gołębnik dla budapesztów

Kamil14400
Kontakt:

gołębnik dla budapesztów

Post autor: Kamil14400 » pt gru 28, 2012 10:30 am

Tak jak w temacie jakich wymiarów powinien być gołębnik dla budapesztów (ras lotnych) czy powinien być on nasłoneczniony czy raczej nie, w która stronę skierować wylot, ewentualnie okna ?

adammo87
Kontakt:

Re: gołębnik dla budapesztów

Post autor: adammo87 » pt gru 28, 2012 10:33 am

kiedys slyszalem od wiekowego hodowcy ze golab jest jak szczur, wszedzie sobie gniazdo uwinie a co do golebnika i jego rozmiaru to juz wymysl hodowcy tak aby to sie JEMU dobrze w nim pracowalo
wylot od poludniowego zachodu raczej

Kamil14400
Kontakt:

Post autor: Kamil14400 » pt gru 28, 2012 11:10 am

myślałem nad takim http://www.youtube.com/watch?v=inVRDo7zIBE na początek powinien wystarczyć

Awatar użytkownika
m@teu$z
Kontakt:

Post autor: m@teu$z » pt gru 28, 2012 2:53 pm

lepiej zrobić taki http://www.youtube.com/watch?v=uljZrVXRE-Q w półmroku gołębie będą odpoczywać po locie oczywiście musi być przez jakiś czas jasno żeby mogły się pożywić a dopiero potem przymknąć żeby odpoczęły

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » pt gru 28, 2012 4:54 pm

Cześć. Ciemne i wilgotne gołębniki sprzyjają niektórym chorobom, więc temat nasłonecznienia mamy wyjaśniony. Ściana frontowa wraz z wylotem powinna być zwrócona na południe lub wschód. Osobiście preferuje południową, ponieważ wschodnia jako frontowa w zimie nie najlepiej chroni ptaki przed silnymi, mroźnymi wiatrami ze wschodu.
Budapeszteńskie to nieduże gołąbki. Wielkość gołębnika zależeć będzie od ilości par, aczkolwiek tych zawsze przybywa, więc gołębnik na wyrost nie zaszkodzi. Pozdro

Kamil14400
Kontakt:

Post autor: Kamil14400 » pt gru 28, 2012 5:22 pm

a na przykład na 5 par budapesztów to jakie powinny być wymiary: gołębnika (przybliżone) i cel ?

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » pt gru 28, 2012 8:20 pm

Kiedyś w pewnej książce przeczytałem, że na 1m2 gołębnika może przypadać 3-5 gołębi. Moim zdaniem to zawyżona liczba. Jeśli gołębie są małych rozmiarów to 3 sztuki na metr to max. Moim zdaniem.
Co do cel gniazdowych to powiedzmy średnio wysokość ma 40cm, głębokość tyle samo i szerokość 50cm. Wymiary zmieniają się w zależności od wielkości gołębi, hodowanej rasy.
Jakikolwiek gołębnik zrobisz, gołąb w nim zamieszka, co nie znaczy, że będzie mu tam dobrze... Ptaki mają dużą zdolność adaptacji. Jednak moim zdaniem gołębnik powinien być wygodny i użyteczny. Ptaki powinny mieć swobodę i godne warunki, a hodowca odpowiednio dużo miejsca, aby sie w nim wygodnie poruszać, sprzątać.

Kamil14400
Kontakt:

Post autor: Kamil14400 » pt gru 28, 2012 8:23 pm

czy ktoś stosuje tego typu gołębnik i mógł by go trochę opisać ( dokładniej ) http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=nW6 ... =endscreen

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » pt gru 28, 2012 9:16 pm

Na 1m3 1 para ptaków według P. Potasa. Najmniejsze cele moim zdaniem to 35x35x50. jednak większy gołebnik nigdy nie zaszkodzi ponieważ ptaków co rok będzie przybywało

Kamil14400
Kontakt:

