razem i zrobiłem wzmocnienia środkowe

Obrazek

Obrazek
Aby połączyć wykonaną podstawę z rurą, zrobiłem tuleję zaciskową którą przyspawam do ramy podstawy gołębnika, a następnie wcisnę na rurę masztu i zacisnę skręcając śruby.
tuleja zaciskowa w trakcie prac:
Obrazek[/URL]

Ciąg dalszy nastąpi gdyż prace są w toku :) a jest to hobby więc wykonuję go tylko w czasie wolnym z pomocą i radą kol. Ryszarda
Ostatnio zmieniony sob paź 29, 2011 7:55 pm przez Kubeliks, łącznie zmieniany 7 razy.

felix8024
Kontakt:

Post autor: felix8024 » pt paź 28, 2011 9:28 am

Ale żeś pan oje....ał konstrukcje.
Prawie jak mój ruszt, tylko skala wieksza :mrgreen:
Ale dla pawików (niech ich szlag w same pawiki) to bym tego nie robił.

Awatar użytkownika
Happek
Kontakt:

Post autor: Happek » pt paź 28, 2011 3:23 pm

Zapowiada się interesująco. Rura do wspomnianej wysokości myślę że jest akuratna, zostało tylko wyczyścić i ładnie wymalować.
Nurtuje mnie tylko jedno pytanie...nie za wysoko? Pawiki to nie zbyt lotne gołębie a sprzątanie gołębnika dobre 3m nad ziemią do żadna miła atrakcja.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pt paź 28, 2011 8:10 pm

Ty weź to upierdziel w połowie i tak będzie wystarczająco wysoko.

Kubeliks
Kontakt:

Post autor: Kubeliks » pt paź 28, 2011 9:51 pm

felix8024 pisze:Ale żeś pan oje....ał konstrukcje.
Prawie jak mój ruszt, tylko skala wieksza :mrgreen:
Ale dla pawików (niech ich szlag w same pawiki) to bym tego nie robił.

Pawiki ? rzecz gustu, jest to gołębnik ozdobny, wyobraź sobie kolego dwie pary Pawików, para czarnych i para białych, siedzące na daszku i przylatujące na rękę gdy je przywołasz.

Kubeliks
Kontakt:

Post autor: Kubeliks » pt paź 28, 2011 9:57 pm

Happek pisze:Zapowiada się interesująco. Rura do wspomnianej wysokości myślę że jest akuratna, zostało tylko wyczyścić i ładnie wymalować.
Nurtuje mnie tylko jedno pytanie...nie za wysoko? Pawiki to nie zbyt lotne gołębie a sprzątanie gołębnika dobre 3m nad ziemią do żadna miła atrakcja.

Trzy metry ? długo się zastanawiałem na jakiej wysokości, dwa metry to stanowczo za nisko, a trzy metry wydaje mi się w sam raz, sprzątanie ? podłoga będzie wysuwana jak szuflada, myślę że będzie dobrze, ale dziękuję za rady każdą chętnie wezmę pod uwagę, co wiele głów to nie jedna, na zmiany jest jeszcze czas bo gołębnik jest w trakcie realizacji.

Awatar użytkownika
Happek
Kontakt:

Post autor: Happek » ndz paź 30, 2011 6:34 pm

Wydaje mi się to wysoko i nie wiem czemu 2m to nisko, chyba że 3m ma wyglądać bardziej widowiskowo. Tak czy siak bardzo konkretnie to wygląda :)

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » pn paź 31, 2011 9:04 am

3 metry to bardzo wysoko ale dla wysokolotnych to świetnie. Żeby podziwiać na nim gołębie ozdobne to trzeba będzie trochę od niego odejść a wtedy gorzej będzie widać. Dla ozdobnych zrobiłbym znacznie niżej. A jeszcze kwestia spadania z drabiny została. Spadałem z 2 metrowej. Też niezłe przeżycie. A z trzech, hmm ? Chyba, że ktoś lubi przeżycia ekstremalne.
golebiewski

sadlak111
Kontakt:

Post autor: sadlak111 » pn paź 31, 2011 9:22 am

golebiewski pisze:3 metry to bardzo wysoko ale dla wysokolotnych to świetnie. Żeby podziwiać na nim gołębie ozdobne to trzeba będzie trochę od niego odejść a wtedy gorzej będzie widać. Dla ozdobnych zrobiłbym znacznie niżej. A jeszcze kwestia spadania z drabiny została. Spadałem z 2 metrowej. Też niezłe przeżycie. A z trzech, hmm ? Chyba, że ktoś lubi przeżycia ekstremalne.
Witam. Nieraz jest tak że ktoś spadnie z dużo większej wysokości i nic mu się nie stanie, a nieraz spadnięcie z drugiego szczebla drabiny może mieć tragiczne skutki. A co do wysokości gołębnika to 3 metry będzie miał sam słupek :?: I do tego 1,50 m gołębnik+ stożkowy dach, czyli jeżeli gołąb będzie chciał usiąść z ziemi na dach to będzie musiał przelecieć około 5 metrów. Myślę że to stanowczo za dużo dla pawików, a jak jeszcze deszcz popada i będą mokre to będzie ciężko.
Pozdrawiam. Kamil

