Proszę o pomoc w ustaleniu rasy?

MateuszKol...
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc w ustaleniu rasy?

Post autor: MateuszKol... » pt lis 02, 2012 11:19 am

Jakaś taka krępa, niska z grubym dziobem. Obok Łowicza to ona nawet nie przelatywała.

shadow
Kontakt:

Post autor: shadow » wt lis 06, 2012 5:05 pm

witam.kiedys na youtube widzialem filmik z golebiami ktore w locie przebieraly nogami,tak jakby chodzily w powietrzu.swietnie to wyglądało.chyba była to jakaś odmiana bija ale nie jestem pewien.wie moze ktos co to za rasa?

sasza
Kontakt:

Post autor: sasza » wt lis 06, 2012 5:27 pm

witam kolegę tak robią niektóre bije kałkaskie ja mam agarana co ma taki styl lotu pozdrawiam

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt lis 06, 2012 5:45 pm

Musiał byś pokazać ten filmik, inaczej nie odgadniemy rasy. Przebieranie nogami w locie to nie oznaka rasy, lecz styl lotu, właściwy niemal wszystkim rasom bijów z Kaukazu i centralnej Azji. Latają tym stylem nie całe rasy, ale poszczególne linie hodowlane.Oznacza to, ze nie tylko w każdej z tych ras, ale nawet w każdej hodowli mogą być osobniki latające tym stylem, lub też latające normalnie. Niemożliwe jest więc na podstawie opisania jednego z elementów stylu lotu , właściwego wielu rasom, nawet ich dziesiątkom, określić do jakiej rasy ptaki tak latające należą.Trzeba je widzieć, a i tak z powodu mnogości ras, nieraz bardzo podobnych nie będzie to łatwe.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » wt lis 06, 2012 5:46 pm

Zamieszczam dwie fotki gołębi do odgadnięcia rasy, trochę łatwe, trochę trudne, ale ciekawe.

Obrazek
Obrazek
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » wt lis 06, 2012 6:02 pm

Pierwsze zdjęcie. Motyl Warszawski średniodzioby lub Widyn , nie wiem co w końcu wyjaśniła komisja :lol: Drugie zdjęcie. W Mińsku w zeszłym roku pokazany był jako Winer Miński, tylko tamte miały" trochę " krótsze dzioby i bardziej okrągłe głowy.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt lis 06, 2012 6:19 pm

"Winer"??? Wygląda mi na jakąś modyfikację berlińskiego, coś w stylu tomaszowskiego, papugaja czy inne podobne klimaty. Ale "winer"? Dlaczego? Dla mnie nowość.Wie ktoś coś więcej o tych ptaszkach?

shadow
Kontakt:

Post autor: shadow » wt lis 06, 2012 8:14 pm

http://www.youtube.com/watch?v=ijtwzsM3 ... ata_player .udało mi sie znalezc ten filmik. Naprawde fajnie to wygląda :)

Srebnik
Kontakt:

Post autor: Srebnik » wt lis 06, 2012 8:15 pm

Do winera to nie podobne za jasny dziobek

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt lis 06, 2012 8:21 pm

Północnokaukaskie, typ średniodzioby.Ładnie "maszerują". Rosjanie na tak latające ptaki mówią "griebuny" co można przetłumaczyć jako "grzebiące nogami".

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt lis 06, 2012 8:22 pm

[quote="Srebnik"]Do winera to nie podobne za jasny dziobek[/quote] ??? Ciekawostka. A inne cechy tego ptaka uważasz za podobne do winera?

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » wt lis 06, 2012 8:40 pm

Na ostatniej wystawie w Mińsku Mazowieckim był pokazany jako " Biały Winerek Łapciaty " przez wystawcę z Kałuszyna. Krzysiek dobrze zauważył że przypominają te nowoczesne blaowindry. Nie mam zdjęć ale tamte były nawet fajne :D .
Jak dobrze pamiętam to Happek robił jakieś zdjęcia w mińsku to może coś znajdzie.

koniarz
Kontakt:

Post autor: koniarz » wt lis 06, 2012 8:47 pm

Ja właśnie też byłem na tej wystawie i widziałem te ptaki.W moich okolicach na takie gołębie mówi się białe winiery.