Post autor: Kamil14400 » pt gru 28, 2012 9:24 pm

ale ja chcę hodować tylko kilka gołębi tak dla "ozdoby" a nie jakiś duży lot

Awatar użytkownika
m@teu$z
Kontakt:

Post autor: m@teu$z » pt gru 28, 2012 9:27 pm

Kamil14400 pisze:czy ktoś stosuje tego typu gołębnik i mógł by go trochę opisać ( dokładniej ) http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=nW6 ... =endscreen

to jest kit box gołębnik lotowy w nim są gołębie przeznaczone tylko do treningów.
W środku masz tylko siadawki lub szachownicę na spodzie samą siatkę żeby odchody spadały na ziemię w drzwiczkach wlot i to chyba wszystko :wink:

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » pt gru 28, 2012 10:09 pm

Witam,
moim zdaniem dla tej rasy idealny będzie gołębnik typu "buda" - taki jak dla gołębi do "ganiania"(srebrniaków, murzynków lotnych itp.) tylko niezbyt duży.
Siatka na dachu pozwoli gołąbkom dobrze zapoznać się z otoczeniem - stare budapeszty dosyć ciężko oblatać w nowym miejscu, a taka siatka będzie minimalizować straty przy oswajaniu.
Gołębiom lotnym/wysokolotnym trzymanym w "reżimie" nie są potrzebne tzw. wyloty typu belgijskiego - mają wchodzić pod siatę i do gołębnika na gwizd (u mnie się to sprawdza).
Gołębnik typu "buda" ma jeszcze tę zaletę, że bardzo łatwo można go "przyciemnić" zamykając drzwi :D (ale wtedy musi być sprawna wentylacja).
Kaszanka forever !!

perros
Kontakt:

Post autor: perros » sob gru 29, 2012 12:11 am

Kamil14400 pisze:czy ktoś stosuje tego typu gołębnik i mógł by go trochę opisać ( dokładniej ) http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=nW6 ... =endscreen
ja stosuje taki gołębnik dla stada lotowego rollerów. 120x90x90 cm dla 20 ptaków. Nie wiem czy dla wysokolotnych taki jest dobry ale widziałem gdzieś na forum filmik z kitboxem dla serbów

Kamil14400
Kontakt:

Post autor: Kamil14400 » sob gru 29, 2012 9:57 am

na początek właśnie zrobię "budę" tylko niewielką i zobaczę czy u mnie da się radę hodować gołębie lotne bo z tego co zauważyłem to jeśli są jakieś gołębie to tylko pocztowe ( nie wiem dlaczego )
Ostatnio zmieniony ndz gru 30, 2012 8:58 pm przez Kamil14400, łącznie zmieniany 1 raz.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob gru 29, 2012 11:32 am

Mam takie kit box-y , w jednym 12 bijów irańskich, w drugim 20 nikołajewskich. Gla stada lotowego takie rozwiązanie uważam za najlepsze. Dla stada lęgowego najlepsza będzie buda.

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » sob gru 29, 2012 11:38 am

Kamil14400 pisze:ale ja chcę hodować tylko kilka gołębi tak dla "ozdoby" a nie jakiś duży lot
znajdz sobie definicje HODOWLA i CHÓW... i zacznij poprawnie używać te słowa.

dziwne rasy wybraleś na "ozdobe"

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » sob gru 29, 2012 11:41 am

SETER pisze:Witam,
moim zdaniem dla tej rasy idealny będzie gołębnik typu "buda" - taki jak dla gołębi do "ganiania"(srebrniaków, murzynków lotnych itp.) tylko niezbyt duży.
Siatka na dachu pozwoli gołąbkom dobrze zapoznać się z otoczeniem - stare budapeszty dosyć ciężko oblatać w nowym miejscu, a taka siatka będzie minimalizować straty przy oswajaniu.
Gołębiom lotnym/wysokolotnym trzymanym w "reżimie" nie są potrzebne tzw. wyloty typu belgijskiego - mają wchodzić pod siatę i do gołębnika na gwizd (u mnie się to sprawdza).
Gołębnik typu "buda" ma jeszcze tę zaletę, że bardzo łatwo można go "przyciemnić" zamykając drzwi :D (ale wtedy musi być sprawna wentylacja).
jak nauczyles swoje ptaki ladowac na gwizd? i jak dlugo to zajelo?