Kubeliks
Kontakt:

Post autor: Kubeliks » pn paź 31, 2011 3:14 pm

sadlak111 pisze:
golebiewski pisze:3 metry to bardzo wysoko ale dla wysokolotnych to świetnie. Żeby podziwiać na nim gołębie ozdobne to trzeba będzie trochę od niego odejść a wtedy gorzej będzie widać. Dla ozdobnych zrobiłbym znacznie niżej. A jeszcze kwestia spadania z drabiny została. Spadałem z 2 metrowej. Też niezłe przeżycie. A z trzech, hmm ? Chyba, że ktoś lubi przeżycia ekstremalne.
Witam. Nieraz jest tak że ktoś spadnie z dużo większej wysokości i nic mu się nie stanie, a nieraz spadnięcie z drugiego szczebla drabiny może mieć tragiczne skutki. A co do wysokości gołębnika to 3 metry będzie miał sam słupek :?: I do tego 1,50 m gołębnik+ stożkowy dach, czyli jeżeli gołąb będzie chciał usiąść z ziemi na dach to będzie musiał przelecieć około 5 metrów. Myślę że to stanowczo za dużo dla pawików, a jak jeszcze deszcz popada i będą mokre to będzie ciężko.
Panowie, one teraz latają z pięciometrowego dachu gołębnika do ręki, po wyrzucie wracają na dach :) nieraz im się zdarza przelecieć na sąsiedni dach a to około 40m.

felix8024
Kontakt:

Post autor: felix8024 » wt lis 01, 2011 7:52 pm

Co do możliwości lotnych pawików, to są one całkiem pokaźne.
Może dla osób, którzy marynują swoje ptaki w gołębnikach czy wolierach to news, ale pawiki latają i to całkiem dobrze.
Potrafia sie podbić na niskiego średniaka i chwile polatać.
Nie można tego nazwać wyrafinowanym lataniem, ale ogon w rurę i jadą, kwestia odpowiedniej mobilizacji.
Oczywiscie ptaki które całe życie spedziły podróżując na piechote, mogą mieć problem z używaniem skrzydeł.

A wracając do poprzedniej opinii, konstrukcja fest, ale zapuścił bym tam coś innego, a nie pawiki, leniwe gnoje.
Szeki, masciuchy, newki, brodawczaki polskie. Fajne ciekawskie wesołe gołąbki.

Kubeliks
Kontakt:

Post autor: Kubeliks » wt lis 01, 2011 8:28 pm

felix8024 pisze:Co do możliwości lotnych pawików, to są one całkiem pokaźne.
Może dla osób, którzy marynują swoje ptaki w gołębnikach czy wolierach to news, ale pawiki latają i to całkiem dobrze.
Potrafia sie podbić na niskiego średniaka i chwile polatać.
Nie można tego nazwać wyrafinowanym lataniem, ale ogon w rurę i jadą, kwestia odpowiedniej mobilizacji.
Oczywiscie ptaki które całe życie spedziły podróżując na piechote, mogą mieć problem z używaniem skrzydeł.

A wracając do poprzedniej opinii, konstrukcja fest, ale zapuścił bym tam coś innego, a nie pawiki, leniwe gnoje.
Szeki, masciuchy, newki, brodawczaki polskie. Fajne ciekawskie wesołe gołąbki.

Wezmę wszelkie sugestie pod uwagę :)

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » śr lis 02, 2011 7:21 am

Widyny sobie kup.. ładne, wesołe i do tego potrafią latać.

Awatar użytkownika
Happek
Kontakt:

Post autor: Happek » śr lis 02, 2011 7:18 pm

arbiter pisze:Widyny sobie kup.. ładne, wesołe i do tego potrafią latać.