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » wt lis 06, 2012 8:48 pm

U mnie na takie gołębie też mówią "biały winer" a w Białymstoku na giełdzie że to " białe blauwidndry".
Moim zdaniem ten biały z foty wyżej to tomaszowski krótkodzioby - podobno czasami takie kolory wychodza po tej rasie.
Paweł - właśnie o takim gołębiu Ci mówiłem i dawałem namiary na tego hodowcę z Tomaszowa Maz.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt lis 06, 2012 8:49 pm

Na pierwszy rzut oka podpadało mi to pod pierwotną formę berlińskiego, ale nie ta budowa. Podobno w populacji tomaszowskich wypleniają się białe osobniki, zanik pigmentu czy coś w tym stylu, ale na tomaszowskiego też nie wygląda. Ciekawostka. Najbardziej intrygująca ta nazwa. Winer??? Dlaczego?

koniarz
Kontakt:

Post autor: koniarz » wt lis 06, 2012 9:19 pm

nie wiem. ale mój dziadek opowiadał mi o ,,białych winierach'', że trzymał takie 30 lat temu.

koniarz
Kontakt:

Post autor: koniarz » wt lis 06, 2012 9:29 pm

zapomniałem dodać że mój wujek trzyma takie gołębie. i te które były wystawione w tamtym roku na wystawie w Mińsku Mazowieckim pochodzą od jego gołębi ponieważ ten hodowca z Kałuszyna nabywał ptaki od wujka. ja w tym roku wziąłęm parkę młodych ok wujka i samczyk po pierzeniu dostał leciuteńkich pasków. wiec te gołębie mogą pochodzić od blauwindrów.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt lis 06, 2012 9:32 pm

Nie, nie mogą, nie ta budowa. Całkiem inna głowa. Cały czas nie daje mi spokoju, dlaczego winer? Skąd się to wzięło.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr lis 07, 2012 9:05 am

Tak, hmm. No tak, ale to niczego nie wyjaśnia. Czystooki to rasa niemiecka z Prus Wschodnich, konkretnie z Królewca więc skąd u licha ten winer. Jakieś pokręcone lokalne nazewnictwo , głupota w stylu "krakowiaka" czy co? Winer kojarzy się z Wiedniem, od niemieckiego wiener ( czyt. winer) czyli wiedeński. Gdzie Wiedeń a gdzie Królewiec, coś się komuś okropnie pomyrdało.

major1233
Kontakt:

Post autor: major1233 » śr lis 07, 2012 9:25 am

W Garwolinie były pokazane na wystawie .

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » śr lis 07, 2012 10:35 am

major1233 pisze:W Garwolinie były pokazane na wystawie .
Tak, zgadza się. To są moje zdjęcia zrobione na tej wystawie w tym roku.

Ten pierwszy to warszawski motyl średniodzioby, był wystawiany przez pp. Szabłowskiego i Trąbińskiego, i był oceniany.
Ten biały, był jako pokaz pod nazwą: winerek biały łapciaty! i był pokazany przez p.Trąbińskiego.

Jako pokaz może być cokolwiek i nawet z chińską nazwą, ale motyl średniodzioby? To porażka zatwierdzenia wzorca ptaków o nieustabilizowanym fenotypie. Co będzie z wzorcem widyma?
Też będzie zatwierdzony?
A kto nie będzie miał pretensji do sędziów po ocenie widyma i motyla średniodziobego? Nie jestem znawcą, ale czytam wzorce rasowe.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr lis 07, 2012 12:26 pm

Moim zdaniem to widyn. Porównując tego ptaka z motylami średniodziobymi pokazywanymi dotychczas jako pokaz i z tym ze zdjęcia w Biuletynie, w artykule o widynach, jest to na pewno widyn.Skoro ptak w takim typie pokazywany jest i oceniany jako motyl, oznaczać może, że warszawskie lobby wygrało i zrezygnowano z tradycyjnej nazwy widyn i w ogóle z odtwarzania starej polskiej rasy na rzecz promowania odpadów z hodowli krótkodziobych motyli warszawskich. Biały gołąbek ciekawy, ładna postawa, robi wrażenie, ale jego nazwa powala. Skąd u licha winer czy winerek. Przewraca to do góry nogami całą tradycję gołębiarską i pojęcie hodowców o winerkach. Winerek , jaki jest, każdy wie. Małego Fiata w nagrodę temu, kto u tego ptaka znajdzie choćby cień podobieństwa z winerkiem , jakiego wszyscy polscy hodowcy doskonale znają.

Namor
Kontakt:

Post autor: Namor » śr lis 07, 2012 12:48 pm

Próby zarejestrowania nowej rasy z członem nazwy winerek wynikają stąd, że nie zarejestrowano dotychczas tej starej właściwej rasy. Ten ze zdjęcia stał pewnie przy winerku stąd ta nazwa.

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » śr lis 07, 2012 1:24 pm

Dla porównania wrzucam fotę tomaszowskiego z wystawy razem z fotką Zjaka. Moim zdaniem nie widać tu zbyt dużych różnic w budowie tych gołębi:

Obrazek
Zjak - sorry, że skopiowałem Twoje zdjęcie ale to do celów dydaktycznych

ODPOWIEDZ