Rzeszowski pstry - co o nim wiadomo.

Wzorce, ich interpretacja, uwagi do wzorców gołębi.
krzysiek
Kontakt:

Re: Rzeszowski pstry - co o nim wiadomo.

Post autor: krzysiek » śr gru 26, 2018 9:24 pm

Właśnie ta 'różnorodność" fenotypowa z Wystawy Krajowej była powodem nie uznania wzorca przez KS. Czerwone i żółte były właśnie w łódzkim typie, coś jak pierwotna forma łódzkiego pstrego, do dzisiaj w okolicach Łodzi hodowana jako mamka i ptak do ścinki. kawowy najbardziej z nich wszystkich podobny był do pierwowzoru rasy , czyli wiedeńskiego wysokolotnego.

winer
Kontakt:

Post autor: winer » czw gru 27, 2018 9:52 am

Witam.
Panowie i ty Krzysztof ja nie wiem co wy w tych ptakach widzicie nie można mieć rasy co by nie miała nic wspólnego z Łudzkim Pstrym czy też Wiedeńskim. Krzysztof daj spokój już wiemy że masz dużą więdze na temat gołębi ale nie wiemy dokładnie z jakich ras powstały Pstre Rzeszowskie .Zapraszam nowych panów do rozmowy na ten temat najlepiej z Podkarpacia co mają większą wiedze na temat tych ładnych gołębi.
Pozdrawiam

grand.ix
Kontakt:

Post autor: grand.ix » czw gru 27, 2018 7:59 pm

Witam.
Co do pochodzenia tych gołębi to nie mam większej wiedzy ale po samej budowie owych gołębi samo nasuwa się skojarzenie że są to ptaki w jakimś stopniu spokrewnione z wineropodobnymi. Sam jakiś czas temu miałem telefon od hodowcy który pytał mnie czy nie miał bym budapeszta na wianku ciemnych lotach i ciemnym ogonie właśnie do krzyżówki z Pstrym Rzeszowskim. Mnie bardziej zastanawia jak stara jest ta linia-rasa gołębi bo jak jest porównywalnie stara jak np. Tiplery Zagłębiowskie to powiem szczerze że gdyby nie ten pokaz w Kielcach to bym nawet nie miał pojęcia że takie gołębie były...są, a wspomniane tiplerki można chyba w każdej części kraju spotkać.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw gru 27, 2018 10:38 pm

Prawdopodobnie gołębie te są starsze nawet niż zagłębiowskie, moim zdaniem ich rodowód sięga przełomu XIX i XX w. , czyli okresu, kiedy rozwijało się polskie gołębiarstwo. zagłębiowskie powstały nieco później, prawdopodobnie w pierwszych trzydziestu latach XX w. w wyniku krzyżówki sprowadzonych z Niemiec tipplerów angielskich z rasami hodowanymi lokalnie, choć z jakimi dokładnie, także nie wiadomo.Musiało być to coś w podobnym fenotypie, a że hodowano wówczas w Polsce wiedeńskie wysokolotne , praskie oraz węgierskie rasy o podobnym fenotypie, więc zapewne one właśnie posłużyły do krzyżówki, w wyniku której wyhodowane zagłębiowskie.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » pt gru 28, 2018 10:43 pm

Panowie! zarejestrowanie nowej rasy gołębi, to nie jest taka prosta sprawa jak się wszystkim wydaje. Na różnych forach powstało już wiele pięknych ras gołębi, ale tylko teoretycznie. Praktycznie sprawa nie jest taka prosta i łatwa, bo gołębie nowej rasy muszą być pokazane na trzech wystawach krajowych, ale rodziny gołębi, czyli dziadkowie, rodzice i dzieci - czyli trzy lata hodowli z dokumentacją rodowodową. A może i dłużej.

Z tego co pamiętam, to rzeszowski pstry (nazwy ras piszemy z małej litery) był pokazany w 2016 roku, w 2017 nie było wystawy (ptasia grypa) i 2018 nie był pokazany. Proces legislacyjny był zawieszony, nie znam przyczyny. Gołębie tej rasy mogły być wystawiane na różnych wystawach regionalnych w dziesiątkach czy setkach sztuk, ale dla procesu legislacyjnego nie ma to znaczenia, bo gołębie takie muszą być na pokazie tylko na wystawie krajowej.