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » sob gru 29, 2012 1:40 pm

Na gwizd nauczyłem gołębie wchodzić pod siatę i do gołębnika - natomiast lądowanie gołębi na dachu "na gwizd" sprawdza się raczej w przypadku gołębi do "ganiania", ewentualnie zniżających lot - ciężko sprowadzić na dach gwizdaniem gołębie wysokolotne, które idą w zakrycie :wink:
W "budzie" mam co prawda lotne z Csepel - to nie są zbyt pojętne gołębie - budapeszty (z dobrej linii) jest znacznie łatwiej nauczyć dyscypliny (mam obie te rasy w osobnych gołębnikach).
Kaszanka forever !!

Awatar użytkownika
m@teu$z
Kontakt:

Post autor: m@teu$z » ndz gru 30, 2012 11:21 am

Czy ktoś byłby tak miły i wrzucił zdjęcia swoich gołębników lotowych ?
ja właśnie przerabiam swój i zamiast siodełek zamontuję szachownicę ale z samych listewek i sam nie wiem czy gołębie nie się brudzić tutaj na filmie są czyste http://www.youtube.com/watch?v=EVnmgsDtVto

perros
Kontakt:

Post autor: perros » ndz gru 30, 2012 12:47 pm

daje link do wątku z forum akrobatycznych żeby zdjęć nie wrzucać. Ten zółty to mój :)

http://golebie-akrobatyczne.pl/forum/vi ... owstart=20

Awatar użytkownika
m@teu$z
Kontakt:

Post autor: m@teu$z » ndz gru 30, 2012 8:29 pm

bardzo fajny gołębnik :D w zimę też Pan trzyma w nim gołębie ?

perros
Kontakt:

Post autor: perros » ndz gru 30, 2012 11:09 pm

tak, w zimie też trzymam stado lotowe w tym gołębniku tylko dorobiłem zabudowaną szufladę na dole. Z tym że takie gołębniki stosuje się przy hodowli rollerów birmingham od powstania jej rasy i są one do niego przystosowane. Rolki to małe gołębie które nie są płochliwe i bardzo szybko przyzwyczajają się do swojego opiekuna. Piszę to dla tego że być może niektóre rasy nie nadają się do takiego kitboksu. Wątpię aby gołębie rasy która z natury jest płochliwa lub dość waleczna o terytorium czuła się dobrze na tak małej powierzchni. Wiem że dla rolków to się sprawdza co do innych ras nie będę się wypowiadał bo nie mam doświadczenia. pozdrawiam

Awatar użytkownika
m@teu$z
Kontakt:

Post autor: m@teu$z » pn gru 31, 2012 5:49 pm

Chyba będzie trzeba się przekonać, ale raczej powinno być dobrze budapeszty i tiplery (u mnie) nie powinny sprawiać problemów no ale mogę się mylić bo nigdy tych ras nie hodowałem

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn gru 31, 2012 6:40 pm

To gołębnik nie tylko dla rolków. Widywałem w takich rakownickie, elserpurcle, tipplery angielskie i pakistańskie, takle, cumulety, rollery orientalne, debreczyńskie , domki, kelebeki i inne rasy. U mnie dobrze się w takim czują teherańce i nikołajewskie. Na przyszły rok planuję ganiać z kit boxu bugulmińskie.

emir
Kontakt:

Post autor: emir » pn gru 31, 2012 7:41 pm

Przy takich klatkach było by wskazane zamontować kosz na dachu. Kiedyś trenowałem tipplery angielskie i wypuszczałem je co dwa albo trzy dni, miałem wrażenie ze są wystraszone. Z pod kosza mogły by obserwować otoczenie i były by spokojniejsze niezaleznie od rasy.

ODPOWIEDZ