KIT BOX

Kamil14400
Kontakt:

KIT BOX

Post autor: Kamil14400 » wt kwie 02, 2013 12:52 pm

Witam zastanawiam się nad budową takiego gołębnika dla wysokolotnych, co o takim rozwiązaniu sądzicie? http://www.youtube.com/watch?v=kLD04CJqsUM

krzysiek
Kontakt:

Re: KIT BOX

Post autor: krzysiek » wt kwie 02, 2013 3:25 pm

Póki co nie wymyślono lepszego rozwiązania.

Awatar użytkownika
momo1351
Kontakt:

Post autor: momo1351 » wt kwie 02, 2013 5:37 pm

I pewnie tak predko nic lepszego nie wymyslał:-D

Kamil14400
Kontakt:

Post autor: Kamil14400 » wt kwie 02, 2013 5:43 pm

Więc mogę śmiało stawiać taki dla budapesztów

łukasz l.
Kontakt:

Post autor: łukasz l. » wt kwie 02, 2013 8:18 pm

Super rozwiązanie. Sam sprawdziłem. Są oczywiście plusy i minusy, ale ogólnie świetna sprawa. Powiem szczerze, że robiąc pierwszy box dla młodych nie byłem do końca przekonany i chciałem wypróbować z czystej ciekawości. Szybko jednak zmieniłem zdanie. I tak najprościej mówiąc z mojego punktu widzenia wygląda to tak, plusy:
stosunkowo niskie koszty wykonania, nie zajmuje wiele miejsca, szybkie i proste w obsłudze i takich czynnościach jak np sprzątanie, gołębie dobrze się w nim czują, są mniej płoche, nie tracą energii na "buszowanie" po gołębniku i tym samym są chętniejsze do lotu. Gołębie do lotu rozdzielone płciowo. Samce osobno, samice osobno, młode osobno.
Jeśli chodzi o wady głównym problemem były okoliczne koty. Boxy stały na stojakach wysokości 1 metra + 90 cm samego boxu. Koty bez problemu wdrapywały się i wylegiwały się na daszkach. Co prawda nigdy żaden do środka się nie dostał, ale trzeba było uważać, pilnować oblotu i zaraz po zejściu gołębi odpowiednio zabezpieczać wloty. Czasem któreś kocisko się przyczajało i gdy ptaki lądowały wyskakiwało w górę. Jak się spłoszyły nie raz dwie noce potrafiły spać na dachu domu. Poza tym dobrze jest zrobić coś w rodzaju "kieszeni" zewnętrznych na poidło i karmnik żeby gołębie nie brudziły ich, a jednocześnie miały do nich dostęp.
Tak czy owak system boxów, czy też podziału gołębnika na boxy, przedziały to super sprawa. Przecież nikt nie powiedział, że boxy muszą być tak nisko i że muszą mieć jakąś konkretną konstrukcję. Kwestia pomysłowości i własnej wygody. Oczywiście to wszystko zależy od tego co kto chce w swojej hodowli osiągnąć i czego od swoich gołębi oczekuje.

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » śr kwie 03, 2013 9:16 am

A na sezon lęgowy ma sie rozumieć przenosisz lotników do innego gołębnika tak??
DARMOWE nagrody priv

Awatar użytkownika
momo1351
Kontakt:

Post autor: momo1351 » śr kwie 03, 2013 10:52 am

Jezeli juz chcesz profesionalnie podejsc to musisz najpierw wybrac ze swojego stada 3-4 pary ktore sa najlepszymi lotnikami o odpowiedniej budowie (bedzie to trzon hodowli) a reszte stada powinno sie przeniesc do boksu i je trenowac.trzeba pamietac ze jesli nie zamierza sie trenowac w zime to powinno sie przeniesc je do gołebnika z duzymi gabarytami

perros
Kontakt:

Post autor: perros » śr kwie 03, 2013 12:25 pm

Dodam jeszcze ze w takich golebnikach gołębie sie nie rozmnażają więc nie ma problemu żeby stado lotowe trzymać w nim przez cały rok. Najlepiej jeśli jest on jeszcze odpowiednio zacieniony.

