Wyposażenie

Awatar użytkownika
gołąbek
Kontakt:

Wyposażenie

Post autor: gołąbek » sob lis 24, 2012 10:42 am

Jakie cele lęgowe dla Garłaczy Pomorskich i Garłaczy Czeskich Siodłatych? Lepiej zrobić z rusztem czy bez ?I czy na podłogę dać coś np :piasek? Wiem że mam słabe ptaki ale to się będzie w jakimś czasie zmieniać :)
Pozdrawiam Damian :)

bubi
Kontakt:

Re: Wyposażenie

Post autor: bubi » sob lis 24, 2012 7:07 pm

Czytaj :lol:
mbudniewicz.pl.tl

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » sob lis 24, 2012 7:14 pm

Cele gniazdowe dla garłaczy powinny być przede wszystkim duże. Dlatego, że w celach często dochodzi do kopulacji. Tak więc wysokość takiej celi to min. 40 cm (choć w tym przypadku i wyższe nie zaszkodzą). Szerokości powinny mieć co najmniej 60cm. Warto połowę celi przesłonić płytą, aby zapewnić gołębiom swego rodzaju intymność (będą chętniej się parować, nieść jajka). Ciekawym rozwiązaniem (mam je również u siebie) są cele zamykane. Zamykanie wykorzystuje się do parowania gołębi, a po sezonie zamyka się je, aby ptaszki ich nie zanieczyszczały. Co do rusztu to ja go nie mam. Aczkolwiek w celach chciałbym go mieć. Warto również pomyśleć o szufladzie w celi - wtedy będziesz miał bardzo ułatwione sprzątanie. Właściwie szuflada, byłaby dla mnie warunkiem rusztu. Wygoda. Garłacze pomorskie(nie wiem jak czeskie?) mają łapcie, a ruszt podobno może szkodzić łapciom... aczkolwiek nie powiem nic więcej na ten temat bo moje kariery łapci nie maja i nie jestem zbytnio w temacie :P Co do rusztu na podłodze to nie jestem jego zwolennikiem w tradycyjnych gołębnikach. Można dzieki niemu rzadziej sprzątać, ale pod rusztami robi się dużo syfu, sprzyja grzybicy i ogólnie jak go odslonisz to jest tam bleee i feee. Moje zdanie. pozdro

Awatar użytkownika
gołąbek
Kontakt:

Post autor: gołąbek » ndz lis 25, 2012 10:35 pm

Wypowie się ktoś jeszcze ?

Awatar użytkownika
kreto1992
Kontakt:

Post autor: kreto1992 » śr lis 28, 2012 12:12 pm

Witam!
Ja u swoich garłaczy w gołębniku na podłodze mam wysypany piasek i przegarbuje go codziennie, półki lęgowe mam bez rusztu ponieważ były przypadki ze pojawiała sie krew gdy łamały sobie pałki, łapcie. Półki robiłem własnoręcznie wysokość 40 cm szerokie na 58cm zrobiłem je takie szufladkowe ze mogę je wyciągnąć i spokojnie wyczyścić. Zastanawiam sie nad własnoręcznym zrobieniem i zamontowaniem przodów w tych pólkach lęgowych by lepiej wyglądało i jak kolega wyżej napisał by sprzyjało kopulacji.

Awatar użytkownika
gołąbek
Kontakt:

Post autor: gołąbek » śr lis 28, 2012 7:58 pm

Aha dzięki za odp bardzo mi one pomogły . Może jeszcze coś w tym temacie ktoś dopisze jak by mógł :)

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » śr lis 28, 2012 9:03 pm

a co chciałbyś jeszcze wiedzieć?