Tak to wygląda z grubsza rzecz biorąc. :)
golebie.wombat.fc.pl

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt gru 28, 2018 11:48 pm

To jest jasne i oczywiste. Mnie zastanowiło, jak mogły być nie posiadając zatwierdzonego wzorca wystawiane i oceniane, ale to zapewne tylko nie mająca żadnego potwierdzenia pogłoska, coś w stylu " jedna baba drugiej babie ...". Odnośnie rzeszowskich pstrych - masz może w swoich materiałach projekt wzorca? Wisiał na klatkach w Kielcach na przedostatniej Wystawie Krajowej, ale nie przyszło mi do głowy, by zrobić fotkę, zresztą nie bardzo był na to czas.

winer
Kontakt:

Post autor: winer » sob gru 29, 2018 11:21 pm

Witam.
Panowie widzę że trafiłem do znakomitego grona znawców gołębi różnych ras w tym Pstrego Rzeszowskiego sory( będe pisał z dużej litery bo tak lubie). Widzę też że panowie udzielają porad jak kto ma wszystko wyglądać przy rejstracji różnych ras , pewnie nie jedną już zarejstrowali. A wracając do tej rasy to krzyżówka z innymi rasami coś zepsuje jeśli jej nie ma zarejstrowanej. Przypominam nie którym że od 40 lub nawet 50 lat to Rzeszów słynoł z czego czy ktoś to pamięta . To ja przypomne ogólnie rzecz biorą z gołębi krótkich a te gołębie miały jakie mamki ? oczywiście Pstre Rzeszowskie. Nie wspomne o jednych z najładniejszych budapesztów w Polsce które w dużej mierze były przemycane za granicy. Tak więc nie zdziwiłbym się że czasami po ładnej parze budapesztów wyszedł pstry i co w tym złego.W tamtych czasach było ciężko coś ogólnie ściągnąć za granicy więc jak się udało to i może taka krzyżówka była zrobiona. Ale która rasa jest idealna i powstała bez krzyżówek z inną rasą żeby poprawić głowe czy kolor. Panowie zapewne wiedzą i nam napiszą .Ja bym pochylił głowe nad tymi ptakami i hodowcami co je howają bo nawet bez rejstracji rasy można ja hować BRAWO PANOWIE.......................................................!
Pozdrawiam

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz gru 30, 2018 3:50 am

???? Sorry, ale nie ogarniam. Z logiki miałem tylko czwórkę z plusem, więc być może to jest powodem, że nijak nie pojmuję sensu tego, co napisałeś.

grand.ix
Kontakt:

Post autor: grand.ix » ndz gru 30, 2018 1:09 pm

Witam, podsyłam linka do stronki hodowcy który tą rasę hoduję https://bodzik.flog.pl/wpis/12934239/pstry-rzeszowski#w
Jak się zaloguje to na pewno coś więcej napisze. Ze swojej strony nie mam nic do tych ptaków ( całkiem sympatyczne) wyraziłem tylko opinię że nigdy wcześniej ich nie spotkałem, od i tyle. Szczerze powodzenia w hodowli i dążeniu do rejestracji, pozdrawiam.

winer
Kontakt:

Post autor: winer » ndz gru 30, 2018 1:30 pm

Witam.
Krzysztof ale naprawde nie musisz wszystkiego ogarniać daj szanse innym.
Pozdrawiam

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » ndz gru 30, 2018 1:37 pm

Krzysztof jest niekwestionowanym znawcą tematu. W przeszłości przyczynił się do pogłębienia tematu w niektórych książkach i przy opracowaniu wzorców polskich ras gołębi do rejestracji w EE.