łukasz l.
Kontakt:

Post autor: łukasz l. » śr kwie 03, 2013 4:16 pm

Gołębi ze stada lotowego nie dopuszczam do lęgów. W ogóle nie są łączone w pary. Obecnie miejsca mam dużo. Przez kilkanaście lat hodowałem wysokolotne, głównie tipplery zagł. Kiedy dwa lata temu sprowadziłem pierwsze rollery te gołębie mnie zaczarowały i pozostałe ptaki przegrały z nimi. Dwa tygodnie temu sprzedałem ostatnie pary tipplerów i obecnie mam same rolki. Przez dwa sezony kupiłem dość sporo tych gołębi, a co do ich jakości to już inna bajka. Jesienią wybrałem 12 najlepszych ptaków, 6 par i na tych parach obecnie bazuję, także w tym sezonie do lotu będę miał tylko młode. Latem postawiłem nowy gołębnik a boxy zostały rozebrane. Głównym powodem jak mówiłem były koty sąsiadów, np moja najbliższa sąsiadka ma ich 11!! Nowy gołębnik jest podzielony na przedziały w formie boxów. Wszystkie przegrody są z siatki na profilu drewnianym i wszystkie w każdej chwili można demontować i zastosować inne kombinacje. Mogę na razie wrzucić szybki szkic jak to wygląda. Pożyczyłem siostrze aparat na wyjazd ale myślę, że na weekend już będę miał go z powrotem to zrobię jakieś foto.

perros
Kontakt:

Post autor: perros » śr kwie 03, 2013 6:01 pm

Wiem chyba o jakim gołębniku piszesz. Byłem w zeszłym roku w Anglii i pojeździłem trochę po hodowcach w Birmingham i tam właśnie wszyscy mieli takie gołębniki. Nie było wylotów ani klap a gołębie nieraz wylatywały przez kilku metrowy korytarz i drzwi. Wracały w ten sam sposób. Wydaje mi się że w przypadku kotów taki gołębnik to naprawdę dobry pomysł. Daje linka do kilku zdjęć które udało mi się zrobić właśnie w Anglii. pozdrawiam

http://golebie-akrobatyczne.pl/userphot ... lbum_id=97

grand.ix
Kontakt:

Post autor: grand.ix » śr kwie 03, 2013 7:22 pm

Witam. Podłączę się do rozmowy i podrzucę parę fotek myślę fajnie rozwiązanego gołębnika z podziałem na kit box-y.
Załączniki
_mini-SV103236.JPG
_mini-cele treningowe12.JPG

perros
Kontakt:

Post autor: perros » śr kwie 03, 2013 8:28 pm

czy to jest Twój gołębnik grand.ix i czy ewentualnie, można prosić więcej zdjęć. Pozdrawiam

łukasz l.
Kontakt:

Post autor: łukasz l. » śr kwie 03, 2013 8:52 pm

Jeszcze trochę inaczej. Z tym korytarzem taki pomysł był początkowo, ale w trakcie prac zmieniłem nieco koncepcję i część zabudowy postanowiłem wykorzystać na wiatę pod którą stoi samochód. W razie potrzeby żaden problem przerobić. Góra ma wysokość 125 cm. Jest to dość nisko, mogłoby być jeszcze ze 30 cm ale nie jest źle przecież ja tam nie mieszkam, nie wchodzę tam 50 razy dziennie. W części hodowlanej jest teraz 6 par rolków do rozrodu. Druga część jest dzielona lekką przegrodą którą w każdej chwili można zamontować lub zdemontować. W tym sezonie będą tam młode. Część dolna jest bardzo wygodna jednak na chwilę obecną pusta. Na razie nie zamierzam hodować więcej niż jednej rasy. Po prostu brak czasu. Lepiej zająć się dobrze jedną rasą niż kilkoma byle jak.
Załączniki
góra1.JPG
dół1.JPG
front1.JPG

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » czw kwie 04, 2013 1:10 pm

No a jak takie gołębniki mają sie do hodowli gołębi ozdobnych że tak zapytam? Ma ktoś jakieś doświadczenia z tym związane?
DARMOWE nagrody priv

grand.ix
Kontakt:

Post autor: grand.ix » czw kwie 04, 2013 3:49 pm

Nie to nie mój gołębnik, zdjęcia pochodzą z jakiejś strony o tipplerach ale już nie pamiętam adresu. Link do podobnego http://soldiersloft.embarqspace.com/

łukasz l.
Kontakt:

Post autor: łukasz l. » pt kwie 05, 2013 3:56 pm

Tak to mniej więcej wygląda.
Załączniki
goł7.JPG
goł7.JPG (24.66 KiB) Przejrzano 12825 razy
goł6.JPG
goł6.JPG (24.23 KiB) Przejrzano 12825 razy
goł5.JPG
goł5.JPG (25.35 KiB) Przejrzano 12825 razy
SAM_1380.JPG
SAM_1380.JPG (29.32 KiB) Przejrzano 12825 razy
goł4.JPG
goł4.JPG (30.99 KiB) Przejrzano 12825 razy
goł3.JPG
goł3.JPG (29.63 KiB) Przejrzano 12825 razy
goł2.JPG
goł2.JPG (23.34 KiB) Przejrzano 12825 razy
goł1.JPG
goł1.JPG (24.87 KiB) Przejrzano 12825 razy

Awatar użytkownika
momo1351
Kontakt:

Post autor: momo1351 » pt kwie 05, 2013 6:20 pm

Nawet nawet ale jak dla mnie to zaciasno i nie lubie golebnikow tego typu

łukasz l.
Kontakt:

Post autor: łukasz l. » pt kwie 05, 2013 7:47 pm

Mój sąsiad tak czasem żartuje, że służbę wojskową mamy dawno za sobą i że więcej się czołgać na brzuchu nie zamierza. Zgadza się, że na górze jest nisko bo tylko 125 cm, ale ja mam 180 cm wzrostu i daję rade choć trzeba poruszać się mocno pochylonym. Na dole jest wysokość od 170-210 cm. Jak będzie chwila to zrobię foto ze środka. Na dzień dzisiejszy używam tylko pomieszczeń na górze i nie narzekam. Jak stanę na drabinie i otworzę drzwi każdego gołębia wezmę do ręki bez wchodzenia do środka i gonienia po całym gołębniku, a wspomniany sąsiad ma gołębnik ze starego garażu. Betonowy, wilgoć, zawsze czuć odchodami, wysokość chyba za 3 m. Jak wchodzi do środka to gołębie chcą się pozabijać.

grand.ix
Kontakt:

Post autor: grand.ix » sob kwie 13, 2013 12:39 pm

Jeszcze jeden całkiem fajny gołębniczek.
http://www.youtube.com/watch?v=SF8yLnAfYzQ
http://www.youtube.com/watch?v=QhUq_SQ43VI
A tu taki filmik dla pasjonatów rollerów
http://www.youtube.com/watch?v=1KDrTfjpDQQ

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » ndz kwie 14, 2013 10:16 am

Kolego Łukasz l. gdzie w tym gołębniku znajduje się wentylacja ? - gołębnik jest kryty blachą, do tego bardzo niski - jak przyjdzie czerwiec-lipiec i typowe dla tej pory roku upały, to jajka w miskach ugotują się na twardo - a przy okazji i Twoje, jak wejdziesz tam aby posprzątać 8)
Cienka podbitka z płyty na "równo" z blachą prawie nic nie daje - musi być odstęp co najmniej kilka cm - do tego ta przestrzeń (pomiędzy blachą a podbitką z płyty) powinna być "wentylowana" (jeśli można to tak określić).
PS
Sam mam (niestety) gołębniki kryte blachą + jeden papą i uważam, że blacha, to najgorszy z możliwych materiał na pokrycie dachu gołębnika - za to najlepsza jest chyba dachówka ceramiczna.
Kaszanka forever !!

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » ndz kwie 14, 2013 10:54 am

No ale niestety pokrycie dachu dachówką wiąże sie z dużo wiekszymi kosztami. I drzewa więcej no bo dachówka jest cięższa niż blacha czy papa.
DARMOWE nagrody priv

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz kwie 14, 2013 11:26 am

Pamiętam gołębnik mojego wujka, na strychu starego, poniemieckiego domu.Dach kryty deskami, na nich papa a na to ceramiczna "karpiowka". Było tam super, latem nie za gorąco a zimą pojnik postawiony przy kominie nie zamarzał, chyba że były duże mrozy.Idealne warunki dla gołębi. Nigdy tam nic nie chorowało .

emir
Kontakt:

Post autor: emir » ndz kwie 14, 2013 11:42 am

Ja mam dach pokryty kolejno-deski, papa, blacha trapezowa położona na papę bez wentylacji i to jest wystarczająca izolacja od słońca.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz kwie 14, 2013 11:47 am

Tak,, na wsiach w moich stronach często tak budowano w latach 70-tych, jednak jako pokrycie wierzchnie stosowano przeważnie eternit, blachę zakłada się teraz, po zrzuceniu eternitu. Sądzę, że to właśnie papa stanowi w tym układzie doskonałą izolację.

ODPOWIEDZ