Awatar użytkownika
gołąbek
Kontakt:

Post autor: gołąbek » czw lis 29, 2012 5:16 pm

Wszystko .O i ile jeszcze max par Garłaczy Pomorskich i Garłaczy Czeskich mogę trzymać w gołębniku o wymiarach 4.45x3.58x2.00 (szerokośćxdługośćxwysokość )tyle że wysokość się zmienia bo mam dach jednospadowy.Jakie siodełka dla tych ras najlepiej żeby można było je zrobić samemu :)Jak będę miał cele lęgowe 100x60x30 to jakie zrobić tam wejście bo reszta będzie zakryta siatką i sklejką (sklejka będzie przesuwana żeby zamknąć cele). I jakiej wielkości woliera dla tych ras i dla takiego gołębnika tak bardzo dużej nie mogę też zrobić (fundusze i i mało miejsca), i jak siatka na wolierę?Może być taka :arrow:
siata.jpg
siata.jpg (7.2 KiB) Przejrzano 9634 razy
:?: :?:

ALEKSANDRETTA
Kontakt:

Post autor: ALEKSANDRETTA » czw lis 29, 2012 7:57 pm

gołąbek Ja właśnie prawie skończyłem swój gołębnik dla garłaczy czeskich pomorskich wymiary dł-6m sze-2,30m i wysoki 2,50 schodzący do 2,10 jeżeli chodzi o cele to mam dla pocztowych ponieważ zabieram jaja garłaczą i daję pocztowym po jednym od garłaczy a drugie sztuczne natomiast same garłacze dostają skrzynki po owocach wyłożone słomą . A co do siatki to mi się ta sprawdza w 100 %
Załączniki
S7004092.JPG
S7004090.JPG

Awatar użytkownika
kreto1992
Kontakt:

Post autor: kreto1992 » czw lis 29, 2012 11:09 pm

U moich garłaczy legi odbywają sie "normalnie" jakja znoszą w miskach, gdy widze ze bedzie znoszone jajko wsypuje im tam sieczki (słomy drobno posiekanej), a później jak są dwa podkładam pod mamke. Siatka jak najbardziej przystaje ja z braku pieniedzy obiłem wolierke normalną siatką ogrodzeniową nie jest to najlepszy materaiał ale jakos daje rade oczywiście gołębie otwieram rano i zamykam wieczorem. Ale ta siatka co pokazałeś doskonale zapobiegnie przedostawaniu sie wróbli i przenoszeniu przez nie różnych choróbsk.
Dodam załącznik w postaci zdj. mojej wolierki.
Załączniki
woli.png
woli.png (226.08 KiB) Przejrzano 9550 razy

jack
Kontakt:

Post autor: jack » pt lis 30, 2012 7:32 am

gołąbek pisze:Wszystko .O i ile jeszcze max par Garłaczy Pomorskich i Garłaczy Czeskich mogę trzymać w gołębniku o wymiarach 4.45x3.58x2.00 (szerokośćxdługośćxwysokość )tyle że wysokość się zmienia bo mam dach jednospadowy.Jakie siodełka dla tych ras najlepiej żeby można było je zrobić samemu :)Jak będę miał cele lęgowe 100x60x30 to jakie zrobić tam wejście bo reszta będzie zakryta siatką i sklejką (sklejka będzie przesuwana żeby zamknąć cele). I jakiej wielkości woliera dla tych ras i dla takiego gołębnika tak bardzo dużej nie mogę też zrobić (fundusze i i mało miejsca), i jak siatka na wolierę?Może być taka :arrow:
siata.jpg
:?: :?:
Odnośnie siatki to pamiętaj o jednej rzeczy.
A mianowicie : wielkość oczek. Żeby zapobiec przedostawaniu się do środka wróbli musi ona mieć średnicę 1,5 do 2 cm, ale gdy taką siatkę zastosujesz na dach to zimą śnieg może ci wolierkę zawalić. Chyba, że dach będziesz miał przykryty "czymś" szczelnym ale wtedy trzeba pamiętać o solidniejszej konstrukcji dachu.
Ja mam na wolierze siatkę o oczkach 3,5 cm , sześciokątnych, tak na ścianach bocznych jak i na dachu.Zdarzy się , że jakiś młody wróbel wejdzie ale nie jest to jakaś plaga.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt lis 30, 2012 9:20 am