Jak większość ptaków które są tymi "ulubionymi" lub hodowanymi u Nas :D

Jan
Kontakt:

Post autor: Jan » czw lis 03, 2011 4:42 pm

Mój pomysł komplikuje budowę, ale gdyby tak gołębnik wciągany na rurze do góry.
W gołębniku na górze i dole dwie obręcze , całość "nasadzona" na rurę-słup z możliwością przesuwu góra-dół. doczepiona linka do gołębnika, przerzucona przez bloczek zamocowany na słupie, a na dole wałek z korbą do nawijania linki. Do czyszczenia opuszczamy, a potem podnosimy na dowolną wysokość. Budowa się komplikuje, ale widząc dotychczasowe wykonanie jestem przekonany, że jest w zasięgu umiejętności Kubeliksa.
Pozdrawiam (żebym ja tak potrafił)

Awatar użytkownika
Happek
Kontakt:

Post autor: Happek » czw lis 03, 2011 9:51 pm

Myślę że przesuwany góra dół szło by zrobić i nie było by to aż takie nie realne.

bubi
Kontakt:

Post autor: bubi » czw lis 03, 2011 10:00 pm

Jan pisze:Mój pomysł komplikuje budowę, ale gdyby tak gołębnik wciągany na rurze do góry.
W gołębniku na górze i dole dwie obręcze , całość "nasadzona" na rurę-słup z możliwością przesuwu góra-dół. doczepiona linka do gołębnika, przerzucona przez bloczek zamocowany na słupie, a na dole wałek z korbą do nawijania linki. Do czyszczenia opuszczamy, a potem podnosimy na dowolną wysokość. Budowa się komplikuje, ale widząc dotychczasowe wykonanie jestem przekonany, że jest w zasięgu umiejętności Kubeliksa.
Fajny pomysł,w przyszłości go zastosuje :wink:
mbudniewicz.pl.tl

Kubeliks
Kontakt:

Post autor: Kubeliks » pt lis 04, 2011 4:27 pm

Jan pisze:Mój pomysł komplikuje budowę, ale gdyby tak gołębnik wciągany na rurze do góry.
Ciekawy pomysł :))) jest w trakcie analizy (za i przeciw) samo rozwiązanie techniczne nie jest trudne, wyciągarka ręczna zamontowana do słupa na wysokości 1metra, linka stalowa wewnątrz rury wciąga gołębnik do góry, odpowiednia przekładnia i chyba dwie linki tak aby podciągało z obu stron. Majsterkowanie to coś co lubię, uczę się wszystkiego, od lakierowania, szlifowania po spawanie (obecnie w trakcie pod okiem kolegi Ryszarda też gołębiarza jak to mówię Tiplerowca) Jutro sobota więc po południu będę mógł trochę popracować z czego zdam relację :))

Awatar użytkownika
bartek91
Kontakt:

Post autor: bartek91 » ndz lis 06, 2011 7:48 pm

Zajebista sprawa..widać że gościu ma pasje i daje mu to dużo radości oby tak dalej.Powodzenia,czekam na zdjecia z efektu końcowego.

Ps:Odradziłbym pawiki..zmokną i licho je weźmie.

grzegorzk1979
Kontakt:

Post autor: grzegorzk1979 » pt cze 01, 2012 11:02 pm

Witam
Strasznie jestem ciekaw finałowego rezultatu więc odświeżam temat. Może właściciel dzieła wrzuci jakieś fotki

lukasz
Kontakt:

Post autor: lukasz » pn gru 31, 2012 12:06 pm

Kubeliks pisze:
Ciekawy pomysł :))) jest w trakcie analizy (za i przeciw) samo rozwiązanie techniczne nie jest trudne, wyciągarka ręczna zamontowana do słupa na wysokości 1metra, linka stalowa wewnątrz rury wciąga gołębnik do góry, odpowiednia przekładnia i chyba dwie linki tak aby podciągało z obu stron. Majsterkowanie to coś co lubię, uczę się wszystkiego, od lakierowania, szlifowania po spawanie (obecnie w trakcie pod okiem kolegi Ryszarda też gołębiarza jak to mówię Tiplerowca) Jutro sobota więc po południu będę mógł trochę popracować z czego zdam relację :))
panie znam pana masz pan stara szope i uczysz pan jak miec golebniki
Łukasz Nowakowki

sebzal
Kontakt:

Post autor: sebzal » pn gru 31, 2012 1:23 pm

lukasz pisze:
Kubeliks pisze:
panie znam pana masz pan stara szope i uczysz pan jak miec golebniki
Chłopcze nie odgrywaj się za to że ktoś Ci w końcu prawdę napisał.

Pogromca40

Post autor: Pogromca40 » pn gru 31, 2012 7:50 pm

Niestety tak jest że prawda boli i w oczy kole,jak tak jest to lukasza powinna widłami napi......ć,może w tedy by coś dotarło :?: :roll: :lol: .

ODPOWIEDZ