Ja wchodzę w skład komisji standaryzacyjnej ds. gołębi i wiem jakie są przepisy dot. rejestracji nowych ras. I żadne dyskusje tego nie zmienią. I tak wcześniej napisałem, że na wielu forach dyskusyjnych powstało wiele pięknych ras gołębi, ale tylko teoretycznie, bo praktycznie nie jest to takie łatwe jak się wielu dyskutantom wydaje.

Co do poprawnego pisania nazw ras zwierząt w języku polskim, to należy pisać w tekście z małej litery. Zwracam na to uwagę w niektórych czasopismach i tutaj na forum. Tutaj piszemy po polsku, a nie po niemiecku. Jeśli komuś to nie odpowiada, to niech przeniesie się na inne forum, bo tutaj będzie to pisane poprawnie.

Dla przypomnienia: nazwy ras zwierząt gospodarskich (zootechnika), gatunki i odmiany roślin (botanika), nazwy innych ras zwierząt (zoologia) piszemy w tekście z małej litery.

Temat rzeszowskiego pstrego został teoretycznie wyczerpany, teraz tylko trzeba poczekać ile i jakich gołębi będzie na pokazie na wystawie krajowej w Kielcach.
golebie.wombat.fc.pl

winer
Kontakt:

Post autor: winer » ndz gru 30, 2018 2:40 pm

Witam.
Ja tam języka Niemieckiego nie widze ale nie musze. Bo rozmawiamy o Pstrych Rzeszowskich gołębiach jak kto by zapomniał. Bo na lekcji Polskiego nie jestem. Dziś każdy pisze co chce byle na temat ale inni chcą uczyć innych pisowni a nie rozmawiać o gołębiach bo taki jest temat. To mam pytanie hodowca Pstrych chce się tutaj zarejestrować i nie może to o co tu chodzi czy tylko profesorzy tacy jak wy możecie.
Panowie troche pokory wszystkiego nie musicie na każdy temat wiedzieć chyba że chcecie sami rozmawiać na tym forum.Bo z tego co widziałem to tak jest.Widzę jednak że panowie macie obaj dużą wiedze żeby wszystkich pouczać proponuje napisanie wspólnie książki o gołębiach z miłą chęcią zapoznam się z nią i napewno nie tylko ja inni też. Mam pytanie do pana z komisji standaryzacyjnej z jakiego powodu była cofnięta rejestracja Pstrych i czy wiadomość dostali o tym hodowcy albo można gdzieś o tym przeczytać powinno być chyba wyjaśnione i gdzieś opisane do ogólnej wiadomości chyba że to tajemnica albo brak chęci ze strony komisji do opisania tego przypadku.
Pozdrawiam

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz gru 30, 2018 9:42 pm

O wstrzymaniu procesu rejestracyjnego i skierowaniu rasy do dalszej pracy hodowlanej zostali powiadomieni na poprzedniej Wystawie Krajowej w Kielcach hodowcy, którzy rasę do rejestracji przedstawili i przywieźli ptaki na pokaz. Powód podałem kilka postów powyżej - zbyt duża rozbieżność w fenotypie poszczególnych ptaków oraz brak postępu hodowlanego. Poinformował ich o tym szef Komisji Standaryzacyjnej , a oficjalny komunikat z uzasadnieniem ukazał się na łamach związkowego Biuletynu "Gołębie i drobny inwentarz". Numeru nie pamiętam, ale w linkach z "Gołębnika' jest link na stronę PZHGRiDI , tam są umieszczone numery archiwalne Biuletynu i można sobie właściwy odszukać. Będzie to któryś z 2016 roku. Skoro w styczniu tego roku rasa na Wystawie Krajowej nie pojawiła się, to pozostaje pytanie do jej hodowców, czy z rejestracji zrezygnowali. Hodowcy innych ras, mimo licznych trudności, potrafili mieć tyle uporu, determinacji i chęci , że w końcu im się swoje rasy zarejestrować udało. Podałem tutaj wcześniej przykład mewki mazowieckiej, która m.in. dzięki staraniom naszego forumowego kolegi Chińczyka, wybitnego, doświadczonego hodowcy, po kilku próbach rejestracji wreszcie została uznana.

bodzik
Kontakt:

Post autor: bodzik » pn gru 31, 2018 5:19 pm

Witam i Życzę Wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku, natomiast wyjaśnienia i sprostowania na temat Pstrego rzeszowskiego oraz pisowni zostawię sobie na, po nowym Roku. Pozdrawiam

winer
Kontakt:

Post autor: winer » pn gru 31, 2018 8:34 pm

Witam.
Wreście widzę że dało się zarejestrować panu na tym portalu.Może wreście też dowiemy się jak te piękne ptaki mają wyglądać.Widzę też że jednak jest coś prawdy w tym co słyszałem odnośnie rejestracji tych ładnych ptaszków.Czyli może być prawdą że rodowity związek na czele z prezesem ma daleko w nosie pomoc hodowcom w rejstracji. Opowiada też pan że hodowcy nie mieli wiadomości to ciekawe bo inni panowie co innego tu opowiadali a ja bardzo bym chciał się dowiedzieć co ta komisja uchwaliła że je odrzuciła czy też zawiesiła bo w sumie nie wiadomo.Mam też nadzieje o wyjaśnienie dlaczego została wstrzymana bo odpowiedz że fenotyp się nie zgadzał to dla mnie żadna odpowiedz .Poprosze o konkrety na przykład : zła postawa,zła głowa,zła prew,zły dziób, albo zła barwa.Podobają mi się te ptaki więc jak nie wiem jak mają wyglądać to jakie mam w końcu hować i czym się sugerować w hodowli jak nie którzy tu opowiadają o fenotypie bo nie wiedzą konkretnie a ja chcę wiedzić na czym stoje w mojej przyszłej hodowli. PO PROSTU KAŻDY BY CHCIAŁ WIEDZIEĆ.

DUŻO SZCZĘŚCIA I ZDOWIA POTRZEBNEGO W TYM NOWYM ROKU 2019 SPEŁNIENIA MARZEŃ W NASZEJ KOCHANEJ HODOWLI WSZYSTKIM PANOM ŻYCZĘ.
Pozdrawiam

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn gru 31, 2018 10:10 pm

Po wejściu na Floga nowo zarejestrowanego kolegi i przejrzeniu pierwszych widocznych zdjęć - to oczywiście moje subiektywne odczucie, ktoś inny być morze widzi to inaczej, w oczy rzuca się ogromne podobieństwo tych gołębi do materiału wyjściowego, jakim jest wiener hochflieger ( wiedeński wysokolotny). Gołąbek czerwony - ciemny tiger przypomina też , przynajmniej ubarwieniem, ciemne łódzkie berlinki, czyli lokalną formę praskiego średniodziobego. O wiele bardziej te gołębie przypominają rasę wyjściową, niż te z Wystawy Krajowej, które - poza gołąbkiem kawowym, są bardzo podobne do pierwotnej formy łódzkiego pstrego. Przedstawione na Flogu pochodzenie rasy też niczego praktycznie nie wyjaśnia, bo jest bardzo enigmatyczne. "Gołębie pochodzą od WINERÓW ..." czyli konkretnie od której z co najmniej kilku ras wiedeńskich? Wygląd, praktycznie niewiele różniący się od oryginału, jednoznacznie wskazuje na wiedeńskie wysokolotne, odmianę barwną określaną nazwą "bocian z ciemną głową", która w oryginale praktycznie już nie istnieje. Teraz pytanie do ich hodowcy : które więc z pokazanych rzeszowskich pstrych są poprawne - czy te z Pańskiego Floga, czy też te z Wystawy Krajowej , które na swoich zdjęciach pokazał Adrian, a które od Pańskich gołębi ogromnie się różnią. Zupełnie inna jest ich budowa i postawa, inna wysokość nogi, absolutnie inna głowa, będąca właściwie głową pierwotnego " łódzkiego winera", typowe dla tego ostatniego osadzenie dzioba. Na zdjęciu Adriana jest gołąb kawowy, podobny do Pana gołębi, pozostałe tak bardzo się od niego różnią, że wyglądają, jakby należały do zupełnie innej rasy, ale właśnie takich większość była jako pokaz w Kielcach prezentowana. O ile będzie to możliwe, prosiłbym, by wrzucił pan na forum projekt wzorca. Było by to bardzo pomocne dla rozjaśnienia tematu. Przy okazji - bardzo podobają mi się Pańskie krakusy. Gratulacje.