Jeśli wejdzie wróbel, da radę też mysz, łasica, nawet niewielki szczur. Poza tym istotny jest rodzaj siatki. Jeśli siatka , jaką kolega pokazał na wzór jest ocynkowana, ale wykonana z cienkiego drutu, za dwa lata podrze się jak stara firanka. wiem, bo sam się przekonałem. Dlatego wymieniłem ją na podobną, ale powlekaną plastikiem, kolor przeważnie zielony. Jest droższa, ale mając perspektywę wymiany zeżartej przez rdzę siatki co 2-3 lata wychodzi o wiele oszczędniej.

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » pt lis 30, 2012 1:07 pm

O siatce ładnie ci już opowiedzieli. Co do ilości par, to w takim gołębniku możesz spokojnie trzymać 10-12 par garłaczy. na pewno nie będzie przepelnienia. Woliera - najlepiej wielkości tego gołębnika (troszkę mniejsza tez nie zaszkodzi), a większa to oczywiście plus dla twoich gołębi.

jack
Kontakt:

Post autor: jack » pt lis 30, 2012 6:38 pm

krzysiek pisze:Jeśli wejdzie wróbel, da radę też mysz, łasica, nawet niewielki szczur. Poza tym istotny jest rodzaj siatki. Jeśli siatka , jaką kolega pokazał na wzór jest ocynkowana, ale wykonana z cienkiego drutu, za dwa lata podrze się jak stara firanka. wiem, bo sam się przekonałem. Dlatego wymieniłem ją na podobną, ale powlekaną plastikiem, kolor przeważnie zielony. Jest droższa, ale mając perspektywę wymiany zeżartej przez rdzę siatki co 2-3 lata wychodzi o wiele oszczędniej.
Też mam tę powlekaną plastikiem, zieloną. Póki co nic mi nie weszło przez te oczka, oprócz wspomnianych młodych wróbli, ale dla pewności zamykam gołębniki na noc. Tak dla spokojności.

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » pt lis 30, 2012 6:51 pm

Tą siatkę powlekana zielonym plastikiem mam już 7 rok. Ogólnie jest OK ale zaczyna się przerywać w miejscach gdzie jest przytwierdzona do drewnianych kantówek. Powoli wymieniam ją na zgrzewaną ocynkowaną.

Awatar użytkownika
gołąbek
Kontakt:

Post autor: gołąbek » pt lis 30, 2012 7:58 pm

Dzięki wszystkim za odp . Na dachu tej woliery będzie coś położone tylko nie wiem co pewnie jakaś blacha :) I jeszcze woliera lepiej żeby była tak jakby położona na ziemi czy wisząca? Mi się wydaje że na na ziemi lepsza bo będę mógł do niej wejść :)

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » pt lis 30, 2012 9:34 pm

Czy to Ty masz mieć lepiej czy Twoje gołębie :?: :?: :?:
Woliera która ma dno z siatki jest zdecydowanie lepsza ze względów higienicznych i chorobotwórczych.

Awatar użytkownika
gołąbek
Kontakt:

Post autor: gołąbek » pt lis 30, 2012 10:03 pm

NO ja też że bym miał lepiej ale gołębie są ważniejsze czyli podwieszana lepsza.Ale mi się wydaje że łapcie sobie będą łamać :)

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » pt lis 30, 2012 10:11 pm

Patrząc na te Twoje fotki to one łapci za bardzo nie mają a Ty już masz problem :lol:

Awatar użytkownika
gołąbek
Kontakt:

Post autor: gołąbek » sob gru 01, 2012 8:33 am

Te wiem że łapci nie mają ale będę miał lepsze na nowy sezon (mam nadzieje). Bo fundusze po świętach dopłyną :)

ODPOWIEDZ