Awatar użytkownika
momo1351
Kontakt:

Post autor: momo1351 » wt sty 01, 2019 1:00 pm

Czytam ten temat juz którys raz.. i tak na prawde nie rozumiem nie których postów kolegi Winera .. ale grunt ze forum się ruszylo.Jak pierwszy raz zobaczyłem te pstre rzeszowkie uznałem ze to koczki i robienie na siłe kolejnej rasy typu "biały gołab papieski " jednak widze ze te gołebie sa hodowane od dawna to fajnie . Troche mnie rozmieszyło ze te gołębie mogły byc oceniane na podstawie czego '? jak tak na prawde wzorca niema na te gołebie.Chciałbym wam pokazać zdjecie gołębia w słabej jakosc ale był to gołab wystawiany jako pokaz w 2015/16 roku i teraz mozna zobaczyc ze ten gołab jest całkiem inny niz na pierwszych fotach

Awatar użytkownika
momo1351
Kontakt:

Post autor: momo1351 » wt sty 01, 2019 1:01 pm

Rzeszowksi pstry zdjecie pochodzi z magazynu "Gołebnik "numer 65 autorstwa Z.Gilarski
Załączniki
pstry 2.png
rzeszowski pstry
pstry 2.png (90.75 KiB) Przejrzano 149 razy
Ostatnio zmieniony wt sty 01, 2019 2:34 pm przez momo1351, łącznie zmieniany 1 raz.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » wt sty 01, 2019 2:07 pm

momo1351 - skopiowałeś czyjeś zdjęcie, a masz zgodę autora tego zdjęcia?
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
momo1351
Kontakt:

Post autor: momo1351 » wt sty 01, 2019 2:20 pm

Szczerze mowiąc nie ...wstawiłem posta na szybko ,chciałem pokazać roznice u tej rasy.Wiec nie pomyslalem o tym zeby się zapytac o to czy moge wkleic jedno zdjecie na łamach forum

winer
Kontakt:

Post autor: winer » wt sty 01, 2019 3:38 pm

Witam.
Nie rozumię aluzji z pana strony . Czego pan nie rozumie z tego co piszę. Ale co się dzieje z hodowcą tych ładnych ptaszków nic nam tu nie opowiada na ich temat. Krzysztof miałeś rację że ma pan ładne sroki w końcu najładniejsze są na Podkarpaciu a czy ma pan wszystkie kolory bo podobno są też niebieskie.
Pozdrawiam

grand.ix
Kontakt:

Post autor: grand.ix » wt sty 01, 2019 4:38 pm

Witam. Pytanko może nie do końca w temacie dlatego może moderator usunąć.
Gdzie można zapoznać się z regulaminem dot. rejestracji nowych ras ( link do strony)?

"...Praktycznie sprawa nie jest taka prosta i łatwa, bo gołębie nowej rasy muszą być pokazane na trzech wystawach krajowych, ale rodziny gołębi, czyli dziadkowie, rodzice i dzieci - czyli trzy lata hodowli z dokumentacją rodowodową. A może i dłużej."

Jaka jest wymagana minimalna populacja (pokoleń f,f1,f2) prezentowanych gołębi na pokazie?

Awatar użytkownika
momo1351
Kontakt:

Post autor: momo1351 » wt sty 01, 2019 5:06 pm

Cytuje "I Rejestracja nowych ras
1. Zgłoszenia nowych polskich ras zwierząt lub nowych odmian
barwnych u ras już zarejestrowanych mogą dokonywać hodowcy
zrzeszeni w PZHGR i DI za pośrednictwem macierzystego
Stowarzyszenia, Związku lub Klubu.
2. Wnioskodawca chcący zarejestrować nową rasę zobowiązany jest
dostarczyć do
Komisji Standaryzacyjnej na 60dni przed planowanymi
Krajowymi Wystawami następujące dokumenty:
a. Wniosek o zarejestrowanie nowej rasy.
b. Dokładny opis, opracowanie dotyczące historii rejestrowanej
rasy, materiały archiwalne z podaniem źródła pochodzenia,
ryciny, reprodukcję obrazów oraz inne dokumenty na temat
danej rasy.
3
c. Wykaz hodowców z ilością stada podstawowego, obecnego
stanu pogłowia, odmian barwnych i regionów hodowli.
d. Projekt wzorca rasowego przygotowany zgodnie z zasadami
obowiązującymi w Federacji Europejskiej.
e. Dokumentację fotograficzną oraz w miarę możliwości
rysunek.
f. Dokumentację hodowlaną w oparciu o księgi hodowlane.
3. Komisja Standaryzacyjna powiadamia Prezydium Kolegium
Sędziów i Komisję Hodowlaną celem sprawdzenia czy dana rasa
nie posiada wzorca ( również w innych krajach), oraz wydania
opinii o rozpoczęciu rejestracji nowej rasy lub odmiany barwnej.
4. Hodowca chcący zarejestrować nową rasę musi w uzgodnieniu z
Komisją Standaryzacyjną wystawiać swoje zwierzęta (jako pokaz)
przez okres co najmniej trzy lata na wystawach krajowych.
Wszystkie te prezentację powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie
w oficjalnym katalogu wstawowym z adnotacją „pokaz nowej
rasy”, „pokaz odmiany barwnej”.
5. Prezentowane zwierzęta powinny posiadać obrączki i tatuaże
rozprowadzane przez Zarząd Główny PZHGR i DI.
6. Komisja Standaryzacyjna powiadamia Prezydium Kolegium
Sędziów i Organizatora Wystaw Krajowych o prezentowanych
rasach.
7. Prezydium Kolegium Sędziów powołuje Komisję do
przeprowadzenia oceny i sporządzenia protokołu wraz z
wnioskami z każdego roku wystawowego, który dołączany jest do
akt.
a. Skład Komisji weryfikacyjnej:
- przewodniczący (przedstawiciel Komisji Standaryzacyjnej)
- sędzia ekspert
- sędzia krajowy"

Awatar użytkownika
momo1351
Kontakt:

Post autor: momo1351 » wt sty 01, 2019 5:06 pm

c.d. "II Plan pokazów nowej rasy gołębi
1. W pierwszym roku wystawowym wnioskodawca
zobowiązany jest zaprezentować co najmniej 6 egzemplarzy
rejestrowanej rasy. Komisja weryfikacyjna sprawdza czy
prezentowane gołębie posiadają przynajmniej trzy cechy
odróżniające je od innych ras. Po otrzymaniu pozytywnej
opinii hodowca przesyła do Komisji Standaryzacyjnej
zestawienie par lęgowych wystawianych ptaków wraz z
numerami obrączek jakimi obrączkowane będą młode od
poszczególnych par.
2. W drugim roku wystawowym wnioskodawca zobowiązany
jest zaprezentować co najmniej 6 sztuk, parę starych
wystawianych rok wcześniej wraz z młodymi ( o numerach
obrączek podanych przez hodowcę przed sezonem
lęgowym).Komisja weryfikacyjna sprawdza powtarzalność
cech rasowych.
3. W trzecim roku wystawowym wnioskodawca zobowiązany
jest zaprezentować co najmniej 12 sztuk, dwie pary starych
wystawianych w ciągu ostatnich dwóch lat wraz z młodymi.
Wskazane jest zaprezentowanie różnych kolorów. Komisja
weryfikacyjna sprawdza powtarzalność cech rasowych przez
kolejne trzy lata."

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » wt sty 01, 2019 5:54 pm

Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji:

http://www.pzhgridi.pl/druki/regulamin_ ... 1.2014.pdf

Pewnie niektóre rzeczy można by już zaktualizować.
golebie.wombat.fc.pl

ODPOWIEDZ